Help - Search - Members - Calendar
Full Version: albea star
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
gabriel79438
salut.
Am un fiat albea star de 1an.
rulat 16500 km.
Masina este foarte dinamica. Raspunde foarte bine si la un stil mai agrsiv de condus.
O singura problema enervanta am avut cu ea. un scartait la frane la actionarea pedalei sau a franei de mana. (pe loc).
Am rezolvat-o la service (a scris in cartea de intretinere gresare saboti).
Radu69537
si la mine se aude ceva cateodata cand pun o frana mai brusca in momentul in care se opreste masina, dar nu l-as numi chiar scartait; e mai degraba...nu stiu, se aude o frecare scurta in momentul cand se opreste masina si uneori se aude acelasi lucru daca trag frana de mana si apoi ma duc sa ma las pe spatele masinii, dar daca las franad e mana si apoi o trag din nou zgomotul dispare...eu nu am privit asta ca pe o problema, mai ales ca acelasi lucru l-am auzit si la un bmw 530D nou...si la tine se manifesta la fel? ca daca da, dau si eu o fuga sa-mi greseze si mie sabotii... tongue.gif
gabriel79438
cand masina era oprita dar cu motorul in stare de functionare, actionand pedala de frana sau levierul franei de mana se auzea un scartait.


S-a rezolvat. In rest cand e trasa frana de mana sau pedala apasata se pot auzi diverse zgomote dar fara a fi o problema tehnica.

Sa aveti grija cu usile nefolosite (ex usa stanga spate la mine nefolosita fiind mai scartaia dar am rezolvat-o prin simpla gresare.


Alta observatie . Cand este AC pronit se mai aud diverse suieraturi.
air_wolf
la citi km ai inceput sa auzi zgomotele la ac? la mine se aud de pe la vreo 102.000... sint rolele sau cureaua...
Cipp
AirWolf, spune-mi te rog, ai avut ceva probleme la directie, motor sau cutie? cred ca esti singurul de pe aici care ai batut suta de mii de km
si vroiam sa stiu cum se comporta masina la rulajul asta. mai ales
ca planul de intretinere la fiat albea e doar pana la 180.000 km blink.gif ...
stiam ca motoarele din ziua de azi merg vreo 300.000 de km in conditii
normale de exploatare. au uitat astia sa mai scrie in certificatul
de service sau atata tine masinutza blush.gif
air_wolf
da, am avut probleme la directie, astia au zis ca e din caseta eu zic ca e din brat... ideea e ca nu se considera garantie... cutia nu mi-a facut probleme desi mai "agata" in marsarier...
da, planul e pina la 80.000... dar jos acolo scrie: uleil si filtrul-10.000, curea si kit rulmenti intinzatori - 60.000km... deci ai plan infinit biggrin.gif
mihai68517
poate avetzi idee sa imi spunetzi si mie cum sa rezolv un scartzait enervant pe partea dreapta la usi sau stalp ca imi este foarte greu sa imi dau seama simt ca o iau razna, parca ar fi dacie, nu mai vb de greierasiiiiiiiii din bord o pun pe seama maiestriei turcilor care cel mai bine stiu sa fac baclava si alte alea decat masini! usile l-am gresat si degresat de n ori :argue:
C Z R
QUOTE(mihai68517)
poate avetzi idee sa imi spunetzi si mie cum sa rezolv un scartzait enervant pe partea dreapta la usi sau stalp ca imi este foarte greu sa imi dau seama simt ca o iau razna, parca ar fi dacie, nu mai vb de greierasiiiiiiiii din bord o pun pe seama maiestriei turcilor care cel mai bine stiu sa fac baclava si alte alea decat masini! usile l-am gresat si degresat de n ori :argue:


referitor la aceasta "dilema" s-a mai discutat, repet: aceasta problema am observat-o si la masini de 2-3 ori mai scumpe, insa la revizia ce am avut-o mi s-a rezolvat problema, deci nu mai arunca pisica in ograda turciei ca nu asa se pune problema.
mihai68517
QUOTE(Alex Aka)
QUOTE(mihai68517)
poate avetzi idee sa imi spunetzi si mie cum sa rezolv un scartzait enervant pe partea dreapta la usi sau stalp ca imi este foarte greu sa imi dau seama simt ca o iau razna, parca ar fi dacie, nu mai vb de greierasiiiiiiiii din bord o pun pe seama maiestriei turcilor care cel mai bine stiu sa fac baclava si alte alea decat masini! usile l-am gresat si degresat de n ori :argue:


referitor la aceasta "dilema" s-a mai discutat, repet: aceasta problema am observat-o si la masini de 2-3 ori mai scumpe, insa la revizia ce am avut-o mi s-a rezolvat problema, deci nu mai arunca pisica in ograda turciei ca nu asa se pune problema.


nu stiu unde anume ai mai observat tu treaba asta, ai vrea sa spui ca ai vazut chestia asta la MERCEDES, BMW, eventual Porsche si alte marci la care toate portierele scartzaie de mama focului, da ma rog poate ar fi interesant sa imi spui si cum s-a rezolvat efectiv problema, in afara de, repet, banala gresare.
p.s. sunt constient ca am o masina slabutza din toate punctele de vedere dar nici sa inceapa pe zi ce trece sa aduca a Dacia nu prea accept, de accea ma tot agit :boxing:
C Z R
QUOTE(mihai68517)
QUOTE(Alex Aka)
QUOTE(mihai68517)
poate avetzi idee sa imi spunetzi si mie cum sa rezolv un scartzait enervant pe partea dreapta la usi sau stalp ca imi este foarte greu sa imi dau seama simt ca o iau razna, parca ar fi dacie, nu mai vb de greierasiiiiiiiii din bord o pun pe seama maiestriei turcilor care cel mai bine stiu sa fac baclava si alte alea decat masini! usile l-am gresat si degresat de n ori :argue:


referitor la aceasta "dilema" s-a mai discutat, repet: aceasta problema am observat-o si la masini de 2-3 ori mai scumpe, insa la revizia ce am avut-o mi s-a rezolvat problema, deci nu mai arunca pisica in ograda turciei ca nu asa se pune problema.


nu stiu unde anume ai mai observat tu treaba asta, ai vrea sa spui ca ai vazut chestia asta la MERCEDES, BMW, eventual Porsche si alte marci la care toate portierele scartzaie de mama focului, da ma rog poate ar fi interesant sa imi spui si cum s-a rezolvat efectiv problema, in afara de, repet, banala gresare.
p.s. sunt constient ca am o masina slabutza din toate punctele de vedere dar nici sa inceapa pe zi ce trece sa aduca a Dacia nu prea accept, de accea ma tot agit :boxing:


am vazut asta la skoda superb, opel astra etc. daca tu consideri ca este asa slaba de ce ai cumparat-o, iar daca tot ai observat asta de ce o mai tii? sper sa nu fi inca unul dintre denigratori ca m-am am cam obosit sa-mi racesc "gura" cu oricine care vrea neaparat sa defaimeze aceasta marca.
mihai68517
salut,

am luat-o de cateva luni si o tin pentru ca ar insemna sa pierd niste bani, mersi ca mi-ai zis de skoda , opel da itzi reamintesc ca nu sunt de 3 ori mai scumpe decat fiat albea, oricum pe ansamblu masina e buna numai ca ma enerveaza chestia asta, as ca poate imi zici cu adevarat daca stii cum s-a rezolvat problema, ca asa ma duc si eu la service da sa nu ma duc aiurea.
mersi si nu te mai agita , parca ai avea actiuni la fiat.
C Z R
QUOTE(mihai68517)
salut,


mersi si nu te mai agita , parca ai avea actiuni la fiat.



sincer as fi vrut, dar n-am nici macar o actiune, daca ai fi citit toate topicurile in intregimea lor nu doar cele ale fiatului ci pe unii useri ai acestui forum ai fi inteles.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.