Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Va rog ajutatzi-ma cu citeva informatii vreu sa-mi iau motor
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini pe doua roti
iulian-52
Am hotarit ca tre sa-mi iau motor si binenteles ca azi am fost si am inceput scoala de soferi,dar acum incep marile intrebari ce motor sa-mi cumpar,daca super sport sau enduro,cu e cilindree,ce marca si model.
Cred ca o sa [pot investi in motor cam 2000 maxim 3000 E.
Armadyllo
Pai daca mi-aduc aminte bine,legea ar zice ca nu poti sa conduci mai mult de 125 cmc,pana la 2 ani de carnet.Si la capacitatea asta cam gasesti de toate,de la sportive pana la chopper.Numai ca performantele sunt asa cum sunt.
Mai da si tu detalii cam ce-ai vrea de la o moto,pe unde mergi mai mult,ce fel de teren o sa domnine,ce te intereseaza mai mult confort sau viteza si etc...
Paul46623
Inexact. Pentru primii doi ani, daca varsta este sub 21 ani, limitarea este la 25 kw. Peste 21 de ani, cilindreea este nelimitata (cumpararea unei motociclete de 1000 cc ca prima motocicleta este insa puternic nerecomandata).
mike.omega
De unde aceste limitari? blink.gif In codul rutier nu scrie nimic de ce ziceti voi aici....

Intre 16 si 18 ani se poate dobandi A1 cu care poti conduce 2 roti pana la 125cmc si cativa kw. Dupa 18 ani poti dobandi A si poti conduce orice 2 roti vrei si crezi ca poti biggrin.gif
Paul46623
QUOTE("mike.omega")
De unde aceste limitari? blink.gif In codul rutier nu scrie nimic de ce ziceti voi aici...


Asta pentru ca limitarile de cilindree la motociclete nu fac parte (inca) din codul rutier. Fac parte dintr-o categorie de reglementari suplimentare. De aceea inca nu a fost adoptat regimul pedepselor pentru conducerea de motociclete peste cilindreea admisa (poate fi cel mult incadrata la capitolul 'contraventii generale'). Pe viitor aceasta stare de fapt se va schimba si vor mai disparea din varzaciunile de 18 ani ce-si cumpara supersportive de 600 cc.
iulian-52
As vrea sa ma duc afara sa-mi cumpar dar am inteles ca la japoneze este taxa vamala fffoarte scumpa,cineva mia recomandat moto guzzi ,sau aprilia,sau bmw ceva.

As dori o masina super sport daca tot ami iau.
Armadyllo
Art 55 aliniatul 2:"Posesorul permisului de conducere pentru categoria A are dreptul sa conduca o motocicleta cu o putere care depaseste 25 kW sau un raport putere/greutate care depaseste 0,16 kW / Kg,ori o motocicleta cu atas cu un raport putere / greutate care depaseste 0,16 kW /Kg, numai daca are experienta de minim 2 ani pe o motocicleta cu specificatii tehnice inferioare sau daca persoana are 21 ani si promoveaza un test specific de cunostinte si comportament."
Citat din ORDONANTA DE URGENTA A GUVERNULUI ROMANIEI nr: 195 din 12 decembrie 2002 PRIVIND CIRCULAIA PE DRUMRILE PUBLICE.

Cititi si o sa va lamuriti,ceea ce nu am inteles eu este sfarsitul...care o fi testul ala "specific de cunostinte si comportament".

De exemplu legea spaniola zice asa:"pana la 125 cmc poti conduce cu permis B (daca ai mai mult de 3 ani de experienta) si cu A.Ce depaseste 125 cmc,neaparat A.Daca pana la 2 ani vechime carnet vrei sa circuli cu moto mai mare de 125 cmc ...si pana la cat vrei tu 2000 cmc,iti trebuie kit de limitare a puterii la 34 CP .Peste 2 ani poti sa scoti kitul si te doare la basca".Si legea de aici este in conformitate cu cea europeana,si este posibil sa fie instituita si la noi...daca intram biggrin.gif .
Paul46623
QUOTE
Cititi si o sa va lamuriti, ceea ce nu am inteles eu este sfarsitul...care o fi testul ala "specific de cunostinte si comportament".

Testul ala nu exista. Sau mai bine zis exista dar nu este recunoscut oficial (si nici nu exista pedepse specifice pentru cei ce nu au documentul doveditor).
Ultima oara cand m-am interesat erau doua scoli in Bucuresti ce ofereau "cursuri pentru aprofundare cunostinte": Moto TT (au si cursuri normale pentru cat. A) si Moto Evolution (care din cate stiu sunt specializati in asa ceva). Repet insa, acestea sunt neoficiale.
iulian-52
Cred ca se refera la testul psihologic ,dar s-au exprimat asa
Armadyllo
QUOTE("Paul46623")
QUOTE
Cititi si o sa va lamuriti, ceea ce nu am inteles eu este sfarsitul...care o fi testul ala "specific de cunostinte si comportament".

Testul ala nu exista. Sau mai bine zis exista dar nu este recunoscut oficial (si nici nu exista pedepse specifice pentru cei ce nu au documentul doveditor).
Repet insa, acestea sunt neoficiale.


Adica ordonanta este neoficiala? Cu testul m-am prins cumva,dar tot este specificat destul de clar timpul care trebuie trecut pana sa conduci linistit un 600 cmc de ex.
Paul46623
Nu, ziceam ca acele cursuri sunt neoficiale. Adica tidulele emise de scolile respective au valoare mai mult simbolica (desi garcea de pe strada va fi probabil multumit daca-i produci fituica respectiva). Motivul este foarte simplu: nicaieri in ordonanta (sau in variile anexe ce tin de aplicarea ordonantei) nu scrie in ce consta testul de aptitudini specifice. Nu exista standardizare in ceea ce priveste componenta cursurilor si desfasurarea testului. Din acest motiv respectiva ordonanta este inaplicabila in practica, desi exista... "workaround"-uri pentru ambele parti implicate in 'conflict' (in cazul in care n-ai hartioara aia, chiar asa neoficiala cum e ea, garcea te poate plezni cu o 'conducere preventiva' sau alta contraventie generala; deh, dupa cum ti-e si norocul; uneori ii poti convinge ca e momentan inaplicabila).
Sper ca pe viitor sa se completeze regulamentul cu datele inca lipsa.
Armadyllo
Pai regulamentul asta are multe lipsuri si formulari intelese doar de ei (aia care l-au generat) :bash: bicycle.gif
"Fituicele" alea de unde se pot procura?....de la oricare scoala de soferi?,ca eu cand am facut scoala,chiar am intrebat instructorul:in ce consta testul asta,si cum pot sa mi-l atribuiesc,si nu a putut sa-mi raspunda la intrebare,pt ca in lege nu este specificat mai mult decat in aliniatul asta.Presupun ca Garcea invarte cuvintele cum vrea el,si tot scoate ceva de la tine.Tu de ex...ai vazut vre-o "diploma" de aia de promovare a testului?
pretorian
QUOTE(iulian-52)
Am hotarit ca tre sa-mi iau motor si binenteles ca azi am fost si am inceput scoala de soferi,dar acum incep marile intrebari ce motor sa-mi cumpar,daca super sport sau enduro,cu e cilindree,ce marca si model.
Cred ca o sa [pot investi in motor cam 2000 maxim 3000 E.

Daca vrei sa cauti o motoreta intra pe site-urie de specialitate caci aici slabe sprante sa gasesti, acesta e un site mai mult pt. masini beer.gif
eddie
....
pretorian
QUOTE(E d d i e)
....


biggrin.gif merci
Seri
Se gaseste motor de 125cc in 4 timpi? Cele in 2 timpi nu-mi plac pentru ca suna ca o drujba si consuma mult.
Un chopper de 125cc are un sunet gros sau tot de drujba?
Armadyllo
Daca vrei chopper de 125...ai de unde alege:Honda Shadow,Suzuki Intruder sau Marauder nus' sigur,Yamaha DragStar,si ar mai fi.Pe aici preturile se invart pe la 4 mii si un pic(eurasi). Aha...toate-n 4 timpi.Nu prea se mai fac in 2 timpi

Ceea te-ar mai interesa...sunetul, tot cam ca o drujba, nu te astepta la Harley.Poti sa-i schimbi toba, galeriile, sa scoti filtre...sunetul tot subtire este...datorata capacitatii cilindrice, exploziei, etc.
Daca vrei sunet mai "interesant"...musai capacitate mai mare...600 in sus biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.