Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul Hyundai Accent 1.4 versus Nissan Almera Visia
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
bogdan79441
Doresc sa cumpar una dintre aceste masini si astept sfaturi in primul rand despre fiabilitate.Multumesc :wave:
costa71182
aceeasi dilema am avut-o si eu. balanta a inclinat catre Accent 1,6: model nou, mai multi cai, service la preturi comparabile, dotari ceva mai generoase. Prost e cu livrarea: 2-2,5 luni. Fiabilitatea la Accent? e abia iesit pe piata, dar sper sa fie cel putin similar vechiului Accent
Arheopterix
Almera e locul 7 in fiabilitatea la nu stiu ce sondaj...
Vezi cei de la Vodafone(ex connex) si Zapp .
Eu am Almera si socrul meu are Accent.Nu prea se compara masinile.
Nissan e o treapta doua mai sus.
fishbone
Ia-le pe ambele la test drive si vezi care iti place mai mult. Observa si calitatea finisajelor.
N-am condus niciuna dintre aceste doua masini dar stiu ca Hyundai nu se prea compara cu Nissan. Pentru mine sunt masini ieftine pentru un motiv si le lipseste sarea si piperul.
bogdan79441
eu as fi inclinat spre nissan dar am citit pe forum ca sunt ceva probleme cu bagatul in viteze, cu farurile ca nu sunt bine reglate si cu condensul la stopuri
bogdan79441
Sunt curios daca au fost cazuri izolate sau se intampla destul de des
fishbone
Condensul si faruri prost reglate se rezolva foarte usor si ieftin. De cutia de viteze nu stiu ce sa-ti spun, dar te sfatuiesc sa nu-ti bazezi o astfel de alegere din auzite. Cauta pe pielea ta, ca poate vei fi surprins sa gasesti la Hyundai mult mai multe probleme. Cel putin in SUA, Nissan e categoric deasupra koreenilor la fiabilitate.
ncristi
QUOTE
Cel putin in SUA, Nissan e categoric deasupra koreenilor la fiabilitate.


Eee..in ultimul clasament jdp - SUA (afisat de cineva p'aici zilele trecute undeva in sectiunea toyota) hyundai era acolo sus pe langa toyota si honda...nissan nu am retinut pe unde s-a clasat smile.gif
Otto73
QUOTE("fishbone")
Condensul si faruri prost reglate se rezolva foarte usor si ieftin. De cutia de viteze nu stiu ce sa-ti spun, dar te sfatuiesc sa nu-ti bazezi o astfel de alegere din auzite. Cauta pe pielea ta, ca poate vei fi surprins sa gasesti la Hyundai mult mai multe probleme. Cel putin in SUA, Nissan e categoric deasupra koreenilor la fiabilitate.

Aici te contrazic cu desavarsire.
fishbone
Ce-am observat cu coreenele, ca de altfel si Nissan care macar arata o consistenta mai ales mana in mana cu gama Infiniti, sunt all over the place in studii la fiabilitate.
Ma uit la JD Power, de exemplu. Probleme per 100 de masini:
2003
Nissan - 267
Hyundai - 342
2004
Nissan - 280
Hyundai - 375
2005
Nissan - 275, ups
Hyundai - 260

Desigur, aceste cifre sunt doar cifre, o spun fara ironie, pentru SUA pe de-asupra. Repet, urca-te in ambele masini si vezi care-ti place. Mie nu-mi plac Hyundai-urile pentru ca nu au un anume spirit prin comparatie, feel-ul nu se compara, dar nu as ezita sa recomand la cineva care-i trebuie doar o masina pentru sa ajunga din punctul A in B.
Iulian HondaFan
coreenii sunt in progres. Nissan au probleme acum cu fabrica aceea din Mississippi ( unde fac minivanul Quest). Altimele se fac in Tennessee si stau bine (peste medie) dar si spre exemplu Sonata sta tot pe acolo.

Accentul comercializat in America ( care este importat din Coreea) sat si el peste medie. As zice ca daca in Romania nu sunt aduse din Turcia are sanse sa stea bine.

Si in ultimele JDPower din USA si UK Hyundai sta un pic mai bine decat Nissan ( atat cat te poti baza pe numai pe JDP).

http://www.jdpa.com/news/releases/pressrel....asp?ID=2006082

http://www.jdpa.com/news/releases/pressrel....asp?ID=2006079
fishbone
Eu nu inteleg de ce au "inventat" modelul Almera pentru Europa si nu s-au apucat pur si simplu sa comercializeze Altima, asa cum fac in SUA si Emiratele Arabe.
Armadyllo
Bogdan...Nissan-ul meu are 8 ani,eu o stiu de 4,si nu am vazut inca niciodata in faruri urme de aburire.Cu reglajele....cum ti le faci,asa vezi.eu nu am probleme,poate ca faza lunga e cam moale,dar asta se regleaza electric dinauntru.Cu...cutia recunosc,dimineata in prima viteza intra destul de greu,dar am gasit pozitia si nu mai am probleme.Chestia asta dispare dupa ce merg cu ea vreo 10 minute,probabil pana se incalzeste uleiul,vavolina ce-o fi.Returul iar ar fi uneori o mica problema,dar las putin ambreiajul,si iar nici nu se cunoaste ca ar vrea sa agate ceva.In rest...plasticele par ca se rod repede,si se zgarie usor.Motorul....nu am ce sa-i zic.In general,cum am mai zis,mi se pare o masina cu intretinere scazuta (cel putin la mine,care in mai mult de un an nu am facut nimica la ea,doar am schimbat ce este normal:ulei, filtru, placute, cauceoace si cam atat.In rest...jar),si bine inchegata.

La rubrica Nissan,poti afle mai multe despre marca in general,dar am tinut sa precizez ca eu ma indentific doar cu mici probleme la cutie,care sunt usor de "suportat"...in sensul ca sunt obisnuit si ca am gasit trucurile de a trece peste asta.
Tarabostes
Am trecut de 10K, masina e din decembrie anul trecut, probleme doar prin faptul ca m-au acrosat altii si piesele vin greu ( ca la mai toti dealtfel ).
Asta cu condensul in stopuri ( nu faruri ) o am si eu, gaura de ventilare este obturata, iar faza scurta s-a rezolvat la fel de usor. Acum daca astea sunt "probleme" inseamna ca tre sa mai urmaresti alte topicuri.
Masina e OK, reala si afirmatie cu intratul greu in marsarier, dar de asemenea nu e o problema, e aproape insesizabil.
Masina este un model mai vechi, nu e tocmai atractiva, dar parca la look este peste multe. Interior sub medie, se vede desingnulmai vechi.
Plusul major, dinamica, daca iei si motorul de 1.8, este super misto. Se aseaza la drum foarte bine si vei vedea ca multi franeaza in spatele tau la viraje luate in viteza. Fa un test drive si te vei convinge. Motor ceva mai zgomotos peste 3000 de ture, dar vrei sa si scoti ce are mai bun.
bogdan79441
Multumesc pentru sfaturi, o sa fac niste teste cu amandoua masinile sa-mi formez cat de cat o parere.Daca mai aflati ceva mai scrieti-mi.Cei care au accent nou ce zic?
Mihai66305
Arunca un ochi pe forumul Hyundai

intentia ta e laudabila dar nu e permisa postarea linkurilor catre site-uri auto din .ro
daco79828
1.almera este invechita moral, modelul este de ceva timp pe piata,si din cate stiu dotarea visia este standard, avantaje-service-ul acceptabil,nu e costisitor.gandeste-te la valoare ala revanzare
2.accent este nou,deci la revanzare iei mai mult pe ea,dar pe partea de service destul de costisitor

Mai intreaba-i si pe cei de la reprezentate despre intretinere cand faci drive testul
Arheopterix
Plasticul din interiorul accentului cumparat de socrul meu,emana un miros iritant ce i-mi produce usturime in ochi si lacrimare.
La inceput nu puteam sa o conduc fara sa i-mi produca aceasta alergie.
Nu am mai intalnit asa ceva...
La ceilalti membri ai fam. nu a "functionat".
Curios e ca un cunoscut a cumparat una identica.Am mers cu ea si a fost ok.
O fi fost plasticul de la alt furnizor.
bogdan79441
Nissan visia poate fi echipat cu mai multe tipuri de cauciucuri, care sunt mai bune din cele ce echipeaza modelul?
T u d o r
QUOTE(Arheopterix)
Plasticul din interiorul accentului cumparat de socrul meu,emana un miros iritant ce i-mi produce usturime in ochi si lacrimare.
La inceput nu puteam sa o conduc fara sa i-mi produca aceasta alergie.
Nu am mai intalnit asa ceva...
La ceilalti membri ai fam. nu a "functionat".
Curios e ca un cunoscut a cumparat una identica.Am mers cu ea si a fost ok.
O fi fost plasticul de la alt furnizor.


E posibil sa fie de la odorizantul de interior? Sau poate de la lichidul de spalare a parbrizului? Te intreb pentru ca eu am patit-o cu un lichid de-asta, mirosea a picioare nespalate. :puke: Pe cuvant de onoare, ma uitam urat la toti cei cu care mergeam in masina, devenisem maniac. :angel:
Asta pana sa-mi dau seama ca mirosul venea doar cand spalam parbrizul, si asta dupa 1 minut, pana cand se evapora alcoolul si ramanea doar imputiciunea. blush.gif
eddie
Asta pentru ca principalul ingredient al lichidului de spalat parbrizul este bicarbonatul de amoniu !
Tarabostes
La dotari/pret, dupa o analiza atenta, Hyundai bate orice.
Se platesc taxe vamale?
Arheopterix
Nu nu!
Era de la plasticul din care era facut bordul.
Nu avea nici un deodorizant si nici nu am folosit lichidul de spalat parbriz.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.