Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Vreau sa cumpar un Opel Astra, la ce sa fiu atent ? Merita ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
gurba79905
In primul rand doresc sa salut pe toata lumea de pe acest forum ! :wave:
Am strans cu ceva eforturi niste bani, am studiat piata de masini second hand un pic, si in afara de Daewoo Cielo si Opel Astra nu am gasit nimic care sa fie pana in 4000EU si care sa fie si niste masini cat de cat decente.
De placut mi-a placut Opel Astra model '92-'93, par niste masini destul de decente, ma gandisem la o motorizare de 1,4 din prisma consumului si de ce nu chiar a taxelor pe care trebuie sa le platesc ulterior. Ofera suficienta putere ptr o masina care va fi folosita in oras sau concediu, spatiu si confort de drum destul de ok, nu sunt maniac de viteza, 120km/h este limita pe care eu unul o consider ca fiind una decenta.
Acum vine si rugamintea mea ...
Avand in vedere faptul ca ma pricep foarte putin la masini, si ca bani astia i-am strans destul de greu, nu as vrea sa ma aleg cu o teapa. V-as ruga frumos pe cei care va pricepeti, sa imi da-ti si mie cateva sfaturi la ce fiu atent la aceste masini. Stiu ca au o problema majora cu rugina la aripa din spate, acum cativa ani am avut si un Opel Vectra care avea aceasi problema. In rest nu prea stiu mare lucru, acel Vectra era diesel, nu pot spune ca am avut probleme deosebite, si probabil ca nu as fi avut mai deloc daca nu luam o masini foarte rulata in tara si destul de obosita.
Nu vreau sa ma incurc cu motoare diesel asa de vechi, stiu cum este cu dieselul, un motor obosit si diesel e unul care iti mananca zilele si viata. Costurile de intretinere sunt mult mai mari, si nu prea se justifica diferenta de bani de la benzina la disesel, ptr ca nu voi face mai mult de 30.000km/an. Din cate am mai aflat, amici mei mi-au spus ca in principiu sunt masini bune si fara probleme deosebite, cu un consum mic, piesele sunt destul de ieftine, si isi fac bine treaba. Merita aceasta masina ?
Deocamdata va multumesc anticipat, astept parerile voastre legate de acest subiect, si eventual sa imi spuneti cam la ce sa ma astept, de la acest model de masina, cu alte cuvinte care sunt bubele consacrate, care sunt costurile de intretinere, cat consuma si asa mai departe ...
Cu respect,
Mircea !
iulian-52
Are un prieten si este o masina care nu te poarta pe la dif . mecanici ,cu conditia ca masina sa o cumpere de la un om care a intretinut-o
gurba79905
QUOTE(iulian-52)
Are un prieten si este o masina care nu te poarta pe la dif . mecanici ,cu conditia ca masina sa o cumpere de la un om care a intretinut-o


Multumesc mult ptr raspuns. Cam asa ceva am auzit si eu, daca mai sunt si alte pareri, sunt foarte bine venite, duminica cred ca ma voi duce din nou intr-un targ de masini sa mai vad una alta, si de accea am si pus aceasta intrebare pe forum.
Am vazut pana acum vreo patru masini, una era cu niste acte cam dubioase in sensul ca era radiata dar nu avea stampila pe actele de radiere, alta era cam praf pe la praguri si pregatita de vazare, cu o vopsea data la repezeala peste rugina in general masini de samsari. Eu unul cu astia nu m-as incurca si caut pe cat posibil ca masina aia sa fi avut un singur proprietar de cand a fost adusa in tara, si de preferinta un om care cel putin la prima vedere sa para serios.
E greu sa stii ce ulei a mancat masina aia si cat de ingrijita a fost, dar totusi daca stiti cum pot sa o verific cat de cat, niste sfaturi sunt binevenite,
Cu respect,
Mircea !
Cristian79875
Esti hotarat si sigur sa-ti cumperi Astra ? Eu zic ca deja masinile de 12-13 ani ar trebui sa fie foarte ieftine si sa nu le mai cumpere decat incepatorii ca sa nu loveasca ceva bun de la inceput !
Daca te intereseaza, pe mine ma bate gandul sa vand Espero : motor 1.8 full option (servo total, full electric), an 1998, aer cond, 108.000 km ! Nu sunt primul proprietar, ca am vazut ca te intereseaza asta, ci al 3- lea !
Masina e super buna, spatioasa, si contrar aparentelor consuma 10.5 l/100 km. O instalatie de gaz costa 300 - 350 euro si te-ai scos. Viteza, ca poate iti vine cheful de viteza intre timp, te duci si in 200 km / h. Dar nu se simte, ca e lata si are super stabilitate.
Eu nu as lua Astra in locul tau ! Am mers cu un Astra 1996 si mi s-a parut mediocra masina, adica desigur mai buna decat o Dacie...
florin55503
probabil daca o sa cauti serios o sa gasesti o astra acceptabila. si eu as reomanda tot benzina la o masina asa veche. daca nu vrei viteza etc atunci motorul de 1.6 e ok. misca binosor masina.

atentie la rugina, eu zic sa o urci pe o rampa si sa verifici cu atentie. eu zic sa o duci si la o verificare la motor.

sa pastrezi niste bani si pt eventuale reparatii.
gurba79905
Cristian79875 - multumesc mult ptr oferta, trebuie sa recunosc ca Espero face parte din preferintele mele de foarte multa vreme. Imi place enorm designul made by PininFarina, confortul si tinuta de drum, insa din pacate am avut multi prieteni care au avut asa ceva. Probleme mecanice au fost destul de dese, piesele destul de scumpe ...
Consum de 10l%@100Km este unul destul de mare ptr mine, si avand in vedere faptul ca voi freca masina destul de mult in oras consumul creste exponential. In plus de asta, taxele vor fi si sunt destul de mari la aceste motorizari, tocami de accea caut o versiune de masina cu motorizare de 1,4 practic este un echilibru destul de bun facut intre putere/consum.


florin55503 - multumesc ptr timpul acordat si sfaturile pe care mi le-ai dat, bineinteles ca voi tine cont de ele, nu ma grabesc foarte tare sa cumpar o masina, si am rabdare sa gasesc ceva cat de cat ok, in care sa nu fiu nevoit sa bag bani foarte curand, ptr ca practic nu ii voi mai avea.
Sfatul legat de bani care sa ramana, este unul bun si asa ma gandisem si eu si asa voi face.
Cu respect,
Mircea !
Skywalker
Mai pune vreo 1.000 euro si urci la astre din 1996 incepand.Avantajul la ele este pretul mic la piese si destul de fiabile daca ai grija de masina.
gurba79905
QUOTE(Skywalker)
Mai pune vreo 1.000 euro si urci la astre din 1996 incepand.Avantajul la ele este pretul mic la piese si destul de fiabile daca ai grija de masina.


Multumesc de sfat, insa 1000EU ptr mine unul sunt bani multi, si mai am ceva de tras ca sa ii strang si pe aia, nu zic ca nu as avea rabdare, insa se apropie concediul si am nevoie de masina, plus ca mai am si ceva probleme familiale si nevoia unei masini se simte foarte acut. Dupa ce am vandut Vectra care am avut-o am tras de un Oltcit, dar acum nu mai pot trage de el, deoarece se impune sa ii fac revizia tehnica, sa ii platesc inca jumatate de asigurare, sa ii platesc Rovineta (nu am platit-o pana acum ca nu am iesit din oras cu ea) si cand ma gandesc ca vorbim de niste taxe care fac cat masina, si masina aia nu mai merita ... nu imi vine deloc sa mai bag ceva bani in ea, in concluzie m-am hotarat sa iau o masina cu economiile personale, iar ptr moment acesta este bugetul in care ma pot incadra :ban:
Seri
Eu am acest Opel Astra de 12 ani si a parcurs 220.000 km, toti in RO.
Scoala de soferi am facut-o pe Astra 1.6 la fel de vechi, anul trecut.
Rugina este doar la suprafata, pe langa chederele lunetei sau praguri, dar nu ajunge sa gaureasca tabla ca la Dacie. Se vede rapid daca masina a fost intretinuta sau nu. A mea a inceput sa consume ulei mult si rapid, ar trebui segmentat motorul, dar nu mai bag 1.000 euro in asta.
gurba79905
QUOTE(Serban52542)
A mea a inceput sa consume ulei mult si rapid


Serban52542 - multumesc ptr replay ! beer.gif
Chestia asta am vazut-o pe destul de multe site-uri, mai multi posesori de Astra F se plangeau de acest lucru, si de asemenea am vazut ceva plangeri legate de sonda lambda si acel beculet martor de pe bord, care se aprinde in momentul in care amestecul de oxigen cu carburant nu mai este cel optim, si masina incepe sa pape mai multa benzina compensad lipsa de oxigen din amestecul necesar arderii ...
A avut cineva probleme cu aceasta sonda ?
Cu respect,
Mircea !
Seri
Cel mai important este sa aiba ABS. Cel de scoala nu avea si se simte diferenta. A trebuit virez ca sa evit o masina care mi-a taiat calea si sa franez in acelasi timp. S-a auzit scartait de la roti, semn ca s-a blocat roata.
Tot la cel de scoala: levierul schimbatorului nu-ti indica in ce treapta de viteza te afli. Il bagai in 1, fara probleme, dar revenea pe mijloc, catre 3. Cand era in 2, arata ca si cum era in 4. 3 si 4 erau normale.
gurba79905
QUOTE(Seri)
Cel mai important este sa aiba ABS. Cel de scoala nu avea si se simte diferenta. A trebuit virez ca sa evit o masina care mi-a taiat calea si sa franez in acelasi timp. S-a auzit scartait de la roti, semn ca s-a blocat roata.


ABS este binevenit in orice situatie, cand am avut VECTRA imi aduc aminte ca de vreo 3 ori acest lucru a fost cel care m-a ferit si ajutat de cateva ori sa evit accidentele, si a facut-o cu succes. Si eu il consider o prioritate inaintea multor alte gageturi, prefer sa nu aiba geamuri electrice sau inchidere centralizata, insa sa aiba ABS.
Aproximativ are cineva idee cat m-ar costa sa montez geamuri electice in cazul in care nu are asa ceva ?

QUOTE(Seri)
Tot la cel de scoala: levierul schimbatorului nu-ti indica in ce treapta de viteza te afli. Il bagai in 1, fara probleme, dar revenea pe mijloc, catre 3. Cand era in 2, arata ca si cum era in 4. 3 si 4 erau normale.


Voi fi atent si la cat de precisa este cutia de viteze, din care am vazut si testat aceste cutii sunt destul de precise si bine etajate, probabil ca aceea de pe masina de scoala avand in vedere uzura la care era supusa sa fi avut ceva probleme smile.gif

Multumesc incaodata, cu respect,
Mircea !
Seri
Eu am pe masina urmatoarele optionale: aer conditionat, geamuri electrice fata, servodirectie, inchidere centralizata, ABS, oglinzi reglabile electric si incalzite. Servo si inchiderea centralizata cred ca sunt standard. Nu am montat nimic ulterior pe masina.
In 95 s-a operat un face-lift minor. Semnalizatoarele fata sunt albe si au aparut air bag-uri. Succes!
gabriel cretu
gurba din pacate nu stiu mare lucru despre opel astra,dar la foto esti the best......... biggrin.gif :1:
gurba79905
QUOTE(gabriel cretu)
gurba din pacate nu stiu mare lucru despre opel astra,dar la foto esti the best


:shock:
Tata lor, sa imi gasesc un Opel sa ma tina cat a tinut si tine tatucu om m-am facut, il las mostenire la nepoti blink.gif
Mersi de apreciere :wave:
Baby Blues
sal! Am un prieten care a avut un accident cu un Opel Astra din 95 si a trebuit sa-l repare. Mi s-au parut preturile f.f.f mici, la piesele de schimb.
gurba79905
In primul rand vreau sa multumesc la toata lumea care a postat in acest topic !
Si da, sunt mandrul posesor al unui Opel Astra 1,6I, pe care l-am luat cu doar 100.806km si sunt reali, ptr ca de la cine am luat aceasta masina este un om pe care il cunosc si este de incredere.
Masina se comporta si merge exceptional, totul pare a fi in regula, am facut peste 500km si nu am avut nici cea mai mica problema, pe bord nu s-a aprins nici un beculet, apara nu a trecut de prima linie si a ramas acolo, desi a fost foarte cald, si am calcat-o pe pana la 160km/h, mergea brici si mai avea talpa. Sunt foarte multumit smile.gif
Asta este masina ...





Multumesc incaodata, si sper sa nu revin cu nici o problema, numai bine la toata lumea !
Cu respect,
Mircea !
RUE
domne, spune cat cum si ce ai luat mai in clar.
ce dotari are? de cand e vopseaua?
ce fel d epropietar a avut?
si eu caut una similara.

mult noroc cu ea!
gurba79905
QUOTE(rue45709)
domne, spune cat cum si ce ai luat mai in clar.
ce dotari are? de cand e vopseaua?
ce fel d epropietar a avut?


AC, servodirectie/frana, inchidere centralizata, de vopsita a fost vopsita de amicul meu desi nu era necesar, vopseaua originala se prezenta foarte bine, dar a dat o tura sa o impospateze si nu e banc prost, eu stiam masina si inainte si dupa ce am luat-o wink.gif Intre timp i-a pus si scaune noi, praguri noi, si tot ce mai trebuia. El o pregatise ptr nevasatasa dar a divortat biggrin.gif
Proprietari a avut doar unul de cand a venit din Germania. Pretul a fost unul de prieteni, 3250EU.
Multumesc si de urari si iti doresc sa iti gasesti si tu una la fel de ok. beer.gif
RUE
bravo!

si eu urmaresc una dar nu are AC si servodir. e propietarul care a adus o din Germania in 2001. sper sa vina ziua in care sa o vanda si sa fie la un pret bun.
adica nu as da mai mult de 3000 euro.
nicu81315
daca te duci sa-ti iei un opel astra, te uiti bine mai intai in stanga apoi in dreapta mai faci odata ochii roata prin autoparc si cauti un VW ca este mai bun :angel:
eddie
Mai in gluma mai in serios,am fost cu un vecin care vroia sa-si ia un Astra Classic Optima berlina,cu motorizare de 1,7 cdti.Pretul era vreo 13.200 de euro,un dealer avea umai 2 bucati,toate bleumarin,altul lafel,unul nu avea nimic pe stoc si la altul nu am mai ajuns,pentru ca mi-a venit ideea salvatoare...
Pentru 2000 de euro in plus,am mers la Skoda,si la 15.100 de euro a luat o Skoda Octavia Tour de 1,9 TDI 90 c.p. cu mai multe optionale si la care si-a ales culoarea din vreo 5-6 culori,asteptarea durand numai 6 zile dupa ce a depus toate actele.
Radu50689
Toate bune si frumoase dar politica nu are ce cauta aici!
De ce nu l-ai pus pe Brucan, pe Lenin sau pe Stalin in imaginea asociata?
Radu50689
Sau mai bine ai puneai si o sula(in coasta) si un animal pe langa!
Mi-e putin greata!
eddie
@Radu,esti off-topic rau de tot,daca nu-ti convine ceva,adreseaza-te administratorilor sau scriei un mesaj privat.
Radu50689
Scuze, dar nu mi-am putut struni nu indignarea(pt. ca sunt totusi rational si a trecut oarecum timpul cand "...........soarele rasare") ci mai degraba .....,cred ca am scris bine cuvintul in mesajul anterior.
Dar aici discutam totusi despre masini si avem cu totii(sau in cea mai mare masura) simtul umorului si cel al omorului deopotriva.
bicycle.gif
PAP54381
Tot ma bate gandul sa cumpar un Opel Astra Caravan din 2001 sau 2002, problema este ca nu prea am incredere in cele vandute pe la piata si aduse din Germania, pt ca cred ca au kilometrajul masluit!
Daca este cineva pe forum care a cumparat acest tip de masina adusa din Germania il rog sa ma informeze cum se comporta masina!
Va multumesc.
Geroge73919
masina se comporta f bine, am mers in Germania cu 200km/h , zilele trecute am scos un consumde 5,3-5,4 pe A2 cu 3 pers in masina si mers la 130-140
Masina am luat-o vara asta din Germania din Frankfurt , e din 2001 cu 152 de mii de km, din care 5 mii facuti de mine

Nu face greseala sa iei 1.7 , eu cand m-am decis asupra masinii am condus ambele variante, si dupa drive test am zis ca imi iau 2.0 dar mai uzata decat 1.7 mai noua, daca cumva nu gaseam masina in Germania ai cuvantul meu ca ma intorceam fara decat sa iau 1.7
PAP54381
Mersi de sfaturi, dar ce zici care este varianta buna, sa cumpar de aici sau sa merg acolo sa o iau?
PAP54381
De ce nu este buna 1.7 i ??
Geroge73919
1) nu cumpara de aici ca sunt manarite la kilometraj si mai sunt aduse si lovite
2) daca ai conduce ambele variante ai intelege , 1.7 e cam puturos eu am condus 1.7 a unei rude iar cand am adus-o pe a mea si i-am dat-o sa o conduca a zis ca face chiptuning la a lui, motorul de 2 e motor de GM facut special pentru Opel, Ecotec pe cand cel de 1.7 e aparut din 94-95 pe Astrele F si bagat catalizator de euro 3 pe el , plus ca e de Isuzu iar diferenta dintre ele e mare raportat la cuplu si putere , demaraj u name it

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9234

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9122

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=9073

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=20

PS Mai cauta pe la Financiar ca sunt topicuri pe care acum nu le mai gasesc in care am postat exact ce trebuie sa faci sa aduci o masina
stef86875
Este foarte corect ce s-a scris mai sus. Nu o sa gasesti masina buna cu km putini si la bani blink.gif . Eu am un opel de vanzare din 2002 la pretul de 9200 euro neg bineinteles pe care l-am adus in primavara. Am trecut toate datele reale ale masinii cu avantaje si dezavantaje km reali si CARTE DE SERVICE (nu sunt samsar de masini ca altfel nu scriam si defectele). Sa ai mare grija ce cumperi pt ca sunt fff multe tepe in special cu km. Nu gasesti masina din 2001 sau 2002 sub 150000 km la sub 9000 euro sau care sa nu fi fost lovita. In general afara km se fac foarte repede dar 150-200 mii de km sunt cam 20 mii facuti in romania (drumuri si altele). Din experienta iti spun ca am vazut masina vw passat din 2004 cu 350 mii km in Germania (fusese taxi). Succes la cumparaturi. beer.gif
Radu50689
Kilometrajul real la care ai putea sa gasesti masina l-ai putea calcula inmultind vechimea masinii cu 40-50.000/an, si asta pentru ca nu e rentabil in Germania sa ai diesel daca nu faci multi km pe an!Caietul de srvice sigur poate fi masluit, la fel si kilometrajul.
O masura a kilometrilor masinii ar fi urmatoarele:
- uzura volanului si a pedalelor de acceleratie, ambreiaj ,frana
- discurile de frana
- cablurile de frana de mana lovite, coapte(crapata protectia de plastic)
E suficienta o inspectie a masinii pe dedesupt pentru a vedea eventuale lovituri accidente etc(un ochi versat vede imediat)
La motor se pot vedea interventiile pe capurile suruburilor, plastice lipsa, scurgeri, vasul de expansiune, asimetrie la caroserie, motura farurilor etc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.