Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Accent Nou 1,5 CRDI Full - Fabia Elite COMBI 1,4 TDI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Narcis Razvan63675
Salut forumisti!

Sunt pentru prima data cind postez pe un forum, desi pot spune ca la cite discutii am urmarit din umbra :angel: ar trebui sa fiu deja veteran.

Iata problema mea:
Doresc sa achizitionez in urmatoarea perioada un autoturism nou cu o valoare cu toate taxele de pana in 14.000 euro. Dupa ce am vazut cam tot ce e pe piata am redus drastic plaja de marci si modele la Hyunday Accent 1,5 crdi varianta full sau Skoda Fabia Elite 1,4 tdi fara alte optionale.

Va rog sa imi transmiteti informatiile voastre in legatura cu aceste doua variante.

Va multumesc! arigato.gif
Geroge73919
Are vecinu' meu Accent si ii caraie cutia(in marsarier) dupa 10,11 mii de km facuti , de e facuta in Turcia ce pretentii sa ai?
DORU
Salut. Ma bucur ca ai spart gheata!

Clarificare: te referi la varianta Sedan pt Fabia, sper... altfel comparatia e fortata.
Sugestie: poti posta aici o comparatie intre dotarile fiecarei masini?

Parere personala: Accent este masina noua, imagine imbunatatita, motor 110 CP cuplu bun, pret achizitie accesibil, putere mai mare ca la Fabia >> performante dinamice superioare, costuri post-vanzare pt intretinere mai mari decat la Skoda. Daca ramai la cele doua variante, eu as alege Hyundai. Nu uita ca un drive-test iti poate clarifica repede optiunea finala.
AlexTM
Nu stiu daca Accentul e facut in Turcia; oricum asta NU inseamna ca e proasta. O fi vreun caz nefericit.
Eu tot cu el as vota. E masina mai mare.
Narcis Razvan63675
DORU, scuze pentru lipsuri ma refer la varianta combi nu sedan de altfel in prima varianta a textului era prezenta si aceasta specificatie dar se pare ca am pierdut-o pe parcurs.
Narcis Razvan63675
am atasat un fisier XLS cu dotarile pentru modelele pe care le-am luat in calcul inca de la inceputul acestui calva (acum 6-7 luni) poate ca vor fi de folos si pentru alti nefericiti nehotarati. Cu toate ca la mine s-a intamplat ceva foarte straniu cu cit am analizat mai multe modele si cu cat am citit mai multe articole si postari pe forum cu atat am devenit mai nehotarat.
Narcis Razvan63675
Scuze am vazut abea acum ca nu pot fi transmise decit poze

[img=http://img214.imageshack.us/img214/4620/fisaevaluare3qp.th.jpg]
guerilla
fa poza mai mare, bag-o pe imageshack.us si pune link aici.
Narcis Razvan63675
Pentru cei care doresc fisierul XLS sa ma contacteze si il trimit pe mail
DORU
Singura problema cred ca o reprezinta lipsa BC-ului la Accent, nici chiar la optionale. In rest e OK.
Narcis Razvan63675
Intradevar asta ma nemultumeste si pe mine dar la Fabia nu sunt o gramada din ce are Accentul in dotare standard iar daca le pui ca optionale pe Fabia atunci sare bine de 14000 cu toate taxele.

Eu am luat in calcul inclusiv varianta 1,6 Full de la Accent dar problema o reprezinta in special consumul mult mai mare la benzina chiar daca dotarile sunt net superioare fata de varianta 1,5CRDI.
Narcis Razvan63675
De vazut le-am vazut atent pe amandoua si impresiile sunt:
-Fabia:
+ design exterior mai bine realizat (functie de gusturi);
+ portbagaj un pic mai mare si cu posibilitatea reala de a transporta obiecte mai lungi si mai voluminoase
+ tapiterie de culoare inchisa care se intretine mai usor;
- design exterior mai putin elegant;
- usile tapitate integral - tesatura de pe usa este una dintre cele mai expuse parti ale masinii si care se observa cel mai usor;
-Accent:
+ interior care lasa clar o impresie de eleganta si confort sporit;
+ spatiul interior mai mare (nu cu mult dar mai mare);
+ tapiteria scaunelor de foarte buna calitate;
- utilizarea de nuante deschise pentru tapiterie si mochete;
- imaginea exterioara destul de nehotarata (ca sa nu spun uratica).
romb
Hyundai clar , motorul e mai nou , mai silentios , mai puternic , masina e de conceptie mult mai noua , arata bine iar faptul ca e facuta in Turcia nu are importanta . vorbesc din experienta.
ncristi
Hyundai are o sg. problema--directia elctrica care are un zgomot (f des intalnit la acest tip de directii) ciudat atunci cand treci peste anumite denivelari--ex. linii tramvai. Masina per total este reusita si un MARE + pt motorul 1.5 crdi car esre exceptional.

Fa un drive test inainte.
T u d o r
Accent este peste Fabia, atat ca spatiu cat si ca motorizare. (mai ales)

Este masina noua, are avantajul garantiei mai indelungate (5 ani motor+cutie, restul 3 ani). Un singur minus...preturile de revizie aberante. In rest, merg pe Accent cu certitudine.
Narcis Razvan63675
Pana acum vad ca parerea este unanim in favoarea Accentului. Voi incerca sa obtin de la Skoda graficul cu reviziile la fiecare 15000 Km ca sa putem compara in cunostinta de cauza mult discutatul cost la revizii (se spune mult mai ridicat pentru Accent).

In ceea ce priveste garantia de 5 ani pentru Accent am gasit pe un alt forum o copie a carnetului de service pentru Hyundai si va rog sa va uitati un pic la el si sa va spuneti parerea referitor la perioadele diferentiate pentru fiecare gama de subansamble.

Voi incerca sa obtin acelasi grafic si pentru Fabia.

T u d o r
De acord ca e cam ciudata garantia de 3 ani fara limita sau 5 ani cu limita 100000 km la motor+cutie, dar ce zici de 3 ani sau 100000 km la bucsi, amortizoare, etc...? La care altii nu prea trec de 20000 km, si asa cu reparatii... biggrin.gif
Mi se pare ca Hyundai chiar are o garantie ok, cel putin comparata cu max 2 ani ce ofera majoritatea producatorilor, si aia cu mii de alte conditii.
Singurele garantii comparabile cu a Hyundai-ului sunt la Toyota si Honda parca.
Si surpriza...le regasesti prin topurile customers satisfaction. smile.gif Ceea ce spune destule.
Narcis Razvan63675
Din pacate se pare ca cei de la Skoda sunt destul de reticenti in a furniza informatii referitoare la costurile cu revizia si la structura garantiei pe subansamble. In momentul in care am cerut aceste informatii au inceput sa o dea cotita cum ca ei nu stiu dar imi vor da telefonul celor de la service si sa discut eu cu ei :boxing: .

Asa ca atentie! pentru cei ce vor avea nevoie de aceste informatii sa le ceara inca de la prima discutie daca nu vor sa alerge dupa ele ulterior si sa se loveasca de tot felul de oprelisti.

Oricum daca voi reusi sa fac rost de informatiile cerute le voi posta "PENTRU GENERATIILE VIITOARE" intrucat eu unul m-am cam decis si sunt dispus sa suport diferentele de pret la revizii care cumulat sunt mai mici decat m-ar fi costat toate dotarile in plus care se afla pe Accent puse de la inceput asa ca pot considera ca platesc aceste dotari in timp si fara dobanda.

Va multumesc pentru ajutorul pe care mi l-ati oferit si promit sa tin un jurnal de bord pentru ACCENT 1,5 CRDI FULL.
Otto73
Hyundai da garantii mari si asta e un motiv pt. care masinile lor sunt comercializate in toata lumea
Eu am o sonata si am garantie 100.00mile sau 5 ani
Eu as alege accent fara sa stau prea mult pe ganduri deoarece fabia nu-mi place
Narcis Razvan63675
Asta se pare ca am ales si noi (eu si sotia) si ce ne-a determinat a fost balbaiala agentei de la Skoda in momentul in care i-am cerut informatiile specificate mai sus asta in afara de faptul ca despre Accent nu prea am gasit multe referinte proaste venite de la oameni care detin un Hyundai in ograda. Sper sa nu imi dau palme peste 1-2 ani ca ar fi pacat de cit m-am chinuit sa fac cercetarea asta in ultimele 7 luni. Oricum vom vedea.

P.S. Am vazut ca in state Hyundai ofera o garantie de 10 ani bicycle.gif
Otto73
Ai dreptate 10 ani nu 5 cum am spus mai inainte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.