Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Superb & Roomster
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Pages: 1, 2
george
Recent am dat comanda la o Skoda Superb Confort. am luat-o cu lemn, partial de piele, esp, faruri bi-xenon si niste chestii electronice (ecran maxi-dot, tempomat si climatizare automata dar asta este in clus in pachetul confort) in total m-a ajuns 27000 de euro. ce parere aveti? merita banii? astept raspunsurile voastre
valentin
merita ma, fericitule!
calin1
Cred ca ai facut o treaba buna ca te-ai orientat la o SKODA SUPERB.Este o masina f. buna.Toata lumea spune asta.
[addsig]
OMEGA
e o masina SUPERBa si merita banii pacat ca s-ar putea so scoata din productie din cauza vanzarilor prea mici
A Go Go
Pentru Solom

Pai daca este asa de buna Skoda Superb de ce o scot din productie ?
Sa-ti spun eu de ce :fiindca nimeni nu o cumpara
Cu 27000 de euro poti sa cumperi o Toyota Camry dotata la maximum si care va merge 10 ani si cu un motor de 6 cilindrii.
Referitor la cel care a intrebat daca a facut o investitie buna ii raspund ca nu pentru 27000 de euro.
Ce-i Superbul ? Un Passat si atita tot.
Dragos4
Tot vad pe aici dintre voi care spun ca masinile din China, Japonia sunt rezistente si mult mai bune, cineva zicea ca Nissan este mult mai bun ca Mercedes, ca Mercedesul se strica imediat si nu e rezistent deloc, ca dai bani multi degeaba, doar ca se cheama Mercedes, iar ca Nissan "nu se strica niciodata, repet, niciodata". Pai eu cred ca nu stau chiar asa treburile. Eu zic ca Europa face masini mai bune decat cei din orientul indepartat. Si oricum... cred ca daca ai Nissan sau Toyota si ti se duce ceva, cred ca deabia atunci poti spune ca nu se gasesc piese. Binainteles ca a meritat sa dea 27 000 pe Superb. Cica e doar un Passat. Pai si ce? si Passat e foarte buna. Sa si cum ai fi zis ca Superb e doar o Lada Samara. No Offence. Numa Bine.
A Go Go
Dragos
Se vede ca nu ai fost propietar de nici o Toyota pina acuma sau cel putin o Honda sa Nissan sau chiar Mazda....
Altfel nu ai mai lauda masinile europene care astazi nu mai sint cum erau inainte prin anii '70.
Au ramas in urma, Mercedesul ,VW, si Renaultul,Skoda,lada,
Japonia ( nu toate tarile asiatice) este pe primul loc in calitatea si ca satisfactie a cumparatorilor auto care platesc dolari grei pentru calitate.
Un Lexus nu se compara cu Mercedesul ,la fel si un Nissan Q 45 sau Honda Accura. Calitate totala si nu ai nici problema cu ele 10 ani nu 3 saptamini....
FLORIN2
Sa stii ca LEXUSul in toate testele auto de pana acum era sub MERCEDES. Cu putin e-adevarat dar era sub, cred ca ti-am mai spus asta, cat despre TOYOTA, HONDA etc. sa-ti dau un exemplu: un prieten are o Honda Accord din 89 si dupa un mic accident a ramas fara far, aripa dreapta si masca. Si dupa ce a cautat in schroturi din Timis si Arad s-a hotarat sa faca comanda de la fabrica sau din Spania ca altundeva nu a putut gasi asa ceva, si dupa ce a pregatit 500S a gasit la cineva una paradita si i-a cumparat piesele asa ca decat cu frumusetea in curte si piesele pe alt continent mai bine cu bastinasele pe drum si tot pe drum..... SUPERB va fi scoasa din productie pt ca VAG-grupul auto Volkswagen vrea sa restranga gama de productie: Seat sa faca masini mici-medii, Skoda-medii si Audi-VW de lux asa ca nu e scoasa SUPERBa din competitie pt ca nu e buna ci pt ca asa merg lucrurile cand SEFU dicteaza ceva.
A Go Go
Pentru Florin

Este scoasa din productie ca nu se vinde bine se chiama "down sizing" si asta inseamna fiecare companie care are probleme cu vinzarile isi inchid unele departamente care merg prost .La fel si cu VW.
Dupa parerea mea ar trebui sa inchida tot VW care dintr-o fabrica care se dorea sa produca masini ieftine ,bune si pentru buzunarul omului de rind s-a transformat intr-un producator de masini de lux dar si-a pierdut angajamentul luat la inceput .
Din numele de "masina poprului " astazi ar fi trebuit sa se numeasca" masina bogatilor "de proasta calitate.... ma refer la masina
DORU
N-ai mentionat nimic despre motorizare...dar chiar si asa, doresc sa amintesc ca Superb este cu 20 cm mai lunga decat Passat, deci asemanarea se refera doar la caroserie...As alege oricum ca motorizare 2.5 TDI / 163 CP full option...Am mers cu una si am ramas mut cat loc ai in spate, nu mai amintesc dotarile mult peste Passat...Parerea mea smile.gif
CRG
Cum vi se pare conceptul si ideea? Va avea oare succes in Ro?
BRAC
Pentru distribuitorii de tigarete,articole de papetarie...etc. va fi o optiune foarte atractiva.
Eu cred ca va avea succes.
a3des
Deocamdata la noi se va comercializa versiunea cu scaune, probabil ca si auto pentru distributie va avea mai mare succes varianta utilitara care va aparea putin mai incolo. Eu vad versiunea cu scaune o masina polivalenta avand in vedere interiorul ei prezentat deja in clipurile de pe skoda-auto.com
DORU
Cei care au in vedere Opel Meriva sau Ford Fusion vor avea batai de cap. Roomster ofera destule in privinta asta...
BRAC
Daca Skoda ar mai scoate un suv-let la preturile cu care ne-a obisnuit si cu motorizari rezonabile ar da lovitura. Cele europene sunt "scumpe foc", iar la cele japoneze sau coreene cand adaugi taxele vamale tot la "scumpe foc" ajungi.
DORU
Skoda nu are inca girul VAG sa scoata modele cu care sa concureze rudele din concern. Daca nu exista un succesor pt Superb, inseamna ca per total firma isi alege un anume target de pe piata. Iar cu un nou Superb probabil ar calca pe bataturi limuzine precum noul Passat sau A6, ceea ce nu reprezinta strategia de moment a grupului. ma mir sincer ca Roomster devine realitate. Ma asteptam insa sa vad si o serie limitata macar de Tudor (coupe cu V6)...
BRAC
Eu am auzit ca pana la urma va fi un succesor pentru Superb. Ma gandesc ca mentin pe piata actualul Superb inca 2-3 ani pentru a elimina orice concurenta directa si vor lansa unul nou in momentul cand noul Passat se apropie de un facelift pentru a pastra o diferenta.
V L D
Skoda Tudor e super tare da nu o vor produce(din pacate :bash: ),oricum mie mi se pare ca aduce un pic cu Superb prototipul Tudor.
Noul Superb cred ca va fii lansat la anu cel tarziu pt ca dau prea mari reduceri la modelul actual si am vazut si Spy photos cu el (nu varianta care seamana cu noul Passat ).
Iar un SUV nu stiu ce sa zic tehnologiea e de la VAG . Cineva care vrea sa isi un SUV adevarat isi cumpara din clasa asta ML , Grand Cherokee, Land Cruiser, X5 , Touareg , Discovery nu cred ca va lua o Skoda nu prea are traditie in domeniul 4X4 da cine stie exista un inceput pt toate biggrin.gif .
. Poate fac ceva care sa fie o alternativa pt Cherokee , x3 sau Santa Fe.


P.S. DORU ms pentru sfaturi am mers in oras zilele astea si am scos consum de 9,5 . biggrin.gif . Te mai sun sa te mai intreb unele mici chestii blush.gif .
a3des
In vara lui 2006 urmeaza un facelift pentru Superb care se va constitui in modelul 2007, iar cel mai probabil Superb 2 urmeaza in 2008. Exista persoane care au vazut deja masina, nu spy-urile care circula pe internet, si se zvoneste ca in termeni de design este "superb", peste ce exista acum pe piata. Eu personal am vazut o poza pe ceva site rusesc, nu stiu cat din ea este adevarat, dar e parca o combinatia intre linia proaspata adusa de Roomster (care a inceput la O2) si un BMW seria 5. Parere mea beer.gif
DORU
Vladimir, te astept cu telefon oricand doresti. ma bucur ca ti-a iesit un consum incurajator.

Adrian, daca ai poze cu noul Superb, pune te rog un link sa il vedem si noi...Multumesc!
a3des
Cu mare placere:
http://img51.imageshack.us/img51/4125/superb27fx.jpg
BRAC
Poza e destul de neclara ca se ne dam cu parerea.
DORU
Poza dezvaluie un Superb asemanator lui BMW Seria 5 in partea frontala iar ca linie generala se apropie mai mult de Audi A4 decat de VW Passat, ca in cazul actualului model. La prima vedere, se prezinta f. bine. Sa vedem continuarea...Multumesc Adrian, chiar vroiam sa vad cum arata posibilul succesor.
a3des
Daca ramane macar 80% asa ma inclin in fata lor.
DORU
Daca vor fi schimbari, intuiesc ca acestea nu vor viza exteriorul decat in mica parte. La interior (adica la luxul sau) si la tehnologiile scumpe sau de avangarda vor face "reduceri"...Oricum, designul este mult peste O2 care, in opinia mea, are un aspect prea patratos privita din fata.
BRAC
Au fost destul de conservatori in privinta designului O2. Cred ca le-a fost frica sa faca experimente.
DORU
Judecand succesul lui P 206, Ford Focus si acum C4, urmat de curand de Honda Civic, cred ca viata rasplateste pe cei cu curaj...anticipez ca Roomster se va vinde bine. Toti vrem ceva iesit din comun, mai altfel.
a3des
Roomster este intr-un fel un deschizator de drum din punct de vedere al design-ului exterior, O2 nu a facut pasul indraznet pe care mare majoritate a producatorilor au facut-o. Skoda are destule provocari in fata, Superb 2, Yeti, Fabia 2, deci este de lucru mult.
DORU
Cred ca urmasul lui Superb este prima surpriza...cronologic vorbind. Si sincer cred ca va fi super, am vazut Superbul actual Special Edition si am ramas impresionat.
a3des
Te referi la cel cu facelift ce apare vara aceasta?
DORU
Da !
BRAC
Eu m-am urcat la interval de cateva minute in Superb si in OII. Impresia mea si a inca 2 persoane a fost ca materialele de pe OII, in special bordul,sunt mai bune. Probabil e vorba de varsta celor doua modele.
DORU
Exact, Superb-ul a venit dupa Octi 1, in timp ce Octi 2 este cel mai nou model de la Skoda, pana apare Roomster.
Lucian72846
Roomster a fost prezentat la Geneva , este situat in gama intre Fabia Combi si Octavia Combi si va avea si un pret competitiv . In ceea ce priveste calitatea materialelor si finisarea Skoda a demonstrat de mult ca stie ce face !
DORU
Iata primul test facut de cehi cu Skoda Roomster!

http://news.auto.cz/dojmy/skoda-roomster-p...zdni-dojmy.html
Lucian72846
Dupa parerea mea este o masina foarte interesanta . Skoda vine cu acest model insa putin cam tarziu , nu este timpul pierdut ..... !
a3des
Cine ne traduce ce scrie acolo?
DORU
Sincer, m-am multumit cu pozele ale multe de la finalul articolului... blush.gif
a3des
Sunt poze destul de edificatoare, facute prin prisma ziaristului nu a producatorului si a departamentului de marketing. Se apropie mai mult de realitate. Oricum pe la sfarsitul verii posibil sa vedem masina pe viu si la noi in tara.
TLS-09
Vedeti ca pe acelasi site au si o prezentarea video de la Salonul de la Geneva!Mie mi-a placut foarte mult Skodita asta. Abia astept sa o vad si in Romania.
a3des
O informatie, sper utila, pentru Superb. Cei care comanda masina cu pregatire gsm, trebuie comandat ulterior din reteau skoda si adaptorul pentru telefon. Acest adaptor este disponibil pentru mai multe modele. Acum vine si info-ul meu: pentru Nokia 6230, 6230i si 6310i este acelasi adaptor, doar ca daca aveti comenzi multimedia & phone pe volan, acestea din urma functioneaza doar pentru telefonul 6310i.
Lucian72846
Comandam GSM III si vine cu suport cu tot , in spate insa , este Superb doar !
Lucian72846
Asa este West , Roomster intra pe piata cu designul inovator prezentat cu ceva timp in urma pe Yeti , dar care va schimba identitatea marcii Skoda , care tinde sa fie cat mai aproape de "oameni" ! Octavia II venea in schimb dupa marele succes al Octaviei I si nu isi permitea niciun esec , mai ales legat de functionalitate si design .
jimi78832
stiu limba slovaca si am vazut articolul si se pare ca inteleg 80%.daca va intereseaza ceva si pot sa ajut cu mare placere.
jimi78832
QUOTE("a3des")
Cine ne traduce ce scrie acolo?



stiu limba slovaca si din articol am inteles 80%.daca va intereseaza ceva si pot sa va ajut o fac cu mare placere.
Lucian72846
Multumim pentru ajutor , apelam daca este nevoie !
DORU
Jimi, spune-ne pe scurt care sunt observatiile celui care a facut testul...
Multumim anticipat!
jimi78832
am scos pe scurt cateva lucruri pozitive si negative despre Roomster spuse de jurnalisti:
-design original
-se pare ca Noua Fabia(dupa unele zvonuri)va semana cu Roomster
-cu toate ca la exterior pare mai mare decat Fabia,la interior citez:''nu se simte nici o diferenta''(se referea la latimea masinii)
-pozitia la volan este excelenta, vizibilitatea foarte buna si ''halogenele H7 arata nemaipomenit''
-acces greu pe locurile din fata a persoanelor inalte si acces confortabil pe locurile din spate datorita prelungirii usilor in ''acoperisul'' masinii
-calitatea materialelor din interior este superioara altor modele din aceasi clasa
-la trantirea usilor spate se simte un zgomot mai diferit decat la alte auto.
-pe drum se comporta excelent si e stabila
-zgomot neplacut la viteze mari cu masina neincarcata(se pare de la aerodinamica)
-cu masina incarcata la greut.max.aut.motorul de 1.2 12V HTP/47 kw este slab si nu prea face fata
-motorul recomandat de jurnalisti este 1.9 TDI/77kw

Concluzia:
-la cat.MPV va fi un succes pe piata deoarece este original,confortabil si spatios
Dimensiuni:
-lungime: 4205 mm
-latime: 1684 mm
-inaltime: 1607 mm

pt.inceput se va comercializa cu urmatoarea motorizare:

benzina:
-1.2 12V HTP/47kw
-1.4 16V /63kw
-1.6 16V /77kw
diesel:
-1.4 TDI PD/51kw
-1.4 TDI PD/59kw
-1.9 TDI /77kw


sper ca am fost de ajutor ,iar daca mai aveti intrebari...cu mare placere
a3des
Multumim frumos jimi.

In curand am sa va furnizez si lista de preturi precum si dotarile standard.
jimi78832
preturile sunt afisate in moneda cehiei si nu stiu care e cursul KC-EURO,iar variantele sunt:
- roomster baza
-style
-sport
-confort
daca doriti sa vedeti:
http://www.auto.cz/videa/stream.php?stream=394
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.