Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum sa facem sa fim feriti...?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Alex72215
Cred ca daca scriu aici un astfel de topic ma voi simti atat eu mai bine cat si cei care vor raspunde!
De curand... mai exact acum vreo 2 saptamani am fost plecat pe acasa si anume in Galati, drumul nu e lung, este numai bun, dar de acolo am mai fost si eu plecat pe la rude alea alea... caci doar asa se poarta! La intors am avut ghinionul (in curand o sa spuneti norocul) sa nu observ la timp un idiot cu o Skoda Octavia (culoare verde inchis metalizat iar numarul nu il stiu in intregime caci a plecat in tromba si nu am apucat dect B -43 -....... mai mult nu stiu) care venea pe sensul meu de mers, era in depasire in curba-binenteles a trecut linia continua- I-am facut flash-uri, nimic, mai rau accelera, mai ciudat este ca cei de pe contrasens au fost pe faza si au oprit(cred) caci am reusit sa ma srecor intre cel cu skoda si cei de pe contrasens... in fine am ajuns intre niste copaci si multa iarba! CIUDAT singurul lucru care l-am patit nu a fost decat sa ating rezervorul (care s-a rezolvat chiar in aceeasi zi)
Multa lume care m-a vazut acolo mi-a spus ca sunt cel mai norocos! Oare de ce nu ma simt asa! Am la activ peste 100.000 de KM si sunt destul de tanar, dar acum orice drum ma sperie caci am inceput sa observ inconstienta de pe strazi... nu am nimic impotriva celor tineri la volan, si eu sunt tanar am 23 de ani (si cunosc tara in intregime) nu am avut nimic pana la acesta "iesire in decor", dar de 2 saptamani am impresia ca nu voi fi in stare sa evit nimic, acum mi-e frica si sa conduc noaptea... nu este vb doar despre mine, 90 la suta din cazuri conduc cu cineva in masina deci nu imi pun doar eu viata in pericol! Nu este primul fel de "tentativa de accident" doar ca acum am cnstietizat prea mult!
POATE DACA SPUN CE AM PE SUFLET MA VA AJUTA SI VOI TRECE PESTE!
PS: Daca cel cu acea Skoda este pe aici si citeste acest mesaj - sunt cel cu Opelul Vectra A Alb, poate data viitoare esti atent, iar daca nu poate iti pui doar tu viata in pericol nu si pe a mea sau pe a altora!

Orice fel de intamplare este binevenita in acest topic!
Meditatorul
bine ca s-a terminat cu bine!


agresivitatea la volan, nepasarea si ignoranta afisata vis-a-vis de ceilalti participanti la trafic sunt la ordinea zilei! (din pacate).
florin55503
in trafic de obicei nu e de ajuns sa te feresti singur ci sa feresti si pe altii. eu am intrat intr-o depasire am depasit o masina si apoi am incercat sa depasesc o basculanta. la un moment dat soferul basculantei fara sa se asigure a decis sa vireze stanga. m-a scos pur si simplu pe camp si am avut mare noroc ca era campul cam la aceiasi nivel cu soseaua si nu am avut viteza mare altfel ma rasturnam. am ramas doar impotmolit. basculanta nu a mai virat ci si-a continuat drumul vazand ce a facut incercat sa fuga inr-un fel. soferul pe care l-am depasit prima data a ajuns inainte basculantei la un echipaj de politie a povestit si l-au oprit, l-au luat in masina si au venit dupa mine si culmea tot cu basculanta m-au scos pana la urma de acolo.
Meditatorul
QUOTE("florin55503")
in trafic de obicei nu e de ajuns sa te feresti singur ci sa feresti si pe altii. eu am intrat intr-o depasire am depasit o masina si apoi am incercat sa depasesc o basculanta. la un moment dat soferul basculantei fara sa se asigure a decis sa vireze stanga. m-a scos pur si simplu pe camp si am avut mare noroc ca era campul cam la aceiasi nivel cu soseaua si nu am avut viteza mare altfel ma rasturnam. am ramas doar impotmolit. basculanta nu a mai virat ci si-a continuat drumul vazand ce a facut incercat sa fuga inr-un fel. soferul pe care l-am depasit prima data a ajuns inainte basculantei la un echipaj de politie a povestit si l-au oprit, l-au luat in masina si au venit dupa mine si culmea tot cu basculanta m-au scos pana la urma de acolo.


mare noroc ai avut!
florin55503
stiu. si cel mai mare noroc a fost ca nu erau copaci pe marginea drumului.
booneK9
O faza aproape similara am patit-o cu un TIR, doar ca ala mi-a facut-o de-al naibii...
Conduceam un Aro, am intrat in depasire, aveam loc berechet, iar cand am ajuns aproape in dreptul cabinei lui s-a ambitionat, a accelerat tragand incet-incet stanga. Am accelerat si eu pana cand a venit prima curba si am observat si o masina de pe contrasens. Cand am inceput eu sa franez, TIR-ul la fel. Scaparea mi-e fost in santul de pe stanga drumului. Abia am iesit de acolo dupa ce am gasit cativa oameni sa ma impinga... Asta dincolo de spaima cat casa.
Nu spun din ce judet era individul ca am oarece dinti contra lui.
Geroge73919
Zicea cineva mai sus ca nu e de ajuns sa te feresti pe tine dar trebuie sa ii feresti si pe altii , eu as completa : Mai trebuie sa feresti si gropile

Patania mea : Noaptea(acum 2 ani) cu Dacia (lumini proaste frane slabe etc ) pe banda mea se faceau lucrari trebuia sa intruu pe contrasens (initial am crezut ca sunt pana in 10 metrii de drum de evitat , m-am inselat vreo 50 erau ) vine unu din fata ma dau in dreapta sa ii fac loc si iau barta-i canalu'(nesemnalizat ce-i drept ) aflat in mijocul drumului , rezultat : un lonjeron rupt si o janta indoita (bine paguba nu a fost mare ambele lonjeroane erau coapte de rugina + podeaua care a trebuit schimbata ) asa ca pe vremea aia era primar Dom' marineros Basescu sa te f** in gura
Arheopterix
George,nu te supara,dar si de persoane ca tine trebuie sa ne ferim...
Frane proaste,lumini proaste,lonjeroane coapte....
Crezi ca aveai ce cauta cu masina aia pe drum?
Geroge73919
QUOTE("Arheopterix")
George,nu te supara,dar si de persoane ca tine trebuie sa ne ferim...
Frane proaste,lumini proaste,lonjeroane coapte....
Crezi ca aveai ce cauta cu masina aia pe drum?

DA ai dreptate, eu duminica plec in Germania pt un Astra Caravan si da trebuie sa ve feriti ... dar oricum cu Dacia nu bag mai mult de 80 la ora(tremura grav volanu si zici ca se dezmembreza ) ce vrei si tu acuma, din 88 e masina si e cam epava sa vad cum face tata anu asta la ITP ca am auzit ca nu mai tine cu spaga

PS1 Mi-am facut ucenicia pe ea 4 ani biggrin.gif
PS2 a... am vazut pe strada cazaturi mai mari decat a mea, nu stiu cum de mai merg aia cu ele
booneK9
Geroge, aia nu e masina cu care sa iesi pe sosea.
De acord ca tre' sa te feresti de gropi... dar daca iti pasa de tine si de restul lumii, repara-ti masina. Mie mi-e frica de masini ca a a ta. Iar daca vin la pachet cu un sofer tare...distractia-i gata.
Nu conteaza ca alti au masini care abia se mai tin...asta nu e motiv sa pui pe nimeni in pericol. Nici macar pe tine.
Nu o lua personal.
Eu insumi am condus o masina cu joc in volan de 40 de grade. Si crede-ma, nu mi-a facut deloc placere. A doua oara nu mi-a mai trebuit.
cioaba
fratilor ma bagati in spereti cu pataniile voastre! pana acum am mai dat de tot felul de tembeli dar nu am fost atat de aproape de cimitir. fereasca dumnezeu de cretini, ca una e sa-ti indoaie o aripa in oras si alta cand scapa afara si te face terci. :furios:
G e o r g e
poti sa-l cauti pe valorosul cu skoda pe vwforum.ro desi slabe sanse sa recunoasca vreunul smile.gif
Geroge73919
QUOTE("booneK9")
Geroge, aia nu e masina cu care sa iesi pe sosea.
De acord ca tre' sa te feresti de gropi... dar daca iti pasa de tine si de restul lumii, repara-ti masina. Mie mi-e frica de masini ca a a ta. Iar daca vin la pachet cu un sofer tare...distractia-i gata.
Nu conteaza ca alti au masini care abia se mai tin...asta nu e motiv sa pui pe nimeni in pericol. Nici macar pe tine.
Nu o lua personal.
Eu insumi am condus o masina cu joc in volan de 40 de grade. Si crede-ma, nu mi-a facut deloc placere. A doua oara nu mi-a mai trebuit.


Gata baieti nu mai imi scrieti de masina mea ca m-am saturat sa o vad in fiecare zi :minigun: am mai bagat ceva milioane in ea am facut un pic de tuning biggrin.gif (am bagat un set motor nou, am luat 2 cauciucuri pe fata am mai schimbat un pivot ca batea roata) mai am de schimbat bucsele si e gata de drum bicycle.gif deocamdata de 5 ani strang bani cu ai mei (de muncesc la stat ) sa imi iau un Opel , urati-mi noroc ca plec in Germania duminica
booneK9
Eh, asa da.
Iti uram sa gasesti un exemplar fain, ieftin, fara bube, cu putini kilometri la bord, plin de optionale, cu rezervorul plin.
E mai bine asa?
Drum bun si afaceri profitabile biggrin.gif
florin55503
bafta multa si atentie la ce alegi. sa nu te bucuri la 500 de euro. s-ar putea sa ii dai acum si sa te bucuri mai incolo de ei
Geroge73919
Va multumesc pt urari ce parere aveti de masinile de mai jos(ordinea numerelor e si ordinea optiunilor mele, nu stiu germana si v-as fi recunoscator daca imi poate traduce cineva la fiecare ce optiuni are, va multumesc ) :

1) prima

2) a doua

3) a treia
Armadyllo
Asfalt uscat Geroge....Si apropo,pun o poza cu un Ferrari Enzo dupa ce s-a busit cu 250 Km/h
Seri
Poza cu acel Enzo am pus-o si in topicul "Smart vs S class".
Cea mai horror faza pe care am avut-o a fost chiar in prima zi de sofer (acum un an). Aveam sute de mii de km parcursi in masina cu taica-meu, cunosteam perfect drumul, drum liber, soare, eram fericit ca sunt liber sa conduc, conditii ideale!
Pe partea dreapta a drumului, pe langa sant, mergea un tractor cu o remorca, din varful dealului apare pe contrasens o Dacie papuc alba. Aveam 90 km/h, iar cand m-am mai apropiat de tractor, acesta a virat brusc stanga si mi-a ocupat toata banda, mergand cu 10 km/h. Vroia sa intre pe un drum de tara la dreapta. Nu puteam depasi tractorul, nu aveam spatiu de franare.
Am franat puternic, iar in ultimul moment am trecut milimetric prin spatele remorcii si al papucului. Taica-meu, din dreapta, nu a vazut nimic decat viata trecandu-i prin fata ochilor.
Acuma intodeauna claxonez cand ma apropiu de tractoare pe DN-uri!
guerilla
off topic: Geroge73919 incearca sa scrii linkurile sub forma link ca sa nu lungesti fara rost pagina. mersi.
Alex72215
mersi mult George(Moderator)... crede-ma nu cred ca ar recunoaste.. sper doar ca a inteles ceva din toata patzania... bicycle.gif


apropo... pentru cine este din bucuresti, la podul Grand chiar in curba la ciurel am vazut o nova alba facuta praf... ori a pierdut controlul ori a fost ciocnita...ideea este ca era "proaspata" daca a mai vazut cineva sau stie careva povestea sa imi spuna si mie... nu de alta dar nu am vazut masina cu care s-a ciocnit ...si acum exista 2 variante
1 ori a cazut in dambovita blink.gif
2 ori era vreun super Hummer :ban:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.