Help - Search - Members - Calendar
Full Version: De ce sedanurile bat masinile sport
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
fishbone
Fiti atenti de ce masinile "normale" uneori sunt mai bune decat cele cu pretentii. E unul din motivele pentru care eu prefer sleepers in favoarea celor pline de testosteron.

QUOTE("Red Lion on Nissanclub forums")
Kind of hesitant to post this, but, here it goes.

As many of you know, your boy Red is a touge racer. Mountain passer. Back-roads cowboy, you get the idea. Lately I've been clearing stress on a nice long course near my hometown, a mountainous road with lots of highspeed sweepers and some long straights in between. Not very technical of a course but good for some blood pumping and stress relief.


So I went out on it last weekend around dusk but two corners into it I had transmission problems and I couldn't get my transmission to even go into a gear. Well, there's a long 1/4 mile straight after those two corners and I stopped about halfway through and managed to get it into gear. Well, I looked behind me and there was a car coming up over the hill and fast down the 1/4 mile straight. I decide not to stay in his way so I book it and go. I look behind me and he's gaining on me, really fast. He's not out here for a nice evening cruise, he's out for speed. I am NOT in the mood.

Full throttle, I go at it down the rest of the 1/4 mile stretch, and dive into the first lefthander at 60mph, I then hit the gas, brake hard, and fly into the next corner at 65mph and gas on the way out. I fly into an 1/8 mile straight but I can't shift into 4th so I just have to make do and keep it at 6000rpm until the next corner. The car is still behind me, catching up on the straight but he got left behind a little on the corners.

I brake hard, enter the first of three consecutive corners (a right hander) at 65mph, keep it stable, set up my line for the next corner, left hander, and enter at 65mph, gas, brake a little, enter the last corner a right hander at 60mph, keep it stable as there's a few oncoming cars (don't want to slip and cause an accident) and then I hit the gas. Exit speed around 70 as I go down one last small straight, the car behind me is there striving to keep up but getting left behind. There's a truck at the end of the straight so I slow a tad, but he's going straight down a fork in the road and I take the other path: two consecutive uphills.

Shoot down the last bit of the straight, brake hard, enter at about 65mph, hit the gas, slight understeer to fight with so I maintain throttle control, set up my line for the last corner a right hander, keep it stable as another car comes down the hill and rocket out at 70mph plus. I try to shift again, but the transmission is jamming, so I put on the hazards and slow down.

About 1/8 mile after the corners I see the headlights coming uphill, and about a 1/4 mile after the corners, when I've finally slowed to a complete stop and am turning, the car behind finally has caught up to me. He's not slowing down, and when he sees I'm turning into the nearest driveway he passes me in the oncoming lane and goes by. I'm curious as to what he is, so I turn to look as he passes, expecting to see a modded Civic or such, a Stang, maybe a Vette or even a Porsche. Instead I see a Crown Victoria with the nice pretty yellow words "Sherrif" painted across the side doors.

...

Why he didn't put his lights on or stop I don't know. Maybe he was thinking "get out of my way you fat foor door family sedan, I have to catch up to that sports car that outran me on the mountain!"



Mai pe scurt: gagiul a fost urmarit de un politist pe drum intortocheat de munte, cand l-a prins in sfarsit din urma a trecut pe langa el nesuspectand sedanul de mers la piata si continuand in cautarea unei masini sport care de fapt nu exista.
Gagiul cu pricina conduce un Nissan Altima.
HalbaSus
Eu cred ca seriful venea de la carciuma, si se grabea acasa ca il astepta nevasta cu facaletul biggrin.gif. Daca vroia sa il opreasca punea sirenele... eu cred ca politia se grabea altundeva si n-avea timp sa il opreasca pe vitezomanu' gica... in plus nu stiu cum e in state dar la noi degeaba merge politistul in spatele tau cu 200 km/h... ca daca n-are radar nu are ce sa-ti faca, doar proba video + radar fiind admisa in instanta.
fishbone
"La voi" e nasol atunci ca scapa multi nebuni. A ba nu, e nasol la noi, unde legea e dura si e impusa.
Cateva din capetele de acuzare care le capata gagiul ala:
-reckless driving
-reckless endangerment [ca erau alte masini pe drum]
-speed contest
-fleeing from a police officer
-plus amenda pentru cat mergea peste limita de viteza

In momentul in care-l oprea, il aresta pe loc si-l baga la parnaie vreo 3 zile. Apoi, nu stiu cum e in statul lui, dar in Nebraska pot sa-ti spun ca suma celor de mai sus ii aduceau 12 puncte pe carnet lejer, fix destul cat sa il suspendeze si asigurarea probabil sa i se dubleze de ajungea de la 200 de dolari sa plateasca vreo 400. Pe luna. Aici ratele la asigurarea pe masina sunt strans legate de ce prostii faci pe drum. O amenda de viteza poate insemna 30 de dolari in plus pe luna. Asta inseamna 360 de dolari pe an.
Tell you something else. Daca te opreste un politist ca mergi cu 50mph sau mai mult peste limita de viteza si ai pasageri in masina, te poate acuza cu attempted manslaughter, masina fiind considerata "deadly weapon".

Am urmarit acel topic cu interes si e sigur ca politistul l-a vazut ca-i da talpa si s-a luat dupa el cu intentia de a-l opri, probabil ca l-a perceput si cu radarul ca sa confirme. Nu s-a putut tine dupa el din diverse motive [nu ca Altima ar fi un Ferrari] si cand in sfarsit l-a ajuns din urma nu l-a recunoscut pentru ca de la distanta aceea nu si-a dat seama ce masina e si dupa ritmul in care a mers, el probabil cauta un coupe sport. Stopurile de la Altima sunt perfect rotunde si pe timp de noapte, din cauza gabaritului si distantarii dintre ele, de la distanta o poti confunda cu un Corvette sau ceva similar.

Ce vroiam sa spun e ca decat un Porsche 911 rosu, mai bine un ///M argintiu si am luat avantaj de acel topic pentru a deschide aceasta discutie, folosindu-l ca exemplu absolut perfect. Care crezi ca bate la ochi mai degraba la un politist? Masina care o conduci poate fi factorul decisiv intre o amenda sau atentionare verbala. De-aia eu nu agreez de exemplu masinile ca cele din telenovela Rapido y Furiosso, trecand peste faptul ca sunt ca niste pomi de craciun. Prefer sleeper-ele. Eu am scapat de 2 amenzi de care stiu pana acum din cauza masinii. Odata noaptea cu un tip intr-un Ford Probe bricolat, mergeam cu 10 mile peste limita de 60. Politistul l-a oprit pe cel in Probe pentru ca l-a perceput ca fiind gagiul cu impresii, masculul teribil. Mie mi-a vazut probabil xeoanele si masina si s-a gandit eh, scumpa, asta-i un obosit mai in varsta care a adormit cu talpa pe acceleratie. Se mai intampla. Si am scapat.
Pe cealalta parte, dintr-o coloana de 8 masini care circulau toate cu 90 pe restrictie de 65 pe autostrada, fix pe sora-mea s-a decis politistul sa o opreasca, chit ca era pe la mijloc intre ele. Ea conduce un Eclipse rosu.
Si daca te duci in instanta sa te certi cu judecatorul sa-ti stearga amenda ca de ce te-a oprit tocmai pe tine, sti ce-ti baga ca replica? Sunt multi pesti intr-un rau, nu-i poti prinde pe toti.

A da. Toate police cruiser-ele sunt echipate cu radar.
HalbaSus
Dumnezeule ce mi-a fost dat sa aud:

QUOTE
Tell you something else. Daca te opreste un politist ca mergi cu 50mph sau mai mult peste limita de viteza si ai pasageri in masina, te poate acuza cu attempted manslaughter, masina fiind considerata "deadly weapon".


Sistemul american de drept e... nu gasesc cuvinte... oricum traducerea la "attempted manslaughter" este "tentativa de omor din culpa"... tentativa si culpa se exclud reciproc. Este ca si cum ai zice "tentativa de vatamare din greseala"... ori e din greseala ori e tentativa. Desigur prin faptul ca mergi cu o anumita viteza ar trebui sa prevezi ca poti provoca moartea pasagerilor si asta poate insemna "culpa cu prevedere" dar in majoritatea sistemelor de drept normale ea nu este reglementata diferit... si in nici un caz nu este pedepsita "tentativa" la asa ceva... God bless europe... cu toti retardatii si comunistii nostrii... macar nu ma pot aresta pt "tentativa de omor din culpa" :bash:
fishbone
Freakin weird, I know
QUOTE
E. Procedure and Sentencing in Attempted Manslaughter.

A number of practical issues need to be dealt with in order to implement the partial defence of provocation to attempt, and the offence of attempted manslaughter.

(a) The prosecution may charge the defendant with attempted manslaughter where circumstances of provocation surround an attempted killing. This springs directly from the 1981 section.

(cool.gif On a charge of attempted murder, the jury may find the defendant guilty of attempted manslaughter. This would follow from s.20 of the Code read in conjunction with the 1981 section quoted above.

© On a charge of attempted murder, the court may accept a lesser plea of attempted manslaughter. This would follow from the current practice of the court in relation to murder/manslaughter.

(d) When passing sentence on a person convicted of attempted manslaughter, the Court should recognise that the jury, or the prosecution, have recognised that this was not so serious an offence as attempted murder, and pass sentence accordingly. Murder, manslaughter, attempted murder, and attempted manslaughter, all carry the same maximum penalty - life imprisonment. It would generally be as inappropriate for the Court to pass the same sentence for attempted manslaughter as it would for attempted murder as it would be to pass a life sentence for manslaughter under provocation


http://firedrake.org/drpete/manx3.htm
HalbaSus
Mie si faptul ca te trimite la inchisoare... (mai ales ca e una pe cateva zile) mi se pare o chestie total aiurea. De ce ? pai care e rolul inchisorii ? Rolul inchisorii este de a tine departe de societate pe indivizii periculosi pt aceasta si pt a reeduca persoanele care incalca legea.

Ok, ai mers cu 150 la ora in oras... sa-ti fie rusine, bad boy... pt a indeparta pericolul social pe care il reprezinti e suficient sa-ti ia carnetul... sau sa-ti confiste masina... faptul ca esti vitezoman nu inseamna ca esti un pericol public cand circuli cu tramvaiul spre exemplu.

Reeducare... c'mon... ce reeducare o sa ai in inchisoare ? Poate mai inveti una alta de la colegii de celula biggrin.gif... Te pot obliga sa repeti scoala de soferi sau sa faci un curs de siguranta rutiera or something... Ideea de "inchisoare pe post de pedeapsa" este o conceptie medievala... nu mai bine biciuiesti vitezomanii si gata ? pt ca logica este aceasi (ai facut un lucru rau, te pedepsim).

Faptul ca ti se mareste asigurarea in functie de conduita in trafic e o practica internationala (se va trece si la noi la un sistem asemanator)... sincer mi se pare mai mult o reglementare impusa de lobby-ul companiilor de asigurare dar sa zicem ca este justificabila logic. Nu sunt de acord cu ea... dar sunt o groaza de lucruri cu care nu sunt de acord si totusi le accept.

Revenind la topic: un M3 sare la fel de bine in ochi ca un 911... poate noaptea sa ai mici avantaje...

Cat despre tipul cu altima... politistul care il urmarea (daca il urmarea pe el) e extrem de prost sau sta foarte prost cu vederea... cum de nu i-a luat numarul de inmatriculare... mai ales daca avea camera aferenta radarului.... in al doilea rand... stopurile nu isi modifica forma.... aceleasi stopuri le vedea si cand mergea cu 120 si cand mergea cu 70... eu imi mentin parerea ca politistul nu il urmarea pe tip... mai ales ca si el a zis ca politistul mergea tare inca inainte sa inceapa "cursa" (asta era si motivul pt care a vrut sa "concureze").
fishbone
QUOTE("HalbaSus")
Mie si faptul ca te trimite la inchisoare... (mai ales ca e una pe cateva zile) mi se pare o chestie total aiurea. De ce ? pai care e rolul inchisorii ? Rolul inchisorii este de a tine departe de societate pe indivizii periculosi pt aceasta si pt a reeduca persoanele care incalca legea.

E aceasi practica in cazul unui DUI, aceasi mentalitate. Esti un pericol imediat, deci te ia in primire pana-ti ... trece.

QUOTE
Ok, ai mers cu 150 la ora in oras... sa-ti fie rusine, bad boy... pt a indeparta pericolul social pe care il reprezinti e suficient sa-ti ia carnetul...

Nu, pentru ca se abordeaza ideea altfel. Cu 150 la ora in oras denota ca esti inconstient. Iti ia carnetul si nu rezolva nimic, tu conduci fara carnet.

QUOTE
Faptul ca ti se mareste asigurarea in functie de conduita in trafic e o practica internationala (se va trece si la noi la un sistem asemanator)... sincer mi se pare mai mult o reglementare impusa de lobby-ul companiilor de asigurare dar sa zicem ca este justificabila logic. Nu sunt de acord cu ea... dar sunt o groaza de lucruri cu care nu sunt de acord si totusi le accept.

E ceva perfect normal. Modul la care conduci arata daca esti sau nu esti factor de risc. Factor de risc mare, asigurare mare. Simplu si logic.

QUOTE
Cat despre tipul cu altima... politistul care il urmarea (daca il urmarea pe el) e extrem de prost sau sta foarte prost cu vederea... cum de nu i-a luat numarul de inmatriculare... mai ales daca avea camera aferenta

Radarele nu au camera foto, in schimb au camere video montate in masina. Tipul era prea departe de politist, avea o distanta de aproape un sfert de mila in fata lui. De aici se explica si faptul ca nu si-a dat seama ce masina alerga.
Watcher
QUOTE("fishbone")
Nu, pentru ca se abordeaza ideea altfel. Cu 150 la ora in oras denota ca esti inconstient. Iti ia carnetul si nu rezolva nimic, tu conduci fara carnet

Nu, nu merge asa. Nu se poate sa te pedepseasca PREVENTIV, ci numai pentru ce AI FACUT deja.

Daca te gaseste ca conduci fara carnet - sanctiune pt asta. Daca ai si antecedente, sanctiune mai mare, etc. Dar nu, daca ai incalcat o regula inseamna ca nu ai respect fata de reguli, deci ai putea sa incalci oricand orice regula, deci hai la executie... Nu merge asa wink.gif
fishbone
Okay ... daca vreti specifice, studiati legea aici. Eventual un Google.
Tot ce pot sa va spun la sigur e ca se face arest pentru reckless driving, ca si pentru DUI. Si nu e un arest preventiv, e un arest pentru ... reckless driving. Reprezinti un pericol pentru cei din jur si trebuie sa fi scos din circulatie, temporar sau permanent. That is all. Nu asteapta pana faci 10 victime, au deja motiv de-ajuns sa te infunde. La naiba, ca se face arest si pentru "drunk in public", judecand-o ca facandu-ti tie un favor, adica te iau si te baga la detox pana iti revii, dupa care iti dau drumul acasa bine-mersi. Au grija de tine, nu cumva cazi si-ti rupi gatul intr-un santz.

Interesant cum stau lucrurile aici, nu-i asa? Nu-i de mirare ca americanii conduc cum conduc si li se par europenii nebuni de legat. Si pe buna dreptate.

Reckless driving penalties:
http://apps.leg.wa.gov/rcw/default.aspx?cite=46.61.500
http://vatrafficlaw.com/reckless.html
http://www.gencourt.state.nh.us/RSA/html/XXI/265/265-79.htm

De notat ca reckless driving e Class 1 Missdemeanor, in aceasi clasa cu DUI, adica condusu' beat.
fishbone
Oh, by the way
QUOTE("HalbaSus")
Sistemul american de drept e... nu gasesc cuvinte... oricum traducerea la "attempted manslaughter" este "tentativa de omor din culpa"... tentativa si culpa se exclud reciproc. Este ca si cum ai zice "tentativa de vatamare din greseala"... ori e din greseala ori e tentativa. Desigur prin faptul ca mergi cu o anumita viteza ar trebui sa prevezi ca poti provoca moartea pasagerilor si asta poate insemna "culpa cu prevedere" dar in majoritatea sistemelor de drept normale ea nu este reglementata diferit... si in nici un caz nu este pedepsita "tentativa" la asa ceva... God bless europe... cu toti retardatii si comunistii nostrii... macar nu ma pot aresta pt "tentativa de omor din culpa" :bash:

Definitia la manslaughter
http://www.google.com/search?hl=en&lr=...on&ct=title

The unlawful killing of another without intent to kill; either voluntary (upon a sudden impulse); or involuntary (during the commission of an unlawful act not ordinarily expected to result in great bodily harm).

Deci e si una si alta, voluntar si involuntar.
Ti se pare prea strict sistemul legal cand esti de partea cealalta, dar cand esti cu familia in masina e bine, ai un simtz de siguranta stiind ca nebunii nu scapa.
HalbaSus
1. Si in europa se pedepseste cu inchisoarea omorul din culpa.
2. Cu ce ar trebui sa stau mai linistit ca unul imi omoara familia si ajunge la inchisoare ?
3. Din punct de vedere juridic definita mi se pare prea generala. In sistemele europene exista infractiuni distincte: Omor din culpa, depasirea limitelor legitimei aparari, respectiv lovituri cauzatoare de moarte, in plus la omorul din culpa exista diferite grade ale culpei: culpa fara prevedere, culpa cu prevedere si infractiune praeter intentionata (cand ii dai un pumn puternic la unu in fata, nu esti sigur ca moare, dar daca moare nu te deranjeaza foarte tare). Dar ma rog, astea sunt deja probleme de doctrina juridica care nu au o relevanta foarte mare in cazul nostru...

S-au discutat aceste diferente pe un alt topic (Bravura vs realitate..) si US nu are o rata mai scazuta a mortalitatii provocata de accidente decat alte state europene.
fishbone
QUOTE
2. Cu ce ar trebui sa stau mai linistit ca unul imi omoara familia si ajunge la inchisoare ?

Nu, era vorba doar de legile stricte ale circulatiei, atata tot.
Sunt chiar curios in legatura cu niste statistici apropos de numarul de decese la volan in SUA si Europa. Are cineva?
Am gasit cifre pentru SUA in 2004
http://www-fars.nhtsa.dot.gov
38.253 accidente fatale
Trebuie insa luat in considerare si cata lume conduce si populatia.

Si niste statistici din 2005
HalbaSus
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=7384

Daca ai rabdare sa citesti tot topicul o sa descoperi statistici cam din toate tarile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.