Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vopsire spoilere
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Lucas
Salutare. As dori sa imi vopsesc o parte din spoilerul fata si din spate fiindca , dupa cum stiti Tico`ul nu are spoilerele vopsite din fabrica. Dar nu vreau sa le vopsesc integral..ca am vazut niste tico-uri cu spoilerele vopsile in totalitate si nu arata bine deloc. Deja m-am gandit cum sa le vopsesc. Acuma ce vreau sa va intreb este.......procesul tehnologic de vopsire....cum trebuie sa fac ? Voi vopsi cu spray-ul...dar inainte de a aplica spray-ul, trebuie sa smirgeluiesc spoilerul ? Dupa aia trebuie sa mai dau cu ceva solutie ? Va rog sa`mi explicati cum ar trebui sa fac , in asa fel incat vopseaua sa nu se decojeasca sau sa fie prea putina sa se zgarie repede. Am auzit ca ar exista ceva vopsea speciala pentru asa ceva. si apropo....mie mi-ar placea ca partea din spoiler care o vopsesc sa o vopsesc in visinie metalizat ( de altfel culoarea masinii) , iar in lateral sa vopsesc cu un albastru deschis...poate chiar turcoaz metalizat, iar unde se imbina vopselele, sa fac sa se imbine asa ca si niste flacari...acuma de ce va zic asta? fiindca nu stiu exact daca voi avea probleme cu politia fiindca in talon scrie ca e intr-o culoare masina...nu in doua culori. Oare daca`i explic lu` domnu` garcea ca de fapt ii doar spoilerul in doua culori, si nu am vopsit tablaria propriu-zisa , scap de amenda sau de talonul suspendat ?
Multumesc anticipat mult.
cioaba
1. uita de spray-uri, trebuie vopsea buna, data de un vopsitor bun. spray-urile sunt pt. retusuri si nu tin
2. vopseaua metalizata este destul de pacatoasa in sensul ca vopsitorul trebuie sa fie bun sa-ti nimereasca nuanta masinii, altfel se vede urat.
3. daca vopsesti spoilerul cu vopsea obisnita (nu stiu daca exista speciala)
trebuie sa uiti de spalatoriile sub presiune ca o sa ti-l jumuleasca.

am avut pe dacie si a tinut cat de cat. arata bine, a rezistat si la cateva spalari si cand credeam ca o sa tina pt totdeauna a inceput sa se curete. parerea mea este ca spoilerele nevopsite de fabrica sunt ceva mai flexibile decat cele vopsite de ei si solicita mult vopseaua aplicata, mai ales in cazul spalarii sub presiune. nu stiu ce sa te sfatuiesc, mai bine cere parerea unui vopsitor. :wave:
r4mp
" trebuie sa smirgeluiesc spoilerul " - e plastic ! cum sa-i faci asa ceva? vosirea home-made nu iese deloc bine la astfel de dimensiuni! let the pro`s do it!
Alex-F1
In nici un caz sa nu te-apuci tu singur de operatiunea asta, ca n-o sa-ti reuseasca de nici o culoare, decat daca esti vopsitor priceput, iar daca erai, nu ne mai intrebai pe noi, este? Deci, du tu frumos spoilerele la un vopsitor, ii explici ce si cum, eventual stabiliti impreuna nuantele de culoare pe care le doresti si in rest stie el ce-are de facut....acuma sa speram c-o sa si faca... Plasticul/fibra nu se vopseste asa usor ca tabla...sunt mai multi pasi in procedeul de vopsire....iti spun si eu ce mi-a explicat si mie un vopsitor meseriash, cand mi-am vopsit si io spoilerele la o fosta masina....au iesit lux, ca de fabrica si au tinut bine mersi, fara decojiri....deci:

- se spala/degreseaza FOARTE bine bara/spoilerul si se lasa la uscat (intr-un mediu fara praf);
- se sprituie cu o solutie lichida ca apa, care nu ma intreba ce rol are, ca nu mai stiu...parca pt. aderenta....si se lasa la uscat;
- se da un strat sau chiar 2 subtiri (al doilea strat se da dupa ce s-a uscat primul) de primer (asa-i zice) si se lasa la uscat;
- se da un strat sau chiar 2 subtiri de spritz-chit (ala are culoare galbuie) si se lasa la uscat;
- se da un strat sau 2 de vopsea cu tot cu lac sau se aplica vopseaua fara lac, iar apoi, dupa ce se usuca vopseaua, se da separat doar lacul incolor, pt. luciu si protectie, tot 1 sau 2 straturi subtiri, nu groase de-un deget... biggrin.gif

Cam asta ar fi, dar faza e ca trebuie sa ai incredere in om, fiindca multi sar peste acesti pasi...dau cu vopsea direct pe primer (elimina spritz-chit-ul - imensa prostie :bash: ) sau, mai rau, dau cu vopseaua direct pe plastic si gata, te-a rezolvat....si tu nu mai vezi ce e dedesupt....omu poa sa-ti zica c-a dat cu tot ce trebuie, ca tu o sa observi doar cand va incepe sa se decojeasca dupa 2-3 luni...si inca ceva: e foarte important ca dupa fiecare etapa, spoilerul sa fie lasat un timp suficient ca sa se usuce....ceea ce multi iarasi nu fac....se grabesc sa termine treaba ca sa-si ia banu, nu lasa sa se usuce cum trebuie si ponoasele tot noi le tragem.... :evil: Deci, daca gasesti un meserias care sa faca cum ti-am zis io, vei avea niste spoilere ca de fabrica, altfel....nu garantez....dar tu - repet - in nici un caz sa nu te-apuci de unu singur, c-o sa le strici.... Bafta!

A propos, am vazut Loganuri la care deja incepe vopseaua de pe spoilere sa se decojeasca.... blink.gif ....halal lucratura.... :bash:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.