Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Grande Punto vs noul Accent(full)?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dorin80315
Voi ce ati alege din cele 2?...nu va intreb de ce ca au cam aceleasi specificatii..zic eu...
DORU
Ce motorizari ai in vedere? Ce suma de bani este disponibila pt achizitie?

Pana faci aceste precizari:
-motorizari pe benzina: Accent este peste Grande Punto dpdv al puterii motoarelor (1.4 si 1.6 fata de 1.2 si 1.4)
-motorizari pe motorina: cu exceptia MultiJet-ului de 1.3l 70CP, care este campion la clasa lui, despe motorizarile lui Fiat de 75/90 CP stiu prea putine. Doar despre cel de 130CP de pe echiparea Sport am cuvinte de lauda, dar pretul este mare. Despre diesel-ul CRDI de 110CP de la Hyundai numai cuvinte de lauda...aici pe forum.

Avand in vedere cele de mai sus, pe moment inclin spre Hyundai. Insa un drive-test este cel mai putin subiectiv, asa ca iti recomand acest lucru pt ambele modele.
Dorin80315
pai la accent ma intereseaza versiunea pe motorina si 1,6 benzina..iar la grande punto ma intereseaza versiunea pe benzina 1,4 77CP(tinand cont ca intre versiunea diesel si cea pe benzina e diferenta de cel putin 1000E,si ca nu cred ca voi trece de 20000 KM pe an)

pare mai puternic motorul accentului(iau in calcul parca mai mult versiune pe benzina datorita optiunilor suplimentare pe care le are: clima,si inca vre 2-3), dar parca grande punto mi se pare mai...sic..as spune...mai tineresc un pic..

iar de drive test nu se pune problema ca de abia in vreo 2 sapt sper sa imi iau carnetul:((....(iar puno ar pute veni in 1 luna...iar accentul in 4..alt dezavantaj)...asa ca eu nu avand cum sa fac un druve test..imi poate spune cineva daca grande punto e chiar asa de lenesa..pe cat ar parea la prima vedere?...sau daca exista o diferenta evidenta intre cele 2?
T u d o r
Din punctul de vedere strict al datelor tehnice, diferenta este mare. Pe site-ul TopGear au testat chiar versiunea pe benzina a Fiatului, iar, fara sa-l compare cu ceva, au concluzionat ca este lenes.
Eu as merge pe Accent, chiar daca te arde buza dupa masina cat mai repede... smile.gif
Mihai66305
Grande Punto va introduce in curand si un benzinar 1.4, 16v, cu distributie variabila, de 95 CP.
Personal as alege Accent, dar diesel smile.gif
DORU
Din ce vad, cred ca Accent ti se potriveste mai bine, este mai dinamic.
Teoretic, la max 20.000 km/an, esti aproape de granita de rentabilitate a unei investitii pe motorina. Asadar, ramane sa alegi intre 1.5CRDi 110CP si motorizarea pe benzina de 1.6l. Daca tot astepti pana vine masina, dupa ce obtii permis, fa un drive-test pt o decizie corecta...
adi.mitrea
Si ca sa-ti stric bucuria, trebuie sa mai astepti un an de zile, sa scapi de semnul de incepator. Numai asa poti face test drive. Si mai trebuie sa ai 21 de ani impliniti.

Daca ar fi dupa mine ar fi Grande Punto cu motorul 1.4 16 V 95 CP.
radu66490
accentul nu mi place,fiatul e frumusel foc si e net superior vechiului punto
dar eu mi as cumpara motorul de 1.9 si 120(sau 130 versiunea sport in 3 portiere) diesel,ma rog e mult mai scump
vreo 14 000 cip ul sau peste
si calitatea in interior e alta,materialele chiar arata bine in grande punto
am facut un drive test la 1.3 90cp diesel,n as zice nu dar as opta pt motorul de 1.9 jtd
accentul e o masina budget pt europa de est si alte zone sinistrate,pe cand grande punto este,sau ar trebui sa fie speranta firmei fiat
clar as opta pt fiat
diferenta de 1000 euroi diesel-benzina,O RECUPEREZI LA REVANZARE,dar in schimb mergi cu un consum nesimtit de mic
asta au uitat sa ti spuna agentii aia de vanzari care ti au facut calculul ala tampit despre avantajele benzinei,si nr de km/an
T u d o r
Radu, consumul la 1.9 JTD de 120 cai nu cred sa fie asa de nesimtit de mic. As zice ca se apropie de benzinarul de 1,4. Senzatia este alta, asta e drept. smile.gif
Cat despre Accent, nu stiu sa fi produs Hyundai modelul pentru pietele emergente, altfel ar fi avut un model mai bun pentru ceilalti mai cu dare de mana. Vezi situatia cu Albea, Logan(Reno), O1 sau Astra Clasic.
radu66490
tudor
eu am un punto clasico din 2002 1.9 jtd si mi consuma 7 in oras si la drum lung la 120 cam sub 5 iar la 140-150 putin sub 6
deci fac bc-b in sub 3 ore si consum sub 18 litri
mi se pare nesimtit de mic
fiind un motor optimizat o noua generatie ma indoiesc ca o sa consume mai mult
iar ca performante nu se poate compara,e diferenta de la cer la pamant.
merge mai bine ala de 1.3 multijet de 90,decat acela 1.4
o benzina de 1.4 consuma putin daca o tii la pina 120 dar cand treci de viteza asta incepe......creste consumul la 8-9,nu mai vb de clima
iar in oras,vara e ok,dar vin cele 5 luni de iarna grea cu temp scazute si atunci o sa consume in draci
despre albeea,asa zicea tipa aia de la fiat ca e un model ieftin pt europa de est,astra clasic e model iesit de pe piatza care se mai fabrica doar in polonia poate nu zice undeva ca e pt europa de est dar ...ma rog
T u d o r
Corect, modelele astea sunt, fiecare in parte, ori iesite din productia principala, ori facute dupa metoda low-cost.
Cat despre Punto, eu zic totusi ca este mai usor decat Grande Punto, nu? Asta va modifica putin consumurile, dar oricum este in paramatrii de bun simt, fara indoiala.
Mie cea mai bina motorizare ca raport pret/performanta/consum mi se pare 1.3 Multijet de 90 cai. smile.gif
florin55503
tudor si cu vechiul passat 1.9 tdi de 130 de cai obtii niste consumuri foarte mici. si masina e destul de grea
la astra mea cu motor de 2000 si 1200 de kg(sau ceva de genul asta) daca merg cat de tare pot eu pe acelasi drum cu un benzinar de 1.6 tot voi iesi sub el chiar daca merge la consum.

motorul de 1.3 90 de cai e ok in oras. in afara cam tragi de el la viteze mari. as opta pt cel de 1.9.

grande punto e o masina care pe mine m-a impresionat cu infatisarea exterioara si interiora. eu m-a indragostit de ea. in mom in care m-am urcat in ea am vrut sa o cumpar si deja imi faceam calcule sa vand astra si talonul golfului
radu66490
1.3 90cp ia 140 relativ usor si fara mare chinuiala,mai repede n am mers
e ok masina
mie mi place,oricum nu poti compara accentul cu grande punto.
numai sa te uiti la ea si......e o diferenta nu?nu mai vb de interior....
florin55503
parerea mea e o mare diferenta.dar e doar parerea mea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.