Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum sa cumpar masina din U.E.?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Bandi73038
Scuzi daca s-a mai vorbit despre asta, am vazut un tabel intr-un topic din forum dar totusi nu mi-e clar care a valoarea unei masini straine in vama.
Sa zicem ca cumpar o masina din Germania cu 8000 EUR TVA german inclus.
Trebuie sa platesc acciza si TVA romanesc pe suma de 8000 de euro sau
pe suma de 6720 EURO (valoare FARA TVA german) sau ??

Multam,
Bandi
Dan72667
Nu are nici o importanta cit dai tu pe masina,poti da si 1 Euro sau 1 milion.
Ei au un catalog si in functie de capacitatea motorului si vechime stabilesc ei valoarea.Din cite stiu eu marca nu conteaza.Asa ca nu ai motiv de agitatie pe tema asta.
TINI
Nu conteaza cit dai tu pe masina afara si nici marca masinii.La noi platesti la valoarea de catalog din vama care e in functie de anul fabricatiei, felul combustibilului (benzina sau motorina) si capacitatea cilindrica a motorului.Si bineinteles trebuie sa ai certificatul EUR 1 care atesta ca masina e fabricata in Europa.Fara el platesti 30 % in plus din valoarea de catalog.
Pt. a putea fi inmatriculata trebuie sa fie obligatoriu EURO 3 sau 4.Scris pe Brief-ul nemtesc (nu D3 sau D4).
Bandi73038
Salut,

Mersi pt. raspunsuri, acum mi-e mai clar un pic treaba.
Deasemenea am o intrebare despre data care e luat in considerare pentru a determina cat de veche e masina (de cei de la vama).
Am vazut pe un Brief a unei masini germane data de August 2003 pe pagina 2 acesta fiind data primei inmatriculari si pe pagina 4 o alta data Martie 2003
care presupun ca e data fabricatiei.
Care data e relevanta pentru valoarea in vama?
Data primei inregistrari sau data fabricatiei?

Mersi mult,
Bandi _t
TINI
Data fabricatiei, adica 2003.Daca masina este fabricata dupa luna Septembrie i se va da ca an de fabricatie in Romania, anul urmator.Adica masina fabricata in Octombrie 2002 va primi an de fabricatie in RO 2003 si pe carte si pe talon.
Cristi72616
Apropos de anul fabricatiei....mi-am luat super teapa. Masina mea e din august 2003. La vama in Bucuresti mi-au calculat ca fiind din 2004, dar in schimb pe talon au scris 2003. Deci atentie sa nu faceti ca mine (eu nu am stiut) Statul roman nu stie cum sa faca sa te mai stoarca de niste milioane.
daniela74064
stie cineva daca are importanta marca masini atunci cand se calculeaza anul de fabricatie? Adica daca este dupa sept. 2002 se considera 2003 indiferent de marca masini?
DORU
Este doar partial adevarat ce sustineti. Masina mea este fabricata in iulie 2002 si are totusi cod VIN 2003, deci in talon scrie 2003. Costurile vamale se iau in functie de anul de fabricatie, deci 2002. E absolut sigur.
dan37349
Neata
stie careva niste preturi aproximative la vama (ma refer la tva) sau unde le pot gasi, sper ca nu_s niste secrete de stat, is publicate pe undeva?- exemplu un opel astra 1.4 din 2001-2002
si inca o chestie, de unde pot afla lista cu masinile omologate euro 3 la noi, pt ca stiu ca amaritii de la rar iti pot invalida o masina chiar daca neamtul ti-o trece ca euro 3 sau masina este omologata la mama ei ca euro 3
mersi
Vlad74386
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot inmatricula in Romania un Seat Cordoba 1L6 SXE, benzina, fabricat la data de 17 dec 1998 care este in circulatie in Franta (ma intereseaza mai ales din punctul de vedere al euro 2/3 pentru ca nu stiu ce norma are).

Va multumesc,

Vlad VALICA
Cristi72616
dan37349,
da-mi un pm cu mailul tau si am sa-ti trimit o lista cu motoarele euro 3
cristinel costel71091
Am o mare rugaminte la voi, la cei care pot sa-mi dea informatii exacte cu privire la importul unui autov. SH din Germania sau Belgia.In maxim 4-5 luni vreau sa-mi aduc din afara un autov. si as vrea sa stiu dinainte cam tot.Urmaresc de ceva timp www.mobile.de si din cate am inteles tot de la voi ca ar fi cam cel mai serios.
As vrea sa stiu exact cum pot face o rezervare pe internet si daca pot face mai multe rezervari in cazul in care masina urmarita nu corespunde cu informatiile furnizate.Aveti cumva parcuri auto care puteti sa-mi recomandati?
Ar fi bine daca ati putea sa-mi spuneti si ce acte ar trebui sa semnez, si ce acte ar trebui sa ai ba masina cand o cumpar...
Astept raspuns de la voi si promit ca voi posta poze cu masina cand o voi avea. :peacefingers:
Ramonn
Lista (informativa - si nu garantata !!!) a masinilor cu motoare euro3, se gaseste pe site-ul RAR-ului (www.rarom.ro) la sectiunea :
''Cum sa fac sa ...stabilesc incadrarea in normele de poluare EURO 3 pentru autoturismul pe care doresc sa-l achizitionez din strainatate?''
ATENTIE !!! E doar lista informativa ! Pt. siguranta 100% ca masina are Euro3, trebuie downloadat un formular (tot de la RAR) si completat cu datele exacte ale masinii si mers personal la Rar si obtinut (contra unei taxe) autentificarea sub stampila si semnatura ca masina corespunde normelor de poluare Euro3. Doar atunci ai garantia 100% ca nu vei avea probleme mai tarziu cu inmatricularea.
Asta trebuie facut doar in cazul in care nu scrie pe talonul masinii Euro3 (sau 4,5..) deci daca scrie D3 sau D4 (in cazul Germaniei, de exemplu). Daca scrie Euro 3... atunci e sigur ca are Euro 3.
Bafta multa !
dutu65393
Salut !!!

Am si eu cateva intrebarii pentru "cunascatori" poate ma lamuriti si pe mine, nu prea stiu cum sta treaba cu aducerea unui autoturism din afara:

1)trebui sa trimit pe cineva credeti ca e ok ??? eu nu am cum sa ajung din cauza job-ului,,,,si c-am cat credeti ca s-ar ridica costul unui astfel de transport "dute <> vino"?????
2)actele pp ca se vor face intre propietar si cel care o ridica si dupa aceea la venirea in tara mi-o revinde mie, nu???
3)costurile la vama la cat credeti ca se ridica ?

Va rog orice informatie e binevenita.
Skywalker
Drumul dus - intors pana in zona Koln te costa 600 euro cu tot inclus (autocar, benzina, acte germania, vignete, asigurare, numere rosii, etc) asta fara plata vamii pe masina si fara cazare 2 nopti si mancare. Deci cu totului tot ajungi la @900 euro cheltuiti pana in vama romana.
popovici43562
QUOTE(dutu65393)
Salut !!!

Am si eu cateva intrebarii pentru "cunascatori" poate ma lamuriti si pe mine, nu prea stiu cum sta treaba cu aducerea unui autoturism din afara:

1)trebui sa trimit pe cineva credeti ca e ok ??? eu nu am cum sa ajung din cauza job-ului,,,,si c-am cat credeti ca s-ar ridica costul unui astfel de transport "dute <> vino"?????
2)actele pp ca se vor face intre propietar si cel care o ridica si dupa aceea la venirea in tara mi-o revinde mie, nu???
3)costurile la vama la cat credeti ca se ridica ?

Va rog orice informatie e binevenita.


Taxele vamale le gasesti la www.vamamasini.ro.

Iti pot aduce eu masina.Detalii pe mail kostypopovici@yahoo.com
alin80898
salut fratilor.sunt nou pe site si as avea nevoie de ajutor vostru si mai ales de multe sfaturi.am vrea sa-mi cumpar o masina din u.e.cum sa fac?stiu engleza si putina franceza.am diponibil aproximativ 8000E ca sa cumpar masina si sa platesc taxele aferente.ma intereseaza audi a4, a6, vw golf,passat, opel astra, vectra (diesel).km in functie de pret!!!
de unde sa incep sa caut ,ce trebuie sa fac si mai ales alte sfaturi sa nu ma fentez?
voi cauta si aici pe site info,dar daca aveti timp va rog sa ma ajutati si-mi cumpar si eu ceva fain ca voi si o sa postez poze si alte info, plus multe multumiri din parte mea.cine stie poate daca sunteti din cj. iese si o bere!!!
...sau mai multe...
Emanoel-Adrian
Salut, eu tocmai mi-am cumparat un Pajero din Germania de la o reprezentanta VW-Audi din Kaiserslautern. Iti pot da mai multe detalii dar pentru moment sunt la munca si nu pot sa scriu mai mult.Mai pe seara adica pe la orele 21 aici (sunt la Singapore) ora Romaniei 16.00.
P.S. Iti dau si persoana de contact acolo (un neamt care stie engleza).

Adrian E.
Geroge73919
QUOTE(alin80898)
salut fratilor.sunt nou pe site si as avea nevoie de ajutor vostru si mai ales de multe sfaturi.am vrea sa-mi cumpar o masina din u.e.cum sa fac?stiu engleza si putina franceza.am diponibil aproximativ 8000E ca sa cumpar masina si sa platesc taxele aferente.ma intereseaza audi a4, a6, vw golf,passat, opel astra, vectra (diesel).km in functie de pret!!!
de unde sa incep sa caut ,ce trebuie sa fac si mai ales alte sfaturi sa nu ma fentez?
voi cauta si aici pe site info,dar daca aveti timp va rog sa ma ajutati si-mi cumpar si eu ceva fain ca voi si o sa postez poze si alte info, plus multe multumiri din parte mea.cine stie poate daca sunteti din cj. iese si o bere!!!
...sau mai multe...


Salut eu m-am intors saptamana trecuta (mi-am luat pt mine un Opel , nu sunt samsar sa nu se confunde) deci treaba sta in felul urmator la banii tai ai doar o optiune biggrin.gif Opel Astra 2001 2002 cu 150 de mii de km sau daca vrei tu un golf pe la 240de mii de km mai vechi, audi bye bye e 10000 acolo deci nu intra in discutie poate si o Vectra dar mai uzata dar in banii tai eu as lua un Astra raport calitate pret foarte bun intretinere ieftina etc

Eu mi-am luat un Astra 2001 150 de mii 2.0 DTI Kombi fii atent :
5500 masina 200 actele 150 motorina inapoi 300 drumu (pt 2 persoane) 150 de euro in plus lu soferu ca mi-a mai negociat-o si a ales-o pt ca degeaba stii engleza si franceza ca nu faci nimic cu ele in Germania , 75 de euro o noapte la hotel (abia acolo m-am descurcat cu greu ca doar o persoana de acolo stia engleza de franceza nu se pune problema )
In Ro 47 mil vama 500 de mii constatare vamala 2500000 RAR 1500000 tradus acte etc pana la faza asta am ajuns , mai am numere RCA schimbat ulei si filtre si cred ca depasesc 8 mii dar per total am luat o masina buna km reali si o excursie in Germania , am evitat tzepele din targuri din ro , jumate din pasagerii microbuzului cu care am fost cautau masini lovite sau peste 200 de mii de km doar eu si cu inca o persoana am luat masini intregi si cu km buni(masini luate pt noi nu pt revanzare) in rest daca ai sti la Nadlac cate masini intra in tara pe platforma si lovite de nu se mai poate circula cu ele , altele lovite care merg pe propriile roti ... deci ca sfat maergi in Germania si cumpara-ti singur chiar daca iesi cu costurile mai sus decat pretul din targ . Te uiti pe www.mobile.de sau www.autoscout.de alegi masina si suni si te intelegi cu garajistul sa iti dea prin fax briefu masinii si sa ti-o rezerve pana ajungi. Ia-ti pe cineva care sa stie germana si sa fie priceput sa ti-o aleaga si sa negocieze. Daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa intrebi .
Emanoel-Adrian
Salut , intra pe http://home.mobile.de/Rittersbacher-Kaiserslautern sau pe
http://home.mobile.de/Vogt-Bautzen . Daca iti place ceva de acolo imi spui si iti dau persoanele de contact. Ambele sunt Dealeri VW-Audi si sunt
Nemti 100%. Preturile sunt un pic cam marisoare dar ai garantia ca, cumperi ceeace este scris despre masina respectiva .
Succes!
Geroge73919
Alo ?? omu nostru are 8 mii de euro deci nu are bani de audi bmw sau ce mai e pe acolo, masini bune intradevar dar nu ne incadram in bani masina trebuie sa coste 5500 acolo ca sa ajunga la 8 mii in Ro.
alin80898
multumesc george.daca sunt realist cam ai dreptate.la un opel m-am gandit si eu,dar credeam ca mai am o optiune un vw sau audi cu mai multi km.credeti ca merita?adica voi v-ati cumpara un vw sau audi cu peste 200.000 km?voi avea probleme cu masina sau mai bine sa iau una cu km mai putini? pe mobile.de am vazut si masini prea ieftine si le-am tot filtrat incercand sa vad care sunt tepe.credeti ca toate care sunt mai ieftine decat de obicei, sunt tepe??? daca mai stiti alte hausuri ca pt buzunarul meu va rog sa-mi scrieti ca sigur nu pot sa caut pe toate.multumesc.
Geroge73919
QUOTE(alin80898)
multumesc george.daca sunt realist cam ai dreptate.la un opel m-am gandit si eu,dar credeam ca mai am o optiune un vw sau audi cu mai multi km.credeti ca merita?adica voi v-ati cumpara un vw sau audi cu peste 200.000 km?voi avea probleme cu masina sau mai bine sa iau una cu km mai putini? pe mobile.de am vazut si masini prea ieftine si le-am tot filtrat incercand sa vad care sunt tepe.credeti ca toate care sunt mai ieftine decat de obicei, sunt tepe??? daca mai stiti alte hausuri ca pt buzunarul meu va rog sa-mi scrieti ca sigur nu pot sa caut pe toate.multumesc.


Pai hai sa iti spun cum esti tu: vrei lux da nu ai bani ... biggrin.gif stai linistit nu e grav si eu sunt la fel, eu zic ca un Opel face banii adica ai dotari masina reusita motoare bune , iar daca gasesti una diesel la 150 de mii poti sa fii fericit ca ai luat masina buna , acolo nu se fac tzepe la kilometrii pt dc ii prinde ii mananca cu fulgi cu tot , le suspenda licenta de autohaus si poti cere daune de ij de mii de ori mai mari decat paguba, eu zic (parerea mea ca nu se merita sa te arunci la un vw sau Golf cu multi kiometrii , sunt si alea masini bune dar o iei deja cu multi km si poate sa cada ceva iar intretinerea e net mai scumpa decat la Opel) . Masina cu 200 de mii nu mi-as lua pt mine , pt revanzare da , asta se practica in Ro cum sa iti zic de tzepe te feresti f simplu alegi o masina care are pretul mediu (adica nu te arunci la cea mai ieftina din lista care zice ca are dotari de rupe si km putini etc ... alegi o masina care are pretul pitei cum s-ar zice, ca sfat NU lua de la romani, ar fi ideal sa iei de la neamt dar nu prea gasesti )
alin80898
bun.inteleg. dar de masinile care au facut taxi in germania ce ziceti?oricum alea au fost verificate ca sa poata sa circule in germania.la alea nu ar trebui sa cada nimic,cel putin teoretic,nu?
si inca ceva:de ce sunt mai multe masini combi de vanzare? sunt mai uzate ca cele sedan, in sensul ca au capacitate mai mare de incarcare,sunt mai grele,etc...?pretul la cele combi ar trebui sa fie mai mare decat la cele sedan?
Geroge73919
QUOTE(alin80898)
bun.inteleg. dar de masinile care au facut taxi in germania ce ziceti?oricum alea au fost verificate ca sa poata sa circule in germania.la alea nu ar trebui sa cada nimic,cel putin teoretic,nu?
si inca ceva:de ce sunt mai multe masini combi de vanzare? sunt mai uzate ca cele sedan, in sensul ca au capacitate mai mare de incarcare,sunt mai grele,etc...?pretul la cele combi ar trebui sa fie mai mare decat la cele sedan?


Bun , stai putin sa ne intelegem, o masina care a facut taxi are sigur 250 de mii de km , diesel fiind ea mai poate sa merga pana la 350 de mii fara reparatii majore la motor, acum se pune problema in felul urmator: e o chestie de noroc sa iti iei una de 250 de mii de km , mai poti merge linistit inca 100 de mii sau iti poate cadea in orice clipa turbina , pompa de injectie etc care costa de rup la orice masina , la golf, bmw si audi piesele sunt mai scumpe decat la opel, si aici intervine ce ziceam eu vrei un Opel care are 150-170 de mii cu care mergi fara probleme iar intretinerea nu te ustura sau risti un Glof de 250 de mii de km , ce-i drept ai Golf dar s-ar putea sa stai cu el mai mult prin service-uri , si mai pune si faptul ca astia 250 de mii de km nu se vad doar in motor , articulatii si alte piese mobile de pe masina care au si ele uzuri ...
Legat de kombi .... ele nu prea se cauta decat de cel care vrea in mod express break si de aceea sunt mai ieftine decat sedanurile sau hatckback'urile, eu mi-am luat kombi pt ca mie imi plac masinile mai mari, si la mine in familie cand se pleaca prin concedii sau pe la tara se umple masina, sedanul nu imi pace cum arata iar Hatckbacku e misto dar e cam mic la spatiu de depozitare si prin urmare am ales break pt ca e si mai ieftina
alin80898
da ai dreptate.asa-i cu masinile cu mai multi km.si mie imi plac masinile spatioase.acum o sa caut sa gasesc cev abun.daca aveti vreo idee pe unde sa mai caut, scrieti-mi.multumesc.
Geroge73919
QUOTE(alin80898)
da ai dreptate.asa-i cu masinile cu mai multi km.si mie imi plac masinile spatioase.acum o sa caut sa gasesc cev abun.daca aveti vreo idee pe unde sa mai caut, scrieti-mi.multumesc.


Pai am zis mai sus , mobile.de si autoscout.de pe mobile gasesti toate tipurile de masini la diferite preturi, autohausuri diferite, nu pot sa iti dau adresa unui singur autohaus, zi-mi si mie la ce masina te gandesti , la Opel te mai pot ajuta cu sfaturi ca si eu am

Ps un autohaus mare dar cu preturi maricele www.autohus.de
Pisoiu
Cu riscul de a mi se da peste degete si a mi se spune sa folosesc "search", va cer un sfat punctual:
Un coleg de firma a achizitionat din Franta de la o licitatie un Audi A4 din 2000. In momentul de fata are factura in numele firmei de aici din Ro unde urmeaza a fi inmatriculata masina. Urmatorul pas e sa achitam valoarea masinii, asta e simplu. Nu am facut pana acum niciodata asa ceva, asa ca va intreb: care sunt urmatorii pasi necesari pentru a aduce si a inmatricula masina in buna regula, pe firma (in jud. Cluj). Ce acte sunt necesare, de unde se iau sau cum se obtin, etc.
Va multumesc,

/pisoiu
Geroge73919
Foloseste DR. Google : scrie procedura de inmatriculare auto si primul link e exact ce cauti biggrin.gif
Pisoiu
Multumesc, minuni se pot intampla daca apesi butonul potrivit.
Mai am o dilema, am vazut ca in vama la noi trebuie sa te prezinti cu dovada ca masina a fost radiata din tara de origine. Presupun ca radierea in Franta inseamna predarea numerelor vechi. In cazul asta cum deplasez masina pana aici? Exista ceva numere provizorii sau de tranzit care se solicita de acolo? Partea proasta e ca firma care a facut licitatia nu misca un deget, si colegul care a luat masina trebuie sa faca toti pasii astia. Si cum e pentru prima data, e mai greu. A mai adus cineva masini din Franta, si e dispus sa impartaseasca ceva din experienta?

/pisoiu
Geroge73919
Masina dc e radiata trebuie sa te duci in "loca;itatea care emite numere" pentru zona respectiva si iei numere provizorii, e mai greu sa faci actele tu personal ca nu stii unde sa te duci pe acolo , avantajul e cand iei de la Autohaus ca fac ei actele
geeoo30
primul pas dupa ce platesti masina este la vama, unde cu factura masinii obtii foaia de export si euro 1, dupa care sau intre timp te interesezi de unde treb sa obtii nr de tranzit si ce treb sa faci pentru ele... pt franta nu stiu dar in belgia de exemplu masina treb sa treaca un control tehnic autorizat dupa care sunt societati particulare care iti fac numerele si asigurarea pt drum.....
cel mai comod este sa o poti aduce pe o platforma...
Pisoiu
E mai comod pe platforma, insa cred ca si mult mai scump. Distanta e destul de mare, e aproape de granita cu Spania.
In momentul asta masina nu este radiata, are inca numere de circulatie. Ar fi intelept sa nu dau banii pana nu o vad radiata? Mi-e sa nu aiba ceva datorii si sa ma pomenesc ca zice functionaru de la radieri ca inainte de a o radia mai trebuie platit nustiuce.

/pisoiu
popovici43562
Miercuri (05.07) plec in Germania sa aduc o masina, mai exact in Berlin. Am unde sa stau( la un neamt) si am si masina la dispozitie acolo. Daca vrei mergi cu mine si mai impartim cheltuielile comune!
alin80898
scuza-ma nu mi-am verificat contul sa-ti scriu mai repede.inca nu mi-am gasit ceva care sa-mi convina si nu puteam sa vin cu tine acum in germania.tu ce ti-ai luat?si cat a fost?merci.
alin80898
Aud tot felul de sfaturi.cum credeti ca e mai bine.sa-mi caut o masina din belgia,as cunoaste pe cineva care merge acolo sau sa incerc la unul din haus-urile germane, dar la cele care scriu ca vorbesc romaneste.am mai vazut un topic pe aceasta tema dar nu am gasit nici un raspuns.de unde as putea sa gasec mai convenabil.a mai adus cineva masina din belgia??cum e ??
ceva nou.am auzit si se pare ca e adevarat ca s-au schimbat normele de vamuire,adica valoarea masinii in vama e mai mare.stie cineva o actualizere pt iulie 2006????multumesc.apreciez orice raspuns.
TDiFan
Citeste postul meu de pe VWForum (TDiFan) si mai gasesti acolo si lista cu taxele vamale noi, postul lui scuterone. Bafta la cautat masina!

http://vwforum.vwforum.ro/index.php?showto...5222&st=340
Geroge73919
Doamne ce bulan am avut ... mi-am adus masina , un Astra Kombi 2.0 DTI am platit vama pe 26 iunie si am dat 47 de milioane , iar acum ce sa vezi , vama costa pt aceiasi masina 1800 euro :ban:
alin80898
salut.sunt tot fara masina.incerc sa ma hotarasc;din belgia sau din germania.am 2 intrebari.daca cumpar din germania de la persoana fizica nu mai recuperez TVA lor,asta inteleg, dar mai exista si varianta sa cumpar de la dealer-autohaus si tot sa nu recuperez TVA,daca masina e numai in parcul lor????adica recuperez TVA numai de la masinile care au in anunt VAT reclamable.sper ca m-am facut inteles cu intrebarea. blink.gif
2.in belgia de obicei se practica sa lasi garantie o suma mai mica in locul valorii de TVA sau platesti, taxa si ii recuperezi apoi.
Multumesc pt rabdare.
Geroge73919
QUOTE(alin80898)
salut.sunt tot fara masina.incerc sa ma hotarasc;din belgia sau din germania.am 2 intrebari.daca cumpar din germania de la persoana fizica nu mai recuperez TVA lor,asta inteleg, dar mai exista si varianta sa cumpar de la dealer-autohaus si tot sa nu recuperez TVA,daca masina e numai in parcul lor????adica recuperez TVA numai de la masinile care au in anunt VAT reclamable.sper ca m-am facut inteles cu intrebarea. blink.gif
2.in belgia de obicei se practica sa lasi garantie o suma mai mica in locul valorii de TVA sau platesti, taxa si ii recuperezi apoi.
Multumesc pt rabdare.


1 NU te baga sa iei masina de la privat, poti lua tzeapa mai usor , umblii dupa acte de innebunesti... le faci tu , la autohaus le fac ei , ca sa iei TVA inpoi trebuie sa scrie in anunt MSWT sau VAt reclaimable , dar mai bine ia masina fara tva ca nu te mai complici dupa cu recuperatu , dc ai vazut masinile cu MSWT sunt mai scumpe fiindca iti da TVA'u inapoi dar in realitate ajungi la fel si cu masina luata fara MSWT
2 Zi-ne si noua cati bani ai , la ce masina te bagi , poate te mai putem ajuta cu sfaturi despre masina ...
Jonin
Dar de ce nu se aduc masini Nubira?Daca sunt facute in Romania atunci se pot considera bun repatriat.Sunt chiar asa de scumpe?
TDiFan
Nu mai exista din 2000 repatrierea la masini.
CSONGOR82098
Vreau sa cumpar un Opel Astra Diesel din Germania 2003-2004 dar sunt cam novice in a cumpara masini din strainatate asa ca astept sfaturi in legatura cu ce sa fac si cum trebuie sa procedez sa nu iau teapa si eventual ce acte trebuie sa am ca sa pot aduce masina in tara?
Cristina82933
[color=green][/color]George,informatiile date(chiar daca erau pt altcineva),m-au ajutat f mult.Daca inainte eram in dubii daca sa merg sau nu in Germania,acum sunt hotarata.Sa aleg insa persoana potrivita cu care voi merge.Imi dau seama ca nimeni nu vinde o masina de grozava ce e,ci ca sa scape de ea,ori s-a imbogatit si vrea una mai frumoasa,mai noua.Cu 20.000Euro sigur se gasesc si masini dragute,si bune.Deci,ms mult.
Cristina82933
[color=green][/color]George,informatiile date(chiar daca erau pt altcineva),m-au ajutat f mult.Daca inainte eram in dubii daca sa merg sau nu in Germania,acum sunt hotarata.Sa aleg insa persoana potrivita cu care voi merge.Imi dau seama ca nimeni nu vinde o masina de grozava ce e,ci ca sa scape de ea,ori s-a imbogatit si vrea una mai frumoasa,mai noua.Cu 20.000Euro sigur se gasesc si masini dragute,si bune.Deci,ms mult.
Mihai83440
Salut!
Am un amic care are o masina inmatriculata in Italia si vrea sa o aduca in Romania si sa o inmatriculeze aici. Am cautat pe net despre actele necesare pentru dar nu prea am gasit specific pentru Italia. M-ar interesa de unde se poate face rost de certificatul EUR1, cat este valabil si cam costa. Numere provizorii in Italia exista ? (similar cu numerele de zoll din Germania). De asemenea as vrea sa stiu cat este valabila cartea verde a masinii si de unde se poate obtine. Masina trebuie radiata inainte sau dupa ce este inmatriculata in Romania ?

beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.