Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cobra 1982 hidramata
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mercedes Benz
Cristian76337
as dori sa aflu si eu citeva pareri despre aceasta masina .in primul rind
as vrea sa aflu ce consum are tinind cont ca este un motor de 2000 cm benzina si este hidramata va multumesc anticipat
Meditatorul
Fordul (Scorpio) meu de 2000i si hidramat la 1400 KG ia in oras aproape 15 si in afara 10! (la mers normal).
Arheopterix
Am avut o Cobra 230 automata din 83 (in 93).
La 191000 cutia s-a blocat in viteza a 2-a,masian neavand turometru,s-a dus motorul....
Un prieten a patit la fel cu un 190E.
Nu e o cutie rezistenta in timp.
Consumul e ultima problema...
Tabla e excelenta,la fel si articulatiile.
Dar vezi ce am scris de cutie....
Mircea53641
Mai degraba cred ca este vorba de o cutie neintretinuta cum trebuie. Stiu cutii automatice de Cobra care au peste 280000km.

O cutie automata sa intretine cu totul altfel decat una manuala - trebuie schimbat uleiul la timp, reglata, etc. Daca o lasi pana se face uleiul negru in ea e normal sa cedeze la un moment dat.
Popete71652
Am un 190E cu cutie automata care 305.000 km,
Deocamdata nu am avut probleme cu ea, si sper sa nu am.
Uleiul la cutie trebuie schimbat atunci cind la schimbarea vitezei se simte "zdruncinatura" este iesita din normal.
REMUS69209
la o cutie automatica se schimba uleiul la max.60000 km
REMUS69209
Scuze..."automata"
stefan101891
Cutiile automate de W123 au fost foarte fiabile.Pe cobra dupa 82 sa montat cutia cu joja roshie shi cablu de sincronizare.Ii skimbi uleiul shi filtrul cind trebuie shi nai treaba cu ea.Consumul depinde de cit de bine reglat e motorul shi de cit de bine e reglata cutia.In mod normal, la orash tre sa ia cam 13-14 iar afara la 120 aproape 10 la suta.Intr-adevar, la modelele mai recente( W201 shi W124 ) cutiile automate au fost mai slabe, mai ales la dizel.De exemplu, a crapat la 90 mkm la un W201 2.5 turbodiesel al unui amic. Doar noojdamii.Cele mai tari cutii au fost pe cobra 81.Joja neagra shi sincronizare vacuumatica, fara cablu, fara tija.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.