Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Calitate cauciucuri deazastruoasa!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Meditatorul
Cauciucuri Kormoran all seasons de pe Logan.

Pana ieri, sa zicem eram cat de cat indiferent de existenta lor, adica am vazut eu cand plec mai tare mai pierdeam aderenta putin insa nu era nimic ingrijorator. Totodata am observat ca sunt cam tari si primesc socuri mari in amortizoare!

ma rog, asta este!

insa ieri am avut a surpriza extrem de neplacuta cu ele.

carosabilul fiind ud (e prima data cand ma prinde ploaia, cu masina asta sau cand a trebuit eu sa franez brusc......) a trebuit sa franez in scurt sa evit un berbec ce a iesit fara sa se asigure de unde era el parcat pe partea dreapta. Mentionez ca totul se petrecea intr-o curba. Am calcat putin frana si nimic, am calcat mai tare si surpriza, ma duceam taras de nu imi venea a crede. Or fi ele proaste, dar chiar asa de proaste????

Pe sierra aveam Debica si nu aveam asa probleme, la Scorpio nici nu mai zic, ca sunt Michelin.

pur si simplu am ramas socat!!!!!

daca nu tragea cel de pe contrasens de volan cu incredere, ne loveam frontal.

scriu si eu aici ca sa ma descarc, nu de alta, oricum trebuie saptamana asta sa imi iau cauciucuri de vara.

pe la 1.600.000 bucata, cam ce ar merita ???
HalbaSus
Se pare ca dacia ramane fidela cauciucurilor proaste... (inainte avea montana... alte gunoaie). Pt cauciucuri vezi aici:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=1965
Meditatorul
multam!
admin
Eu aveam Montana pe Logan si era sa mor de "n" ori..acum le-am schimbat si totul e ok:)
jimi78832
la fel de proaste sunt si SAVA.prefer Michelin sau Kleber.
pt. mine cauciucurile sunt foarte importante si la fel de important este si profilul cauciucurilor
mike.omega
laugh.gif
Si eu m-am dus sanie pe ploaie cu montanele din dotare biggrin.gif M-am oprit la 5 cm de cel din fata si m-au cam trecut transpiratiile :angel:
Luni am vazut un "viteaz" cu un logan care era incaltat cu kormoranuri de care zici tu si pe ploaie cand sa franeze.... la fel a intrat in modul "sanie" biggrin.gif

PS: Sava eschimo(nu stiu daca asa se scrie) sunt bune pt noroi/iarna. Am vazut un cielo cum a iesit din noroi si era incaltat cu asa ceva biggrin.gif (ps era noroi din ala de 5 cm!)
petre 1
ceea ce a scris Meditatorul este absolut incredibil (credam ca sunt eu nebun)exact acelas lucru mi s-a intamplat si mie,dar culmea la mine era pe drum uscat,soare si m-am dus ca pe zapada scartaiau ca dreq dar de oprit nici gand.De atunci usurel nene ca nu tine.oricum s-au cam riscat sa puna dastea pe masini pentru ca aici e vorba de siguranta si nu iti poti permite sa faci asa gafe,dar in nebunia lor de a face o masina ieftina... :bandit:
eddie
Deci iti dai seama pana unde s-a ajuns cu economia ?
Si nici macar n-au scos-o la 5000 de euro cum s-a zvonit initial !?
Eugen60134
Meditatorule, verifica presiunea in cauciucuri. Daca sunt mult mai tari decat scrie la carte simti si grauntii de nisip si pierzi din aderenta.
Bogdan78776
Logan Laureat Plus cumparat luni: cauciucuri Continental!
eddie
La pretul de....
Meditatorul
QUOTE(Eugen60134)
Meditatorule, verifica presiunea in cauciucuri. Daca sunt mult mai tari decat scrie la carte simti si grauntii de nisip si pierzi din aderenta.


stai linistit, este presiunea recomandata de producator.

nu mai zic ca atunci cand am luat-o de la dealer aveam presiune de 4 atm in ele.
Skywalker
Eu am Matador MP14 185/65/14 pe fata si Kleber Viarex pe spate si le-am avut umflate de la 1.8 atm pana la 2.6 atm si se comporta excelent pe uscat si ploaie, acum le am la 2.0 atm toate 4 filtreaza mai bine craterele din TM
Meditatorul
si eu am 2.0 atm in toate, dar este teroare!

in viata mea nu am mers pe cauciucuri mai proaste ca astea!

sa nu mai spun cand nimeresc pe linia de tramvai, ma arunca pur si simplu de pe sine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.