Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DTI 16V, Lant
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
cristian63108
Salutare, am si eu un motan Astra Dti 16v, am achizitionat-o anul trecut, are 145000 Km, si vroiam sa intreb si eu pe cunoscatori, despre distributie; din cate am inteles este pe lant si asta ar fi un avantaj, dar totusi nu se uzeaza si lantul asta, cam la cati km, ar trebui schimbat, cam cat costa, si de unde stiu ca este uzat? blush.gif
tommy59961
are lant. dar daca dai o cautare gasesti mai multe
florin55503
ar trebui sa fie garantat toata viata masinii. ca si uleiul din cutie care sr trebui doar completat. dar am intalnit cazuri in care a trebuit schimbat la peste 150.000 km.

cat priveste lantul am vazut un 528 din 86 si inca functiona cu acelasi lant de distributie
Geroge73919
@ Florin Asta asa e si eu am auzit ca daca nu cade lantul pe la 300 de mii nici ca mai cade

PS la 145 de mii abia si-a facut rodaju'
florin82141
salut.si eu am la fel si tot de curans am achizitonat masina.si am fost la opel si mi sa spus ca lantul este garantat cat tine motorul.
Elvis61841
Se spune ca tine 1 mil de km sau daca nu traiesti mult , te tine toata viata biggrin.gif
TDiFan
Nu este chiar asa. Lantul se schimba intre 250-300.000km, si atunci numai in cazul in care acesta da semne de oboseala, adica, "uruit" in relanti, un "scartait" etc... Pana sa se rupa, da foarte multe semne biggrin.gif
florin82141
nu vreau sa ma contrazic cu voi dar eu am intrebat la 2 service-uri opel scuza-ma nu in romania.in danemarca si mi sa spus ca lantul nu se chimba nicioadat.dar acum fiecare face ce vrea nu? biggrin.gif :boxing:
Virgil47474
QUOTE(cristian63108)
Salutare, am si eu un motan Astra Dti 16v, am achizitionat-o anul trecut, are 145000 Km, si vroiam sa intreb si eu pe cunoscatori, despre distributie; din cate am inteles este pe lant si asta ar fi un avantaj, dar totusi nu se uzeaza si lantul asta, cam la cati km, ar trebui schimbat, cam cat costa, si de unde stiu ca este uzat? blush.gif


din ce spui tu aici nu poti afirma ca ai lant sau curea....

si eu am 16V, numai ca e motor de 1.7 si e pe curea.... deci, daca ai motor de 2.0, ai lant, pe care nu trebuie sa-l schimbi, nici sa-l verifici macar.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.