Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina 5000euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
fayar80594
va rog sa imi dati cateva sugestii pentru achizitionarea unei masini pana in 5000euro. Va fi prima masina.

cerinte:-consum mic [vreau sa fac un tur munte-mare vara asta..sa nu ma rupa la buzunar]
-ieftina de intretinut
-prefer masina sa fie sh pentru ca pun pret si pe dotari: ac,electrice,abs,servo etc [o alegere ideala ar fi opel omega B pentru ca e super dotata dar la un motor 2.0 consuma enorm si taxele vor fi pe masura]
-vreau sa o revand la anul si sa imi eu altceva de afara deci nu vreau sa pierd prea mult la ea [daciile cred ca nu vor scadea atat de mult totusi pentru ca dacia se va vinde mereu bine in romania]


alegerile mele ar fi matiz se power sau dacia solenza dar nu prea isi merita banii, atat pentru ca sunt romanesti cat si pentru ca sunt supraevaluate.
ex: solenza confort a fost 5100euro la lansare [-reduceri] iar acum se vinde cu 4000-4500euro ..vorbesc de una de prin 2004
>matizul ar fi bun pentru vreau mai mult o masina de oras:micuta si consum destul de mic.. dar la 800cmc...ma cam lasa in urma la semafor+ ca nu gasesc unul in stare destul de buna.. mai toate sunt rupte la taxi/companii de distributie etc
>loganul e si el o alegere..dar e prea mare/cu multe defecte.. consuma destul de mult si parca prea au toti

> golf 3 ar fi fain dar nu prea gasesc in banii astia [in schimb golf 2 turbo diesel se vinde cu 2000 euro pe la noi..absurditate pentru ca inafara sunt efectiv moka http://www.clubgti.co.uk/forum/showthread.php?t=93268 ]

>o astra model 93 imi place dar mi e teama sa nu imi pice tot la ea si daca o voi vinde la anul sa nu scada pretul prea mult..
T u d o r
QUOTE
loganul e si el o alegere..dar e prea mare/cu multe defecte.. consuma destul de mult si parca prea au toti taranii


Alo, domnu'.... mai usor cu jignirile, eu sunt de la oras. Si mai sunt si altii...
fayar80594
sorry daca te ai simtit lezat
am editat mesajul corespunzator
ps:

T u d o r
Mda, esti plin de ironie, ce sa zic. Acest forum este recunoscut pentru eleganta si bunul simt al utilizatorilor, asa ca nu vad altceva de facut decat sa renunt la a mai purta o discutie cu tine. Daca asa ai catadicsit sa raspunzi... :thumbdown:
fayar80594
mi am cerut scuze si mi am editat mesajul
scuze si pentru ca ti ai vazut masinuta iubita rasturnata..

orice masina e buna dupa ce e a ta..
tii mai mult la ea smile.gif


totusi..ceva recomandari?
Mikidutzaa
Adevarul e ca nu prea ai ce lua acuma nimic bun... Poate vreun Clio mai vhechi sau twingo, nu stiu. Uita-te la ce gasesti. Cred ca pana la urma ori mai astepti pana se da drumul la importuri ori iti iei Matiz (nou).

Asa mai poti gasi jafuri sh la banii astia dar trebuie sa bagi bani in ele dup-aia deci nu se pune (pana la urma tot ajungi sa dai mai mult de 5000).
Marius43590
Contrar atitudinii cu "editarea mesajului":

Intradevar Poti gasi clio in banii astia. Singura chesti de care nu prea o sa scapie e distributia, bucsele si eventual placutele. Stiu pe cineva care a cumparat 2 clio sh si ar mai vrea unul, sa aiba toti membrii familiei.
fayar80594
vreau ceva cu o tenta mai sportiva totusi...
Marius43590
la aproximativ 950 kg si 75 CP are un raport de caluti pe kg identic cu al unui sedan de 1300 kg si 100 CP.

deci, nu numai calutii conteaza... ca sa nu zic de motorul de 98 CP.

si ca sa nu fiu confuz, ma refeream la Clio Campus (denumirea actuala)

Exact comparatia asta o am in cap din momentul in care am cumparat LANCER. nu am vrut o masina neaparat sportiva, ci una in care sa ma simt bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.