Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Schimbul de ulei la Opel astra 1.7 CDTI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Horea78950
Salutare tuturor.Am si eu un opel astra 1.7 CDTI anul 2004 si ar cam trebui sa fac schimbu de ulei, dar nu stiu ce ulei ar trebui bagat in motor.Poate imi dati voi un sfat in privinta asta.In cartea de service cu care a fost adusa masina in tara scrie ca a fost ulei 0 w 40.Sa bag tot ulei desta sau pot baga si 5 w 40.Ce ii recomandat de opel?Am uitat sa spun ca masina o fost adusa de dincolo si are 44800 km..Astept sfaturile voastre.Va multumesc
eddie
In cartea de service la opel si scrie asa:
la motoarele diesel se pune din fabrica ulei 5W30, exceptie facand motoarele Y20DTH si Y22DTR la care se pune 10w30.
A K U
Eu i-am pus 10W40 si sunt foarte multumit (motor Y22DTR).
Horea78950
Motorul meu este Z17DTL.Si am uitat sa zic ca modelu este astra clasic 2, 80cp.Deci pot sa pun castrol 5 w 40 fara probleme, chiar daca inainte a fost 0 w 40?Ar fi mai bun 5 w 40 decat 0 w 40 pentru motorul meu?:)Imi ajunge oare 4l?Cati litri intra?Va multumesc
Horea78950
Inca o intrebare as mai avea.Pentru Castrol 5 w 40 exista mai multe feluri de ulei?Ma refer la ulei pt pompe diuze.Eu am asha ceva la opelul meu 1,7 CDTI 80cp.Va multumesc!
A K U
Nu ai si cartea masinii? Acolo scrie ce ulei si cat intra la un schimb.
Horea78950
Salutare.Am un opel astra clasic 2 1,7 CDTI an 2004 si trebuie schimbat uleiul.In cartea service scrie ca ultimul schimb a fost facut cu ulei 0 w 40.Multi zic sa bag 5 w 40, ca asta ar fi cel mai bun pt opel, altii zic de 5 w 30.Astept un sfat de la voi.Va multumesc!Motorul meu are pompe diuze?:)Masina are 44800km si ultimul schimb de ulei a fost facut la 35200km.
alin77934
daca e masina ta si tii la ea 0W40,dc nu prea te intereseza si te preocupa doar pretul 5W40,dc nu e masina ta 10W40 tu faci cum crezi
alin77934
si inca ceva,trebuie sa iei ulei special pompe diuze vezi ca e ceva mai scump
Senator
Calitatea unui ulei nu e data de vascozitate , motiv pentru care discutiile pe aceasta linie sunt inutile.

Ca si vascozitate trebuie respectata recomandarea producatorului , la urma urmei e cel care stie cel mai mult despre constructia motorului si arhitectura sistemului de ungere.

Daca dorim sa alegem un ulei de calitate e foarte simplu , fiecare flacon de ulei are inscrise pe eticheta specificatiile.De exemplu SF / CC unde S inseamna motor pe benzina ,F rezistenta la rupere a filmului de ulei (practic calitatea) in cazul acestor motoare / C motor diesel , C rezistenta la rupere a filmului de ulei in cazul motoarelor diesel. Cu cat a doua litera e mai apropiata de sfarsitul alfabetului uleiul este de calitate mai buna. :wave:
Otto73
Eu spun ca vascozitatea conteaza cel mai mult
4 litri sunt suficienti
Horea78950
Cineva mi-a recomandat Mobil 1 Turbo Diesel 0 w 40.Ce parere avetzi?
viorel68017
QUOTE("Horea78950")
Salutare.Am un opel astra clasic 2 1,7 CDTI an 2004 si trebuie schimbat uleiul.In cartea service scrie ca ultimul schimb a fost facut cu ulei 0 w 40.Multi zic sa bag 5 w 40, ca asta ar fi cel mai bun pt opel, altii zic de 5 w 30.Astept un sfat de la voi.Va multumesc!Motorul meu are pompe diuze?:)Masina are 44800km si ultimul schimb de ulei a fost facut la 35200km.

Atentie, nu confundati CDTI, adica common rail cu pompe diuze de la VW.
Sfatul meu este sa folosesti un ulei super sintetic, chiar 5w40, chiar de la Castrol, daca vrei tu, sau 5w30 de la Opel.CDTI nu este pompe diuze.
Ai nevoie de 4,5 litri.
Remus87735
Sunt derutat complet. Eu am CDTI, iar distribuitorul mi-a zis ca doar VW au pompe diuse. Am folosit ulei normal OPEL. Trebuie aflat adevarul. Pt. ca poate deveni o problema serioasa. Ar trebui un raspuns autorizat ca si eu sunt novice.


Remus 1986
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.