Help - Search - Members - Calendar
Full Version: [b]ajutor: seat leon nou sau passat b6 second? [/b]
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
toni80726
Am o mare dilema, si va cer sfatul:
vreau sa imi cumpar o masina si am 2 posibilitati: seat leon 2 2.0 tdi 140 cv sport-up nou nout, cu multe extra care ajunge la pretul de 23400 euro, sau un passat modelul nou, 2.0 tdi 140 cv advance avand 12000 km si 4 luni la pretul de 23600.
voi ce ati cumpara?

wallbash.gif :scratchchin:
toni80726
passatul se vinde in firma specializata cu certificat de km si accident, are garantie oficiala inca 1 an si 8 luni. este impecabil si se poate cumpara pe loc.

pentru seat se asteapta 2 luni

dotari seat: clima bi-zonala, tempomat, jenti aliaj 17,xenon, mp3+bluetouth, trapa electrica, comenzi la volan, scaune sport, 6 viteze.

dotari passat: clima bi-zonala, tempomat, jenti aliaj 16, halogen, 6 viteze.

deci cam la fel cu mici exceptii,

va rog pareri, sustinute cu explicatii , multumesc.
DORU
Cred ca banuiesti ca fiecare are pareri oarecum subiective...
Totusi, intre cele doua eu as alege Seat-ul, intrucat este nou, usor mai bine dotat si are un design sportiv si frumos. Passat-ul este cofortabil insa masiv, greoi si cam prea des vazut pe strazile din RO. arigato.gif
_Constantin_
Eu as lua Passatu fara sa ma gandesc. 12000 km inseamna ca te-ai scutit de o perioada nasoala de rodaj in care mergi ca melcu, daca exista greierasi poti sa-i auzi caz in care nu o mai iei, garantie ai destula, in afara de jante si xenon care mi-se par destul de importante nu pierzi nimic.

Acum eu aleg passat exclusiv pt felul in care arata. O consider o masina superba ca design dar prea scumpa pt ce ofera. La 23.000 ddp pt un seat? :argue: asta e o gluma. La banii astia iti iei Subaru Legacy cu doatari identice si motor de 160 si ceva de cai pe benzina. Avensis 2.0 D4D de 120 cp sau Mondeo sau orice vrei tu din clasa medie. Alfa 156 diesel cu motor de 115 e doar 23.000 ddp si sa-mi fie scuzat... arata... band.gif

Vrei neaparat diesel? Trapa? Bluetooth? Come on... o casca bluetooth e 100 euro si trapa ... nu-i vad rostul daca nu esti sef de stat. Ai clima, ai scrumiera.... ce rost are trapa. Daca ar fi fost panoramica cum e la Peugeot atunci era altceva.

Sincer pt banii astia Seatul nu se merita. Passatul e ca si nou si la un pret bun.
Daca in schimb te intereseaza alte modele spune-ne ca oferte sunt multe.
florin55503
si eu zic tot passatul. mi se pare ff mult sa dai aproape 24000 de euro pt o compacta
Bugnar74523
Pentru o persoana tanara merge mai bine Leonul

Si eu am avut o dilema ce masina sa-mi aleg.Vroiam un hatchback.Pana la urma am ales Opel Astra(150 cp diesel buton sport) .Dar cu tragere de inima ca designul leonului ma innebuneste.Absolut superb.Si in plus se conduce foarte bine fiind preparat sport fata de passat care e o masina mai cuminte. Eu zic sa faci un test-drive cu amandoua si vezi care-ti place.

Ca si costuri de intretinere eu cred ca-s cam la fel ambele fiind din grupul VAG.
Dezavantaje Leon(cel putin modelul vechi) garda la sol e f joasa si o sa ai probleme cu drumurile noastre.Mai ales ca la Orastie nu-s drumuri ca-n palma(eu am bunici in Castau).


Bafta la alegere
nedelcu57566
Passat-ul fara discutie :romania:
_Constantin_
Daca tot iei o compacta si esti tanar o iei pe benzina. Ca si tanar nu faci multi km deci nu se merita diesel.

Orium ar fi seatul este enorm de scump.
florin55503
eu zic sa te uiti si la alte masini. asta daca nu esti chitit pe astea 2. inclusiv in cadrul VAG. eu parca m-as uita la un golf (nu mai stiu exact care e pretul)
mttv
la banii aia cred ca te incadrezi la un Golf GT 1.4 TSI 170CP
Mikidutzaa
Eu nu as lua o masina asa scumpa (relativ la cat a costat noua) SH. Pai la banii aia iti iei un BMW de nu se poate (cu mai multi km, dar oricum e SH, ce conteaza 12000 sau 50000?).

De unde stii ca nu si-a batut joc de ea in aia 12000 de vrea sa o vanda? Sau poate are ceva deranjant, vreo boala a copilariei...
HalbaSus
Ambele masini sunt scumpe. Un seat leon (care are un design oarecum controversat) nu merita 23.400 si nici un passat sh nu merita atata chiar daca are numai 12.000 km (dupa cum zicea si mikidutza la banii astia iti poti lua un serie 3, un A4 sau alte SH mult mai tari).

Daca e vorba de masina noua eu as merge pe un Astra H 1.9 CDTI 150 cp cu o gramada de optiuni (inclusiv IDS+, xenon, jante de 17 si tot ce mai vrei) pt ca: arata mai bine (subiectiv), e mai puternic, e mai rapid, si e mai ieftin. A doua optiune ar fi Octavia RS cu motorul 2.0 TDI de 170 cp (cam din aceleasi motive, mai putin pretul... care nu e mai mic dar oricum eu zic ca merita mai mult decat seatul).

Daca e vorba de SH atunci deja perspectivele sunt foarte largi: BMW seria 3, A4 (eventual quattro), etc... desigur nu cu 12.000 km ci cu 40-50k.
toni80726
da... f mersi de replayuri nu ma asteptam la asa multe in asa putin timp.

ce sa va mai spun, imi place seat, cred ca arata bestial(cel putin in comp cu golfu), imi doresc masina asta de ceva timp dar cand am dat de oferta cu passatul... wallbash.gif ma cam dat peste cap, nu ma asteptam sa il gasesc asa tanar la pretul leonului,.

fiecare avetzi dreptate, dar eu cu benzina nu ma prea inteleg(circul mult pe afara 25-30 mii/an, si alte masini inafara de cele din grupul vag nu ma prea atrag, (am avut un 307 inainte, tot dizel dar cam puturos - 90cv), de alfa ce sa zic e misto ca design dar ca motor?, toyota.... da toata lumea spune ca sunt super fiabile si chiar nu arata rau (mai ales avensisul) dar pe mine nu ma 'cheama' ... nu mi-o luatzi in nume de rau si de restul masinilor care mi-ar placea nu am bani blush.gif

ok ka v-am plictisit destul mersi, si mai astept sugestii, inca nu m-am decis. arigato.gif
Mikidutzaa
Daca mergi mult prin afara ai putea sa te uiti si la Skoda Superb, cred ca e foarte confortabila. Daca vrei sportivitate poti sa-ti iei si-un Focus - dar e cam urat.

P.S. La Leon nu sunt deranjanti stalpii fata?
Leone
si eu as inclina spre passat...e mai confortabil, mai ales ca ai precizat ca faci multi km in afara localitatii
_Constantin_
Toni foarte frumos ai pus problema. Nimeni nu se simte lezat ca nu te atrag variantele noastre. biggrin.gif
De Citroen C4 2 usi ce parere ai? Nu stiu daca are si motor diesel dar e o masina care la drum lung e confortabila si destul de agila. In plus dieselurile PSA sunt foarte placute si la drum si ca , consum.

Mai da-ne niste informatii despre ce iti doresti de la masina si poate gasim impreuna o solutie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.