Help - Search - Members - Calendar
Full Version: clio NOU sau polo SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
marius44031
Se da urmatoarea alegere:
Clio Simbol cu toate optiunile (vechiul model),la un pret final(cu ajutorul programului rabla) de 7.900 Euro sau un Polo TDI din Germania,de prin 2003 la banii astia.
Ce ati face dvs?
air_wolf
clio. modelului i s-au rezolvat aproape toate problemele. e mai mare decit polo. e mai confortabil. are garantie (cit or respecta-o dar ceva tot iti schimba daca ai probleme).
eddie
Pai VW Polo poate fi comparat cu Clio bicorp,nicidecum cu Symbol.
Cu Symbol-ul poti sa compari VW Bora spre exemplu...
Daca ai gasi un Clio bicorp II cu o motorizare buna,cu ceva dotari,de nou(made in Slovenia),MERITA !
Clio a fost un model de Renault foarte fiabil,poate cel mai fiabil,nu ca altele,care au tras firma Renault in jos.
De Clio Symbol nu se vorbeste in statistici aici deloc.....Europa de vest,dehh !?
HalbaSus
Eddie... clio symbol e clasa mica... bora e compacta... ambele sunt mari si forteaza limitele clasei (clio symbol se apropie de clasa compacta iar bora de clasa medie)... dar asta nu inseamna ca cele doua sunt comparabile.

Intre clio symbol si bicorp aleg oricand bicorpul.
Intre clio symbol si polo SH aleg polo-ul.
eddie
Eu compar ceea ce vad,ma lasa rece cei cativa centimetri diferenta...
Poate astia sunt importanti pentru cei care trebuie sa faca o diferentiere intre masini cu orice pret.Bineinteles ca sunt si platiti pentru asta,nu ?! biggrin.gif
florin55503
in symbol daca esti mai inalt dai stai ca in camion si daca dai scaunele din fata mai in spate atunci locurile din spate sunt doar de decor. asta si din cauza portbagajului imens care mananca din spatiul cabinei. in polo in fata stai mult mai bine decat in clio
eddie
Scaunele fata de la Symbol sunt de,, rasul universului cosmic'' ! :puke:

Cele de pe Clio bicorp,model mai nou, sunt reglabile pe inaltime, sunt si sport,nu sufera comparatie.....
Eu daca dau scaunul in spate la maxim,la cei 1,75 ai mei,ajung doar cu varful picioarelor la pedale ! biggrin.gif
air_wolf
ca hint: symbol se vinde doar pe pietele estice. in franta nu prea vezi asa ceva. si bicorpul a fost primul, nu symbol-ul. la drum lung polo-ul e mai inconfortabil decit clio (scaunele sint mai tari). eddie, ceea ce ai tu pe etrem3 sint cele de top, seria a fost limitata si foarte bine facuta.
marius44031
Nu conteaza clasa si alte dimensiuni exprimate in cm.Sa ma justific:
Oricum masina va fi pentru tatal meu, eventual ca o a doua masina pt mine, cind prima nu e disponibila din varii motive.Garantia nu mi se pare cine stie ce pt ca nu cred ca va face mai mult de 5k /an si va expira fara prea multe probl.
Ca sa completez aria discutiilor, aseara am primit o oferta de Punto albastru metalizat full 4 usi 1,2 benz 2002 Pret cu toate taxele 5.400.Ce spuneti?
air_wolf
citi km are punto? nu e rea ca o a doua masina. daca are 1.2 16V e chiar ok.
marius44031
Chiar acu stau putin in dubii: da este 1,2 16v, am zis ca e full, insa am aflat ca are 107.000 reali.Intr-un fel nu sunt asa speriat de km ca alti romani, cu passat-ul meu bat in 200k, insa pentru un fiat parca nu prea suna bine.Altfel ar fi stat treaba cu un Polo.Bine......o sa spunem ca daca era Polo nu mai era 5.400, ar fi fost undeva la 7.000, si asa sta omul si face calcule si asteapta si alte pareri.....
Apropo....
James Kilowatt
Daca te ajuta, poti fi linistit... nici polo nu e monument de fiabilitate smile.gif
Cu sh-ul cam e loterie indiferent de marca. Eu am luat panarama mea de Ibiza cu 106.000km si acum am 175.000 si nu am avut dureri de cap. Altii au luat masini mai noi si au bagat in ele o groaza de bani. SH-ul e SH, depinde pe mana cui a fost, in ce regim a fost exploata mai mult decat marca.
air_wolf
la fiat te pot ajuta, eu am un palio 2004 cu 119.300 la bord, tot 1.2 16V. asa ca uita-te bine la urmatoarele: caseta de directie+brate, curea transmisie, caietul de revizii. poti merge la autoitalia pe 1 decembrie sa iti faca o constatare la el.
motorul e vioi, e motor de turatie dar asta inseamna ca in oras e economic pentru un benzinar. ac-ul e opera de arta la fiat comparativ cu vw, la care e criminal (iesi cu ochii umflati chiar si cu un climatronic - am pe octavia climatronic si mor cind merg cu aia). confortul e mai bun ca la polo, la fiat servodirectia e mai buna pentru manevre in oras.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.