Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru Motors Trading si Radacini
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
Pages: 1, 2, 3
victor71773
As dori sa stiu care este situatia masinilor Subaru cumparate in trecut de la Radacini - mai precis daca in urma preluarii de catre Subaru Motors Trading a statutului de importator oficial al Subaru pentru Romania garantia pentru autoturismele Subaru achizitionate de la firma Radacini este preluata de asemenea de Subaru Motors Trading sau ramane in continuare in obligatia Radacini?
Oare se pot efectua reviziile periodice la Subaru Motors Trading sau doar la Radacini (care am inteles ca nu mai este in prezent nici macar dealer Subaru)?

Victor.
----------------------
Subaru Legacy 3.0
madalina
Radacini este in continuare dealer Subaru, are in continuare service Subaru.
G e o r g e
radacini este dealer subaru si service autorizat in continuare. radacini nu mai este importator .

este aceasi situatia care s-a intamplat si cu reno cand a venit reno romania .

poti sa faci reviziile si garantia unde vrei tu , dar eu recomand in continuare radacini.

de ce ? pentru ca cei de la subaru motors au niste preturi enorme .

ora de manopera 90ron vs 40 ron .

la revizie schimba DOAR ULEI SI FITLTRU si costa 500 ron o revizie. nu dau jos rotile , nu verifica directia , nu verifibucsele, nu verifica frana, nu schimba filtrul de aer si de polen . strict ulei + filtru ulei . dar costa 500 ron si nu mai costa 900 ron ca la radacini .

eu o sa merg cu masinile mele tot la radacini . toti cei care au fost la subaru motors au plecat cu un gust amar de acolo .
victor71773
Ok, multumesc pentru informatii!
Eu citisem undeva intr-un flux de stiri ca Radacini ramane doar dealer Opel si Daewoo, de-aici intrebarea...

Victor
----------------------------
Subaru legacy 3.0
G e o r g e
a fost un zvon lansat. l-am auzit si eu .

radacini este doar dealer . subaru motors trading a devenit importator unic .

in continuare radacini are service subaru autorizat si poate sa vanda subaru drept dealer .
admin
La ora actuala, Subaru Motors Trading este importator si distribuitor oficial, singurul autorizat de FUJI HEAVY INDUSTRIES, al produselor Subaru in Romania. Din cate am inteles eu Radacini au ramas si ei dealeri.

Cel mai indicat e ca un reprezentant SMT sa posteze si el aici pentru ca in informatiile lui George nu se poate pune baza deoarece mie imi pare a fi fan Radacini biggrin.gif

Sa iasa adevarul la lumina! beer.gif
G e o r g e
pai as fi fan SMT daca ar avea piese pe stoc si ora de manopera mai ieftina biggrin.gif
madalina
Si masini de drivetest inmatriculate! Ca eu vroiam impreza 2.0, mi s-a spus ca exista, dar nu este inmatriculata. Ghinion. Ma duc la oricare alt dealer din Bucuresti, constanta, ploiesti, Brasov sa testez si sa cumpar, daca ma convinge.

Pacat ca in loc sa avem concurenta avem inlocuirea unui monopol cu altul. Singura firma pe acre o stimez este Opel pentru ca fiecare dealer este si propriul importator. Exista un coordonator general, dar nu ua masini, nu importa ei masinile, coordoneaza promotii, coordoneaza chestii de imagine pentru Opel in general, dar fiecare isi stabileste pretul si avantajuul este al clientului, nu al vanzatorului!
costy80929
salut
Am luat decizia de a achizitiona o masina de familie cu caracteristici sportive, asa ca am ales FORESTER 2.5 XT AT - 230CP pe care am testat-o la sediul SMT sambata. Sincer eu am o impresie buna vis-a-vis de ei au fost foarte deschisi am vazut chiar si service-ul si magazia de piese iar despre intretinere sincer e ok avand in vedere ca au spus ca ora de manopera in service este de 89,25 RON iar revizia nu acopera doar uleiul si filtru.
Poate voi aveti informatii din surse mai sigure dar din ceea ce eu m-am interesat se pare ca radacini a fost doar dealer al Subaru Hellas si spun a fost pentru ca din surse sigure SMT are la baza acelas patronat grecesc care detine si unicitatea pe zona balcanica.
? intrebarea este daca ei au investit in Romania si sunt singuri care importa direct de la japonezi pentru Zona balcanica atunci radacini nu ar putea fi decat dealarul lor sau exact cum ei au spus " Radacini nu va mai fi nici macar dealer al Subaru Hellas sau SMT" deci de unde mai aduc cei de la radacini masini ? Vor face la fel ca cei de la Dom leasing care vroiau sa imi vanda Tribeca dar cand am pus avocatul sa citeasca contractul am realizat ca nu mi-se oferea garantie !!!!!!!!!
De ce pentru ca ei doar vand FAC NEGOT ASA CA SA NU FIE LA FEL SI LA RADACINI!!!!!
VOI CE ZICETI?
ce alte noutati legate de SMT sau Radacini stiti?
Multumesc
madalina
radacini are si service. Iar daca serviceul nu ar mai fi autorizat, ar fi trebuit ca fiecare proprietar de Subaru sa fie atentionat ca nu mai este service autorizat Subaru.

In momentul in care Mazrom a fost preluat de Ford, am fost anuntata ca serviceul s-a desfiintat, dar gasesc in aceeasi locatie service comun Mazda si Ford.
G e o r g e
QUOTE(costy80929)
salut
Am luat decizia de a achizitiona o masina de familie cu caracteristici sportive, asa ca am ales FORESTER 2.5 XT AT - 230CP pe care am testat-o la sediul SMT sambata. Sincer eu am o impresie buna vis-a-vis de ei au fost foarte deschisi am vazut chiar si service-ul si magazia de piese iar despre intretinere sincer e ok avand in vedere ca au spus ca ora de manopera in service este de 89,25 RON iar revizia nu acopera doar uleiul si filtru.
Poate voi aveti informatii din surse mai sigure dar din ceea ce eu m-am interesat se pare ca radacini a fost doar dealer al Subaru Hellas si spun a fost pentru ca din surse sigure SMT are la baza acelas patronat grecesc care detine si unicitatea pe zona balcanica.
? intrebarea este daca ei au investit in Romania si sunt singuri care importa direct de la japonezi pentru Zona balcanica atunci radacini nu ar putea fi decat dealarul lor sau exact cum ei au spus " Radacini nu va mai fi nici macar dealer al Subaru Hellas sau SMT" deci de unde mai aduc cei de la radacini masini ? Vor face la fel ca cei de la Dom leasing care vroiau sa imi vanda Tribeca dar cand am pus avocatul sa citeasca contractul am realizat ca nu mi-se oferea garantie !!!!!!!!!
De ce pentru ca ei doar vand FAC NEGOT ASA CA SA NU FIE LA FEL SI LA RADACINI!!!!!
VOI CE ZICETI?
ce alte noutati legate de SMT sau Radacini stiti?
Multumesc


este simplu : TE-AU INFORMAT GRESIT !!!

radacini a ramas DEALER . punct. subaru motors trading a venit pe piata romaneasca in acelasi moment cand a intrat si aceasi conjunctura ca si RENAULT ROMANIA . iti aduci aminte ?

radacini va vinde in continuare masini , doar ca nu va fi personalitatea juridica care le va importa.

alta informatie proasta in afirmatia de mai sus este legata de garantie : DOM AUTOMOBILE NU ARE SERVICE SI RETEA DE SERVICEURI !!!
radacini are . garantia automobilelor noi vandute prin radacini va fi facute ca si pana acum in servicerile autorizate .

SINGURA DIFERENTA si ma repet a nu stiu cata oara , pentru ca vad ca SMT arunca bombe cu fitile , este : SMT a devenit IMPORTATOR SI DEALER , iar radacini a fost retrogradat la statutul de DEALER !

ATAT si nimic mai mult .

apoi preturile :
45 ron (verificat azi in service ) la radacini ora de manopera pt auto subaru vs 90ron la SMT . este DUBLU .

dewspre revizia mica : am vorbit cu prieteni posesori de subaru , care au fost socati cand au vazut ca nu le-au fost desfacute rotile la revizie , ca nu le-au fost verificate si reglate (daca era cazul ) franele , si ca li s-au inlocuit DOAR uleiul si filtrul de ulei ! ATAT SI NIMIC MAI MULT ! pai in carnetul de service zice tot ce trebuie inlocuit . de ce costa o revizie mai putin la SMT decat la radacini in conditiile in care manopera si piesele costa mai mult !?!?!?!? A ? pentru ca chestii "mici" ca filtrul de aer, filtrul de polen , verificarile normale sunt uitate si date deoparte . D'AIA !

acum intelegi ?

PS : toata lumea cu care am vorbit si a fost o data la SMT nu a mai calcat pe acolo , s-au intors toti la radacini .

am fost foarte interesat de subiect doar am 3 subaru in familie smile.gif si vreau sa aleg calea cea mai convenabila pentru masina mea si pentru mine si mai ales buzunarul meu . dar refuz sa platesc dublu la SMT pentru APROAPE aceleasi servicii .
in plus mecanicii de la SMT nu au experienta celor de la radacini , iar subaru nu vezi tot timpul pe strada sa zici ca nu e nevoie de experienta .
costy80929
Asteptam mai multe detalii incurajatoare!
la fel mai multe puncte care sa faca diferenta intre SMT si RADACINI pt ca sincer ceea ce spui tu e adevarat ca bani dar nu stiu ce sa zic vis-a-vis de service pt ca nici radacini nu are chiar cea mai buna reputatie pt subaru ba chiar uite un prieten a avut probleme cu garantia la radacini , s-a saturat sa astepte si a mers la SMT surpriza placuta ei au decis ca e garantie si i-au oferit-o.
Sunt foarte nedumerit si ingandurat .
Ajutati-ma sa iau decizia corecta in legatura cu achizitionarea si servisarea masinii, si mai ales cine da garantia SMT sau Radacini pentru ca pana la urma asta face diferenta cred eu !
Nu?
Multumesc
Si sper sa fac parte din familia subaru cred ca asta conteaza si mai ales sa am parte de servicii occidentale!!!!!!!!!!!!!!!!!
madalina
Garantia ti-o acorda orice service autorizat Subaru. Mergi la oricare, testezi pe banii si masina ta fiecare service in parte si tu decizi in cele din urma.

Nu exista sercice in care sa nu fie si clienti multimiti si clienti nemultumiti.
G e o r g e
QUOTE(costy80929)
Asteptam mai multe detalii incurajatoare!
la fel mai multe puncte care sa faca diferenta intre SMT si RADACINI pt ca sincer ceea ce spui tu e adevarat ca bani dar nu stiu ce sa zic vis-a-vis de service pt ca nici radacini nu are chiar cea mai buna reputatie pt subaru ba chiar uite un prieten a avut probleme cu garantia la radacini , s-a saturat sa astepte si a mers la SMT surpriza placuta ei au decis ca e garantie si i-au oferit-o.
Sunt foarte nedumerit si ingandurat .
Ajutati-ma sa iau decizia corecta in legatura cu achizitionarea si servisarea masinii, si mai ales cine da garantia SMT sau Radacini pentru ca pana la urma asta face diferenta cred eu !
Nu?
Multumesc
Si sper sa fac parte din familia subaru cred ca asta conteaza si mai ales sa am parte de servicii occidentale!!!!!!!!!!!!!!!!!

garantia ti-o ofera si radacini si SMT . nici o diferenta aici. de asemenea nici o diferenta de unde cumperi masina . diferenta o face pretul !

la smt preturile sunt mai mari . pe langa asta iti ofera cica servicii mai ieftine . dar doar CICA ! de ce ? pentru ca daca te vei uita la ce am scris mai sus , ei "uita" sa schimbe unele piese smile.gif asa clientul pleaca fericit , "uite ca am platti doar 500ron nu 900 ron cum plateam la radacini!" doar ca , a primit mult mai putin fata de ce primea la radacini .

fiecare e liber sa aleaga ce service doreste . eu unul am 3 subaru in familie si o sa apelez tot la radacini. pana acum nu am avut nici o problema cu ei smile.gif

gasesti si pe topicul totul dewspre masina mea detalii smile.gif am vopsit de 2 ori masina la ei chiar (bara fata + bara spate :-/ ) si totul a fost ok .


dar repet , fiecare e stapan pe banii lui si daca vrea sa plateasca mai mult pentru servicii mai putine la smt nu are decat sa o faca
madalina
daca exista competitie, mai multe serviceuri, mai multi dealeri, clientul castiga, iar eu in caliatte de client (banuiesc ca si tu faci la fel costy), ne rugam sa fie cati mai multi, sa scada pretul cat mai mult, iar profesionalismul si respectul fata de client sa creasca!
guerilla
mie unuia, ca parte neutra (posesor de marca japoneza ne-subaru) mi s-ar parea etic ca discutiile sa se poarte punand cartile pe masa.

ca tii cu Radacini sau cu SMT mie unuia putin imi pasa. daca isi respecta contractul de vanzare cumparare, daca face tot ceea ce scrie in caietul de service si la preturi acceptate de mine, atunci pe dealerul/service-ul ala merg. nu ma intereseaza ce scrie deasupra portii.

poate sa fie si dom-draci-lati-patati, atat timp cat imi ofera garantie, preturi favorabile si servicii de calitate, nu ma intereseaza daca e importator sau doar dealer.

cum zicea un vecin: "mai e unii domle care nu se duce musai la importator ca e ala mai cu motz si umflat in pene, ci se duce la dealer ca ala e mai aproape de doleantele, buzunaru si nervii lui"

si apropo ar fi frumos ca toti cei implicati in povestea asta sa se prezinte in clar. nu e insa obligatoriu
beer.gif
G e o r g e
eu sunt posesor de subaru fara nici o legatura cu radacini sau alta firma / service auto .

activez in domeniul IT .

biggrin.gif

poate era curioasa lumea .
admin
Io's curios de ce ai vopsit de 2 ori barile fata si spate?..e greu cu stalpii aia din parcare? biggrin.gif :shock:
G e o r g e
pai unei vecine i-a placut de bara mea din fata si unuia cu o solenza i-a placut de bara mea din spate ... asa ca ...
Mihai63349
Si mie mi-a placut de un stalp de fonta inalt de juma de metru ... atat de mult ca i-am luat mulajul pe portiera dreapta spate.
G e o r g e
dar nu mai pui si tu impresii de la volan ?

cum se simte masina , cum merge , cum trage motorul cu cutie automata , care e consumul ... eventual si niste poze wink.gif
Mihai63349
Poze am pus pe thread-ul dedicat.
Sunt f. multumit de masina, in general, de consum in special. Consuma mai putin decat Hyundai-ul Sonata 2,5 V6. Si mai am si 4x4 si garda la sol mai mare.
Am mers pana la Odorhei si inapoi (412 km) cu gandul sa scot consumul din carte (6,9). Am facut, totusi 200 km in 3 ore, deci nu m-am tarat, dar nici n-am trecut de 110. Am scos 7% :1:
Am si poze cu bordul. O sa le pun la dispozitia curiosilor, dar acum mi-e groaza, ca nu prea ma pricep.
xx46564
Ieri l-am insotit pe tata la SMT (el avea treaba cu ei) si am vb destul de mult cu tipul de la receptie si apoi cu administratorul.

Concluzii:

1. Singurul dealer in .ro ramane SMT, cei de la Radacini se pare ca cauta un dealer in SUA ca sa le importe de acolo.
Radacini mai vinde acum doar stocul deja comandat inainte de a veni SMT.

2. Service-ul Radacini e neautorizat, dar momentan e acceptat; sincer sunt ff. suparat pe "meseriasii" de la Radacini.
Cf SMT ei sunt singurii care au mecanici specializati in Japonia si au toate certificarile + documentatia de la mama Subaru JP. Adesea repara motoare pe care Radacini nu a reusit sa le rezolve...

3. Prb cu consumul de la Outback-ul meu tot nu a fost rezolvata, insa am facut drivetest cu masina din showroom si am scos 16%, iar eu sub 20-21% nu scot nici mort.
Mi-au resetat valorile din computerul de bord si pare (cred ca placebo) ca consuma mai putin... (voi reveni)

Fata de Radacini nu e aglomeratie, mecanicii sunt (inca) serviabili si au ceva piese de schimb.

4. Referitor la Revizii:
- da, costa 90 RON ora de manopera, insa au instrumente de diagnostic mai sofisticate decat la Radacini, pun ulei adus de la Subaru (nu Castrol, pe care Radacini te obliga sa il pui) si recomanda revizia la 15 000 Km (fata de 10 000 Km).
- au recunoscut ca nu e normal sa schimbi placutele de frana la 10 000 Km !!!
Watcher
la punctele 1,2,4 sincer nu ti se pare gogoasa?
Adica e cam gogonata, de unde ma uit eu (complet indiferent la problema, nu am nici un Subaru, am facut doar 2 driveteste, etc.) cei de la SMT seamana cu PBN smile.gif dar chiar mai rau... 'Ulei SUBARU" -comeon....
guerilla
mie imi place pct 2: "Adesea repara motoare pe care Radacini nu a reusit sa le rezolve... "
bai da-i dracu.. parca de-abia s-au lansat pe piata, cand au avut timp sa repare "adesea" ??!?

iar ora de manopera.. ******* bai nu stiu alt importator cu 25 euro pe ora de manopera. sint si ei primii la ceva laugh.gif
HalbaSus
xx46564: nici odata sa nu crezi un "salesman", ce te asteptai sa spuna ? concurenta noastra e foarte buna, noi suntem scumpi si prosti, duceti-va la ei ca la noi nu rezolvati nimic biggrin.gif
madalina
QUOTE(xx46564)
1. Singurul dealer in .ro ramane SMT, cei de la Radacini se pare ca cauta un dealer in SUA ca sa le importe de acolo.
Radacini mai vinde acum doar stocul deja comandat inainte de a veni SMT.


asta ar fi culmea! numai maseratti are in romania un singur dealer, in rest toti au cel putin un importator si multi dealeri. Iar la radacini, tocmai au primit un nou stoc de masini, pot comanda o masina si sa imi aduca in 4 luni, asa ca nu vad care este problema. Eu nu ineleg de ce nu poate exista o relatie de genul toyota romania-toyo motors intre smt si radacini, iar noul importator tine cu tot dinadinsul sa inlature un dealer de pe piata. Este ilogica faza cu singurul dealer este SMT.

Cu urmatorii ce se intampla: Auto Arrow SRL - Constanta, Stadex Corporation SRL - Timisoara, S.C. AVS MOTORS SRL - Cluj, Confort Auto Trading - Iasi, Irmex - Braila, Ovipet IMPEX S.R.L. - Satu Mare, Kappa - Pitesti? Ca SMT nu are retea in tara, iar interesulk producatorului este sa vanda cat mai mult, iar acest lucru nu se poate face printr-un singur punct de vanzare.




QUOTE(xx46564)
2. Service-ul Radacini e neautorizat, dar momentan e acceptat


Asta nu exista la nivel legal. Sau este autorizat, sau nu este autorizat. Iar daca radacini foloseste ilegal sigla Subaru, de ce SMT se multumeste in a da comunicate de presa si a povesti clientilor cum ca ei radacini nu mai are nicio legatura cu Subaru si nu da o somatie radacini, nu ii da in judecata pentru utilizarea unei marci fara a avea acest drept?
xx46564
Am facut un rezumat al discutiei cu dl de la receptie.

Cat e de adevarat sau nu... putem lasa timpul sa ne dovedeasca.

Persoanal, desi nu cred prea multe ... nu mai vreau sa aud de Radacini !!!

De fiecare data mi-au facut porcarii !!!!

E totusi clar si cred ca simt si ei, ca inca nu sunt pregatiti sa faca fata la valul de posesori de Subaru cu o singura reprezentanta si 3-4 elevatoare.

P.S. Ceilalti dealeri se vor orienta imediat catre cel care aduce masinile smile.gif
Cred ca Bucurestiul este "problema"
costy80929
O parere personala vis-a-vis de SMT si Radacini si mai ales exprimarea bucuriei de a conduce 2.5XT 230CP automat(un lup in blana de oaie)
1. Radacini serviseaza masinile doar pentru ca ei au comercializat sub titulatura de DEALER al SUBARU HELLAS si pot face inca REVIZII SI CONSTATARI.
2. Daca exista o problema de garantie te indruma catre SMT unde se evalueaza raportul tehnic eliberat de Radacini si se constata daca este problema de garantie sau nu si tot ei iti dau garantia.
3. Stocul de masini de care se pomeneste se micsoreaza iar eu cand am achizitionat masina m-am intalnit la livrare cu o persoana din Piatra Neamt care isi ridica un forester dupa care asteptase la Radacini circa 3 luni si jumatate si inca mai putea sa astepte pt ca ei nu i-au dat nici un termen concret in momentul in care sa plans de perioda mare de asteptare asa ca isi achizitionase masina de la SMT care i-au adus-o in circa 3 saptamani(DECI MARE SEMNE DE INTREBARE CUM DE SE PROMIT MASINI CARE NU SE POT LIVRA SAU NU EXISTA CERTITUDINEA ASTA DIN PARTEA RADACINI) s-ar putea ca stocul sa fie aproape 0 si sa nu existe alte posibilitati de import.
4. Se pare ca se doreste o colaborare cu un dealer din USA dar in cazul asta vorbim de masini cu specificatie de america( lumini, suspensii, consum, finisari , noxe etc...mult schimbate fata de Europa tinand cont ca aici sunt alte drumuri si alte conditii.)
- garantia cum se v-a face pentru ca nu este o masina pentru europa deci o acorda Radacin , oare dealerul american v-a dori acest lucru.
5. In comunicatul de presa al celor de la SMT se spune ca pana la sfarsitul anului vor avea ei cel putin 6 dealeri in tara care vor oferi aceleasi facilitati ca si ei : service autorizat, showroom, piese de schimb iar acesta este inceputul dezvoltarii Subaru in Romania.
6.SMT = importator subaru in Romania iar asta ar trebui sa faca diferenta intre ce a fost si ce v-a fi.
DAR ASTA NU E O TRAGEDIE PENTRU NOI CU CAT MAI MULTI CU ATAT MAI BINE ASA EXISTA CONCURENTA SI STANDARDE MAI RIDICATE PENTRU NOI DECI AVANTAJ PROPRIETARI SUBARU CONTRA CE OR FI EI IMPORTATORI DEALERI ............... ASTEPTAM CALITATE
G e o r g e
costy lasa gargara si spune pentru cine lucrezi , ori spui tu , ori spun eu . si nu este parerea ta personala este parerea impusa de cine lucrezi .

sa pornim cu inceputul :

0. stiu ca esti vanzator la ghiseu la SMT . ia zi , am fost informat gresit ?
1. radacini are service autorizat si oameni ce au primit training pentru autoturismele subaru . iar chestia cu : SMT repara motoare pe care radacini nu a reusit e o MARE GARGARA . de cand si-a deshis SMT serviceul ca sa poata sa repare ATATEA MOTOARE ? A ?
3. ma nene , am stabilit ca tu lucrezi la SMT , asa ca lasa-ne , te rog eu , fi si tu demn si recunoaste. ca fapt divers , am 2 prieteni ce si-au cumparat forester si le-a venit intr-o saptamana masian . incredibil ... nu ? it's got to be magic ...
4. fasaiala bagata de SMT .
5. si cu dealerii din tara de acum ce se intampla ? ii da-ti pe toti afara sa va aratati voi muschii ?
6. wrong , voi , adica SMT , ati venit cu japca si incercati sa va impuneti pe piata aratandu-va muschii si facandu-i de rahat in fata clientului , pe scurt MINTIND de ingheata apele pe radacini .
7. parerea mea personala acum . la cata reclama am facut EU la subaru , si la cat de mult iubesc marca asta , voi trebuia sa fiti ceva mai deschisi si sa vorbiti si cu mine . dar imi cer scuze , cum am indraznit , sunteti importatori acum , si va doare in basca de tot si toate . sa mintim clientul ca sa fie fericit .
madalina
QUOTE(costy80929)
O parere personala vis-a-vis de SMT si Radacini si mai ales exprimarea bucuriei de a conduce 2.5XT 230CP automat(un lup in blana de oaie)
1. Radacini serviseaza masinile doar pentru ca ei au comercializat sub titulatura de DEALER al SUBARU HELLAS si pot face inca REVIZII SI CONSTATARI.

Care este statul celorlalte serviceuri din tara? nu cumva duvceti o batalie cu radacini numai si numai pentru ca este concurenta directa?

La toyota s-a intamplat acelasi lucru in urma cu ani: era importator ToyoMotors, a venit Toyota Romania (pe filiera greceasca, la fel ca SMT). A devenit importator, a inceput sa faca magarii pentru toyomotors tot cu faze cu nu stiu ce fac, nu au oameni, nu au echipamente, intarzieri la livrarile catre toyo si tot asa.

Oamenii totusi cumparau de la toyota pt ca aveau showroom mai mare. Cand si-a facut Toyomotors showroom, Toyota Romania s-a crizat, cum isis permit aia mici sa faca asa ceva.

Insa la Toyomotors si-a recastigat clientii, ba chiar la service a luat multi din clientii Toyota Romania avand preturile cu 10-20% mai mici, acordand o mai mare atentie clientului, tratand la fel si clientul cu masina luata de l toyomotos, ci pe cel cu masina luata de la oricare alt dealer, inclusiv Toyota Romania.

Asa ca vreau sa vad SMT si radacini luptand prin preturi mai mici si calitatea cat mai buna pentru clienti, nu prin comunicate de presa.

QUOTE(costy80929)
2. Daca exista o problema de garantie te indruma catre SMT unde se evalueaza raportul tehnic eliberat de Radacini si se constata daca este problema de garantie sau nu si tot ei iti dau garantia.


si daca eu cumpar masina din Arada (sau alt oras unde exista dealer subaru) si ma duc cu o problema in garantie, ma trimiteti tot la Bucuresti la SMT?!? Este ilogic, stimate domn.

QUOTE(costy80929)
5. In comunicatul de presa al celor de la SMT se spune ca pana la sfarsitul anului vor avea ei cel putin 6 dealeri in tara care vor oferi aceleasi facilitati ca si ei : service autorizat, showroom, piese de schimb iar acesta este inceputul dezvoltarii Subaru in Romania.


si cu actualele showroomuri ce se intampla? cu actualele serviceuri? sunt sau nu autorizate? si daca nu sunt autorizate, de ce nu dati in judecata pe cei ce folosesc numele Subaru fara a avea acest drept?!?


QUOTE(costy80929)
56.SMT = importator subaru in Romania iar asta ar trebui sa faca diferenta intre ce a fost si ce v-a fi.


si asta ar trebui sa fie de bine, de rau? exista un importator si n dealeri. care este problema?

In general serviceurile importatorilor sunt mult mai proaste decat cele ale dealerilor...
Andrei Suzuki
Nu prea e treaba mea,dar prea sunt incinse spiritele pe aici.
Asa cum Costyxxx trebuie sa recunoasca ca lucreaza la SMT (dupa cum zice George),sa fim seriosi ca si George ar trebui sa recunoasca ca nu e tocmai strain de Radacini.Si nu ma refer doar la faptul ca a lua 3 (sau nu stiu cate) masini de la ei. Sa faci reclama unei MARCI de masini e una.Sa faci reclama unui dealer (importator,vanzator,ce-o fi) e altceva.Deci,de ce nu jucati corect?

Si pana la urma care e problema ca a venit SMT?Asa cum zicea si Madalina in exemplul cu Toyota:concurenta=>preturi mai bune.Asa ca nu vad ce va dereanjeaza? Ca arunca cu noroi unii in altii?Hai sa fim seriosi,cand e vorba de bani...
madalina
QUOTE(Andrei Suzuki)
Si pana la urma care e problema ca a venit SMT?Asa cum zicea si Madalina in exemplul cu Toyota:concurenta=>preturi mai bune.Asa ca nu vad ce va dereanjeaza? Ca arunca cu noroi unii in altii?Hai sa fim seriosi,cand e vorba de bani...


Andrei, din punctul meu de vedere, asta este problema: SMT a venit cu preturi noi: dar cu 10-20% mai mari decat Radacini si daca la service as intelege sa zic prin tehnologie superioara, oameni calificati etc nu inteleg cum o masina ce costa pana azi 18.000 euro, de maine sa coste fara nicio alta schimbare eexceptand importatorul 20.000 euro.

Datorita existentei radacini, SMT a egalat preturile cu Radacini (adica le-a micsorat). Iar eu in calitate de posibil cumparator Subaru am o dilema: daca iau masina de la radacini, imi acorda SMT garantie daca se desfiinteaza Radacini. pe de alta parte, daca se desfiinteaza Radacini cat va duce in sus preturile SMT?

De ce mi-as lua masina de la Radacini: pentru ca sunt mai amabili si exista macar teoretic varianta negocierii pretului, pentru ca am fost la ei i service si oamenii erau ok. pentru ca serviceurile importatorilor in general sunt proaste.
Andrei Suzuki
Pai la problema ta e o singura solutie: iei masina de la SMT (ca,asa cum zici tu,sunt aceleasi preturi ca la Radacini),iar in caz ca Radacini se desfiinteaza,nu ai probleme cu service-ul.
madalina
da, dar eu inca nu sunt decisa intre un subaru si o mazda, iar situatia marcii in romania ma intereseaza...

daca radacini imi da un pret mai bun, ce fac? daca serviceul e mai bun la Radacini, oare se vor comporta le fel cu masina de la SMT? Nici sa las masina drept antrenament pentru niste mecanici noi nu aas avea chef la SMT.
radu67277
Radacini habar nu au despre Subaru ca brand dpdv tehnic. Este inadmisibil ca un service al unui imprtator sa nu STIE ca la masinile lor, la prima revizie se verifica stringerile suruburilor care sustin frame-ul motorului, a diferentialului spate, etc...
Posesori de Subaru, daca le aveti de la Radacini, duceti-va la orice service si verificati-va bine masinile !!
Prefer oricind sa platesc mai mut dar sa dau pretul "corect".
Mecanicii de la Radacini nu au fost nici pina in Bulgaria, darmite la un curs de scolarizare Subaru. Norocul lor a fost ca masinile sunt robuste si nu sunt facute in Franta sau prin zona, ca ar fi iesit de mult cu scintei.
Madalina, cred ca-ti faci prea multe probleme degeaba. ia-ti masina care-ti place. Subaru, Maza, nu conteaza. O japoneza facuta pe "insula" va fi incomparabil mai robusta si mai placuta la condus decit oricare europeana ( pastrind clasa ). Ca e 4x4 sau nu, nu cred ca vei simti diferenta. Nu ma intelege gresit, dar in afara de iarna sau prin noroaie, tot aia va fi pentru tine. Ba chiar tractiunea fata vis-a-vis de 4x4 va fi mai sprintena, chiar mai placuta la condus. Nu te vad cu atita experienta incit sa profiti de un veritabil 4x4 pe uscat vara...
madalina
Daca Radacini habar n-arte de Subaru atunci Subaru hellas (adica SMT) si-a batut joc de piata romaneasca pana acum! Implicit de propeietarii de Subaru de pana in prezent, inclusiv institutille ce au flote!

Asa ca tot urat iese SMT! :bash:

Daca faza cu mecanicii radacini habar n-au de Subaru este adevarat, fraier cine mai cumpara Subaru vreodata in romania dupa o asemenea bataie de joc, timp de ani de zile! Cum pana acum o luna Radacini era importator, era trecut pe siteul Subaru-global, iar dintr-odata au devenit complet nepriceputi, nu ca nu mai sunt capabili sa serviseze, dar nu mai sunt capabili nici sa vanda!blink.gif

Multumesc pentru "presupunerile" despre experienta mea si despre japoneze. Daca nu as fi avut un 4x4 in familie, as fi zis ca ai dreptate, iar despre japoneze, daca vrei sa ma convingi, nu ai de ce. M-am convins deja. Insa asta nu inseamna ca am un ghimpe impotriva tutror importatorilor de japoneze in romania pentru ca suntem piata de lumea a 4-a si intre optiunile unui client roman si unul vest european sunt diferente uriase, iar preturile nu neaparat semnificativ mai mici.

apropo, radu, am putea sti si noi de unde ai atatea informatii despre Subaru?
radu67277
Am 2 Subaru. Dar nu asta e important. Sunt luate de la Radacini.
Problema mare e ca se discuta complet in necunostinta de cauza.
Am fost de citeva ori la SMT si s-au purtat exemplar cu mine, cu toate ca masinile nu au fost luate de la ei. Am fost in service si mi-a placut. Cel mai mult mi-a placut ca pe rampe erau alte marci.... biggrin.gif Nu zic marcile sa nu sara circotasii pe mine.
Preturile masinilor sunt din ce am vazut eu aceleasi cu cele de anul trecut. Nu vad care e problema voastra cu SMT. Nu va place ca sunt amabili si civilizati ?
Nu va place ca au aparatura si oamenii sunt scolarizati in Grecia si Japonia ?
Sunt un oarecare pentru ei si mi-au facut verificari la ambele masini GRATUIT !! Masinile nefiind vindute de ei !
Veti spune ca au facut-o sa ma atraga la ei. Poate o fi asa, poate nu. Cert e ca prefer sa platesc cit cer dar sa fiu sigur ca oamenii aia stiu ce fac la masina mea.
madalina
si cum te-ai descurcat cu serviceul pana acum? care sunt experientele cu radacini sau le-ai luat sh?
radu67277
Prefer sa nu "birfesc", experiente triste au fost. Minore, e drept, ca masinile nu au avut probleme reale.
Inca ceva, poate sunt eu mai de moda veche, dar gasesc ca nu e frumos sa arunci cu noroi in cineva pe un forum public, decit in cazuri extreme si total argumentat.
madalina
atat timp cat spui adevarul, si cu bune si cu rele, nu vad ce este gresit sau unde este aruncatul cu noroi!


nu prea reusite masini daca intr-o luna ai ajuns de cate ori in service!

Repet, la lansarea SMT un forester 2.o versiunea medie de echipare era 20.000 euro CIP.
radu67277
Ori n-ai priceput, ori ai un cui impotriva SMT.
Am trecut pe la ei de curiozitate. Tot din curiozitate am cerut sa vad service-ul si i-am rugat sa-mi puna masina pe tester . Atunci un mecanic mi-a zis ca vrea s-o urce pe rampa s-o verifice daca tot sunt acolo. Asta era pe la 6000 km. M-am ingrozit cind am vazut cit a strins la suruburi. Evident ca l-am trimis si pe frate-miu cu a lui, normal aceleasi suruburi nestrinse. Ei mi-au spus ca e primul lucru care l-au invatat in Grecia la scolarizare. Pentru electronica au fost in Japonia.
Apropos, lucrez in domeniu si un mecanic nu ma poate "aburi" cu una cu doua.. Baietii poate nu sunt cei mai tari din lume, insa fraieri nu sunt in orice caz.

Aruncatul cu noroiul e atunci cind spui ca Radacini erau delaerii SMT si ca tot SMT e de vina pentru service-ul deficitar al Radacini. Evident ca ai ceva impotriva lor. E ca atunci cind un sofer de RATB face un accident si gasesti de vina primarul capitalei !
madalina
spune-mi unde gresesc sau unde am un cui impotriva SMT (pe care ii voi vizita maine de dimineata, apropo):

1. radacini delaer al subaru hellas in Romania de cativa ani de zile

2. Radacini are un service Subaru, cu acordul Subaru Hellas

3. Subaru Hellas deschide reprezentanta in Romania, devine importator cu denumirea Subaru Motors Trading

4. SMT (Subaru hellas) afirma ca Radacini nu are service autorizat la nivcel oficial si neoficial spune ca Radacini este la nivel de service de o incompetenta crasa.

Daca iau toate aceste afirmatii ac adevarate, eu intreb Subaru Hellas (implicit SMT) de ce a lasat sa functioneze un service de incompetnti atatia ani in romania fara sa faca nimic?!? Nu este asta o lipsa de respect fata de clienti?

Exista anumite criterii pe care trebuie sa le indeplineasca un service pentru a fi autirizat de un producator, iar daca Subaru nu a fost interesat de cum e serviceul din Romani atatia ani, atunci pacat de masini ca sunt foarte bune, dar nu ar mai trebui sa isi cumpere nimeni...
radu67277
Nu ai de unde sti daca un service va fi bun sau nu decit dupa ceva timp in care va dovedi competenta sau incompetenta. Urmare rezultatelor au tras concluziile.
Acum ca exista un service ( pare cel putin a fi ) competent, nu vad ce probleme mai sunt.
Oricum timpul va decide daca sunt sau nu cu adevarat seriosi. Inceputul insa, este fara discutii de nota 10.
Asta e parerea mea personala si nu insist ca cineva sa fie de acord cu mine. Consider insa ca ca sunt informatii utile posesorilor sau celor ce se gindesc la marca asta.
Subaru ( in special impreza ) e o masina care nu poate impresiona un amator decit prin robustetea formidabila si siguranta in general. Nu vorbim de pustii care asociaza Subaru cu liniutele....
madalina
Ma scuzi, dar printre conditiile pe acre trebuie sa le indeplineasca un service repprezentanta este sa iaba xx% din personal pregatit in serviceuri/scoli/uzine ale producatorului respectiv. Nu iei un simplu mecanic si il pui sa repare exclusiv marca asta cand el habar n-are de ce este acea masina.

Tu singur ai afirmat ca Radacini nu are nici-un mecanic pregatit in afara...
radu67277
Or fi fost sefii de atelier plecati....
mi82439
QUOTE(radu67277)
... Am fost de citeva ori la SMT si s-au purtat exemplar cu mine, ...
In iarna mi se pusese pata sa-mi iau un Forester si chiar am cerut niste pareri si pe acest forum.
In decembrie am fost la Radacini, a fost OK, dar erau cam blazati, cred ca asteptau vacanta. :-) Poate sunt exagerat, dar cand imi iau o masina, imi place sa ma simt "client".
Din varii motive, am amanat achizitia pana luna asta si, auzind de SMT, am incercat la ei. Foarte amabili, profesional, aproape cum mi-am dorit (aproape - pentru ca mi-au servit tot felul de superlative despre performante si consumuri care mi-au parut cam exagerate - doar eram la Sales, nu? :-)
In final am comandat masina si acum "e pe vine". Voi vedea in curand cum si e SMT-ul "after sales" :-).

Ce e un pic deranjant este anti-lobby-ul impotriva Radacini, dupa parerea mea nenecesar. Daca esti mai bun, asta se va vedea in timp, dincolo de orice "declaratii belicoase".

Om trai si om vedea. :-)
Mihai63349
Mie mi se pare normal ce s-a intamplat. Radacini era un dealer B al unui dealer A al producatorului Subaru. Piata a crescut, dealerul B n-a fost in stare sa-si acopere spatele prin dezvoltarea unei retele nationale in asa fel incat sa poata pune conditii, drept pentru care dealerul A a hotarat sa se bage direct. Daca va investi destul in Romania, suficient sa-si acopere la randul lui spatele, va fi pastrat ca dealer exclusiv pentru Romania in momentul in care piata Subaru va creste suficient de mult incat sa trezeasca interesul producatorului. Daca nu, va avea soarta lui Radacini. Va apare Subaru Romania SRL, iar actualul SMT va deveni dealer B.
Simplu, nu? Asa face adultii...
G e o r g e
lucian ce am zis mai sus erau glume , cine le gusta la gusta . tu vad ca nu. atunci am un sfat : relax man... take a break ... a smoke ... and no more coffee for you biggrin.gif

bicycle.gif


PS: EU IN CALITATE DE CLIENT !!! doar am 3 subaru in familie, cred ca mi-am format o parere despre ce si cum in ceea ce priveste marca subaru in romania . aceasta parere o afirm astfel incat si altii (viitorii clienti) sa stie ce ii asteapta.

QUOTE
Haideti sa lasam clientii sa aleaga ce si de unde vor sa cumpere , noi daca putem sa-i ajutam cu informatii si pareri legate de marca si nu de cel sau cei care o vand


SO , daca as fi rau as extrage urmatorul mesaj din ce ai scris tu mai sus :
ca hai sa bucuram lumea cu marca subaru , nu conteaza ca nu o sa aiba service, ca lucrurile o sa mearga prost , ca piese nu sunt , ca oamenii o sa-i trateze cu dosul , totul e roz pana ii fraierim sa cumpere masina de la noi .

ehhhh ... mi-a iesit ? blush.gif

dar cum nu sunt rau din fire, zic atat , hai sa aratam lumii adevarata fata . cu problemele din service , cu preturile la manopera si piese . cu ce ii asteapta in cazul unui leasing samd
nu doar cu cat de buna e marca subaru (nu ca nu ar fi biggrin.gif )
Lucian72846
George , iti multumesc pentru pastrarea mesajului intact . Acest topic a fost deschis dupa cum poate vedea toata lumea pentru marca SUBARU , pe care personal o apreciez . Nu sunt posesor de Subaru , ca si tine , dar eu am facut referire strict la marca , si nu ma poti contrazice . Eu nu am facut decat sa laud sau sa critic marca . Poti daca vrei sa deschizi un topic cu pareri si impresii despre dealeri , cum de altfel este deschis acest subiect si pe alte marci . Nu am denigrat sau laudat niciun dealer si nu acest lucru am cautat cand am deschis topicul . Normal un moderator scotea din acest topic tot ceea ce este off topic . ( poti muta te rog toate referirile off topic intru-un topic cu numele mai sus amintit ) . MULTUMESC !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.