Help - Search - Members - Calendar
Full Version: programul "rabla"
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
doina-lucica46181
Mai poti sa-ti dai "Dacia"veche ca avans la achizitionarea unei masini noi?
V56465
Salut!

Da. Programul a fost prelungit si este valabil si in 2006! Succes!
BandiT
da, dar cu conditii:
sa fie cu actele in regula
masina sa fie in stare de functionare
sa fie pe numele tau de cel putin 6 luni de zile
bafta
V56465
Programul este valabil si pentru persoane juridice???
liviu71426
S-a prelungit acest program si in 2006? Pana la ce data? Si in afara de Dacia mai poti lua si alte masini? Stiu ca era valabil odata si pentru Skoda.
Cipicanu`
O sa intre si la Skoda cu siguranta...doar anul trecut au fost locul 2 la vanzari pe tara
RUE
salut,

vestea proasta este ca din cate stiu ministerul mediului este implicat si in proiectul masinilor vechi dar si in cazul digurilor sparte si urmarilor. deci imi e frica sa nu cumva sa se mai renunte la unele planuri.
liviu71426
Spuneti-mi si mie va rog, unde pot merge cu masina veche, la ce centre sau de unde pot obtine mai multe informatii. Am auzit ca s-ar fi prelungit si in 2006 dar unele persoane spun ca de la 01.06.2006. Am innebunit de cat am cautat.
BandiT
teoretic cei de la remat trebuie sa detina toate informatiile...
deci acolo sa incerci..
in principiu se pot lua mai multe marci de masini in acest program..anul trecut s-au luat dacia, skoda , renault, fiat , citroen, daewoo..etc.
sunt niste conditii generale: masina sa fie in stare de functionare , cu actele in regula si inscrisa in circulatie , sa aiba maxim 1500cmc , proprietarul sa o aiba de mai mult de 6 luni , etc
aceste conditii erau valabile anul trecut.
rematul trebuie sa detina informatii complete.

nota: Rematul este societatea de stat care se ocupa de achizitia si valorificarea deseurilor. Remat.
bafta.
Vladimir73682
Ca sa discutam la subiect:

- textul ordonantei de anul trecut il gasiti aici;

- din declaratiile Sulfinei Barbu, in acest an prevederile vor fi similare.
Andrei74769
Ministerul Mediului a anuntat, la inceputul acestui an, ca programul de innoire a parcului auto va fi reluat, dar de fapt PROGRAMUL NU A INCEPUT INCA.

Conform celor spuse de ei, ar urma sa inceapa din nou in luna iunie, asta daca ii credem pe cuvant. Procedura va fi ca anul trecut: intai trebuie sa se hotarasca guvernul cati bani are, dealerii de masini sa se inscrie in program si abia in ultima faza vine randul nostru sa le ducem masinile la fier vechi. Totusi, pentru ca in 2005 a fost inghesuiala, iti recomand sa vorbesti din timp cu un dealer prietenos care stie ca se va inscrie in program.
mihai34151
Salut tuturor. Am citit un articol prezentat pe www.masini.ro prin care doamna ministru Sulfina Barbu declara ca in acest an din fondul de mediu se aloca 49.5 mil. RON pentru inoirea parcului national auto. Stie cineva daca acest program se aplica in acest moment?
Meditatorul
era vorba la 01.06.2006, s-a amanat si acum incepe programul "Rabla" de la 01.07.2006.
adrian4u82
Se merge din data de 07.07.06
liviu71426
Am auzit si eu reclame la radio ca se pot lua cu programul asta si Skoda si Renault. Asa sa fie? Insa nu am gasit nicaieri o lista a sociatatilor autorizate la care sa mergi cu masina veche si nici o lista cu marcile de masini care pot fi achizitionate prin acest program. Stiti ceva?
ivghenie74744
inainte de a va duce masina la remat duceti va si intrebati ce conditii se impun ,va asigur ca se obtine destul de greu o masina noua asa.
StefanVVTi
cica masina trebuie sa fie "functionala", dar sunt mai multe conditii pe care trebuie sa le indeplinesti. am un vecin care a dat o Skoda de-o seama cu mine si isi ia Fabia acum. O sa il intreb, si o sa dau mai multe detalii privind procesul.
Jonin
S-a incheiat programul,,rabla''pt multe marci.
Pt Logan si Daewoo trebuia sa dai spaga.
cristina83259
Am fost acceptati in programul rabla. Dosarul acceptat, trimis la Bucuresti la firma, platit factura proforma pe 20 iulie 2006 (am platita cash masina, fara cei 30 mil.), masina noua venita in 10 iulie, facut comanda in luna mai 2006. Din 20 iulie asteptam venirea facturii de la Trust Motors Bucuresti, ptr. a putea ridica masina din curtea Servunion-ului Iasi.
Nu stim ce se intampla, nici macar dealer-ul nu poate sa ne raspunda la problema.
Daca cineva a mai intrat in programul rabla si a avut asemenea neplaceri poate ne indruma ce sa facem. Noua ni se pare anormala situatia sa asteptam atatea zile ridicarea masinii, mai ales ca am platit-o imediat. Avem programat concediu, suntem deja stresati ca nu vom putea lua masina in timp.
La cine am povestit ce ni se intampla s-au mirat, toti colegii care au intrat in program au deja masinile in posesie (la alte firme), totusi, plata facturii proforme implica o accelerare a procesului de vanzare-cumparare, in mod obisnuit nu ar fi trebuit sa avem probleme. Cel mult cateva zile de asteptare, 2, 3, dar nu mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.