Help - Search - Members - Calendar
Full Version: uleiuri, uleiuri si iar uleiuri....
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
madalin1
am um bmw 530i din '90, cu rk recent si totusi.... nu stiu ce ulei sa folosesc. pana acum catva timp fol. aral 5w50 insa, am obs. ca virgula calitatea acestora s-a depreciat in timp (oare si aral-ul se "boteaza" ??).
sincer tot aud "castrol-ul rules!" "bp-ul e fol. si la curse!" si totusi... ce uleiuri ati recomanda ?
Radu_
la fel a fost si visco, care are acum probleme
iti recomand esso
Paul5
mergi pe aral ca inca nu e botezat!
MEKANIX67361
Fara RECLAMA,baieti!!! :bash:
radu66490
vb cu cineva cu oarece experienta in uleiuri
mia spus ceva ce ma asteptam si eu
toate uleiurile sunt in mare la fel aproape identice(au aceleasi proprietati) fie ca sunt aral,castrol,esso,valvoline etc,
diferenta de pret e.......publicitate,imagine...etc
eddie
Partial adevarat,e si ca si cand ai spune ca toate masinile sunt la fel,pentru ca au toate 4 roti si merg pe sosea....
radu66490
dar eu totusi am vb cu cineva care e in domeniu
tu in ce calitate vorbesti?
G e o r g e
eddie e doctor honoris cauza in lubrifianti ... cica cauta dacioti sa le arate intrebuintarea vasilinei ...

mai nea , serios acum , nu ti se pare ca esti pe un FORUM ? vrei sfaturi autorizate, scoate banul si noi iti aratam diplomele smile.gif vrei ?
radu66490
tocmai e un forum si daca ma contrazice poate mi spune si de ce
nu stiu eu ce diploma are el dar cu cine am vb eu stiu sigur ca avea?
si apoi ce ai sarit asa?ce am facut?
radu66490
tocmai e un forum si daca ma contrazice poate mi spune si de ce.
nu stiu eu ce diploma are el dar cu cine am vb eu stiu sigur ca avea?
si apoi ce ai sarit asa?
CRG
@ radu:

sincer acuma: ti-ai gasit sa incerci sa aplatizezi tocmai domeniul lubrifiantilor auto. Pai tocmai aici umbla fiecare cu tot felul de ingrediente magice in tot felul de concentratii.. patente peste patente, licente peste brevete.. blink.gif

uite un link, ca sa vezi cat de mult conteaza lubrifiantul auto si totodata cat de mult variaza efectul unui lubrifiant asupra a tipuri diferite de motoare, si in functie de regimuri diferite de utilizare:

http://theoildrop.server101.com/cgi/ultimatebb.cgi



ne vedem peste vreo 5 ani cand terminam amandoi de citit... biggrin.gif
radu66490
daca s ar facea un experiment...
sa zicem 4 masini astra si le ar pune sa mearga pe o pista 350 000km una merge cu aral,una merge cu mobil,alta cu castrol,valvoline...etc
si dupa acest test ar demonta motoarele bucata cu bucata
crezi ca ar fi diferente majore in uzura lor?
ma indoiesc
CRG
sa stii ca mai exista pe piata si nume gen Elf, Total, cei produsi de Mol sau Omv, Liqui Moly , Motul, Global, etc. Poti sa le categorisesti si pe astea? Sunt sau nu "no name"?

Si sa stii ca analizele de ulei nu dau gres, ele sunt niste cifre care variaza nu numai in functie de kilometraj, regim de utilizare, uzura motor, clima, temperatura, etc,

ci si in functie de marca folosita. nu degeaba am scris (si admit) ca Mobil da rezultate bune raportate de oameni normali ca si noi (in baza unor UOA's), fara publicitate si alte cosmetizari...
pretorian
Mai baieti dar voi ati vazut careva din voi ca primele 3 posturi sunt scrise acum 2 ani? :angel: si voi va contrati aiurea pe ce marci de uleiuri sa folosesca unul care poate nici nu citeste (sigur nu mai citeste) postul asta

:bash: :bash: :bash: :bash: biggrin.gif
Radu69537
de mobil ce stiti?
f1anatic
Din motive personale eu folosesc Mobil 15-W-50 Extended Performance in masina mea, sintetic, pe care il schimb la 300 mile (5000 km) chiar daca e garantat 15,000 de mile.

Primul numar 15 W xx se refera la fluiditatea iarna, la rece. Cu cit mai mare, cu atit mai viscos. Al doilea numar se refera la fluiditatea la cald, vara xx W 50. Sugerez folosirea unui ulei mai gros vara (10 w 40, 10 w 50) daca ai masina mai performanta, o chinuiesti sau este mai veche (cu multzi km). Sintetic - numai daca itzi da voie buzunarul, dar schimba cel putzin uleiul la timp. Eventual potzi pune ulei normal si il schimbi mai des.

Avantajul uleiurilor sintetice este un coeficient de frecare mai scazut (imbunatatzita lubrificarea), impreuna cu o rezistentza mult mai mare la degradarea termica.
Armadyllo
Eu inainte foloseam Castrol Performance 15W40.Foarte multumit am fost...acu ceva timp in urma,am facut schimburile respective,si nu aveau Castrol.Mi-au pus Shell 10W40,si tre sa recunosc ca merge un pic altfel, parca imi palcea mai mult Castrol
C Z R
mi-au pus astia in motor selenia 10-40 cica e bun uleiul asta biggrin.gif scrie pe ambalaj ca se pune in rolls-royce asa ca... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.