Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ALBEA Star
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
mihai68517
As dori o opinie despre obligativitatea schimbarii distributiei la 2 ani sau 60 de mii de km, deoarece zilele acestea am fost cu masina la service si am fost informat ca daca nu fac acest schimb (curea distribuitie + role) voi pierde garantia, cam dubios in conditiile in care am 30.000 de km in doi ani.Astept pareri! :evil:
C Z R
in carte scrie la 60.000 de km, nu mi se pare normal ce aud blink.gif , intreaba-i unde scrie asta si daca sa-ti arate si tie, daca nu vorbeste cu un sef si intreaba-l de ce??? pentru ca eu nu am auzit asa ceva pana acum blush.gif
air_wolf
in carte scrie asa: "60.000Km sau 24 de luni" e cu steluta, jos, la pagina 33. dar poti sa pierzi linistit garantia, orcium nu-ti fac aproape nimic pe ea, mai ales daca masina are 2 ani sau multi km...
mie n-au vreut sa-mi repare nimic pe garantie, nici macar centurile spate care sint blocate. au zis ca le-am desfacut eu si le-am montat prost biggrin.gif
Cipp
Si cati banuti ti-au cerut pentru distributie?
air_wolf
trebuie sa fie in jur de 15.000.000
Cipp
15 BULIOANE ????!!!!????- de ce ne obliga astia sa schimbam distributia
la 24 luni? ca doar e ca noua - daca faci 10.000 km pe an blink.gif blink.gif
Asta banuiesc ca fara revizia de 60.000...... nasol moment...
air_wolf
pai ne obliga din doua motive:
1. se cistiga mai mult din piese&revizii decit din vinzarea efectiva
2. anumite componente se depreciaza in timp. de ex cureaua, dupa x luni devine rigida si se poate rupe. la fel si unele role, care sint vulcanizate! (da, asa e, asta e termenul) - vine metal-cauciuc-metal, se duce cauciucul de acolo si iti pica sigur ceva...

zi merci, la porsche e mai mult... biggrin.gif
Cipp
Aia cu rolele vulcanizate e cam cusuta cu ata alba... inteleg la 60.000 de km din cauza uzurii rulmentior, dar chiar la 24 de luni sa ''imbatraneasca materialul''? hai ca ma faceti sa rad... asta daca nu cumva cauciucul ala de ziceti voi ca e vulcanizat o fi dintr-ala din care se face guma de mestecat smile.gif) ?

Sa fim serioshi... e mai degraba o ''extensie de garantie'' pt. cei care tin
neaparat sa beneficieze de 3 ani garantie si nu de 2!

Da tot nu m-ati lamurit?!? 15 bulioane costa intreaga revizie de 60.000 km sau numai schimbarea distributiei ? Ca daca e sa ne
schimbe numai distributia, io unu sunt dispus sa renunt la un an de
garantie ca doar n-o sa schimb piese noi noute dupa 2 ani doar de
dragul de a le umfla conturile la FIcAT blink.gif
air_wolf
doar distributia... nu, dar cauciucul are o limita de virsta dupa care incepe sa-si schimbe proprietatile... e un proces inevitabil. nu stiu care e limita de virsta la astea (la skoda a tinut 5 ani si 115.000km) dar...
oricum, voi care faceti 15.000 intr-un an stati linistiti, dar cei care ii vizitam o data la 2-3 luni sintem disperati!!! piesele trenului de rulare ies din garantie la 45.000KM, cititi in manualul de intretinere!
sorin alexandru70781
QUOTE(air_wolf)
doar distributia... nu, dar cauciucul are o limita de virsta dupa care incepe sa-si schimbe proprietatile... e un proces inevitabil. nu stiu care e limita de virsta la astea (la skoda a tinut 5 ani si 115.000km) dar...
oricum, voi care faceti 15.000 intr-un an stati linistiti, dar cei care ii vizitam o data la 2-3 luni sintem disperati!!! piesele trenului de rulare ies din garantie la 45.000KM, cititi in manualul de intretinere!


De ce esti disperat , ca in alt topic in care dadeai si poze cu Palio-ul tau spuneai ca n-ai avut probleme in afara de ceva apa in usi si greierasi in bord ?
M-ar interesa daca au mai fost si altele , ca-s posesor de Albeata .
air_wolf
pai sint disperat ca las la 2-3 luni bani in service biggrin.gif basca schimbat distributia o data pe an... mai adaugi 1.000.000/luna la costurile de intretinere... + reviziile inseamna 2.000.000/luna costuri + placute de frina + filtre la 20.000 si asa iesi lejer la 3.000.000 costuri/luna DOAR intretinerea... :coolspeak: mai pui si amortizoare pe la 90.000... cauciucurile... :samui:
eu imi fac reviziile, dar poti sa-ti imaginezi de ce sint atit de multe firma care "uita" ca exista service...
mihai68517
SALUT,

ce sa va zic mersi pentru sfat, ma asteptam la magarii din astea la orice service de dealear din ROMANIA, si oricum am posibilitatea sa fac o gramada de lucruri la preturi mult mai mici, la alte unitati service(la care se ofera garantie) numai ca deh nu sunt cele agreate de importator, ca sa nu mai vorbim ca atunci cand vinzi masini pe nimeni nu prea intereseaza carte service si cam tot ce ai facut tu la ea.cam asta e tot, cocluzia am renuntat la garantie si ma gandesc cu groaza la altii care vor patzi acelasi lucru mai ales daca merg putin, eu am masina de doar 3 luni fiind al doilea proprietar si deja am facut 7000 km, da cei care fac 20 de mii in 2 ani, nasol.
:evil:
air_wolf
he he... revizia de 120.000 ~ 30.000.000 blink.gif asa ca imi iau nevasta si copilul si-mi fac vacanta in italia, si masina isi face revizia la mama ei, probabil cu unele piese in garantie...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.