Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NEW Grand Vitara - recensamant
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Grand Vitara
Pages: 1, 2, 3, 4
GST
Stie careva ceva povesti despre F9Q ? eu stiu ca este motorul de pe megane , laguna si pe almera mi se pare ca e pus... daca e renault inseamna ca e un motor fiabil.... au fost probleme cu acest motor ?
Choixalacreme
Probabil este fiabil, cunosc cateva persoane cu Renault care au acest motor si nu s-au plans.
Am mai inteles ca Suzuki ar fi facut ceva modificari pe motor legate de turatia de cuplu maxim.

Daca dai un Search dupa Motor F9Q o sa vezi ca exista multe variante, unele au 80CP si 160 Nm, 120 CP si 270 Nm, etc.

Spune-ne ce varianta iti ei de GV ? 5 Usi?
Si de unde ?

Bafta !
GST
Am cautat motorul acum cateva luni pe net si am gasit despre el...dar sunt interesat sa aud si parerile unor posesori:) sunt modificate, cele de pe renault sunt de 120 cp iar acesta pus pe GV are 129 cp...smile.gif Inca nu e facut nici un act sau comanda de GV acum in ianuarie sper sa incepem negocierile cu baietii de pe centura smile.gif unde a fost mutat service-ul. Acolo cand am dus ignisu la revizie am vazut pt prima data GV si am zis ca ea e ! biggrin.gif am ales GV dintre Tucson, Captiva si Santa Fe. la toate am gasit si plusuri si minusuri dar la GV am ajuns la pace intr-un fel smile.gif tucson bot urat si interior cam ieftin, captiva cam scumpa si spatele uratzel, si santa fe care era cot la cot cu GV a picat din cauza dimensiunilor...pur si simplu mi se pare prea mare.
GV o sa fie in 5 usi neagra. ce nu imi place e ca nu are discuri pe spate si....cam atat smile.gif Am luat si carticica cu accesoriile care pot fii puse....am fost dezamagit ce inseamna bullbar la ei...
Cam atat smile.gif sper sa nu dureze foarte mult pana vine daca fac comanda pe la sfarsitul lui ianuarie crete-ti ca imi vine pana in martie ?
Arheopterix
Referitor la bull bar...
Sunt tari in care este admis acel bullbar din inox numai la masini ce merg off road.
Cele ce circula pe drumurile publice,fie ca este total interzis,fie ca e din fibra de carbon.
Asta din cauza "stricaciunilor" ce poate cauza un asemenea dispozitiv la un impact nedorit cu un pieton sau chiar o alta masina.
Choixalacreme
GST, fiind la primul diesel nu pot sa dau informatii comparative cu alte motoare/modele.
Masina mea din semnatura are 3500 km, si daca vrei sa vezi mai mult cu ochii tai , nici o problema.
Andrei Suzuki
Da nu vreti sa ne vedem noi intr-o zi? Sa ne laudam fiecare cu....a lui? laugh.gif

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...&start=1240
S O R I N
QUOTE(GST)
Am cautat motorul acum cateva luni pe net si am gasit despre el...dar sunt interesat sa aud si parerile unor posesori:) sunt modificate, cele de pe renault sunt de 120 cp iar acesta pus pe GV are 129 cp...smile.gif Inca nu e facut nici un act sau comanda de GV acum in ianuarie sper sa incepem negocierile cu baietii de pe centura smile.gif unde a fost mutat service-ul. Acolo cand am dus ignisu la revizie am vazut pt prima data GV si am zis ca ea e ! biggrin.gif am ales GV dintre Tucson, Captiva si Santa Fe. la toate am gasit si plusuri si minusuri dar la GV am ajuns la pace intr-un fel smile.gif tucson bot urat si interior cam ieftin, captiva cam scumpa si spatele uratzel, si santa fe care era cot la cot cu GV a picat din cauza dimensiunilor...pur si simplu mi se pare prea mare.
GV o sa fie in 5 usi neagra. ce nu imi place e ca nu are discuri pe spate si....cam atat smile.gif Am luat si carticica cu accesoriile care pot fii puse....am fost dezamagit ce inseamna bullbar la ei...
Cam atat smile.gif sper sa nu dureze foarte mult pana vine daca fac comanda
pe la sfarsitul lui ianuarie crete-ti ca imi vine pana in martie ?



Bull bar din fibra .
Choixalacreme
SORIN, La multi Ani !
ANDREI: Why not? :-)
S O R I N
La multi ani Alex, cat si tuturor suzukistilor ..
GST
DA, DA, DA biggrin.gif chiar as vrea sa ne intalnim sa vad si eu GV-urile mai de aproape smile.gif dar...daca ne vedem azi a mea o sa fie murdara un pik biggrin.gif k abea am venit de la munte. Andrei ma suni si pe mine te rog daca ne vedem azi. Eu plec acum pana la DODGE ca imi cam face cu ochiul Caliberu biggrin.gif
Choixalacreme
Off topic, azi nu am cum. Cel mai bine ar fi sambata.
Thx !
GST
Pt mine e bine oricand smile.gif mai vorbim.
Btw cand veneam de la munte am vazut asa cu coada ochiului un pic botu dar mai mult spatele unui GV cred ca era ori gri deschis ori acela cu tenta albastruie... cu numerem de buc cred smile.gif
S O R I N
Pffff...tocmai ce am aflat..

In Pitesti mai este o Grand Vitara,si cica a luat o tot de la Timisoara.

Saptamana aceasta sper sa aflu mai multe amanunte.

Adaugam inca una... la lista .. biggrin.gif
Choixalacreme
Aha, mersi Sorine.
S-o fi facut macar de 10 bucati pe lista ? :-)
GST
Nu stiu daca s-a mai zis....de o grand vitara alba in bucuresti...a mers in spatele meu de pe stefan cel mare pana la piata gemenii. 2 domnishoare in masina smile.gif motor 1.9 DDIS
Andrei Suzuki
Pai haideti fratilor sa ne intalnim odata,ce naiba. Numai aia cu gandacii aia de Mitsu pot? biggrin.gif
Poate vine si cineva de la B&S,asa,sa mai schimbam o vorba,doua.
Arheopterix
In week end ca e traficul mai lejer.
Poate Herastrau?
Choixalacreme
Da, ok, doar ca sambata de la 18 am treaba.
Andrei Suzuki
Pai Duminca,pe la 11,12 cum suna? In parcare la Pescarus?
sprite
...primiti si cu Swift? smile.gif
Andrei Suzuki
Da, buna intrebare. Defapt ar trebui sa ii intrebam pe nenea astia cu GV daca ii primesc si pe astia mai mici,gen..noi. biggrin.gif
Arheopterix
Pai daca nu,o sa ia cina in doi.... biggrin.gif
Andrei Suzuki
Deci ne vedem DUminica,pe la 11 la Pescarus? Poate ne strangem mai multi.
Choixalacreme
Deci se poate si 12?
Nu garantez pentru 11, e ziua mea de somn :-)
Andrei Suzuki
Imi place de tine. biggrin.gif
Ai dreptate,mai bine 12.
GST
contati si pe mine duminica la 12 :cheers:
GST
Am uitat, cat ma benoclez eu de 1-2 luni in bucuresti dupa GV azi culmea au trecut 2 pe langa mine, chiar pe strada mea blink.gif una neagra, cu numere de franta cred si una gri mai inchis cu numere de bucuresti si lamaie in geam smile.gif
Choixalacreme
Foarte buna faza cu lamaia.. Si cand te gandesti ca prima masina pe care mi-am permis sa o cumpar si sa o conduc era un Oltcit :-)
Times change..
Arheopterix
Ora 12 dar ma primiti daca vin cu Nissanul?
Andrei Suzuki
Dar ce-are? TOt "japonezoaica" e. biggrin.gif
Choixalacreme
QUOTE(Arheopterix)
Ora 12 dar ma primiti daca vin cu Nissanul?

Da dar o sa radem de el ;-)
Joking.
Dar Vitara ce are?
Arheopterix
3 usi din 97.
Teoretic are culoarea indigoului.
Practic,datorita noroaielor din Pipera are o culoare neidentificabila.
GST
pana la urma ramane valabila intalnirea ?
Choixalacreme
Nici eu nu am aflat inca.
Practic, deoarece la ora asta deabia am ajuns acasa, e posibil sa nu ma trezesc ;-)
sprite
QUOTE(Choixalacreme)
Practic, deoarece la ora asta deabia am ajuns acasa, e posibil sa nu ma trezesc ;-)

...si eu la fel. Da' incerc! blink.gif
Choixalacreme
QUOTE(Andrei Suzuki)
Pai Duminca,pe la 11,12 cum suna? In parcare la Pescarus?


E drept, nu m-am trezit chiar on time
Duminica, ora 12:25, parcare la pescarus. Cel mai aglomerat loc posibil din bucuresti :-(
Si nici un Suzuki. Stat pana la fara zece, plecat acasa .
Asa ca ne vedem data viitoare !
GST
:bash: am avut o problema si am ajuns la 13:10..... am plecat pe la fara 10... choixalacreme, am intrat pe mess de pe telefon cand eram in parcare si am lasat un offline, cu un nr de telefon...ma gandeam ca daca inca erai acasa si vedeai poate veneai... :angel: Eh, asta e...altadata... Eu veneam special pt tine si GV biggrin.gif arigato.gif
Andrei Suzuki
Eu am trecut pe la 12:20 FIX pe acolo,dar nici urma de intalnire.Era un Ignis albastru,dar nu avea treaba cu noi. E drept ca am vazut pe la biserica in Aviatiei un GV visiniu care se indrepta spre Pescarus,dar am zis ca sunt mici sanse sa fie vre-unu dintre noi asa ca nu m-am mai intors.
Arheopterix
La 12 fix am fost...
Nici urma de voi.
Era mai la indepartare un GV3 3 usi gri.
Intradevar locul cel mai prost ptr intalnire.
Data viitoare sa alegem un loc mai ok ptr weekend...
Choixalacreme
QUOTE(Andrei Suzuki)
Eu am trecut pe la 12:20 FIX pe acolo,dar nici urma de intalnire.Era un Ignis albastru,dar nu avea treaba cu noi. E drept ca am vazut pe la biserica in Aviatiei un GV visiniu care se indrepta spre Pescarus,dar am zis ca sunt mici sanse sa fie vre-unu dintre noi asa ca nu m-am mai intors.

Foarte tare:
deci andrei trece pe langa mine, dar nu se mai intorce
Eu stau , da nu sufucient sa vina si GST, iar Arheo, singurul care vine la fix, pleca inainte de a veni si ceilalti .

parerea mea:
1 - sa schimbam locul , dar nu neaparat ca erau multe masini de vizionat acolo :-)
2 - sa stabilim limita minima-maxima, de asteptare, asa ca sa nu stam nici o ora dar nici 10 minute ;-)
sprite
Eu... n-am fost in stare. M-am trezit pe la doua. :newblush:
Data viitoare...
GST
smile.gif) hahaha comic rau smile.gif) deci eu zic asa....loc de intalnire academiei jos sau sus in parcare...cel mai bine...ora si data o stabiliti voi ca eu sunt disponibil oricand pt GV biggrin.gif
Andrei, eu am stat 10 minute pe langa ignisu ala albastru ziceam ca poate e de pe forum...da nu cred ca era...smile.gif si inca ceva, ce ai facut cu telefonu in dimineatza aia??? te-am sunat de cel putin 10 ori !!! :bandit:
GST
se apropie weekendu.... smile.gif mai punem de o intalnire? de data asta la academiei, e mai mult spatiu... ora, un 16 merge? ca sa nu fie nici prea dimineata sa nu ne trezim smile.gif Cu cat mai multe GV cu atat mai bine.
Bafta !
Choixalacreme
Salut,
Intai si intai , in care zi din wekend :-)
Doi, ce intelegeti prin Academiei
Trei, la 16 cred ca fragmentam toata ziua, la ora aia e putin probabil sa reusim.
Nu in ultumul rand, lasa-mi un msg pe Yahoo ca sa am datele tale, just in Case.
PS: pt. Andrei, ti-am dat msg pe Yahoo, no answer.
Andrei Suzuki
Nu ar fi mai bine sa ne vedem maine la 12 la Casa Poporului?In parcarea aia mare din fata? Ar fi mai bine..si e si liber acolo.
La Academia MIlitara,ca despre ea era vorba,maine e meeting Dacia..si aia-s multi rau.
@Choixalacreme: sigur ai scris id-ul bine? Ca multi s-au incurcat. Il mai las odata: aanndrrei. Nu am vazut nimic de la tine.
Choixalacreme
Din pacate maine lucrez pana pe la 14 ( nu stiu exact)
Da, e ok ca locatie, pt. viitor macar :-)
GST, un ID , ceva?
Andrei, incerc sa scriu diseara.
Restul lumii nimic nimic?
GST
ID-ul meu il ai... ghoztyz . Ai si nr meu de telefon wink.gif sper sa poata venii macar o GV azi .... arigato.gif
S O R I N
Inca una. Neagra, numere leasing de Bucuresti.
GST
Intr-o luna (sper) o sa mai fie una neagra cu nr de leasing de buc biggrin.gif cu mine la volan biggrin.gif sa vedem daca respecta b&s contractul tongue.gif
Choixalacreme
Felicitari, te asteptam cu ea !

PS: 1 luna calendaristic sau 30 working days ;-)

PPS: Deoarece de anul asta taxa vamala se plateste in avans, sunt curios daca acum poti lua numere "normale" , nu Rosii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.