Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum ulei astra g
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Baby Blues
Ma poate ajuta cineva cu un consum de ulei la Astra G 2000, 16V, 100 cp, caravan?
tommy59961
eu schimb uleiul la 9-10 mii. si nu completez deloc. dar merg cu ea civilizat. nu o forjej aiurea. folosesc castrol magnatec 10W40.
dar foarte multe motoare de genul asta cam papa ulei. daca nu sari de 6-700 g intre 2 schimburi, eu zic ca-i ok.
Baby Blues
Imi consuma cam 1l 1lsi 1/2, dar avand in vedere ca merg cam agresiv(nu neaparat cu viteza), schimband lung vitezele, am inteles ca turbo consuma cam mult. Eu folosesc Mobil 1 full sinthetic. E bun?
A K U
Eu am motor de 2.2 si imi consuma cam la fel ca si tie, adrian. Stiu ca motoarele astea consuma din fabrica ulei, dupa cum scrie si in carte, si probabil ca e mai mare consumul de ulei cu cat e motorul mai uzat.
Baby Blues
multumesc. Ma cam speriasem . Poate aflam totusi cat este dat consumul intr-o carte
tommy59961
in carte scrie 600 g la 1000 km ( da o mie, nu zece mii).
A K U
Cred ca undeva e o greseala. Nu are cum sa consume 600 ml la 1,000 km, adica 6 litri de ulei la 10,000 km blink.gif blink.gif
tommy59961
asa scrie in carte. cauta si tu o carte si citeste singurel. nu esti primil care s-a minunat de consumul scris acolo.
A K U
Cred ca nici tractorul nu consuma atat ulei biggrin.gif O sa ma uit diseara in cartea masinii
tommy59961
uite cat e consumul
tommy59961
nu stu ce s-a intamplat. dar a iesit o super poza:)...
Baby Blues
e adevarat acum m-am uitat si eu in carte si asa scrie 6 la o suta de km. Deci pot sa fiu linistit pana ajung la consumul asta nu?
Pana una alta o sa merg mereu cu un litru de ulei la mine caci daca nu ma insel mai scrie ca trebuie controlat la fiecare 1000 de km.
A K U
Consumul de ulei este intre 0,075 si 0,06 l/100km, in functie de motor. Asa scrie in cartea masinii.
Baby Blues
Multumesc la toti pt pareri si nu numai sper sa fi folosit si la altii care au Astra G si nu isi stiu consumul de ulei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.