Help - Search - Members - Calendar
Full Version: leasing
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
ivghenie74744
pentru ca am societatea de un an de zile si nu am rulaj mare deoarece sunt prestator servicii pentru o valoare de max.10 000eur mi se cere un avans mai mare de 10-15%si eu nu am . am incercat la motoractiv si la romstal .trebuie sa astept pana la anul in aprilie cand fac 2 ani sau in acest timp sa mai strang bani ptr un avans mai mare.mie insa i mi trebuie acum masina.aveti vre un sfat? multumesc!
dutu65393
Salut !!!

Incearca la FINOP LEASING, cred ca ai sanse sa ti se acorde dar dobanda va fi ceva mai mare cred ca cu 1-2 %
ivghenie74744
am incercat sa intru pe net dar au pagina blocata!? ce stii despre ei? multam
G e o r g e
pai gandeste-te un pic si tu ... serios , firma noua , fara rulaj mare , si vrei masina cu un avans foarte mic . tu daca ai fi banca , ai avea incredere ?
ivghenie74744
pai aceasta e marea problema : "nu am rulaj".daca aveam magazin aveam rulaj dar eu prestez servicii. la magazin profitul ,acela ar trebui sa conteze- nu? ,se scadea din adaosul comercial este undeva la 5% din cifra de afaceri ,la prestari servicii profitul este 80%din cifra de afaceri .dar banca nu asa vede situatia din pacate .dupa un an eu am de doua ori mai mare profitul decat unul care il obtine din adaos comercial.problema e ca traim in romania si nimeni nu vrea sa vada mai mult decat sabloane.
dutu65393
FINOP stiu un nr de tel 4 0 8 5 4 7 7, suna si vezi ce spun, eu am incheiat cateva contracte cu ei, mai bine sups niste clienti de-ai mei. Acorda credit la la firme care de obicei nu reusesc sa obtina finantare de la firmele mai mari, firma e OK din punctul meu de vedere.
ivghenie74744
finop leasing-l-i sa terminat finantarea pe 10% sunt in tratative cu banca au oferta la 25%avans mi8nim in momentul acesta . sa revin peste 3-4 luni ,pana atunci rugineste COLTUL in vama.multumesc mult @dutu
Mihai52522
QUOTE(ivghenie74744)
la magazin profitul ,acela ar trebui sa conteze- nu? ,se scadea din adaosul comercial este undeva la 5% din cifra de afaceri ,la prestari servicii profitul este 80%din cifra de afaceri .dar banca nu asa vede situatia din pacate .dupa un an eu am de doua ori mai mare profitul decat unul care il obtine din adaos comercial.problema e ca traim in romania si nimeni nu vrea sa vada mai mult decat sabloane.


si un raspuns off-topic, dar legat de aceasta situatie...

poti sa intrebi la orice banca daca poti sa iei credit pe pers. fizica fiind patron cu firma super bine, dar fara sa ai carte de munca ci doar dividende ce depasesc cu mult cei 330 RON salariul minim...

scuze, completez.... situatia prezentata de tine cu refuzul din cauza rulajului se aseamana cu situatia spusa de mine, in sensul ca raspunsul primit de la banca este NU, desi in ambele cazuri creditul se poate plati fara probleme.
ivghenie74744
nu vrea banca . am intrebat!
CPI
Gaseste un prieten care sa faca leasing-ul pe firma lui, una cu rulaj mai mare si facati contract de prestari servicii intre voi, el catre tine.
Cipicanu`
Mai bine il gireaza prietenul ala si ia masina pe firma lui...
ivghenie74744
cu leasingul pe firma altuia pierd tva ul . iar cu girantul nu prea vrea nimeni sa si bage pielea in saramura prt altul dar am promisiuni si pe tema aceasta.speranta moare ultima!
Cipicanu`
Pai da, gaseste-ti girant...mergi la HVB si iti faci leasing pe 5 ani
Dorin80315
Salut...am si eu o intrebare...daca poate sa ma ajute cineva:Doresc sa imi cumpar o masina in leasing (ptr persoane fizice)...dar as vrea sa iau leasing-ul prin BCR de ex..(adica alta firma fata de cea cu care lucreaza reprezentanta)..aveti idee este posibil?sau trebuie sa iau leasing-ul obligatoriu prin firma cu care lucreaza reprezentanta?Merci.
PS:daca se poate voua ce oferte de leasing(de la ce firme/banci) vi se par cele mai avantajoase?
Marius43590
se poate.

Dealer-ul are interesul sa isi vanda masina. Daca ar fi de probleme, societatea de leasing ar putea sa faca.

vezi ce oferte au volksbank si tiriac. Mai intereseaza-te si la faza cu CASCO. Din cate stiu, societatile de leasing au asiguratori "agreati".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.