Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Golf VI
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Davidinho
VW Golf VI

Se pare ca urmatoarea generatie Golf, a sasea, va veni mai repede decat era prevazut initial. In locul unui facelift, probabil, Volkswagen va arunca in lupta o generatie complet noua a modelului hatchback care, cu decenii in urma, a redefinit clasa compacta.

Motivul tine de profitabilitate, altfel un capitol sensibil pentru Volkswagen, de ceva ani. Si cum Golf a fost si trebuie sa ramana o referinta in categoria sa, Volkswagen si-a revizuit planurile in privinta acestui model, astfel ca, daca ar fi sa ne luam dupa presa internationala de specialitate, Golf VI isi va face aparitia la inceputul lui 2008. Ceva mai mare si cu un aspect mai sportiv decat actuala generatie, viitorul Golf ar putea prelua elementele de design ale partii posteriale de la recent prezentatul Concept A (foto), detalii ale partilor laterale de la Passat si Eos si partea frontala de la Eco Racer. Cu alte cuvinte, va fi un Golf mai? atractiv. Totusi, se pare ca platforma mecanica nu va suferi modificari radicale, comparativ cu actuala generatie. Nu vor lipsi bunecunoscutele motorizari FSI si TDI, definitorii pentru Grupul Volkswagen, insa este asteptat si un propulsor turbodiesel de ultima generatie, ce va folosi tehnologia common-rail. Presa internationala speculeaza si pe tema accentuarii identitatii sportive pentru versiunea cu 3 usi, respectiv a utilitatii variantei in 5 usi. Va fi interesat de urmarit si modul in care Volkswagen va dezvolta versiunile derivate din Golf, binecunoscutelor Variant, Jetta, Golf Plus si Touran urmand sa li se alature, in urmatorii ani, si un SUV, a carui aparitie este prefigurata, momentan, de Concept A.

Sursa:www.autonews.ro

Pana acum am vazut 3 variante
Prima
Davidinho
A doua
Davidinho
A treia
ncristi
Arata mult mai bine de cat generatia actula care are un design exterior fad.

Oricum o sa mai atreaca cel putin 2 ani pana o sa-l vedem...daca nu mai mult.

Golful actual este o masina destul de noua si inca nu si-a psus ultimul cuvant.
CruiSeR
arata ok.. e o schimbare destul de seminificativa de la stilul golf.. dar mai e pana atunci smile.gif
Laurentiu_007
Ar fi frumos sa arate ca in prima fotografie. Dar mai e mult pana la urmatorul Golf.Asa ca se vor schimba multe.
_Theo_
a 2a poza mi se pare ca seamana enorm de mult cu Audi A3 smile.gif cel mai mult imi place prima varianta...si a 3a e dragutza!
Baby Blues
Parerea mea e ca toate seamna cu Auqi. dar oricum e o schimbare semnificativa fata de VI
Bianca81932
Clar toate cele trei variante arata mult mai bine decat versiunea actuala, dar in prima poza mi se pare mie sau e pusa fata de la Passat pe Golf? blink.gif
Seri
In prima poza este fata de la Eos. Cel mai probabil asa va arata.
_Constantin_
Au inceput sa ma plictiseasca astia de la VW si Audi, chiar asa nu mai au decat o idee de masina. Toata gama Audi, VW si uitasem de Peugeot sunt variatii pe aceiasi tema. Ce darq intre A4 si A8 de la distanta nu-ti dai seama care cum e. E una sa pastrezi identitatea de marca( asa cum foarte frumos face BMW sau Merc, poate chiar si Honda) sau sa o ignori total ( Vezi Toyota., nu seamana nici una cu alta) dar chiar sa ajungi ca toata gama ta de modele sa fie 99% acelasi design :bandit: :brilsmurf: :smoke:
air_wolf
hai sa-ti spun faza cea mai misto: intre 407 si S AMG nu faci diferenta noaptea in retrovizoare. biggrin.gif pina acum citiva ani puteam deosebi o masina dupa faruri, astazi este imposibil.
designul este dat de cerere, care este data de piata si piata vrea chestii de prost gust. e simplu. intre cele 3 sigura va mai aparea si a 4-a care va intra in productie. biggrin.gif
fishbone
A treia poza arata bine. In primele doua dizainul frontal mi se pare hidos. Prea se forteaza a fi agresiv, incruntat, suparat pe viata. Din prima poza, cu asa distanta intre roata si caroserie deduc ca va sta pe drum ca fara suspensii. La prima linie ferata sau gropita in drum ai pierdut dintii din gura.
Davidinho
E, da tu ce vrei in poze de marketing sa puna jante de tabla si capace?
Normal ca o fac sa arate spectaculos desi poate nici pe autostrazile din Germania nu merge daramite la gropile de la noi
fishbone
N-am spus absolut nimic despre jante, reciteste reply-ul meu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.