Help - Search - Members - Calendar
Full Version: skoda octavia tour vs ???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dorin80315
Am si eu nevoie de un mic ajutor daca se poate...(specific ca doresc cam in 3-4 zile sa dau comanda de o masina...iar carnetul va veni in aproximativ o luna:P..sper..deci inca nu am permis)...eram incadrat pana zilele astea intr-un buget de max 13000E DDP...si nu am putut alege intre fiat grande punto si hyundai accent(de altfel am mai deschis un topic acum cateva zile si le multumesc celor care mi-au raspuns)..dar astazi mi-au zis parintii ca au fost ei la un dealer si le-a placu f mult skoda octavia tour diesel cu motor de 1,9...care cred ca ajunge pe la 15000E DDP, iar despre aceasta masina nu stiu absolut nimic..doar ca o vad de destui ani pe soselele noastre si parca mi se pare cam veche(ma insel??)...

...deci rugamintea mea...merita acesti bani aceasta masina?se poate cumpara altceva mai bun de acesti bani?(am doar 23 ani si sunt la prima masina..si parca mi se pare un pic prea serioasa)...iar la skoda am vazut ca a aparut octavia2..deci macar din puntul asta de vede octavia tour si tot e depasita..zic eu..

...ce alte variante as mai avea pana in 15000E DDP?
T u d o r
Eu am ales un Peugeot 307 HDI, dupa ce am avut cam aceeasi dilema ca si tine. Am testat Focus, O1, 307, Megane2, C4 si Corolla. smile.gif

Mi s-a parut cea mai adecvata mie, nu este cea mai buna alegere. Tu ar trebui sa te plimbi pe la toti dealerii, cam toate marcile iti ofera masini atractive in banii tai. O1 dupa parerea mea este cam serioasa, nici mie (care am ceva mai multi ani decat tine) nu mi s-a parut potrivita. In schimb, este un model foarte fiabil si robust.
Iti recomand si Focus, este sportiva si daca te impaci cu interiorul cam sobru, este o alegere buna. Corolla o iei pe benzina pe la 16000 full, este ok ca interior si renumita pentru durabilitate. Megane este bine dotata, are interior placut. Dupa facelift sper sa fi rezolvat problema fiabilitatii. C4 este moderna, prea moderna pentru mine. Eu daca nu vad ceasurile de bord la locul lor... nu prea ma simt bine. Dupa cum am spus mai sus, 307 a fost alegerea mea. Are tinuta de drum buna, motor foarte bun, interior care mi-a placut cel mai mult si dotari bune. Ma va costa 15500.
Obuzel
Si mie, care am O1, mi se pare ca ar fi o alegere nepotrivita o Octavie. Asta deoarece e o masina cred eu mai potrivita parintilor tai decat tie.
Nu neg ca e o masina minunata, dar dupa cum zici tu e prea serioasa.
Nu cred ca se justifica in cazul tau, asta mai ales ca marele atuu al Octaviei (portbagaj imens) tie nu iti este de folos.
Tot din motive de imagine cred ca nu ar fi potrivit nici Hyundai, e o masina ff plicticoasa si ff stearsa.
Prob ca eu asi merge sau pe Fiat sau pe un C4 sau un Leon modelul anterior.
Sau de ce nu un Polo.
Cat despre treaba cu diesel mai gandeste. Stiu ca in Romania suntem, cam cu 4-5 ani in urma Europei de Vest dar nu cred ca cineva informat nu poate sa urmeze noile tendinte conform carora din nou benzina se vinde mai mult ca dieselul. Nu are rost sa detaliez deoarece sunt sute de discutii pe forum pe tema data.
T u d o r
Stiu ca benzina este iar pe val, dar totusi eu merg destul de mult si nu ma avantaja pe termen lung. Am calculat si rascalculat, inclusiv cu grila de buy back de la Pejo in fata, in 4 ani scot banii de diferenta de pret la cumparare si imi mai ramane diferenta de pret la revanzare, adica peste 1000 euro. smile.gif

Dar sa revin ontopic, si sa zic si eu de Ibiza, de Fiat Grande Punto, de Pejo 207 (este superba, atat in exterior cat si in interior), eu daca as fi tanar si fara obligatii as merge pe o clasa mica, fie ea Fiesta, Clio3, Grande Punto sau 207, sunt masini trendy si bune, costuri mai mici decat compactele si diferenta de spatiu interior si de portbagaj nu te prea intereseaza.
Pe mine m-au interesat aceste ultime 2 aspecte, de aceea am zis ca o clasa mica este totusi prea mica... smile.gif
Marius30562
O varianta (in aceeasi categorie de pret) - mai ales pentru un tanar - ar pute fi si VW Golf 1,6 - 102 CP, cu 2 usi, echiparea Confortline.
~ 15300 Euro DDP.


Sau un POLO 1,4 TDI 80 CP.

In clasa mica (chiar si compacta), ai destule variante destul de bine echipate, pana in 15.000 DDP - Ibiza, C3, Polo, Fiesta, Punto, 207 ...

Parerea mea este ca nu (cred sa) ai nevoie de o masina mare ci mai degraba de una usor de condus, confortabila si rezonabil echipata.
_Constantin_
Daca masina o sa fie a ta eu zic sa iei garnde punto. E mult mai tinereasca si mai potrivita. Octavia tour in nici un caz.
Si accentul intra in categoria masinilor pe val in momentul asta cu un pret foarte bun si un motor diesel de 110 cp foarte reusit.

Eu personal m-as duce cu banii spre dealerul Fiat si pe drum as intoarce si mi-as lua Accent. Mi-se pare o masinuta foarte foarte frumoasa. Si fiatul e frumos( design Pininfarina) dar parca nu am incredere in italieni cand vine vorba de fiabilitate.

La 15.000 ddp poti sa iei orice model de clasa mica de la orice producator, Yaris, Fiesta, Clio III, FAbia, Octavia Tour, Ibiza, 206, C3, C4 urban jungle ( o oferta cel putin interesanta), Polo, samd.

Deci daca vrei sa imbatranesti cu ea ia Hyundai sau daca vrei sa fii in pas cu moda si nu ai copii sau alte obligatii ai C4( 1.6 benzina 110 cp-11621 cip, diesel aceiasi cilindree 110 cp- 13346 cip.) Asta pt varianat cu 3 usi. blush.gif Are cineva de forum asa ceva si crede-ma face banii, nu ai idee cat de interesanta este si scaunele alea sunt un deliciu. Nici la bmw sau audi nu am stat in scaune mai bine profilate. Alegerea e a ta dar gandeste-te ca trebuie sa traiesti inca cel putin 2-3 ani cu ea. Si din punctul asta de vedere C4 nu te-ar lasa cu ochii in soare visand la altceva.
Mikidutzaa
Stai cuminte cu Fiat sau Hyunday la banii astia... Eu ti-as recomanda sa nu te grabesti, sa astepti pana iei carnetul si sa faci drive teste si sa iei o masina mai micuta (e mult mai placut de condus o masina mica pe post de prima masina).

Uita-te la Yaris, Polo, Fabia, Colt.
DORU
Nu poate face drive-test daca nu are minim 1 an vechime la permis...
Doar copilot blush.gif
Mihai34891
QUOTE(Dorin80315)
..doar ca o vad de destui ani pe soselele noastre si parca mi se pare cam veche(ma insel??)...


Nu te inseli. Are vreo 8-9 ani...
Altfel- buna, fiabila, dar mult prea mare pentru oras si foarte comuna in RO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.