Help - Search - Members - Calendar
Full Version: La autohouse-urile din Germania se vorbeste limba engleza?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
mihai79646
M-ar interesa sa plec peste vreo luna pe la autohus sau similare dupa un Astra Caravan 2.0dti si nu stiu o boaba de germana.
robert
In general se vb si engleza, ba chiar romana pe la multe, pentru ca lucreaza multi de-ai nostri p-acolo.
James Kilowatt
Se vorbeste si turca, araba... nu te teme, baietii sunt poligloti! smile.gif Plus ca cifrele se scriu la fel si in araba biggrin.gif Si doar astea conteaza biggrin.gif
radu66490
nu vb engleza aproape de loc,tare m am mai chinuit cu ei...
in schimb turca,sarba,poloneza...rom...cata vrei
iulian-52
Sint majoritatea arabi turci polonezi si sint NUMAI DE LA ,,TARA,, .


Sint cei mai mari samsari pe care iam intilnit vreodata ........adica hoti si jepcari.

PS mai bine cautati in tara o masina ca o gasesti mai ieftina ......dar ati tre un baiat,, samsar,, care a vindut cel putin 40 masini si cu experienta de cel putin 3-4 ani
radu66490
cum poti sa spui asa ceva.....eu am luat doua masini din germania din autohausuri si merg perfect,imi spui tu ca trebuia sa caut prin targuri masini cu eventual 300 000km dat inapoi la 120 000,nu?sau rupta pe drumurile noastre vreo 3-4 ani?
ori fi aia si ei dubiosi dar oricum mai multa incredere am in ei decat in samsarii romani
si daca vrei neaparat te duci la reprezentanta cu masina pe care vrei sa o cumperi si ti spun aia tot,daca a fost lovita,reparatiile,km la fiecare revizie etc si asta e vreo 25 euro
si la nemti e caz penal sa dai km inapoi
tu ia ti masina ieftina din tara,bafta
sorin37756
De ce Astra? Opel-urile nu au tabla buna...
Geroge73919
QUOTE(sorin37756)
De ce Astra? Opel-urile nu au tabla buna...

Detaliaza te rog ...
Seri
Si eu din putina experienta inafara granitei, am observat ca occidentalii nu prea stiu engleza. Ce Uameni!
Totusi, daca stiu doar engleza si romana, m-as putea descurca sa gasesc o masina, sa o testez, sa negociez, sa-i fac actele necesare aducerii in tara, si sa ajung cu ea in tara?
robert
Da, te descurci.Oricat nu ar sti ei engleza, desi nu e chiar asa, te intelegi cu ei, si iti fac si actele si tot.S-au dus toti analfabetii, mai ales la inceputul anilor 90, sa-si cumpere masini, si tot s-au descurcat.
Cristian63162
In autohause gasesti vorbitori de limba engleza ...Insa cu particularii te intelegi greu daca nu sti germana ..Gandeste-te ca sunt o mare putere ec. si tot ceea ce la noi este in engleza (soft calculatoare , subtitrari filme ) la ei este in limba germana ...
Seri
Dar functionarii la care trebuie sa mergi sa-ti faci actele, vorbesc engleza?
Geroge73919
QUOTE(Seri)
Dar functionarii la care trebuie sa mergi sa-ti faci actele, vorbesc engleza?

NU, eram la numere in Marburg, ma preia o donsoara, ii zic eu in engleza ca nu vorbesc germana , ea intelege, si se chinuie cu mine sa imi spuna cateva cuvinte in engleza si cheama o colega si aia bata, vad eu ca nu ma inteleg cu ele si zic so trec pe franceza poate poate , cand le-am zis de franceza zici ca le-am dat cu gaz, raspunsul lor a fost un categoric nu, deci acolo esi mort daca nu stii germana , doar la hotel stia receptionera cat de cat sa poti purta o conversatie normala dar in rest sunt foarte nationalisti si nu vor sa invete alta limba de circulatie internationala .
eddie
Nu prea vorbesc engleza mai deloc....din spuse celor care au fost si si-au luat masini din Germania,mai repede iti vorbesc romaneste ! biggrin.gif
mugur27821
Asa e , nu prea vorbesc engleza, eu am luat masina de la polonezi si habar nu aveau..sunt baieti care fac drumuri in germania sau belgia, olanda si mai bine te duci cu ei, e mult mai simplu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.