Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zornaie ceva in bord
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
M A R K
Buna seara !!! Am un Opel Astra Caravan 2004 cumparat anul trecut..la 38.000 Km (nu stiu daca sunt reali) si am rulat eu aprox.10000 km.
Ce ma deranjeaza este faptul ca la denivelari marunte si dese zornaie..vibreaza ceva in bord.Ma deranjeaza tare acest lucru avand in vedere ca multi km ii fac pe drumuri proaste.
Ce credeti ca ar putea fi ?

Multumesc!!!
madalina
In ce parte a bordului? Ai scos tot din torpedou si alte locuri de depozitare (daca mai sunt si ai verificat)?
M A R K
nu am nimic care sa faca zgomot in torpedou.....doar o harta ...
eu cred ca zgomotul vine de undeva din zona grilelor de aerisire centrale ...sa fie de la ultimele drumuri la buc ? pe autostrada este o portiune cu multe gropi si treci peste ele ca nu ai de ales..
madalina
Este un clasic grieras. trebuie vazut daca est rupt pe dedesub (putin probabil) sau trebuie grsate un pic, reaseza gurile de aer conditionat, dar va reaparea zgomotul.
M A R K
m-am gandit initial ca ar fi ceva in casetofon..dar functioneaza si nu cred ca aici este problema..
am dat o gramada de bani pe masina si am pretentia sa nu aiba greierasi
daca mai ai alte idei ce ar putea fi ...multumiri anticipate
M A R K
ce sa gresez???
madalina
Neauzind zgomotul, imi e greu sa imi dau seama, dar probabil trebuie gresat ceva, pus un silicon un ceva, insa trebuie gasita piesa (poate fi si ceva mic mic) ce s-a deplasat/s-a slabit de locul ei.

Poate fi si un suport al casetofonului, poate fi orice in bord, daca e un zgomot mic. Daca e zgomot mare, trecem la probleme mai serioase!
M A R K
nu este un zgomot mare ...mentionez ca atunci cand trec peste o groapa nu se aude nimic..doar la denivelari repetate (dese) intra in vibratie ceva..o sa incerc sa reasez grilele de aerisire poate poate scap de aceasta probema
Mandula
Eu am cumparat masina din semnatura de noua, din Romania, si dupa 2-3000 de km au aparut greierii, intai lejer, mi-au cantat jazz, acum (la 8000 de km) s-au reprofilat pe pop-dance, probabil o sa urmeze si ritmuri metalice in curand. In bord unul, in hayon altul dar cei mai activi sunt chitaristii din usi si geamuri... pe drumuri cu denivelari sau pe piatra cubica dau drumul la niste soluri de tip Satriani si Malmsteen de mare exceptie :evil: .......... o sa reclam problema la revizie, sper ca au solutii.
M A R K
Buna Mandula !
Admir stilul "artistic " prin care caracterizezi problema dar cred ca exagerezi..doar nu este caruta.
Ai fost la service ? Ce au zis ? band.gif
Mandula
Nu, nu e caruta... si probabil ca in mintea mea maximizez zgomotele acelea, le percep mai puternice decat sunt de fapt. Evident ca nu scartaie si nu zornaie din toate incheieturile... pe drum asfaltat cum trebuie nu se aude alta muzica decat aia din boxele mele blush.gif . Insa pe drumuri mai accidentate intervin aceste mici perturbatii de confort sonor, cu care eu unul ma impac mai greu. But I'm workin' on it.

Intentionez sa reclam problemele respective cand ajung cu ea la revizie, adica undeva in cursul lunii iulie. Cineva povestea ca la service au mai bibilit-o de zgomote, i-au "uns" usile si au efectuat inca alte cateva activitati incerte, dar cu efect, disparand mare parte din ele.

O sa continuu sa va tin la curent cu privire la cariera muzicala (sper cat mai scurta) a baietilor zurbagii band.gif pripasiti prin varii locasuri din masina mea.
adrian4u82
Am acelasi model, dar si aceleasi probleme.... Nu cred ca se poate rezolva chiar asa de ushor cu zgomotul din interiorul bordului!

Zgomotul la mine se aude undeva sub afisajul de pe consola centrala. Chiar nu stiu ce este shi nici cei de la Opel nu m-au lamurit !
adrian4u82
Am acelasi model, 1.4 twinport fab. 2006
M A R K
Da asa este zgomotul apare undeva sub afisajul de la radio,ceas ,grile centrale de aerisire.
Am fost weekend-ul acesta la munte Bran- Fundata ..drum cu multe gropi si denivelari dar nu a zornait nimic.Apare numai la denivelari repetate si marunte !!!! Curios lucru !!!
adrian4u82
Curios este faptul ca nimeni nu stie de la ce provine!
Sorin44597
Salutare,

Si la mine lucrurile stau aproape la fel: zornaie ceva in spatele fantei de aerisire stanga. Dar nu intotdeauna. De vreo luna "greiele" a tacut. Sper s-o fi mierlit.
booneK9
QUOTE(dumitrescu80662)
...Apare numai la denivelari repetate si marunte !!!! Curios lucru !!!

Daca asa stau lucrurile, probabil ca fix aia e frecventa de rezonanta a draciei. Cel putin asa zice fizica de-a noua...
Mandula
Din ce am vazut si auzit, se pare ca probleme de astea intampina cam toate masinile de pana-m 18-20.000 E, fie ca e vorba de clasa mica, fie ca e vorba despre compacta sau medie.

Intr-un A3 de 80.000 km, de pilda, nu am auzit nimic in neregula, nici bord, nici hayon, nici usi, nimic.
madalina
nici in mazda mea de 14.500 CIP, vechi de 4 ani si 4 luni si multi km la bord
Skywalker
QUOTE(Mandula)
... si probabil ca in mintea mea maximizez zgomotele acelea, le percep mai puternice decat sunt de fapt. Evident ca nu scartaie si nu zornaie din toate incheieturile... Insa pe drumuri mai accidentate intervin aceste mici perturbatii de confort sonor, cu care eu unul ma impac mai greu.

Stai linistit, si eu aud tot felul de "greierasi" dar culmea pasagerii nu aud nimic, eu cred ca am capul mare si mintea lejera deaia aud tot felu' de zornaituri biggrin.gif
Arpad80620
Buna

Am si eu un opel astra caravan 2.0 DTI iar greierasul meu era la cele 2 butoane mici de la computerul de bord. :ban:
Mandula
O probabila cauza a zgomotelor facute de geamurile fata: praful si pietricelele si altele asemenea care se insinueaza in locasul in care se afla geamul coborat maximum. Zgomote care se manifesta cand se manevreaza, in sus si in jos, geamul respectiv: scartaituri, fasaituri... plus ca se poate zgaria si geamul.

Un nou motiv de a merge la vot la urmatoarele locale... :bandit: Sa mergi cu geamul inchis tot timpul nu e o varianta viabila, nu intotdeauna afara sunt fie + 30*C, fie -5*C...

Spunea cineva ca un remediu ar fi coborarea geamului umed in locasul sau, cum ca apa/lichidul de curatat geamuri aflat pe geam ar actiona asupra prafului/pietricelelor, minimizand efectele. Ati auzit de asa ceva ? Voi cum va descurcati cu praful, in general ?
M A R K
Scuze ca revin cu un raspuns mai tarziu...
De unde pietricele ?...praf mai intra dar nu atat de mult sa cauzeze cu ceva.
Valeriu Razvan61497
salut

Eu am o astra g caravan si am auzit si eu ceva greierasi in bord dar iam descoperit , zornaila venea de la aerisirea aceea mare de deasupra bordului prin care dezaburesti geamu, incercati sa o apasati cu mina cand incepeti sa auziti zgomotul. La mine vibreaza in coltul din dreapta.

Sper sa va fi fost de folos biggrin.gif
Valeriu Razvan61497
QUOTE(Skywalker)
QUOTE(Mandula)
... si probabil ca in mintea mea maximizez zgomotele acelea, le percep mai puternice decat sunt de fapt. Evident ca nu scartaie si nu zornaie din toate incheieturile... Insa pe drumuri mai accidentate intervin aceste mici perturbatii de confort sonor, cu care eu unul ma impac mai greu.

Stai linistit, si eu aud tot felul de "greierasi" dar culmea pasagerii nu aud nimic, eu cred ca am capul mare si mintea lejera deaia aud tot felu' de zornaituri biggrin.gif



Eu sincere ti-as da un sfat , sa nu te mai iei u dupa pasagerii care ii ai in masina cum ca ei nu aud nimic , pentru ca la fel mi sa intamplat si mie auzeam o bataie la roti si fratemiu , nevastamea,taicamiu maicamea ca nu se aude domnule nimic, dar ei nu mergeau zilnic cu mine in plus ca mai am si o dacie care ma dus pe unde nici nu gandeam si aia e destul de veche si sa auzi greieroi in aia band.gif frate nu ce se auzea aici , si ca sa revin totusi , am asteptat salariul si mama dus la service = amortizoare spate schimbate, bieleta de directie plus joc axial in planetare deci dupa ei nu era nimic... :bash: asa ca mai bine iti zic sa te bazezi pe urechea ta ca u mergi zilnic cu masina si stii cum a fost iere ,alaltaieri si asa mai departe. :wave:
Valeriu Razvan61497
a si inca o chestie in legatura cu zgomotul din portiera la mine se aude ca si cum ai da cu un cui mic in geam chiar daca ii lasat chiar daca ii ridicat si la service miau spus ca ar fi joc la macara acolo unde pica geamul pe ea si nu au ce sai faca decat sa o schimbe :minigun:
adi.mitrea
QUOTE(adrian4u82)
Curios este faptul ca nimeni nu stie de la ce provine!


Zgomotele din habitaclu vin de la:
1. grila dezaburire parbriz, apasati-o cu mana cand incepe greierele sa cante si veti vedea ca tace
2. de la gura de ventilatie de sub torpedo, cea care baga aer la picioarele pasagerului. (la mine se misca cam 2-3mm, am si gresat-o si degeaba, ma gandeam sa bag niste bucatele mici de guma de sters, fiind moale)
3. din montantii laterali ai caroseriei, in dreptul reglatoarelor de inaltime ale centurilor de siguranta
4. din zona banchetei spate
M A R K
Adi ,
Din zona banchetei spate ce ar putea fi ?
adi.mitrea
Balamalele din podea in care se prinde bancheta, clemele de prindere din lateralele spatarelor, in partea de sus... nici eu nu stiu. De mentionat ca am gresat cu spray degripant toate locasurile din care s-ar putea auzi greierasi si degeaba... :bash:

Un alt zgomot deranjant se auzea din zona haionului si am descoperit ca de fapt era triunghiul reflectorizant care zornaia in cutie. Rezolvare: l-am infasurat in camera de bicicleta si l-am inchis inapoi in cutie. De atunci nu a mai zis nimic. biggrin.gif

Promit poze in weekend-ul asta cu toate locurile din habitaclu unde am depistat eu greierasi.

Masina mea e in service pentru alte probleme, dar maine (vineri 4 august) o iau si stau calare pe ea pana aflu toti greierasii si ii fac din nou programare la service pentru treburile astea.
M A R K
QUOTE(adi.mitrea)
Un alt zgomot deranjant se auzea din zona haionului si am descoperit ca de fapt era triunghiul reflectorizant care zornaia in cutie. Rezolvare: l-am infasurat in camera de bicicleta si l-am inchis inapoi in cutie. De atunci nu a mai zis nimic.


Da am auzit si la mine si cred ca triunghiul si trusa mai troncane la gropi.
Dar vad ca esti perfectionist.
Asteptam pozele.
florin82141
incearca grila de la aerisire de la parbriz ca si la masina mea(opel astra caravan)tot asa facea.ca un greieras.dar imi facea uneori.dar eu nu lam remediat dar stiu ca la mine ala este.cand treci peste denivelari pune mana pe el si vezi de mai face
M A R K
Florin ,

Te referi la grila pe unde se dezabureste parbrizul , adica acolo unde se imbina parbrizul cu bordul ?

Asa am sa fac ...joi plec la mare si poate mai am ocazia sa verific.
adi.mitrea
Gurile de ventilație se mișca aproximativ 2-3 milimetri iar din cauza asta, la denivelări mici și dese se aude acea vibrație deranjantă. Eu am încercat să gresez tot ce e pe acolo și degeaba...
adi.mitrea
Incercați să ungeți cu lapte siliconic zonele în care grila atinge de bord. Se vede de la o poștă, în reflecția din parbriz, că îmbinările nu sunt deloc perfecte.
adi.mitrea
bancheta spate 1
adi.mitrea
bancheta spate 2
Mandula
Rezolvat la revizie parte din zgomote. Proveneau de la sistemul de inchidere al celor 4 usi. Au fost gresate incuietorile si efectuate niste reglaje de catre baietii din service. Acum am ramas doar cu zgomotul din bord (greu de zis daca din grila de dezaburire sau nu), unul foarte vag la geamul dreapta fata si unul in bancheta. Dupa concediu ma ocup si de ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.