Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 16-18.000 euro CIP ce sa fie?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
madalina
In urma unui eveniment neplacut, ma vad nevoita sa imi schimb masina.

Voi face un leasing pe 3 ani si vreau o masina de 16.000 euro CIp, maxim maxim 18.000.

Clasa minim compacta.

demaraj sub 10s

benzina

dotari cat se poate de multe insa obligatoiu pilot automat, scaune incalzite, computer de bord

Ma intereseaza foarte mult si ca perioada de livrare sa fie cat mai scurta, iar eu am o pasiune nebuna ca masina mea sa fie mai rar intalnita pe strazile din Romania, dar nu ma omor dupa masinile unde platesc numele...

Sunt complet dezorientat pentru ca eu asteptam noua corolla sa imi schimb masina, dar socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa....

Japonezele autentiec au un plus fata de europene din start...

PS Masina va fi obligatoriu bleu sau albastra! biggrin.gif
eddie
Sa fie si la culoare dorita ?
Scuze,dar nu am gasit o poza mai buna....sper sa-ti dai seama despre ce e vorba,no comment !
madalina
eddie, stii ca sunt mioapa, da si tu o poza mai mare pe mail. messenger ceva!
mike.omega
laugh.gif
E forester si citeste gandurile cuiva, nu spunem cine tongue.gif

PS: Colt CZT, cel cu 1.5T, l-ai vazut?
madalina
N-am vazut nimic serios pentru ca pana sambata nu ma gandeam s aimi schimb masina mai devreme de un an! Ca yarisul era perfect pentru mine, dar acum daca tot o schimb, macar sa fie o clasa mai mare!

Yarisul nou e o bombonica de masina, daca as fi luat din clasa mica nu m-as fi gandit de doua ori, ci mi-as fi luat din nou Yaris!
Iulian HondaFan
Civic 1.8? biggrin.gif
Armadyllo
De aceeasi parere cu Iulian beer.gif
madalina
trebuie sa astept 6 luni pentru civic!
S O R I N
Honda civic fara discutie.
S O R I N
QUOTE(madalina)
trebuie sa astept 6 luni pentru civic!


Am postat in acelasi timp..... biggrin.gif

6 luni........................????????????????? blink.gif

Foarte mult.....
Davidinho
Extraordinar noul Civic, am condus-o. E o placere a simturilor biggrin.gif
Parerea mea ca merita 6 luni (eu unul de as avea bani as astepta si 1 an pt el) si e posibil mai incolo sa se mai micsoreze durata, oricum ca sa fie mai iesita din tipare trebuie sa existe un impediment altfel ar fi fost mult mai des intalnita.
Dar sincer sa fiu nu stiu la pret cum sta, nu cumva sare de limita ta de 18.000?
Legionaru'
A 3 2.0 TFSI se incadreaza in pret? blush.gif
T u d o r
Si accord-ul sedan (modelul fara facelift) se incadreaza in banii tai. Are promotie 2000 euro la CIP... :!:
ncristi
Honda civic este o masina f buna dar extrem de scumpa si daca nu or sa scada pretul in romania prevad un fiasco al acestui model.

Am in fata o lisat cu preturi--ce-a mai ieftina varianta cu motor de 1.4 costa 17800E cip si tti 27919....adica la fel cat un accord cu motor de 2l varianta LS si 155hp.

Preturile la noul civic sunt aberante si fac ca maina sa aiba un raport calitate /pret prost. Pcat de masina sad.gif

Mi-ar lua prea mult timp sa enumar cate masini (poate la fel de bune) ti-ai putea lua cu 18000 cip.
HalbaSus
Mazda3 2.0 GTA 150 cp... compacta, manevrabilitate si stabilitate extrem de buna... japoneza (sort'of)... 0-100 = 9 secunde, eu n-am vazut nici una pana acum deci e destul de rara. ar fi o idee...

Desigur civic-ul ar fi fost o alegere mai buna dar

- termenul de livrare e cam mare
- pretul e la fel... prea mare
- nu are roata de rezerva (sau spatiu destinat acesteia, ti se da in schimb un "tyre repair kit"... se vede ca cei care au conceput aceasta masina nu au fost prin romania... unde cate o groapa mai sanatoasa se lasa lejer cu janta indoita + cauciuc distrus... si atunci ce naiba faci cu tyre repair kit-ul ? )
- interiorul e prea colorat.
eddie
QUOTE(HalbaSus)
si atunci ce naiba faci cu tyre repair kit-ul ? ).



Mergi pana la vulcanizare....
HalbaSus
Si daca esti undeva intre 2 orase... si cea mai apropiata vulcanizare e la vre-o 10 km... si ai un cauciuc franjuri... ce faci cu "tyre repair kit"-ul ?
madalina
Masinile ar fi in mare, intr-o ordine aleatoare, (fara sa intru pe site la dealeri, sa vad ce pot lua in banii astia):

1.Alfa 147
2.Audi A3 - dar as putea lua numai motorul de 1,.6 ce este mult prea mic sau 2.0 dar fara dotari.
3.Citroen C4
4.Fiat Grande Punto sau Stilo (dar e imbatranit)
5.Honda civic
6.Lancia Ypsilorn, dar sunt motoarele slabe rau
7.Mitsubishi Colt CZT sau lancer
8.Seat leon Sport
9.Ford Focus - desi la ford cred ca nu-mi vand aia masina du0a cate reclamatii le-am facut
10.VW Golf GT
11.Mercedes A classe (dar masina nu imi place deloc)
12.Subaru Impreza 2.0 sau forester 2.0
13.Mini Cooper
14.Mazda 3 2.0 GTA
15.Opel Astra GTC
16. renault voi trece pentru a nu spune ca nu am fost si pe la ei
17.smart for four
18.Toyota Corolla, dar nu as lua actualul model, mai degraba ma indrept spre Yaris...
f1anatic
Impreza 2.0
Honda Civic
Alfa 147
Iulian HondaFan
din cele de mai sus:

1) Golf GT
2) Mazda3 si Focus 2.0l ( gasesti tu pe cineva sa-ti vanda una biggrin.gif )
3) Alfa 147
4) Astra
5) Citroen C4

iar daca esti convinsa de avantajele AWD musai Impreza 2.0.
M A R I A N
Madalina, poate de acum stii ca si eu sunt nebun dupa japoneze.
Eu vreau cam 80% sa-mi iau in leasing o Impreza 2.0 dar numai dupa ce testez o Honda Civic Type-R si o Toyota Celica deci daca vrei masina noua, inima imi spune sa-ti recomand Subaru (poate te indragostesti de AWD).
Referitor la noul Yaris 1.0 cu care am deja 5000 km, pot sa-ti spun ca e supertare, asa cum m-am asteptat (ca motor, stabilitate, spatiu). Tu spuneai mai demult ca e comparabila ca dimensiuni cu vechea generatie iar eu iti spun ca proprietar si sofer pe ea ca nu prea este. Nu are scaune incalzite si nici pilot automat si nici nu atinge suta in mai putin de 10 sec, dar cu motorul de 1.3 sa cu D-4D cred ca e destul de rapida.
Vreau sa mai pun in discutie si problema service-ului. Stim amandoi calitatea lui Toyo Motors. Ai avea incredere in alte service-uri?
f1anatic
Mada, la voi se comercializeaza modelele hybride ? Bite the bullet...dar ii bagi in ceatza pe totzi cu 4-5 L %
madalina
Eu fac cu masina maxim 15.000 km/an. Cica s-ar comercializa din toamna Prius si la noi. Pana acum nu exista niciun hibrid in Romania...
HalbaSus
prius nu are demarajul sub 10 secunde... daca vrea masina care sa-i consume 5% si sa mearga incet poate lua un diesel, dar la 15k km pe an nu prea renteaza nici asta.

A3 sare de pret... mi se pare ca cel cu motorul 2.0 FSI ajunge la 20k cip
. Pt un A3 decent trebuie sa urci pretul la macar 20-21k cip si nu cred ca iti merita.
In schimb ar fi interesant un Golf GT cu motorul 1.4 TSI de 170 cp (avand in vedere tendintele de a impozita motoarele mari s-ar putea sa fie o afacere foarte avantajoasa)... Eu personal sunt incantat de sasiul golf/a3. Daca nu ai nevoie de AWD eu zic ca e alegerea cea mai buna (interior mai bine lucrat decat la celelalte modele din lista (cu exceptia Alfa 147) si 170 cp e o cifra OK, fostul Golf GTI avea doar cu 10 cp in plus.

Astra H imi place foarte mult ca design si motorul 1.9 CDTI mi se pare reusit... sasiul nu este la nivelul golfului (poate cu IDS-ul setat pe sport).. finisajele iar nu sunt chiar la nivelul ala dar designul exterior e mai frumos (parerea mea) si e mai ieftin.
James Kilowatt
1) Golf GT sau Leon Sport
2) Astra CDTI
3) Mazda3/Focus (poate prin contrabanda biggrin.gif)
3) Alfa 147 multijet
5) Punto multijet


... cu putin noroc poate intra si un Volvo S40?

Am inteles ca Toyota nu te tenteaza modelul actual iar Honda Civic e (din pacate) scoasa din lista.
HalbaSus
Leonul are aspect de monovolum... in plus nu mai e valabila chestia cu "varianta mai ieftina a golfului"... e pur si simplu un golf mai urat (un fel de golf plus la care au vrut sa-i dea (fara succes dupa parerea mea) un aspect sportiv)
James Kilowatt
Degustibus... versiunea sport mi se pare ca arata acceptabil, oricum e ceva mai deosebita. Cele standard nici pe mine nu ma incanta prea tare. Oricum, nici Golful nu e rupt din soare.
Si Leon se misca acceptabil in WTCC biggrin.gif
danmatyas
un alfa 159 nu se incadreaza in banii astia? smile.gif e superba masina
DORU
Madalina, eu as alege unul din urmatoarele modele:

- Honda Accord (sau Civic, dar la 1.8 nu te incadrezi CIP)
- Mitsubitshi Colt CZT 1.5 T
- Skoda Octavia Tour Sport 1.8 T

Nu stiu daca avem aceleasi gusturi...dar am incercat sa te ajut cu o parere. arigato.gif
G e o r g e
doru , tu dupa ce ai condus masina cu tractiune integrala atata timp , te-ai mai intoarce la 2wd ?
DORU
George, sincer, daca nu as avea bani de 2 masini, as ramane cu o integrala (situatia mea actuala, de fapt). Insa la doua-trei masini, mi-as lua una FWD... Madalina renunta la una cu tractiune fata, deci m-am gandit sa-i propun una asemanatoare. Desi, la 16-18.ooo euro CIP, poti lua o Octavia Combi 4x4 1.9 TDI PD 101 CP. blush.gif
G e o r g e
alio ... motoare , ca octavia aia de 101 cp e lesinata rau de tot .

madalina conduce o singura masina , asa ca , parerea mea este , ca si tine , ca o integrala e perfecta pt ea .
DORU
OT:
Sa stii ca daca o comparam strict in linie dreapta cu motoarele noastre puternice pe benzina, iese lesinata. Dar nu pot uita un mic eveniment petrecut acum 2 ani pe Dealul Negru: eu cu fosta berlina Octavia FWD 1.8T tunata la 200CP, pe serpentine, un alt sofer cu o Octavia Combi 4x4 1.9TDI 101Cp "lesinata" ce venea din spate.
Scenariu: la coborare, a trecut pe langa mine pe serpentine de nu mi-a venit sa cred. Gandeam ca daca am 100 CP in plus si experienta pe 1.8T nu ar fi trebuit sa patesc asta. Dupa ce am condus un model ca al lui si-am vazut ce inseamna integrala pe viraje, incep sa-mi explic socul de atunci.

P.S. Daca Madalina are o singura masina a ei, atunci 4x4 este un avantaj ce trebuie luat in calcul !
G e o r g e
asta zic si eu smile.gif

pai 1.9 tdi 101 cp si pe viraje e lesinata fata de awd uri noastre ... stii si tu ca trebuie sa compari mere cu mere wink.gif

LE: daca te vede mada ca ii propui dizal de 100cp te ia la alergat biggrin.gif
DORU
Tot OT:

1.9 TDI - PD 101 CP 4x4 nu e deloc lesinata pe viraje, crede-ma! Are o curba de cuplu optimizata care face o combinatie buna cu tractiunea pe 4 roti. Pe drum drept e altceva, are tractiune mai buna (mai ales dupa un chip de ex la ~140CP), insa fata de o berlina turbo sau boxer pe benzina este mai lenta. arigato.gif
ncristi
QUOTE
Eu fac cu masina maxim 15.000 km/an. Cica s-ar comercializa din toamna Prius si la noi. Pana acum nu exista niciun hibrid in Romania...


Cat la suta din cei 15k ii faci in B?

Daca mergi mult in B eu ti-as recomanda un suv.

Pt cai care nu locuiesc in B ii informez ca in afara de cateva mici exceptii in acest oras nu exista drumuri (adica spatii pe care sa se poata circula in siguranta cu masina).

Aici sunt poteci, capcane, cratere etc
HalbaSus
Si in oradea e cam tot asa... drumuri foarte putine (aproape inexistente) in rest asfalt decopertat, gropi... cratere... tot ce vrei... si eu ma duc cu 5 km/h ca sa le evit sau sa trec incet prin ele... daca as avea un SUV de 17-18k oare as trece cu 50 km/h prin ele ? Nu cred, tot cu 5 km/h as merge... asa ca nu vad avantajul.
DORU
Nici eu nu vad vreun avantaj in a lua un SUV in situatia de fata...
G e o r g e
poti sa gasesti loc de parcare mai usor
vizibilitate mult mai buna
iarna te doare in brisca de mormanele de zapada ca te urci direct pe ele biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(G e o r g e)
poti sa gasesti loc de parcare mai usor


Daca te gandesti la parcat pe borduri inalte ai dreptate, dar aceste parcari sunt ilegale, in parcarile normale te descurci mai usor cu o compacta.

QUOTE(G e o r g e)
vizibilitate mult mai buna

Putin mai buna vizibilitate... ca tot nu vezi ce vine dupa curba... iar pozitia de condus inalta iti da senzatia ca ai camion nu masina...

QUOTE(G e o r g e)
iarna te doare in brisca de mormanele de zapada ca te urci direct pe ele biggrin.gif


Eu am fost odata in bucuresti in timpul unei ninsori care a prins nepregatita primaria (stiti voi, iarna nu-i ca vara) iar traficul era infernal (slava domnului nu eram cu masina)... nu vad cu ce te-ar fi ajutat un SUV cand in fata ta e o coloana de cativa km care se misca cu 2 km/ora.

Desigur iarna e mai bine cu awd... dar atunci mai bine o impreza (consuma mai putin, e mai mica, e mai frumoasa (ma rog... sa zicem...), mai rapida, mai stabila, etc...)
guerilla
off topic: halba, vezi ca ai ramas cu un reflex de a bifa ceva cand bagi quote biggrin.gif campul ce trebuia bifat a disparut intre timp laugh.gif poti posta normal ca am facut eu modificarile ce trebuia in engine.
madalina
Din cei 15.000 km, 10.000 sunt in bucuresti...

Eu pentru ca tot m-am decis sa fac schimbari in viat mea anul asta, ma si mut in toamna. Acum stau pe un bulevard principal, unde este data zapada imediat, iar bodyguarzii de la scara alaturata ma ajuta sa imping masina daca raman in mormanul de pe margine, gasesc eu pe cineva sa imi curete un loc de parcare, dar ma voi muta intr-o zona de case (vreau un apartament in vila, ca de casa singura nu am bani), iar acolo nu trece niciun utilaj s adea zapada doua saptamani...
ncristi
QUOTE
iarna te doare in brisca de mormanele de zapada ca te urci direct pe ele biggrin.gif


Chiar si vara ai un avantaj din punctul asta de vedere...te poti uraca pe alte masini deja parcate smile.gif

Acum depinde si de suv smile.gif
madalina
Te poti urca si pe masini deja parcate si daca nu ai suv, dar ai masina cu tractiune spate, nu ai dormit 24 de ore si ai BMW cu tractiune spate... Problema este ca le distrugi pe alea mici si nevinovate aflate in parcare
P A U L
Madalina, tu conduci o Toyota acum. De ce nu te duci tot pe Toyota? Am inteles ca vrei ceva mai mare. De ce nu te gandesti la un Avensis 1.8 vvti. Este super masina si sigur nu te va face de rusine in nici o situatie. :scratchchin:
madalina
Avensis ar merita numai cel de 2.0 benzina. ce depaseste bugetul. Restul au demaraj mai slab decat vreau eu.
ncristi
QUOTE
Avensis ar merita numai cel de 2.0 benzina. ce depaseste bugetul. Restul au demaraj mai slab decat vreau eu.


Mada de curiozitate ce faci cu masina de vrei un asa demaraj smile.gif?

Vrei sa rupi asfaltul proaspat asternut pe magheru :ntz: ?
madalina
blush.gif blush.gif blush.gif

Vreau sa stiu ca daca consuma cat Yarisul, macar sa am performante mai bune...La yaris simteam nevoie de putere mai mare pentru stilul meu de mers (atunci cand sunt odihnita, asfaltul uscat, vizibilitate buna si nu foarte aglomerat)!
Legionaru'
Madalina fa un test cu 1.8 VVT-i! :wave:
Cornel001
"9.Ford Focus - desi la ford cred ca nu-mi vand aia masina du0a cate reclamatii le-am facut "
Credeam ca o urasti biggrin.gif , dar daca o iei in considerare... Focus ST. Am inteles ca e 19.000 CIP ? depaseste un pic bugetul maxim (eventual negociezi un pic) dar... 225 CP pe o masina nu prea grea/mare. Faci majoritatea "jmekerilor" in BMW-uri daca se dau cocosi pe langa tine :clapping:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.