Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motoare TD la Opel Vectra A
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Dimi
ce parere aveti de motoarele td de la opel vectra a? (1,7 td)

in principiu, exista niste "limite" de km pentru motoarele pe benzina / diesel? ca tot aud afirmatii de genul: "un benzinar te tine peste 300.000 km" sau "un diesel pe la 250.000 e mort si trebuie segmentat" (ce-o fi aia .. ? )

ps: acuma, pana nu imi iau masina va tot bazai cu intrebari de "incepator", dar promit sa fiu elev bun si sa invat repede

merci
Mihai17
salut
eu am cu al meu 120000 si merge ceas.
la viteza nu o las sub 120-130 si nu am probleme nici cu uleiul si nici cu demarajul cum ziceau altii.
se zicea ca dieselul este puturos si nu poti sa-l calci.
nu este nici puturos si ma duc cu el mai tare decat dacia.


spor.
Dimi
merci de raspuns mihai.
ce masina ai tu? si ce motor?
gabi4
in general motoarele disel de la opel sunt destul de slabute, dar au avantajul ca sunt destul de silentioase. in schimb iti recomand motoarele pe benzina
Laurentiu_007
din cate stiu eu opel face disel-uri nu prea fiabile, mai ales modelele vechi precum kadett sau si vectra a.e posibil sa ma insel, insa eu asa stiam
Radu_
motorul de pe opel vectra de 1.7 e motor de isuzu - motoare bunisoare - te duce 300 - 350.000 - depinde cum mergi cu masina
Skywalker
Opel Vectra A, motorizarile Diesel
1. 1,7L 42 kw tip motor 17YD aspirat din 09/1988 – 09/1991
2. 1,7L 44 kw tip motor 17DR aspirat din 09/1992 – 08/1993
3. 1,7L 60 kw tip motor TC4EE1 turbo din 04/1990 – 09/1995
Motoarele 17YD si 17DR sunt de provenienta Opel GM doar TC4EE1 este de provenienta Isuzu
Alex-F1
Asa este, sunt 2 varianta de motoate 1,7 TD pe Vectra A: cel de Opel si cel de Isuzu (al meu e de Isuzu)! Mecanicul meu mi-a zis ca astea de Isuzu is f. bune, chiar surprinzator de bune, a zis ca el n-a vazut niciodata vreunul cu defecte mari, pe cand de alea de Opel a reparat mai mult de-o gramada la viata lui!!! Dezavantajul motorului de Isuzu (daca se strica ceva) ar fi piesele, care costa cam cu ~ 70% mai mult decat cele pt. motorul Opel.... :evil: Al meu are 175.000 km la bord (nu stiu daca a fost sau nu manarit), ultimii 28.000 km sunt facuti in posesia mea si merge ceas, n-am avut absolut nici un defect la motor, toarce chiar mai frumos decat unele masini mult mai noi (1999-2000-2001 chiar)!!! arigato.gif E adevarat ca alte diesel-uri au un demaraj ceva mai bun, dar o diferenta de 1-2 secunde pe mine unu nu ma incanta cu nimic, sunt super-multumit de el asa cum e!!! wub.gif M-au intrebat multi daca nu vand masina (care si estetic este aproape ca noua, printre cele mai bune din oras :1:), dar...no way....not for sale!!! :proud:

Vorbeamos
ALEX
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.