Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar o masina noua leasing sau prin banca. Recoma
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Simon1
vreau sa cumpar o masina noua in sistem leasing sau banca.

exclus dacia, daewoo, suzuki sau second.
avans maxim 1500-2000 euro si o rata de maxim 160-170 euro pe luna.
ce imi recomandati la cele de mai sus.

venit net ~ 12 mil.

nu am inca o masina si de aceea apelez la cei cu mai multa experienta.
MUGUREL
hyundai accent (5 ani garnatie)
MUGUREL
hyundai accent (5 ani garnatie)
Serban3
in mod cu totul si cu totul ciudat dar si eu ma inscriu in acceasi categorie, inclusiv la venitul net lunar si in aceeasi situatie de a cumpara o masina in leasing. m-am oprit la oferta celor de la peugeot, in speta la p 206 dar din pacate nu pot sa-mi permit un p 206 diesel, asa ca o sa-mi iau probabil unul pe benzina. masina este destul de micuta, dar fata de dacia pe care o am sper sa fie o revelatie.
madalina
in clasa mica, cred ca cel mai bun raport calitate-pret-dotari este la toyota yaris si renault clio.
Corneliu1
si pe mine ma intereseaza de ceva timp acest subiect.
nu sunt cunoscator in masini si nu am mari experiente in "a conduce", de aceea de cateva luni tot citesc pareri ale altora mai avizati exprimate fie in reviste, fie pe forumuri etc. pot sa-ti spun cate ceva din ce-am aflat si eu in acest fel:
- o parere aproape unanima este ca cea mai buna achizitie (raport calitate/pret) pentru romania este renault clio
- hyundai nu e o masina rea, dar pe langa garantia de 5 ani, trebuie sa te astepti sa-ti dai tot salariul la revizie. da, o revizie consta ~11-12 milioane!
- arunca-ti un ochi si la chevrolet kalos. poti sa te inscrii aici la masini.ro pentru un drive test, du-te si vezi masina.
- de ce nu suzuki? eu in cautarile mele am luat in calcul ignis, cu motor de 1,3. problema a fost ca cei de la b&s nu mi-au oferit un drive test, mai bine zis nici nu au "transpirat" incercand sa vanda masina! intre timp a mai aparut un dealer, undeva in pipera parca, poate sunt ceva mai interesati sa vanda.

alte variante? (yaris e cam mica pt mine)
M i h a i
mi-e teama ca nu prea ai ce lua la conditiile puse de tine
la accent de exemplu rata ar fi de 215 euro si-ti trebe net de vreo 17 mil
Simon1
am tot sondat piata si am ajuns la concluzia ca trebuie sa aleg intre hyundai getz 1,3l si peugeot 206 1l, ambele pe benzina si motoare mici.
o varianta mai este si toyota yaris, dar e destul de scumpa.
pt. peugeot dupa o calculatie pe 5 ani cu avans de 2600 euro am iesit la o rata de 150 euro + casco de 500 euro/an.
la hyundai am iesit la un avans de 3000 euro, o rata de 155 euro dar pe 4 ani. in plus hyundai e mai bine dotata decat peugeot, multe fiind incluse in standard.

ce parere aveti? cei care sunt deja cu experienta ii rog sa-mi dea un sfat. inca sunt in dubiu.

va multumesc tuturor pt. mesaje.

simon
cristianc
Pana la urma ce masina ai ales? A meritat sistemul de leasing ales?
Ion28412
Eu unul nu te sfatuiesc sa iei Hyunday, mi se pare ca intrec orice masura. La servici am un accent de 1,5 l iar revizia de 30 mii km a costat 15 milioane! Mult totusi...

PS Curios totusi cum au reusit sa faca suma asta rotunda (pe factura chiar 15 milioane!!).
ValiD
Leasing sau credit bancar ?

Dpdv al analizei financiare , bonitatii, durata de acordare, rata dobanzii, comisioane platite este acelasi lucru.

Leasingul renteaza la masinile de import pentru ca astfel fentezi taxele vamale si le platesti la valoarea ramasa. Una este sa platesti taxe vamale la 7000 eur de ex si alta la o valoare ramasa de 20 % adic 1400 de eur.

Leasingul mai este avantajos pentru persoane juridice dpvd al tva-ului.

In rest ca PF daca cumperi o masina productie interna te complici cu un leasing.
Radu33501
QUOTE(MUGUREL)
hyundai accent (5 ani garnatie)


Hyundai accent = masina de plastic si cu roti la mana a doua, articulatii proaste, jenti proaste.
Radu33501
QUOTE(Simon1)
am tot sondat piata si am ajuns la concluzia ca trebuie sa aleg intre hyundai getz 1,3l si peugeot 206 1l, ambele pe benzina si motoare mici.
o varianta mai este si toyota yaris, dar e destul de scumpa.
pt. peugeot dupa o calculatie pe 5 ani cu avans de 2600 euro am iesit la o rata de 150 euro + casco de 500 euro/an.
la hyundai am iesit la un avans de 3000 euro, o rata de 155 euro dar pe 4 ani. in plus hyundai e mai bine dotata decat peugeot, multe fiind incluse in standard.

ce parere aveti? cei care sunt deja cu experienta ii rog sa-mi dea un sfat. inca sunt in dubiu.

va multumesc tuturor pt. mesaje.

simon



Eu iti recomand Peugeot 206 (calitate). De curand un prieten de-al meu si-a luat un SDi din 2001 si e foarte multumit de el cu tote ca merge cam sportiv cu el. Atentie ca este destul de mic in spate(clasa mica).
Iti recomand sa incerci si o Skoda Fabia mai ales ca acum sunt niste reduceri si este un pic mai ieftina decat Peugeot.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.