Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina SH din Germania... sugestii?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan72328
salutare! am si eu nevoie de un sfat!

am vreo 14k euro disponibili pt o calatorie in Germania + retur + toate taxele din tara.... Sunt sanse sa gasesc sa aduc o masina din urmatoarea lista : Golf IV-V, Passat Vechi-Nou, A3, A4 ... conditii : 2002-2004, maxim 70K km la bord, benzina de preferat, motor maxim 2.0, dotari decente (climatizare, ABS, ferestre electrice, comenzi audio pe volan, samd) ?

Ma duc cu cineva care are experienta in cumparat masini si care nu ma tzapuieste (cred-sper) si care mai stie si germana....

ceva sfaturi de urmat?

Multumesc anticipat.
werner64006
Cu 14.000€ poti cumpara una din masinile pe care le doresti. De indicat sunt din gama VW-Audi modelele cu 1,9 TDI, versiunea de 110 sau 115 CP. Atentie mare la "Inspektion" cum se numesc intervalele periodice. Cauta una care este mult sub 90.000 km, sau una care a trecut de scurt timp de acest kilometras. Motivul este, ca la 90.000 km se schimba cureaua de distributie, costa aproximativ 350-400 €. LA VW si Audi din anii acestia Clima si inchidere centrala nu prea lipseau din dotare, numai daca erau masini ieftine pentru service la Firme (atunci deobicei au si km multi 300.000-400.000).

Alt sfat care pot sa-ti dau este: NU CUMPARA MASINA DE LA TURCI!!! Iei teapa-GARANTAT!!! Cumpara masina de la dealer VW-Audi. Se spune ca sunt mai scumpe, dar daca sti socoti, nu este asa. Motive:
-de la dealer VW-Audi poti scoate TVA de 16%,
-dealerul iti da garantie pe cel putin 1 an,
-dealerul inainte sa o puna la vanzare face o verificare minutioasa si schimba ce este stricat sau uzat.
De la privat nu ai cum sa scoti TVA si nici garantie nu iti poate da. Garantia care ti-o da Händler-ul (dealer) VW-Audi, este valabila si in Romania.

Daca vrei sa te orientezi un pic la ce poti gasi, oferte bune gasesti de exemplu la www.autoscout24.de Ai si Button-ul "Händlerbereich", unde sunt numai dealeri. Alt Site mai este www.mobile.de Un dealer in Germania iti lasa din pret cam 500-800 €, daca platesti cu bani gheata.
Geroge73919
Nu e chiar asa, mai bine nu lua de la romani, mai multi prieteni au luat masini bune de la turci , eu am una luata de la turci si nu vad care e faza de care zici tu ca e tzeapa garantat , sunt foarte multumit de masina care merge si arata impecabil .

PS Depinde de la turc la turc , eu am avut norocul sa intalnesc unu super de treaba si va zic si de ce , primul meu drum in Germania, fara sa stiu o boaba de germana, am luat seara masina de la autohaus i-am platit si din cauza campionatului mondial nu am gasit hotel decat la vreo 40 50 de km de parc, turcul m-a dus cu masina lui , a 2 zi dimineata era la usa sa mergem dupa acte, in seara care am luat masina, "echipa" cu care eram a testat masina , motorul functiona impecabil , fara pic de fum nici la 4000 de ture in blana (diesel) deci nu sunt ed acord cu faza ca iei tzeapa de la turci .
Mikidutzaa
Ar fi dubios sa gasesti un diesel sub 40000km/an. Mai bine uita-te la masina (la ce sa te uiti concret au mai fost topicuri) si la anul de fabricatie decat la numarul de kilometri care oricum se poate falsifica usor de tot.
Geroge73919
QUOTE(Mikidutzaa)
Ar fi dubios sa gasesti un diesel sub 40000km/an. Mai bine uita-te la masina (la ce sa te uiti concret au mai fost topicuri) si la anul de fabricatie decat la numarul de kilometri care oricum se poate falsifica usor de tot.


Sunt de acord cu tine dar acolo nu e ca aici , daca ii prinde ii suspenda licenta de autohaus , amenzi... iar tu ca pagubit poti cere daune foarte mari , riscul e mare si pt ala care vinde masina , afacerea cu autohausuri e profitabila, dar doar in Germania, aici in Ro se dau km inapoi ca o faci tu ca persoana nu in calitate de autohaus... am gasit si la turcul de la care am luat eu un Golf din 97 pe benzina cu 277 de mii de km un BMW diesel serie 5 vechi(92-94) cu 264 de mii
werner64006
Adevarat, la Autohaus nu se intampla sa se dea km inapoi, riscul este mult prea mare!
@George: eu nu am nimic impotriva turcilor, dar turcii si arabii domina in Germania piata de SH si sunt renumiti de manipulatii la masini, efectueaza reparatii cu piese folosite sau de calitate proasta, practic, le carpesc pentru vanzare. Desigur nu toti sunt asa, dar o mare parte. Daca ai avut noroc, e bine, dar cunosc destui "intepati", eu la fel am avut surprize cu un Bora "unfallfrei" (neaccidentat), dupa aproximativ 1 an s-a crapat pe pavilion o suprafata de chit de vreo 50x40 cm, groasa de pana 2 cm!!! Masina am adus-o pentru cumnatul meu, iti dai seama cat de tare m-am ingalbenit cand mi-a aratat "insula" :bash: . Am avut "noroc" ca era un V5 (benzina) si rusii l-au cumparat din piata asa cum era.

@Dan: important este sa interbi de "scheckheft", unde sunt trecute toate intervalele periodice, scrie si ce s-a facut (ulei, frane, curea distributie, etc), daca s-a facut cu "Mobilitätsgarantie". Inseamna ca in interval de 1 an, tot ce tine de tehnica si se strica (nu din uzura), se inlocuieste in garantie.
Catalin82390
Salut . V-as ruga sa-mi dati un sfat ; am 12.000 euro si trebuie sa aleg intre :

1. Skoda Tour Combi 1.9 TDI
2. Seat Cordoba 1.9 TDI Reference Basico
3. VW Passat 1.9 TDI Variant second hand direct din Germania 130.000 Km 2002

Passatul as putea sa-l achit chiar acum ( cam 12.000 cu taxe cu tot ) in timp ce pentru primele doua ar trebui sa ma bag la un leasing.

Astept sugestii. Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.