Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Informatii despre Audi A6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Bogdan80405
Salutare! Sunt pe punctul de a-mi cumpara masina! Am vb cu o persoana apropiata care aduce masini din Belgia. Eu am optat pentru un Audi A6 1,9 tdi. As vrea cateva pareri de la cunoscatori si posesorii de A6 cu privire la ce ar trebui sa reprezinte o prima grija in ceea ce priveste masina susmentionata, imediat dupa achizitionarea acesteia! Va multumesc!
Flav
Salut. Daca e sa fi proprietarul unui A6 nu o sa fi nemultumit de masina. Iti garantez eu lucrul asta. Important e sa nimeresti o masina buna.

1. Iti este adusa de o persoana apropiata din Belgia.

Multe persoane mi-au zis ca masinile aduse din Belgia nu ar fi atat de bune, ele fiind mult mai "muncite" si "neingrijite" decat suratele din Germania, sau alte tari europene. Cu toate astea, am prieteni care au masini aduse de acolo si sunt foarte multumite de ele. Asa ca...

2. Audi A6 - 1.9TDi

Eu am acelasi motor pe a mea Audi A6 1.9TDi 2002. Este motorul cel mai mic, multi zicand ca este destul de chinuit insa dupa aproape 6 luni de cutreierat sosele, tind sa-i contrazic. E un motor bun, mai ales daca este si TDi-PD (pompe duse), care se descurca onorabil atat in oras cat si la drumuri lungi. Acum ar fi de preferat sa aibe cat mai putini km. eu am luat-o cu 85 000 km reali acum ajungand la 100 mii km. In plus de asta are un consum demn de invidiat 6,5 - 7 l/100km in oras.

In primul rand ar trebui supusa unui test cu VAGCOM. Acolo o sa-ti zica exact cea avut masina, daca s-a umblat la kilometraj si multe alte lucruri.

Ceea ce pot sa-ti mai spun cam ce-am patit eu cu a mea. Binenteles dupa ce-am adus-o am schimbat uleiul, filtrele si placutele de frana. Apoi curatit turbina, si schimbat uleiul de servo. Schimbat angrenajul de parghii la stergatoare. Cam atat i-am facut ... in rest motorina .... si atat.

Bafta si welcome in the club!
Bogdan80405
Merci pt mentiuni si sfaturi !
Vroiam insa sa fac o completare ... in legatura cu masinile aduse din Belgia! Ceea ce am auzi eu este ca masinile de acolo sunt mai putin "muncite" fata de cele din Germania datorita regulilor de circulatie mai stricte si limitarilor de viteza, care se pare ca sunt mai multe si mai drastice decat in Germ.. Acum nu stiu ce sa zic .. parerile sunt impartite!... poate cu ocazia asta ... mai posteaza si altcineva ... o parere poate si mai avizata in legatura cu subiectul Belgia V.S. Germania.
Mikidutzaa
Eu am fost in Belgia si nu mi se pare ca sunt mai putin muncite... Drumurile sunt mai proaste, tare se merge si p-acolo chiar daca sunt limite de viteza, lumea obisnuieste, ca si in Germania, sa mearga zeci de km pana la servici...
Bogdan80405
Stie cineva care este diferenta de greutate dintre un A6 si un Passat?
G e o r g e
ce motorizari si ani de fabricatie ?
Bogdan80405
1,9 tdi an 2003
HalbaSus
Audi A6 1.9 TDI (2001 - 2004): 1490 kg
Passat 1.9 TDI (2001-2005): 1416 kg
Bogdan80405
Merci ! Eu ma asteptam sa fie o diferenta mai mare. Incercam sa vad cam care e diferenta de putere raportata la greutate intre un Passat 1,9 tdi din 2000 - 116 cp si un audi 1,9 tdi din 2003 cu 131 cp ! Se pare totusi ca raportul cp/kg e foarte apropiat !
Bogdan80405
Salutare ...din nou !... gata s-a rezolvat intr-o saptamana imi vine "jucaria" pana la urma e din Germania si e un A6 negru metalizat 1,9 tdi 131 cp e din 2004 si are 140 000 km, iar ca dotari, are cam tot ce se poate exceptand piele si xenon. Cutia e manuala in 6 trepte. Dupa ce o testez ... o sa va scriu impresiile !

P.S. Uitasem ... Ma costa 15 000 eu .. cu tot cu inscriere! Cum vi se pare pretul !
OaneA4
S-o stapanesti sanatos si fara incidente. Pretul mi se pare putin cam mic tinand cont ca e din 2004.
Flav
Intr-adevar, pretul e cam mic pt o masina din 2004. Sper sa nu aibe vreo hiba. E indicat sa o verifici bine inainte de cumparare.... eventual test cu Vag-com. Sper sa nu ai probleme cu ea .. si... s-o stapanesti sanatos cu multi km fara incidente.
Dragos75034
Sa o stapanesti sanatos.Te asteptam si cu poze...
Bogdan80405
Revin dupa 3 luni .... cu mentiunea ca am renuntat la Audi in favoarea unui BMW 520 d 2003 de care sunt extrem de multumit !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.