Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Golf V, caroserie in 2 usi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
mihai81054
Salut,

Tocmai ce mi-am comandat un golf V , caroserie in 2 usi. Pana acum caroserie in 2 usi la golf V nu am vazut decat la GTI sau R32 pe strada. Toate celelalte sunt numai si numai cu 4 usi. Varianta aleasa este 1.6l 102CP, Comfortline . Dealerul un R32 mi-a aratat in 2 usi dar mi-a zis ca sunt ceva diferente la caroserie fata de R32 (era si normal!)
Nu cred ca am facut o alegere gresita.
Stie cineva ceva mai multe detalii legata de varianta asta? 2 usi a fost alegerea mea fiindca pana acum am avut 4 usi si in 99,99% nu le-am folosit, iar din dpdv practic nu ma intereseaza accesul la bancheta din spate.. In plus ii da un aer mai personal si cat de cat e mai interesanta (nu am vazut la modelele de baza caroserii in 2 usi pe strada, si sunt o groaza de golfuri)
Lucian72846
Din punct de vedere al caroseriei , Golf V in doua usi , chiar arata bine . Am vazut cateva modele , ce e drept nu multe . Motorul insa este prea mic pentru o caroserie in doua usi , care subliniaza o nota sportiva totusi .
george71302
Salut ! sa-l stapanesti sanatos ! Eu mi-am luat un golf 5 cu 4 usi, dar eu sunt familist; daca nu ai nevoie de celelalte usi, atunci nu ai de ce sa-ti faci procese de constiinta; mai ales ca ai avut o masina cu 4 usi si ai considerat ca nu sunt folosite indeajuns. In alta ordine de idei, de unde ai luat masina si in cat timp iti va sosi in Romania ? In rest, numai de bine. :wave:
mihai81054
Am luat-o de la Cardinal din Constanta. Termenul normal este de 2 luni jumatate, insa am vorbit si posibil sa ajunga mai devreme de 2 luni. Asta inseamna ca pe la jumatatea lunii august o am. Pana atunci ma uit pe pereti.

Legat de motor mai puternic - sunt de acord, insa aici intra in discutie si bugetul. Asta este, nu o sa-mi fie rusine cu motor de 102 CP smile.gif .
george71302
salut ! pai, sa-l stapanesti sanatos ! eu am comandat g5 pe 4 mai si inca nu l-am primit; si pe 15 iulie se fac cam 2 luni si jumatate; mi-e greu sa cred ca ti-l vor aduce mai devreme de doua luni; s-ar putea sa fie doar promisiuni dinainte de vanzare, ca asa se intampla de obicei; singura varianta, logic posibila, este sa fi comandat pentru ei un model care sa corespunda ca si dotari cu cel comandat de tine; dar ar fi prea mare probabilitatea si de obicei este foarte mica; in concluzie: nu cred ca va veni inainte de doua luni si jumatate, deci nu te imbata cu apa rece. :wave:
Lucian72846
QUOTE(mihai81054)
Am luat-o de la Cardinal din Constanta. Termenul normal este de 2 luni jumatate, insa am vorbit si posibil sa ajunga mai devreme de 2 luni. Asta inseamna ca pe la jumatatea lunii august o am. Pana atunci ma uit pe pereti.

Legat de motor mai puternic - sunt de acord, insa aici intra in discutie si bugetul. Asta este, nu o sa-mi fie rusine cu motor de 102 CP smile.gif .



Nu este nicio problema legat de acest motor , este foarte fiabil si economic . Un motor care a facut cariera in cadrul grupului VAG .
alin81796
exista si golf iv in 2 usi si arata chiar foarte bine.Are un coleg de serviciu unul pe care nu prea il foloseste dar nici nu vrea sa-l vanda smile.gif .El si l-a cumparat de la reprezentanta di germania si are acum doar 36000 km reali motor 1,4 (mic dar artagos si in plus consum redus)
Sa va stapaniti sanatosi masinile si sper sa nu aveti nevoie de service la ele.
Eu cred ca-mi voi lua un passat 1,9 tdi 130 cp ,2004 comfortline pt ca nu am bani de un golf nou (1,9 tdi comfortline)
george71302
off topic: Salut Alin ! Multumesc pentru urare. De unde ai de gand sa-ti iei Passatul si la ce bani ? Un golf 5 confortline, nou , de 1,9 tdi, cu cateva dotari suplimentare, ajunge la 20200 euro ddp. Si intra destul de multe in dotarile astea, adica, mai mult decat decent din punct de vedere al dotarilor. Bafta ! Nu uita sa zici de unde vrei sa-l iei.
on topic: am vazut cateva golfuri cu doua usi in bucuresti, mult mai putine decat cele cu 4 usi, dar, totusi, sunt. Mie mi se pare ca arata curios, eu fiind un om care transporta cu masina familia, soacra (ocazional biggrin.gif), matusa, s.a.m.d., deci sunt adeptul masini cu 4 usi (si cat mai mare posibil !), dar ii inteleg pe cei care opteaza pentru masinile cu doua usi. Toate cele bune. :wave:
alin81796
salut,
poi masina o voi lua de la un necunoscut smile.gif el zice ca e adusa recent si are carte service , oricum voi merge cu ea la un service autorizat pt inspectie pt ca aici nu e vorba de cateva milioane ci de cateva mii de euro
el vrea pe passat 1,9 tdi 130 cp 2004 cu clima servo geamuri electrice si computer de bord 12700 euro
inca ma mai gandesc ce sa fac sa o iau sa nu o iau (mai am optiunea ca la banii astia sa-mi iau un opel astra clasic nou in leasing cam cu aceleasi dotari numai ca am mers cu un passat si m-a innebunit, m-am indragostit de el) inca sunt in dubii daca ma poate sfatui cineva e bine-venit si ii multumesc anticipat
george71302
off topic :
Salut domnule !
Eu as merge pe masina noua, dar nu cred ca este unica solutie, mai ales ca un passat din 2004 e o masina relativ noua, cu conditia sa aiba un nr. de kilometri adevarati, nu masluiti si sa nu fi avut accidente; mai intereseaza-te la posesorii de passat sh si cere-le o parere. Multa bafta !. :wave:
mihai81054
QUOTE(george71302)
salut ! pai, sa-l stapanesti sanatos ! eu am comandat g5 pe 4 mai si inca nu l-am primit; si pe 15 iulie se fac cam 2 luni si jumatate; mi-e greu sa cred ca ti-l vor aduce mai devreme de doua luni; s-ar putea sa fie doar promisiuni dinainte de vanzare, ca asa se intampla de obicei; singura varianta, logic posibila, este sa fi comandat pentru ei un model care sa corespunda ca si dotari cu cel comandat de tine; dar ar fi prea mare probabilitatea si de obicei este foarte mica; in concluzie: nu cred ca va veni inainte de doua luni si jumatate, deci nu te imbata cu apa rece. :wave:



Am ajuns sa o iau de la Cardinal din Constanta printr-un director de vanzari de la ei (asta o fi functia lui? - nu stiu exact) . Nu cred ca erau bullshituri de vanzator fiindca nu era cazul. Acum .... nu mai conteaza. Eu sper sa o vad peste o luna....

off otpic. Am auzit ca acum 2 saptamani un tir cu o comanda de la VW care trebuia sa ajunga in Constanta, in drum spre romania , s-a rasturnat... si au trebuit sa refaca toata comanda.
Lucian72846
Daca era in drum spre Romania , nu era cu TIR-ul ci cu trenul pana la Curtici . Nu este relevant !
george71302
Salut domnilor ! Este data de 19.07.2006 si masina mea nu a sosit inca; au trecut 11 saptamani; contractul prevede intre 10 si 12 saptamani, asa ca o mai astept inca o saptamana; dupa aia ... :minigun: ; nu stiu daca este adevarata stirea cu transportul de vw care s-a rasturnat, cred ca ar fi aparut ceva la stiri; in fine, revin, nu cred sa iti aduca masina mai degraba de doua (2) luni; eu am avut rabdare pana acum, dar stiind ca in jurul datei de 15 o s-o iau, deja am devenit nerabdator; bafta ! :wave:
george71302
salut din nou ! trebuie sa fac o precizare si anume: masina a fost construita intre 20 si 27 iunie, a sosit in romania pe data de 5 iulie si de atunci sta la curtici :evil: ; in concluzie: degeaba se misca neamtul rpd, ca romanul, tot la mal se ineaca. :wave:
Lucian72846
Din pacate vama romana se misca numai cum vrea ea !!!
george71302
off topic : salut ! am aflat: nu s-a rasturnat nici un transport cu masini vw; in zona in care este fabrica au avut parte de o vreme foarte rea, caci a plouat cu grindina si le-a busit alora de acolo foarte multe masini (banuiesc ca sunt tinute afara, intr-un loc special amenajat de unde se incarca) si au fost nevoiti sa le refaca si de aici sunt unele intarzieri pentru anumite comenzi; asta o stiu de la cineva care lucreaza la vw, aici in romania; cu a mea nu stiu daca e vorba de vama; cred ca e vorba de niste scurtcircuitari la cei de la poro; tipul de la midocar, un domn de altfel, mi-a zis ca mai are un caz cu o masina intarziata, dar de obicei o masina sta in vama curtici maxim 7 zile; maxim !; asta e !; trebuia s-o iau pe 15, asa am sperat, o s-o iau cand va veni. Cu Dumnezeu inainte !
on topic: si azi am vazut un vw golf 5 cu doua usi, oferit la vanzare, undeva in zona 13 septembrie; raman la parerea, ca este chestie de gust si de utilitate, iar masina , dupa parerea mea, arata destul de bine cu doua usi (asta in afara faptului ca golf 5 este o masina care nu exceleaza la frumusete :angel: ) :wave:
Dragos75034
Sal. sa-l stapanesti sanatos.Te asteptam si cu poze!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.