Help - Search - Members - Calendar
Full Version: intrebare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
dan79362
am o dilema. as vrea sa aflu parerea unor cunoscatori despre noul renault megane. am gasit un renault megane sedan, 2004, benzina, 26000 km pe care as vrea sa-l cumpar dar ezit pt ca prietenii ma sfatuiesc spre un golf adus de afara. pretul ar fi sensibil egal doar ca golful ar fi din 2001-2002, motorina, peste 100000 km. nu cunosc oameni cu renault. cat sunt de fiabile, costuri de intretinere, etc. astept sfaturi
cioaba
gasesti pe aici multe pareri. eu sunt multumit de a mea. la 50000 nu zdrangane, nu da defecte. la preturi nu sunt chiar de speriat, consumabile gasesti compatibile la preturi convenabile(cateodata mai bune ca cele de origine). in schimb service-urile se zice ca sunt scumpe si cam neprofesionale. eu am intrat doar in unul si confirm aceasta parere.
ncristi
Ia meganul smile.gif

Mai baga 5 mil intr-un set de flanse SKF si ai rezolvat toate problemele. Maina este super smile.gif
dan79362
QUOTE(cioaba)
gasesti pe aici multe pareri. eu sunt multumit de a mea. la 50000 nu zdrangane, nu da defecte. la preturi nu sunt chiar de speriat, consumabile gasesti compatibile la preturi convenabile(cateodata mai bune ca cele de origine). in schimb service-urile se zice ca sunt scumpe si cam neprofesionale. eu am intrat doar in unul si confirm aceasta parere.



apropo de preturi piese, intretinere, etc. din momentul in care masina iese din garantie se poate face schimbul de ulei, filtre, etc si in alte service-uri cu preturi ok? adica se gasesc piese si in alta parte decat la renault? in ceea ce priveste uleiul, daca il schimbi in alta parte decat la renault dispare de pe computerul de bord indicatia de a-l schimba sau esti obligat sa mergi in service renault sa-l reseteze ei? de la 30 mii km din cat in cat ar trebui schimbat uleiul si filtrele? imi pare rau daca intrebarile par cam stupide dar nu stiu mare lucru despre renault.
cioaba
daca a iesit din garantie e treaba ta cum si unde o intretii. dar chiar si service-urile lor difera la preturi si calitatea serviciilor, asa ca poti intreba posesorii de renault din zona ta unde merita si unde nu ai ce cauta.

piese se gasesc peste tot, atat de origine cat si compatibile. difera pretul si calitatea, desi nu mereu ce e mai scump e mai bun. nu stiu la M2 ce sistem foloseste computerul de bord, la mine nu apare indicatia de schimb ulei. daca este un sistem cu nr km si apoi resetare trebuie sa ajungi la ei. daca este doar senzor de span in ulei, nu. personal mi-ar fi mai usor sa ignor o indicatie pe care o stiu falsa decat sa dau 1mil sau 2 in plus.
uleiul trebuie schimbat in functie de calitatea lui. eu nu depasesc 10000 pe motiv ca se umple de impuritati, chiar daca producatorul lui garanteaza mai mult. daca te zgarcesti si pui ulei mineral vara il schimbi ceva mai des si ai grija sa nu te prinda gerul cu el ca se ingroasa peste masura. filtrul obligatoriu la 2 schimburi, recomandat de fiecare data ca-i ieftin. la 60000 schimbi kitul de distributie (curele,role), care in vest se zice ca ar fi garantat 100000. asta e mai scump si e bine sa-l faci la ei ca-ti dau garantie pe lucrare.
lucian59987
parerea mea este ca au o motorizare tare reusita,am si eu o laguna din 2000,am cerut si eu ceva pareri de consum etc,si nimik nici un raspuns ,in fine l-am achizitionat direct din germania,cu carte service,km reali,caci a fost o masina recomandata de cineva din germania,in fine consumabilele sunt destul de rezonabile la pret,chiar acum cind iti scriu am schimbat azi un capat de bara,la reprezentanta ma costa de 3 ori pretul la tot ce am facut:capat bara 540mii,directie 1mil.manopera300miiastea le-am facut la un service oarecare nu renault,iar la ei era capat bara ,2,8mil,directie1,4mil,850mii manopera,deci cred ca e o diferenta de la cer la pamant,1,840mil /52 euro la un oarecare service,si la reprezentanta 5,860mil/145euro,deci eu zic ca merita,iar la consum de benzina testat atit pe coputer cit si la plin(5,6 /7,7 /8,9) la motor de 1600/16v/107cp,eu zic ca merita.acum faci cum crezi,se aseaza bine si la drum,deci firma renault sa axat si pe calitate,nu numai nemtii,avind in vedere ca am avut numai masini nemtesti pina sa achizitionez laguna,si sunt f f multumit,atit la cum se aseaza cit si la consum,benzina si consumabile

bafta multa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.