Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tunning opel astra
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
tibi65984
Am un opel astra sport din 2002,motor de 1.8 benzina,16 v,125 de cai.Stie cineva cu siguranta cam cata putere aduce un cip pe motor.Multi zic ca la motoarele pe benzina nu se adauga prea multi cai....maxim 15 si ca apare un consum f mare de benzina.Astept pareri
florin55503
crestere mare de putere nu ai. probabil in jur de 10 cai maxim. dar cel mai important o sa ai cuplu de la turatii mici si o vei simti mult mai plina de viata
A K U
Pe mine m-ar interesa un chiptuning la motorul de 2.2 DTI si 125 HP. Care ar fi cresterea de putere? Merita o astfel de "operatie"?
vma
la mine la 2.0 DTI se aduc cam 25 de cai, din 101 se fac aprox 125-126. Deci la 2.2 ar trebui sa fie peste 30.
@Tibi ce inseamna Astra sport? Scrie pe bandourile laterale Sport? Eu inca mai caut pe cineva la care sa scrie cum scrie la mine si nu am gasit decat: Selected, Edition 2000 dar Sport ioc smile.gif
florin55503
se duce undeva la 155 de cai
A K U
OK, suna destul de bine 155 de caluti, nu? A facut vreunul dintre voi upgrade-ul asta la motorul lui? Repet intrebarea de mai sus: merita, se simte la talpa? Si in plus: cat dureaza operatiunea si ce inseamna, ca umblat la motor? Poate afecta negativ alte chestii? Oops, cam multe intrebari... blush.gif
vma
25-30% mai mult la caluti se simte bineinteles. dar nu aparat asta se simte cat modificarea reprizelor. Masina ta trage cel mai bine intre 2200 (cand intra turbina) si 4000. Odata facut chiptuning-ul masina va trage pana la 5000. Deci poti sa schimbi vitezele la turatii mai inalte. Plus ca daca iti pastrezi stilul de condus faci economie la carburant cu pana la 1l la suta. Desi nu cred ca e cineva care sa aiba mai multi caluti si sa nu ii puna si pe aia la lucru.
Un alt aspect este viteza maxima care va creste. la 2.0 DTI viteza maxima este pe la 190. Dupa chiptuning creste la 205-210 km/h.
Pentru mai multe detalii vezi:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=6707

aaa. am uitat. operatia in sine de chiptuning dureaza 10 minute. mai mult dureaza pana ti se aduce softul din Germania (cam 1-2 zile) din momentul in care ti s-a citit softul de pe masina.
A K U
Thx, vma beer.gif Da, suna foarte interesant. Banuiesc ca toata treaba costa cateva sute de euro. Singura problema (daca e o problema) ar fi sa gasesti niste baieti care sa stie meserie si sa nu-ti faca varza calculatorul. Pe Internet sunt multe site-uri de profil, da' stiti cum e...cu o recomandare e mult mai bine, tepari sunt (din pacate) garla blush.gif
vma
costa in jur de 300E depinde unde il faci. Ai grija sa fie unul care nu e la primele incercari biggrin.gif Cunosc caz la un Audi A3 la care a fost achitat ECU-ul si a necesitat unul nou (cam 1000E). Normal cel care iti face tuning-ul e obligat sa iti dea pe un CD soft-ul nou (tunat) dar si softul original de pe masina.
Vezi ca ai PM wink.gif
florin55503
am mers cu o vectra B de 2.2 dti modificata. chiar trage super bine. e o mica racheta. avantajul lachip e ca trage de la turatii joase si rasp mai bine la apasarea pedalei. am mers de asemenea tot cu o vectra B de 2.0 dusa la 125 de cai si tragea mai bine motorul de 2.2. de daunat daca ai un stil de condus normal nu are ce sa dauneze foarte tare
vma
pai sunt sigur ca motorul de 2.2 trage mai bine ca e mai mare si mai puternic, cat despre daunat am asistat la multe discutii pe acest subiect. Concluzia mea a fost urmatoarea. Dauneaza sigurat dar nici pe departe cat dauneaza drumurile si carburantii din Romania. Si apoi mai e o chestie: "Si friptura de porc dauneaza dar buna mai este" wink.gif
A K U
Hmmm, m-ati pus pe ganduri... biggrin.gif S-ar putea sa fac o incercare, sa vedem daca iese ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.