Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota HILUX
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Ioan76853
Are cineva un asemenea exemplar in ograda? In cel mult o saptamana si in curtea mea va poposi una surata, dar nu mai am rabdare. Imi poate impartasi vreun co-forumist impresii despre ea? Ce accesorii ar fi mai potrivite, furnizor?

Best Regards
Lucian72846
Am condus asa ceva , o masina mai mult decat eficienta in teren . Un motor fiabil si suplu in ceea ce priveste cuplul motor . Un bull bar ar arata foarte bine pe asemenea "jucarie" .
air_wolf
s-o stapinesti sanatos smile.gif accesorii: troliu, m/t-uri, blocante fata/spate, mrl-uri. cauciucurile m/t sint cele mai importante. eu am avut un model mai vechi (prin '96) - super masina.
eddie
Modelul european cu 2 usi sau cel japonez cu 4 usi ?
Te intreb pentru ca ma 2 cunostinte care au asa ceva,unul pe cea cu 2 si celalalt pe cea cu 4 usi !?
vio
incepand de anu asta HIlux e aceiashi mashina ca si Tacoma care se face pt state si japan orice model , in afara de motorizare ..
Ioan76853
@ E d d i e: e modelul Double-Cab (scrie si in semnatura) - 4 usi.

@air_wolf: stiu smile.gif) sunt prezent zilnic pe 4x4mania..asteas pentru un viitor mai indepartat deocamdata doar visez la chestile astea.

Deocamdata ma zbat sa gasesc un acoperis de bena, ca o prelata sau sistem retractabil, lucru mai putin intalnit pe la noi.
air_wolf
daca vrei te pot pune in legatura cu un tip care ti-o poate face din fibra, la pret mai mic decit cele vazute de tine. lucreaza misto tipul. sau intreaba-l pe emil, stie si el niste baeti cu fibra... iesi mai bine asa. wink.gif
Ioan76853
cam asta e chestia pe care nu o vreau. Adica un acoperis fix care sa se deschida ca un portbagaj de masin

Gandeste-te la o jaluzea de fereastra (retractabila). Cam asa ceva caut eu numai ca va fi in plan orizontal. Am gasit ceva in sensul asta la Toyota numai ca este dintr-un material sintetic (cauciuc sau prelata) oricum taiabil cu o lama de cutit. O vreau confectionata din ceva solid (PVC sau aluminiu) si cu yala. Car frecvant dupa mine tot felul de bormasini, scule, cu o valoare destul de mare si nu vreau sa faca vreuna pasi la semafor sau cand opresc masina sa imi iau tigari.
Apoi o vreau retractabila pentru chestiile agabaritice, care ar iesi din inaltimea benei - atunci sa o rulez si sa pot pune orice in ea. Sunta intradevar alea din fibra, cu telescoape care se ridica pana la inaltimea capotei dar total inutilizabile cand e vorba de carat tevi cu o lungime mai mare de 2M. Sunt de meserie instalator si ma gandesc ca tevile sa le sprijun in oblon si o sa le prin de roll-bar.

Nu stiu daca iti poti face i idee din explicatiile date pana acum, ideea generala e ca trebuie sa fie solid, retractabil si sa aiba sistem de inchidere.

Pe miercuri-joi astept masina (promisiunea dealerului) si o sa vad atunci ce-i de facut. Ma gandesc sa incerc intai la o firma de tamplarie PVC sa vad daca se poate adapta o jaluzea. Daca nu m-am gandit sa vorbesc cu daddy jeep, dar mi-e teama ca exista diferente intre modelul Tacoma(varianta de SUA) si Hilux.

uite un exemplu ce de caut: http://www.4x4x4.com/accessories/vigo/vigotonneau1.htm, numai ca pretul ala de 1149 lire x 52 mii lira = vreo 60 mil, e imens.
Legionaru'
Cred ca am vazut masina ta! beer.gif
Ioan76853
unde, unde? ... ca eu inca nu am pus laba pe ea. zii unde e si acum dau fuga sa o umflu.

Ai vazut cred alta, sunt vreo 3 in oras. Eu o astept pe miercuri-joi ... din cauza aia tot modific semnatura, in functie de ce imi zic dealerii. Teoretic pe 4 iulie a plecat spre mine din Grecia...din pacate inca nu a ajuns sad.gif(
StefanVVTi
Mi-e frica ca o sa asteptam mai mult. Azi suna tata la dealer, si zisa ca daca are vreo informatie ne suna azi dupa ora 17.00, daca nu vorbim maine...tare mi-e ca nu le-au facut vama pana luni seara...
guerilla
da de ce nu ati vrut sa ridicati voi masina din bucuresti daca o vreti asa de repede? :angel:
Ioan76853
guerilla cand stai si astepti 2 luni dupa ea mai conteaza o zi in plus? A o ridica din Bucuresti (asta in cazul in care ar fi fost posibil-nu stiu si nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb) insemna o zi pierduta pentru mine. Las ca vine ea, oricum Samnabata sper sa o aduc eu pe ea in Bucuresti...la volan smile.gif
StefanVVTi
QUOTE(Ioan76853)
guerilla cand stai si astepti 2 luni dupa ea mai conteaza o zi in plus? A o ridica din Bucuresti (asta in cazul in care ar fi fost posibil-nu stiu si nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb) insemna o zi pierduta pentru mine. Las ca vine ea, oricum Samnabata sper sa o aduc eu pe ea in Bucuresti...la volan smile.gif

Inainte sa ajunga in Craiova, trebuie sa treaca si prin Bucuresti?
Oricum, azi am primit asigurari, ca daca nu ajunge azi(miercuri), ne dau o masina de la firma cu care sa plecam in concediu joi.! bicycle.gif
StefanVVTi
Ioan, ai noutati ceva?...dupa ce zu zis baietii din service...ar trebuie sa la avem acum!...e cam devreme ce-i drept...e 9...de-abia ce incepura si ei prigramu...+tre` sa mearga sa ii ia numerele de la politie...poate o spala:D
guerilla
depine, eu cred ca da. de la giurgiu se aduc pe camion mai multe modele. nu stiu daca pleaca pentru fiecare dealer cate un camion direct din zona libera. m-as mira. eu cred ca se duc toate masinile la toyota romania de unde se distribuie. poate ne spune Dan mai multe.
StefanVVTi
si eu tot asa cred, adica le duc din vama la 'sediul central', le numara:)) si apoi le impart. Ioan zicea ca i-au zis baetii de la service de aici ca azi e transport de masini in Craiova. Si am adunat asta la ce a zis agentul de vanzari(se poate sa o avem Miercuri-azi), dar ma gandesc ca el a zis se poate, doar ca sa isi ia o marja de eroare, iar in cazul in care masina nu vine, sa nu cada vina pe el. Parerea mea! Oricum, nu mai depinde de om sa ne spuna exact...ca doar nu e nici sofer de tir, nici nu e pe la Bucuresti.
DAN
QUOTE(guerilla)
depine, eu cred ca da. de la giurgiu se aduc pe camion mai multe modele. nu stiu daca pleaca pentru fiecare dealer cate un camion direct din zona libera. m-as mira. eu cred ca se duc toate masinile la toyota romania de unde se distribuie. poate ne spune Dan mai multe.


Din zona libera Giurgiu, masinile sunt duse in curte la Triton, comisionarul vamal, (undeva pe soseaua de centura) unde li se face PDI-ul(PreDelivery Inspection) si dupa aia in functie de "ordinele" date de Toyota Romania masinile sunt incarcate si distribuite dealerilor.
StefanVVTi
QUOTE(DAN68964)
QUOTE(guerilla)
depine, eu cred ca da. de la giurgiu se aduc pe camion mai multe modele. nu stiu daca pleaca pentru fiecare dealer cate un camion direct din zona libera. m-as mira. eu cred ca se duc toate masinile la toyota romania de unde se distribuie. poate ne spune Dan mai multe.


Din zona libera Giurgiu, masinile sunt duse in curte la Triton, comisionarul vamal, (undeva pe soseaua de centura) unde li se face PDI-ul(PreDelivery Inspection) si dupa aia in functie de "ordinele" date de Toyota Romania masinile sunt incarcate si distribuite dealerilor.

daca masina era la Giurgiu luni, crezi ca e posibil sa ajunga in Craiova azi, adica Miercuri?
StefanVVTi
:evil: :evil: tocmai ce sunaram la Top Motors, si cica nu au nici o informatie despre masini..nu imi vine sa cred, pentru ca dupa ce intra in tara, a zis ca o pot urmari zi de zi! :argue: :argue: :argue:
DAN
QUOTE(Stefan80357)
QUOTE(DAN68964)
QUOTE(guerilla)
depine, eu cred ca da. de la giurgiu se aduc pe camion mai multe modele. nu stiu daca pleaca pentru fiecare dealer cate un camion direct din zona libera. m-as mira. eu cred ca se duc toate masinile la toyota romania de unde se distribuie. poate ne spune Dan mai multe.


Din zona libera Giurgiu, masinile sunt duse in curte la Triton, comisionarul vamal, (undeva pe soseaua de centura) unde li se face PDI-ul(PreDelivery Inspection) si dupa aia in functie de "ordinele" date de Toyota Romania masinile sunt incarcate si distribuite dealerilor.

daca masina era la Giurgiu luni, crezi ca e posibil sa ajunga in Craiova azi, adica Miercuri?


Daca masina a ajuns luni in giurgiu din grecia, un termen de livrare care l-as da eu ar fi sfarsitul acestei saptamani(vineri, sambata) sau chiar luni... blush.gif
StefanVVTi
DAN, multumesc pentru informatie, masina intr-adevar nu a ajuns, iar ziua pe care ei mi-au dat-o in procent de 99% e vineri, masina aflandu-se in tranzit azi de dimineata. Eu la noapte plec in concediu, cu un Avensis de drive test, asa ca o sa o ridic miercurea viitoare sigur:D
zefir34016
HILUX HAS THE X-TRA FACTOR - New Extra Cab model and more powerful engines for Toyota’s mighty pick-up

KEY POINTS
• Extra Cab model added to new Hilux range
• Equipped with more powerful, Euro IV-compliant 2.5-litre D-4D 120 engine
• On sale from 1 November, basic price GBP14,195
• Revised 2.5-litre D-4D 120 (Single and Double Cab) and new 3.0-litre D-4D 170 (Double Cab) engines available from 16 January 2007
• Prices announced for 2007 model year

These days the onset of autumn is defined as much by the start of another season of The X Factor on television as by the prevalence of any mists or feelings of mellow fruitfulness. This year Toyota is following the popular trend by presenting a new star model of its own for the nation to enjoy, but without the chore of having to phone in any votes.

The new arrival is the Extra Cab, which completes the line-up of Toyota’s new generation Hilux pick-up range alongside the Single and Double Cab models. Extra Cab, offered exclusively with four-wheel drive, becomes the first Hilux to adopt Toyota’s new 2.5-litre D-4D 120 engine. This unit gives more power and torque and is cleaner than the previous Hilux engine and will be available, together with a new, high-power 3.0-litre D-4D 170, in high grade Double Cab versions in the New Year.

EXTRA CAB, EXTRA APPEAL
The Extra Cab focuses firmly on practicality and is aimed principally at the business user who needs the flexibility of additional passenger space with maximum load area. It’s a two-door model, but features two occasional rear seats, equipped with three point seatbelts. These are incorporated into the design allowing a rear deck length of 1805mm compared to a Double Cab with 1520mm. It benefits from the same bold and stylish design of its Single and Double Cab stablemates and adopts the new-look bonnet with intercooler bulge that forms part of the Hilux range enhancements for the 2007 model year.

A single version is offered, in HL2 specification with four-wheel drive. Standard features include air conditioning, electric windows, remote central locking ABS and driver and passenger front airbags, demonstrating Toyota’s commitment to offering both tough performance for work and high levels of comfort, convenience and safety.

The new generation Hilux achieves significant improvements in noise, vibration and harshness (NVH) performance and better handling thanks to its new double wishbone front suspension, improved aerodynamics and ladder frame construction that is 45 per cent stiffer.

On sale date for the new Extra Cab is 1 November, with a basic price of GBP14,195 (full range prices and Extra Cab technical specifications are given below).

NEW D-4D ENGINES
The new 2.5-litre D-4D 120 engine which makes its debut in the new Hilux Extra Cab will also be available in Single and Double Cab models from 16 January next year. At the same time, a new 3.0-litre D-4D 170 engine will be available in the higher grade Double Cabs.

The D-4D 120 delivers all-round improvements, with eight per cent more power and 25 per cent more torque than the engine it replaces: maximum power is 118bhp (120 DIN hp) and maximum torque is 325Nm.

The D-4D 170 will increase Hilux’s appeal across both work and leisure markets, offering high power (169bhp/171 DIN hp) and high torque (between 1400-3400 rpm) ensuring responsive and refined acceleration in all gears whatever the cargo. There are two transmission options of five-speed manual or four-speed automatic, the auto versions coming with cruise control as standard. Emissions from both new engines comply with Euro IV standards.

sursa: Toyota Press releases from Newspress - 12/10/2006

Ioan76853
un link spre un site si cu cateva poze nu ai?...am scorbelit de siturile engleze dar nu am gasit nimic. as fi tare curios sa vad cum arata.

o intrebare pentru guerilla - Ce parere ai de o grila de aerisire in capota? Nu ma apuc eu sa tunez motorul dar tare imi place cum arata Vigo. Momentan am masina in service si ar fi posibil o astfel de operatie (capota trebuie oricum vopsita) Ceva repercursiuni privind accesul apei accidental in motor?
vio
priza aia de aer poti sa o faci deasupra la intercooler si bine ar fi sa o faci din carbon si sa o lasi asa decat o lacuiesti . arata miez smile.gif
Ioan76853
chiar acum am venit de la service, dupa indelungi cautari am gasit-o in catalogul lor si daca si timpul de livrare este bun cred ca o sa o comand. Pe capota am vazut o amprenta (pe spate) cu locul unde ar trebui sa fie, nu stiu daca o pot pune unde vreau eu. Cred totusi ca e gandita si ca amprenta aia e in locul care trebuie. In catalog era priza si un accesoriu care se monteaza sub ea cu rol de filtru si nu mai stiu ce....cred ca in felul asta temerea mea cu apa este eliminata. Ramane numai de vazut daca si poate fi aprovizionata.

vio70407 culoarea va fi cea a masinii. in urma accidentului o sa imi schimbe capota, a venit deja noua capota. Or sa puna priza apoi o vopsesc cu totul.
vio
aha , oricum se poate monta si ulterior fara sa ti afecteze vopseaua . si priza oriucm e facuta cu cap nu se pune asa degeaba de florile marului smile.gif oricum arata marfa cu ea smile.gif
Claudiu92213
Hilux RunningChange



3.0 L D-4D
Double Cab
2982 cmc
126 (171) / 3600
343 / 1400-3400

Double Cab 4X4 - Edition 24,180 CIP
Double Cab 4X4 - Edition A/T 25,495 CIP

band.gif band.gif
zefir34016
QUOTE(Ioan76853)
un link spre un site si cu cateva poze nu ai?...am scorbelit de siturile engleze dar nu am gasit nimic. as fi tare curios sa vad cum arata.

Hilux Extracab:


Hilux Invincible:
Ioan76853
Issued 09/2005. Asta e modelul actual, noua masina vruiam sa o vad. Undeva in postul tau scria ca au imbunatatit aerodinamicitatea si asta vruiam sa vad...ce au mai pus pe ea
zefir34016
QUOTE(Ioan76853)
Issued 09/2005. Asta e modelul actual, noua masina vruiam sa o vad.

Ce noua este Hilux Extra Cab - am pus 2 poze mai sus. Pentru comparatie, am adaugat Hilux Invincible.
Iar acum, tot pentru comparatie, pun:

Hilux 3.0 litre - model nou:


Hilux Double Cab:


Hilux Single Cab:
Ioan76853
merci mult, chiar utile pozele.... cautam un model simplu de prag lateral din teava si nu am gasit pana acum... ala de pe modelul de 3 litrii e exact e imi doream...
Clauss92942
http://www.autovisie.nl/redactioneel/fotos...lm_pickup_test/
:bash:
HORIA100213
Nu inteleg de ce Toyota nu livreaza pentru Hilux sisteme ca VSC sau airbaguri pentru cap. La cativa dintre concurenti este posibila optiunea pt. aceste sisteme. Sau au gandit ca masina va fi folosita preponderent "la munci". In Romania, insa, mergi si in concediu cu ea...
Emanoel Adrian-2
Stimati colegi de forum,am o intrebare,Toyota Hilux Invincible cu motor 3.0 este disponibila in Romania ? si daca da, care este cel mai serios dealer din Romania ??. E frumusica foc !!
StefanVVTi
QUOTE(Emanoel Adrian-2)
Stimati colegi de forum,am o intrebare,Toyota Hilux Invincible cu motor 3.0 este disponibila in Romania ? si daca da, care este cel mai serios dealer din Romania ??. E frumusica foc !!
Se poate sa ma insel, dar din ce stiam decat 2.5 se aduce...
Ioan76853
e disponibila cam de anul trecut din iarna ... alea cu grila pe capota au 3L, prin februarie parca a fost livrata prima in Craiova.

later edit: ti-am vazut locatia => Top Motors binenteles. PM daca vrei un test drive cu 2.5 dar saptamana viitoare cand imi voi recupera permisul.
Diferenta e numai la motor, 3.0 e un "pic" mai puternica.
StefanVVTi
QUOTE(Ioan76853)
e disponibila cam de anul trecut din iarna ... alea cu grila pe capota au 3L, prin februarie parca a fost livrata prima in Craiova.

later edit: ti-am vazut locatia => Top Motors binenteles. PM daca vrei un test drive cu 2.5 dar saptamana viitoare cand imi voi recupera permisul.
Diferenta e numai la motor, 3.0 e un "pic" mai puternica.
Daca e vorba de mine cu Top Motors, eu inca n-am permis deloc! Peste 2 saptamani ma apuc de scoala de soferi beer.gif
Oricum, multumesc pentru invitatie!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.