Help - Search - Members - Calendar
Full Version: program diagnosticare ford WDS
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
vladimir79184
Buna ,
Mi-ar prinde bine daca ma poate ajuta cineva cu softul de testare WDS de la Ford. Stiu ca el vine impreuna cu un calculator si o interfata. Il pot instala pe un laptop si apoi cu un cablu si o interfata mi-ar prinde bine. M-ar ajuta si ceva manuale daca aveti.
Va multumesc,
James Kilowatt
De ce ford e vorba?
In mod normal ai nevoie de o interfata (cel mai probabil OBD2)

Eu m-am jucat un program "generic" de diagnosticare care se cheama Efilive. Pentru OBD2 iti trebuie Efilive V5 si pentru CAN-BUS (cred) Efilive V6. Eu am OBD1 (ALDL) si m-am jucat personal cu Efilive V4, insa am ... vazut . :angel: si celelalte versiuni. V5 si V6 sunt chiar mai usor de obtinut pentru evaluare :angel: .
Functie de fiecare model de motor, e un fisier de care ai nevoie .xml pe care cu putin noroc s-ar putea sa fie deja existent in cele venite cu softul sau il poti obtine de pe vre-un forum specializat.


Softurile foarte specializate sunt criminal de greu de obtinut. Eu ma chinui sa caut unul care se cheama "Monio" pentru diagnosticarea si reglarea ECM-ului de gaz de cateva luni bune...
Alexandru
QUOTE(vladimir79184)
Buna ,
Mi-ar prinde bine daca ma poate ajuta cineva cu softul de testare WDS de la Ford. Stiu ca el vine impreuna cu un calculator si o interfata. Il pot instala pe un laptop si apoi cu un cablu si o interfata mi-ar prinde bine. M-ar ajuta si ceva manuale daca aveti.
Va multumesc,


Nu am auzit de softul WDS...nu cumva faci o confuzie? WDS = Wiring Diagram System ?
Pentru diagnoza, Ford foloseste protocolul PWM (Pulse Width Modulation). Ai nevoie de o interfata care sa suporte acest protocol. Iti recomand o interfata multiprotocol cu ELM327. Exista si cateva softuri compatibile cu ea (Digimoto, OBD ScanMaster, ProScan, PCMScan, wOBD, ScanToolnNet, OBD Spy, etc). Daca doresti mai multe detalii ma poti contacta pe PM
florinmargi
QUOTE (Alexandru @ Aug 30 2007, 10:46 PM) *
QUOTE (vladimir79184)
Buna ,
Mi-ar prinde bine daca ma poate ajuta cineva cu softul de testare WDS de la Ford. Stiu ca el vine impreuna cu un calculator si o interfata. Il pot instala pe un laptop si apoi cu un cablu si o interfata mi-ar prinde bine. M-ar ajuta si ceva manuale daca aveti.
Va multumesc,


Nu am auzit de softul WDS...nu cumva faci o confuzie? WDS = Wiring Diagram System ?
Pentru diagnoza, Ford foloseste protocolul PWM (Pulse Width Modulation). Ai nevoie de o interfata care sa suporte acest protocol. Iti recomand o interfata multiprotocol cu ELM327. Exista si cateva softuri compatibile cu ea (Digimoto, OBD ScanMaster, ProScan, PCMScan, wOBD, ScanToolnNet, OBD Spy, etc). Daca doresti mai multe detalii ma poti contacta pe PM



Salut!

ma intereseaza si pe mine softul pentru Ford dar si ceva manuale in romaneste pentru reparatii.
Am un Ford Mondeo din 97 1.8 16V motor Zetec 115 cai.
Daca ma poti ajuta ar fi super.

mersik
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.