Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lada de la stiri
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
bakhus70370
Am vazut in seara asta o Lada rosie facuta praf.Nu mi-as fii dorit sa o vad asa.... Stiti ceva de baiatul care o conducea ?
Gigi66198
QUOTE(bakhus70370)
Am vazut in seara asta o Lada rosie facuta praf.Nu mi-as fii dorit sa o vad asa.... Stiti ceva de baiatul care o conducea ?


Intr-adevar...oribil...cred ca era beat....sau avea viteza...
Horia49540
rosie? nu eram eu biggrin.gif
si ce ziceau? ce a facut?
ps - ce bine ca maia veti timp sa va uitati si al tele :angel: :bash: biggrin.gif
madalin46093
.
:death:


CITAT:
Trei tineri s-au facut zob in 'curba mortii' de la Lacul Ciurel bicycle.gif

Un tanar in varsta de 27 de ani, care nu poseda permis de conducere, a pierdut controlul volanului unui autoturism Lada in dreptul Podului Ciurel, din Capitala. Masina s-a izbit frontal de parapetul din beton, in urma impactului decedand instantaneu S. Gigi (32 ani), B. Florin (27 ani), ambii pasageri in vehicul. Soferul inconstient, C. Petre (jud. Teleorman) a fost internat in stare grava, iar autoturismul a fost avariat in proportie de 80%. Locul accidentului este botezat de politistii rutieri “curba mortii”, din cauza frecventei cu care se produc accidentele mortale.
Horia49540
urat...
daca n-avea carnet...
da' poze nu gasiti sa puneti? asa de curiozitate... :wave:
gabriel cretu
asta a fost aseara?
madalin46093
Nu sunt sigur daca merge acest LINK.ERA O LADA 1200 ROSIE
http://www.libertatea.ro/index.php?section...&sid=156801
Horia49540
mamaaaa, am vazut-o
e varza
doar spatele a mai ramas bun...
eddie
Partea din dreapta fata era destul de intreaga cand a fost filmata si il avea pe pasagerul din dreapta blurat putin,pentru ca iesise pana la jumate' pe geam ! Cred ca daca ar fi avut ceva air-bag-uri avea sanse !
Horia49540
oricum avea ceva viteza zapacitul ala...n-au zis cat?
pacat...
Borcan77786
trec aprope zilnic prin locul cu pricina si e intradevar o curba fffff periculoasa....pe uscat nu recomanda sa fie abordata cu max 50 km/h pe cand e uscat drumul iar tipul aveam, asa am auzit, 80 km/h. Curba nu e nici macar semnalizata ca fiind periculoasa, nu are gard asa ca dc gresesti ori intri cum a intrat lada rosie in chestia aia de beton ori pici in Ciurel......si peste toate astea e lunga si inclinata spre exterior, de aici multe accidente.
Eu am observat ca media e cam un accident GRAV pe saptamana......
Borcan77786
scuze pt greseli....graba....ideea era sa mergeti cu MAX 50 km/h pe acola, mai bine cu 40 km/h.....ca nu vrem sa facm baie in Ciurel :wave:
Felix60549
Masina avea nr. B... UUJ, nu am retinut exact!

Pacat ca sunt inconstienti la volan. :evil:
Dragos56563
Imbecili ! Atit soferii cit si primaria. Cretinitati din astea am vazut si in Ungaria. Nu am nimic cu ei, dar pina la Szeged ( pina la autostrada ) cum vii de la Nadlac, curbele periculoase sunt semnalizate ca fiind curbe normale dreapta sau stinga, iar pe cele normale au pus tone de indicatoare cu cruba periculoasa. Am intrat asta toamna intr-o curba din aia nesemnalizata cu 120 si noroc ca eram cu o masina mai de doamne ajuta ( Ford Mondeo ) ca altfel eram pe cimp... La urmatoarea curba, semnalizata ca fiind periculoasa, am incetinit pina la 50 pe ora, desi cred ca as fi putut s-o iau lejer cu 80... astalalta trebuia luata cu max 50 kph. Altfel, pa... m-as fi dus la arat.

:wave:
Adrian52125
Daca vreti sa vedeti si o Lada crem facuta zob pe stanga azi sa veniti sa o vedeti pe a mea.Azi pe la ora 7 in Militari vis-a-vis de fostul Sheriff's unul cu un papuc s-a gasit sa-mi taie fata incercand sa parcheze de pe banda a doua.Oricat am incercat sa evit... :nope: Asta e.Sper ca dupa reparatie sa nu ramana urme de la lovitura.Boul ala nici asigurat nu era.
Georgian40398
Aoleu, si ce poti face daca ala nu e asigurat ? Se pune politia pe el ?
Dragos56563
Nasol... Sorry... Cred ca isi va repara masina pe banii lui si nu ii va ramine decit sa-l dea in judecata ca sa-si recupereze banii.

:bash: stupid drivers !

:wave:
Adrian52125
Nu stiu ,acum sincer nu stiu.Politia l-a amendat serios pe treaba asta.Azi m-am uitat mai pe lumina sa vad ce am si e destul de rau.Aripa fata stanga si jumate din portiera din fata sunt infundate si pline de vopsea visinie + far spart.O sa ma duc la Politie si o sa-i iau datele si cred ca o sa-l dau in judecata.Banuiesc ca masina va trebui toata vopsita pentru ca asa doar bucata aia lovita avand in vedere ca vopseaua are 2 ani o sa aiba alta nuanta,In orice caz si acum am un nod in gat si aud zgomotul ala de tabla lovita.Ma rog la Dumnezeu insa sa nu ramana cu urme.Chestia mai rea e ca de ani de zile nu fac decat sa incerc sa o fac exact ca iesita din fabrica.Mai aveam de cromat ornamentele si eram gata.Asta e.Noroc ca asta e o masina de pasiune si ca mama are o Dacie SN asa ca am cu ce sa umblu deocamdata.Cred ca o sa o duc la Ciclop,astia din cate am inteles sunt cei mai buni.
Dar totusi am descoperit ceva ,Lada e mai tare la tabla ca Dacia.
Dragos56563
Sorry...

Lada e mai tare la tabla ca foarte multe masini... Eu la inceputul lunii am facut praf pe dreapta un Ford Focus 2006. Neacrodare de prioritate, a iesit brusc din stinga, de dupa niste masini parcate. Viteza mea: 30 km/h. Viteza EI: 3-4 km/h. Am lovit-o cu coltul stinga fata in aripa ei dreapta. Rezultatul ? Eu: bara indoita care din cauza impactului mi-a indoit aripa fata stinga + masca putin indoita. Ea: Aripa, contraaripa, janta, amortizor, bascula si cap de planetara duse. Putea merge cu max 5 km/h. Asta e... Daca gasesti un loc in care vopsesti masina toata la un pret rezon, spune-mi si mie, ca si eu tot oldie but goldie vreau s-o fac.

Bafta si recupereaza-ti banii !

:wave:
CatalinKRK
Cum sa fie aia curba periculoasa? E o curba chiar lina, e un arc de vreo 1-2 km, intradevar capul ala de pod e neprotejat de nici un gard. Ce sa zic, cad ei in Dambovita pe linie dreapta...

Din cate am inteles accidentul s-a produs dupa-amiaza, ceea ce ma nedumireste e cum a putut sa prinda viteza p-acolo unde se merge bara la bara juma' de zi.
Borcan77786
tu ori ai postat la misto ori nu prea le ai cu condus la limita. In primul rand ce arc visezi de 1-2 km, de prins am prins si yo 100 km/h acolo in plina zi....iar lumea nu prea o mai ia pe acolo pt k sunt lucrari la podul Grant si prefera sa ocoleasca. Apoi lada (nemodificata) desi are tractiune spate are comportament subvirator (cel putin la intrarea in curba)...si dc intrii prea tare in aceea curba sigur vei iesi in exterior....adica in Ciurel, daca ai noroc, sau in capul ala de pod care e mai tare k un tanc.
Si cum am mai zis curba e nesemnalizata si e inclinata pe exterior ceea ce face sa ai aderenta f mica si pt cineva fara carnet (cum am inteles k era cel de la volan) e o capcana.
Sa-ti amintesc ca lada e o masina "pura" fara electronica ceea ce inseamna ca trebuie sa fi un pic de 'pilot' ca sa faci pe zmeu cu ea
biggrin.gif
Horia49540
ai zis-o foarte bine
lada este subviratoare la inceputul virajului, ca apoi sa se transforme in supra-
dar eu gasesc ca are per total un comportament netru foarte bun in viraj, chiar inceputul de derapaj e previzibil...dar cum ai spus si tu, trebuie sa fii artist sa o poti stapani la condusul in forta
aici unii vor zice ca spunem prostii ca e greu de stapanit o masina de 60 cai batrani de 30 ani
dar lada e foarte nervoasa la acceleratie...
cat si despre alte masini mult mai puternice, cati le pot conduce oare la adevarata lor limita?...
:wave:
Ionut45405
Masinile moderne se stramba mai rau pt ca sunt proiectate sa absoarba energia si probabil ca daca idiotii aveau una din aia s-ar fi dat jos intregi. E drept ca ar fi calcat-o x2... Banuiesc ca nici macar centuri nu purtau de au iesit pe geam.
Aripa, far si 1/2 usa si zici ca e zob?! E nitel zgariata, atat. Mai nasol o sa fie sa recuperezi banii de la vinovat.
Curba aia nu e de semnalizat cu "curba periculoasa". Legea spune clar raza de la care se pune indicatorul. Si intre noi fie vorba merge cu 100 km/h lejer, ma dau pe-acolo in fiecare dimineata! :angel:
Borcan77786
o merge si cu 100 desi nu cred k chiar asa.....si nici usor nu e. Nu am incercat acolo de frica...nu stiu sa innot si nu-mi place apa ce ma depaseste in inaltime biggrin.gif
CatalinKRK
Raman la parerea ca curba aia nu e deloc periculoasa, dar se pare ca depinde si de masina...
CatalinKRK
QUOTE(Horia49540)
cat si despre alte masini mult mai puternice, cati le pot conduce oare la adevarata lor limita?...
:wave:


Pai tocmai d-asta sunt facute asa sa nu fii tu nevoit sa le conduci la limita.
Corhana77862
QUOTE(E d d i e)
Partea din dreapta fata era destul de intreaga cand a fost filmata si il avea pe pasagerul din dreapta blurat putin,pentru ca iesise pana la jumate' pe geam ! Cred ca daca ar fi avut ceva air-bag-uri avea sanse !


Eddie, tu chiar nu mai incapi de Laditze? Unde ai mai vazut tu masina din anii '70 cu airbag? Ai gandit mult pana ai zis asta? Si tine cont ca si Lady Diana a murit cu toate airbagurile pe care le avea Mertzanul ala cand a izpit frontal pilonul, care sustinea tavanul, si avea cam 130 km/h....tu crezi ca airbagul ar fi fost de folos in lada aia in halul in care a ajuns?
eddie
QUOTE(Corhana77862)
Eddie, tu chiar nu mai incapi de Laditze? Unde ai mai vazut tu masina din anii '70 cu airbag? Ai gandit mult pana ai zis asta?


Postarea era de pe 30 iunie. Era ceva cald atunci. De Lada nu am spus nimic de rau,ce sari asa ? Dar asta este siguranta pe care o are din pacate. Cortina laterala care l-ar fi scapat pe amaratul ala,nu o am nici eu pe masini,acum esti linistit ?
Imi pare rau,dar sa stii ca aici pot posta toti utilizatorii forumului,nu numai proprietarii de Lada. Si incearca sa fi mai ingaduitor daca vrei sa fi si tu tratat la fel ! OK ?
Corhana77862
Daca te-a deranjat, imi cer scuze! Dar din felul in care ai postat acolo ne dam seama de urmatoarele: "A murit ca era in Lada!" Iti spun eu, a murit ca s-a urcat la volan fara sa stie sa conduca! Daca se afla intr-o Dacie crezi ca avea alta soarta? O Lada iti ofera mai multa siguranta ca o dacie, in sensul ca are tabla groasa pe ea, nu e facuta din tabla din care se fac cutiile de bere. Tabla de pe Dacii e ca staniolul fatza de tabla de pe Lada. Daciile vechi aveau caroseria mai buna, dar si pe alea tabla era mai subtire decat cea de pe Lada!
Dragos56563
Eu zic ca nu are rost sa incepem din nou o dezbatere pe tema Lada are tabla mai groasa ca multe masini pentru ca orice am spune noi, raspunsul va fi invariabil ca masinile noi au tabla mai moale pentru a se deforma si pentru a absorbi impactul. Iar asta le face mai sigure pentru pasageri.

Vad ca dintre toti "moderatorii" dl. George este singurul care cauta sa se certe... Ma rog....


:wave:
bakhus70370
Cu penele altuia te poti impodobi, dar nu poti zbura...... q.e.d.
eddie
Citatul asta imi place mie si se potriveste de minune unora !
La proprietarii de Lada nu se potriveste.... :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.