Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fluierat ambreiaj
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
danmatyas
dragilor, azi am remarcat un tiuit, ca un fluierat, dar foarte mic e aproape insesizabil..apare atunci cand pedala de ambreiaj e apasata.stie cineva din ce cauza se aude? ar trebui sa ma ingrijoreze? ce piesa poate cauza fluieratul acesta ? mersi mult..
Dan27
rulmentul sau placa de presiune de la ambreiaj,am patit si eu la 525d si nu a trebuit schimbat nimic,doar a uns pe acolo mecanicu cu vaselina rezistenta la temperatura.Dar tot a fost scumpa manopera ca a dat jos cutia..deci deocamdata lasa-l asa.
danmatyas
nu se buleste daca il las asa? smile.gif
Dan27
in timp poate va face tot mai urat si atunci o sa fie cazul sa umbli acolo dar deocamdata uita-l
James Kilowatt
Probabil ca e rulmentul de presiune. Il schimbi cand schimbi si discul si gata.
Virgil47474
QUOTE(dan florin57283)
nu se buleste daca il las asa? smile.gif


se poate bloca rulmentul, se poate gripa rulmentul si atunci iti freaca pe placa de presiune pana o rupe sau poate sa te mai tina mult si bine.....

daca e vechi discul de ambreiaj, nu merita sa risti, schimba-l impreuna cu rulment si placa (daca e nevoie)
florin55503
il schimbi cand schimbi tot kitul de ambreiaj. o sa fie destul de scump de schimbat kitul
danmatyas
mersi, mi-au zis din service ca pot sa il las daca nu ma deranjeaza.partea proasta e ca tre data jos cutia sa se schimbe..si si rulmentul e hidraulic si costa vreo 4 milioane cel mai ieftin sad.gif(
Dan27
pai eu ce ti-am zis?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.