Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sistem franare Opel Vectra A
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Paul79505
Am o intrebare legata de sistemul de franare. Am Opel Vectra GT model A CC N20NE, cu frane pe discuri fata si spate. Recent am fost la mecanic si mi-a zis ca trebuie sa imi schimbe sabotii de frana pe spate (aveam probleme cu frana de mana pe roata dreapta spate). Dilema mea este: Sistemul de franare pe disc pe spate are si saboti? Stiam ca daca e frana pe tambur, ai saboti, iar daca e frana pe disc ai placute si discuri. Poate intrebarea mea e cam stupida, dar nu ma pricep la mecanica deloc smile.gif Ma pricep doar la condus. As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva smile.gif

Multumesc mult. Numa bine la toti:)
florin55503
pai daca ai motor de 2.0 atunci ai discuri si pe spate ceea ce inseamna ca ai placute si nu saboti. doar la motoarele de 1.6 pe vectra A era tamburi
Paul79505
Treaba e ca mecanicul a spus ca mi-a schimbat sabotii. Dar franele sunt pe disc si sun 100% sigur de asta. Ori minte mecanicul ori nu stim noi smile.gif) Partea proasta e ca nici nu am manual la masina ca sa verific... Mai stie cineva ceva?
G e o r g e
pai te duci la masina te uiti la rotile din spate si vezi daca a schimbat ceva sau nu .

eu stiu la fel ca vectra A 2.0 are discuri pe spate . daca dai si roata jos poti sa vezi daca a schimbat placute / discuri .

poate se referea la discuri smile.gif si ai discuri noi pe spate.
Paul79505
cred ca o sa iti urmez sfatul George. Sper sa nu ma fi aburit mecanicul. Ar mai putea fi altceva schimbat avand in vedere ca frana de picior merge bine, dar nu merge frana de mana... (am observat chestia asta la verificare, cand m-au respins...)
Paul79505
Frana de mana actioneaza pe disc sau are separat un tambur? La mecanic am ajuns din cauza franei de mana. Am mai intrebat si eu pe unii si pe altii de ieri pana azi si mi-au spus ca, chiar daca sistemul de franare e pe discuri fata+spate, frana de mana actioneaza tot pe niste tamburi... e adevarat?
Bogdan74942
asa e. pe spate ai si placute si ai si tamburi pt frana de mana. lucreaza independent
Paul79505
mersi mult pentru ajutor smile.gif am clarificat intre timp si cu mecanicul smile.gif Intradevar sunt separate si actioneaza independet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.