Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Oglinda parabolica
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Daniel65671
Salut,

Stie cineva de unde pot cumpara o oglinda parabolica (panoramica) de atasat peste oglinda centrala interioara?

Multumesc,
Daniel
Cristian57688
Am vazut in Autovit asa ceva. Nu mai tim minte exact standul dar sigur aveau.
Daniel65671
Multumesc, Cristian.

Este cumva prin Vitan? Eu stau in Nordul orasului si m-ar avantaja ceva prin zona. Dar, daca trebuie, ma duc si pana acolo.

Daniel
Arheopterix
Oglinda parabolica era la moda prin anii 80.
Azi in anumite tari e interzisa ptr ca nu se poate aprecia distanta reala.
E preferabil sa folosesti cele 3 oglinzi obisnuite.
Daniel65671
Oricum, oglinzile laterale sunt parabolice si, deci, micsoreaza.

Problema mea este ca oglinda interioara nu cuprinde si geamul lateral din spate, dreapta, iar oglinda laterala dreapta este (mai) mica si nu vad bine nici in ea (unghiul mort).

Deci, odata obisnuit cu oglinzile parabolice, poti aprecia distanta corect. Si cred ca este mult mai util sa vad o masina, chiar mai mica, decat sa nu o vad de loc.
Butnaru71161
pai daca sunt atat de bune aceste oglinzi de ce nu sunt puse in standard? sau macar ca optionale. La sectiunea "Securitate" pe lina airbaguri ar trebui sa fie si "Oglinda parabolica". Cred ca au fost facute analize si au ajuns la concluzia ca nu sunt bune.
oricum, oglinda aia imensa in fata arata urat. Parca esti cu Scoala...
Daniel65671
Nu ma refer la cea foarte panoramica (de 180 de grade) si ingusta la capete. Aia nici mie nu-mi place. Ci la una dreptunghiulara, decent de panoramica.
Butnaru71161
ai incercat sa departezi oglinda din dreapta mai mult (sa nu vezi spatele masini)? eu asa fac si vad si masinile din unghiul mort.
la mercedes (parca, nu sunt sigur) au bagat acum o chestie (care e foarte simpla): se aprinde un bec pe oglinda cand e o masina in unghi mort. ar putea si la skoda (ca tot au la O2 in oglinda un bec care se aprinde cand deschizi usa) sa faca acelasi lucru. pina la urma e un zensor (sau mai multi) ca la parcarea cu spatele.
Daniel65671
Da, dar nu ma "dezlipesc" totusi de fundul masinii, ca sa am un reper fix.

Solutia cu oglinda centrala este verificata de mine. Numai ca problema este sa mai gasesc una, pentru ca pe asta am luat-o de pe masina lui nevasta-mea si o vrea si ea la loc.

Multumesc oricum de sfat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.