Help - Search - Members - Calendar
Full Version: AER CONDITIONAT CIELO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
LL
am un cielo 1996.de ceva vreme nu mai functoineaza A/C.am fost la service a verificat instalatia si nu mai avea freon.am reumplut-o, a introdus si acea solutie de verificare pierderi si totul ok.dupa 2 sapt. nu a mai foctionat ac. am fost la service si pierduse freonul.verificare cu lampa cu infrarosu ptr.scurgeri de freon nimic.am reumplut, sa introdus iar solutie iar a mers .dupa o luna nu mai merge !!!!!iar la service iar verificari nimic .nici o scurgere de freon cu toate ca in instalatie nu mai era nimic!!!!nu sa gasit nimic care sa duca la o pierdere de freon.acum am incarcat din nou si merge...nu stiu cit!!! ce este de facut????!!pe unde poate pierde freon????!!!!ce ma sfatuiti????? :evil:
James Kilowatt
Incearca sa postezi si la "service", acolo ai sanse mai mari sa fie citit topicul. Insa nu mai scrie cu litere mari ca ne ustura ochii smile.gif
eddie
MR28763 are perfecta dreptate !
Iata ce zice pct.13 al regulamentului forumului :

13. Nu folosiți caractere mari. Deși unii dintre noi purtăm ochelari vă asigurăm că vedem și textele cu caractere mici.
LL
bai frate da ce sariti toti cu scrisul asta!!!!!!!!
eddie
Pai esti nou pe forum si e bine sa te inveti cu regulamentul de la inceput,multumesc ca ne-ai inteles....

Referitor la a/c,parerea mea este ca nu avea cum sa se evapore freonul,daca spui ca nu ai scurgeri.Totusi trebuie sa-ti bage o presiune corecta in instalatie,daca e prea mica sau chiar prea mare,s-ar putea sa nu bage aer rece corespunzator.Se pare totusi ca pierde si presiunea si freonul,nu stiu pe unde,dar cu siguranta exista un loc ascuns !
Mai fa o verificare a instalatie si altundeva,la alt service si sa o vada un frigotehnist,nu un mecanic obisnuit.
LL
verificarea a fost facuta intr-un service autorizat de catre cineva autorizat(nu de un mecanic oarecare) cu echipamente specializate ptr.instalatia a/c auto :bash:
Felix60549
Sfatul meu este acelasi pe care ti l-am mai dat si pe alte site-uri:

Mai verifica instalatia inca o data si dupa umplere sa nu treaca o zi, fara sa folosesti aerul, altfel garniturile de la compresor scapa freonul.
Bine domnule Leost?
eddie
QUOTE(LL)
verificarea a fost facuta intr-un service autorizat de catre cineva autorizat(nu de un mecanic oarecare) cu echipamente specializate ptr.instalatia a/c auto :bash:


Speram ca ajutorul care incerc sa ti-l dau sa nu fie rasplatit cu ciocane in cap,OK ? biggrin.gif
LL
acea pictograma (cu ciocanul in cap) a fost postata fara nici un apropo.imi cer scuze daca s-a interpretat gresit .....pur si simplu mi sa parut amuzant!!!!
cu stima!!!! leost
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.