Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra H N'joy vs. C4 SX
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
aylin78441
Salutare tuturor,
am ramas impresionat de informatiile utile ce pot fi obtinute din acest forum. Tocmai de aceea m-am gandit sa va cer o parere. As vrea sa imi iau o masina si momentan oscilez intre: Opel Astra H 5u 1,4/90 N'joy, cutie Easytronic si Citroen C4 5u 1,6/110 SX manual. Poate ma ajutati sa ma hotaresc. Ce ziceti?
Meditatorul
ai facut un drive test?
HalbaSus
Sigur ai nevoie de 5 usi ? atat astra h cat si citroen c4 arata fenomenal in varianta coupe (2 usi)...

Eu as alege Astra H manuala cu motorul 1.6 de 105 cp. Diferenta fata de 1.4 easytronic este de 500 de euro... iar 15 cai in plus merita 500 de euro... cutia automata in schimb nu stiu daca e o idee asa buna.
aylin78441
QUOTE("Meditatorul")
ai facut un drive test?


Nu am apucat sa fac inca drive test ca a tb sa plec urgent din tara. am facut doar seat test in showroomuri. amandoua m-au impresionat placut. Sper sa pot face si drive test cand ma intorc dar pana atunci poate mai primesc informatii pretioase de la voi.
Meditatorul
[quote="aylin78441 Sper sa pot face si drive test cand ma intorc dar pana atunci poate mai primesc informatii pretioase de la voi.[/quote]



prea ne magulesti!
aylin78441
QUOTE("HalbaSus")
Sigur ai nevoie de 5 usi ? atat astra h cat si citroen c4 arata fenomenal in varianta coupe (2 usi)...

Eu as alege Astra H manuala cu motorul 1.6 de 105 cp. Diferenta fata de 1.4 easytronic este de 500 de euro... iar 15 cai in plus merita 500 de euro... cutia automata in schimb nu stiu daca e o idee asa buna.


Da HalbaSus, am nevoie de 5 usi pt ca o iau drept masina familie. si cutia easytronic as alege-o pt ca sotia va putea conduce pe automat iar eu prefer sa schimb vitezele cand vreau. Am pus in versus C4 de 1,6 pt ca Citroen pt 1,4 nu ofera echiparea SX.
romb
la C4 nu SX-ul e varianta cea mai buna , au acum promotie sub numele de Urban Jungle ...

so , C4 Urban Jungle 1.6i 110 cp pret cip 12.082E cip

echipare selectiva
6 Airbag-uri (airbag-uri frontale, laterale si cortina)
ABS + EBD
Climatizare bi-zona
Radio CD cu 6 boxe si comenzi pe volan
Pilot automat si computer de bord
Oglinzi si geamuri electrice fata
Inchidere centralizata cu telecomanda
Proiectoare ceata
Pachet "viata la bord" **

promotia are 3 ani garantie ...

avand in vedere si promotia pentru Astra pretul este

Astra 1.6i Enjoy pret CIP 11.638 E

la care mai adaugam pachetul Enjoy plus pentru a o aduce la aproximativ aceleasi dotari cu C4 in valoare de 504 E CIP

rezulta

Astra 1.6i Enjoy + enjoy plus pret CIP 12.142 E

astra ofera doar 2 ani garantie.

ti-am comparat masini similare ca si motorizare pentru ca in comparatia 1.4 vs 1.6 C4 castiga clar. masinile sunt similare tehnic , nici una nu are suspensie independenta pe spate ca sa se detaseze la comportament rutier , astra vine incaltata cu 205/55/16 , c4 cu 195/55/15 (daca nu se opteaza pentru jenti din aliaj), motoarele sunt aproape la fel , cu un plus pentru Citroen , calitatea e in nota clasei compacte (sper ca nu discut cu cineva cu complexe , gen nemtii uber alles...) , iar din punctul meu de vedere alegerea e pur subiectiva si cred ca trebuie facuta din pct de vedere al aspectului.

si in conluzie parerea mea subiectiva , as alege C4 pentru simplu motiv ca sunt mai putine pe strazi...
aylin78441
romb, intr-adevar bune si variantele oferite de tine, si cum ai zis si tu ramane o alegere subiectiva, dar din punct de vedere al fiabilitatii, al costurilor de intretinere (revizii, piese, etc) si daca se poate si dpdv al Easytronic-ului ce imi poti spune?
PS: La enjoy nu alesesem enjoy plus pack-ul ci diverse alte optionale gen scut metalic, vopsea metalizata, alarma, etc
aylin78441
ah, si inca ceva. auzisem ca la C4 suspensiile cedeaza foarte repede din nu stiu ce motiv, iar ca la astra dupa primul anotimp calduros se strica radiatorul aerului conditionat. o fi adevarat?
T u d o r
Nu te mai lua dupa tot ce spun unii sau altii. Un caz singular devine, dus din vorba in vorba un bug general. smile.gif

Ambele sunt masini de strada, bune, ca mai toate compactele din gama asta de preturi. Iar daca te uiti pe studiile de fiabilitate, vei vedea ca diferenta de incidente de service intre nr 1 si 20 in top este de maxim 100 cazuri la mia de masini. Ori, asta inseamna 10% doar. biggrin.gif

Uita-te si la Renault Megane, si la Ford Focus, daca mai pui ceva bani- Golf, Corolla desi este la sfarsit de generatie.
Alegerea fa-o in functie de ce-ti place tie, condu-le pe toate si fa-ti singur o parere.
Baby Blues
Find proprietar de Opel ma abtin.Nu as vrea sa dau sfaturi pt vreuna din ele. Ci sa-ti spun ca acum nu mai conteaza decat preferintele.Fii cat mai subiectiv cu putiinta. Daca esti casatorit intreaba si nevasta. Daca nu vrei sa fii subiectiv intreaba tot la reprezentante. De la pretul unei revizii pana la pretul consumabilelor, etc.
Otto73
Unul dintre motive pt. care as alege astra ar fi:C4 nu-mi place deloc
Cornel001
QUOTE("Otto73")
Unul dintre motive pt. care as alege astra ar fi:C4 nu-mi place deloc

Asa si... presupun ca pe el il doare de ce iti place tie, nu ? Adica o sa tina cont de asta cand alege masina. Bravos, domle !
romb
QUOTE("aylin78441")
ah, si inca ceva. auzisem ca la C4 suspensiile cedeaza foarte repede din nu stiu ce motiv, iar ca la astra dupa primul anotimp calduros se strica radiatorul aerului conditionat. o fi adevarat?


daca citeste forumurile monomarca , vei gasii tot felul de probleme , eu nu le mai citesc , mi se pare ca se abereaza foarte mult acolo ...

suspensia spate la C4-le meu momentan nu are nici o problema , atat doar ca fiind rigida face anumite zgomote peste denivelari , nimic deranjant oricum... cat despre Astra ma indoiesc sincer ca problema cu radiatorul ar fi generala , probabil a fost un caz izolat.

preturile la revizii sunt cam la fel in clasa compacta , poate doar la Golf sa gasesti o intretinere mai scumpa , insa se pare ca piesele la frantuzesti dupa iesirea din garantie sunt mai scumpe decat la nemtesti ... cel putin din experienta mea cu Megane I cam asa e ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.