Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfaturi Accesorii O2.
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
AstralT78861
Va salut.

E primul meu mesaj pe acest forum asa ca o sa va rog sa ma scuzati daca o sa incalc vreo regula. Sper sa nu.

Mi-am comandat o Octavia 2, 2.0 TDI cu cateva optionale "de efect" gen tempomat, pachet partial piele, jante aliaj, etc. Masina imi vine cam pe la sfarsitul lunii Iulie si, pe moment, as vrea sa o mai infrumusetez dar mi-e frica sa nu sper la ceva si sa obtin exact contrariul. De asemenea, as vrea sa schim radio CD-ul dar nu stiu daca se poate.

Ma gandeam sa mai pun pe ea si un "kit optic" sport din accesoriile originale Skoda: spoiler fata + spate, eleron, buson evacuare si praguri usi. In brosura arata destul de frumos dar nu stiu cum ar arata in realitate (am vazut destule masini "tunate" optic care nu m-au impresionat deloc, ba dimpotriva). A vazut cineva vreuna cu optiunile astea pe ea ? Isi merita banii ? E ceva diferit dar frumos si nu ceva diferit dar "golanesc" ?

In ceea ce priveste cd playerul. Am observat ca are dimensiunea de 2DIN. Un lucru si bun si rau. Rau pentru ca audio-playere de masina 2DIN se gasesc mai greu si sunt mai scumpe si bun pentru ca 2DIN au dimensiunea si DVD playerele de masina. TOTUSI, m-am uitat cu atentie si am observat ca playerul original Skoda are o forma un pic trapezoidala (trapez cu baza in jos). DVD playerele si in general aparatele audio 2DIN pt masina din comert sunt dreptunghiulare, iar daca lacasul din Octavia 2 pentru audio player este trapezoidal ==> nu prea exista optiune de schimbare.

Mai exista o sansa totusi si rog pe cine stie mult mai multe despre modularitatea Octaviei sa ma ajute. Este posibil ca CD playerul cu care vine Elegance-u sa fie de fapt bagat intr-o(un) cutie/lacas trapezoidal pentru a da un anumit aspect interiorului, dar totusi playerul in sine sa fie pur dreptunghiular si in acest fel sa poate fi schimbat ? Daca nu, ce optiunea am pentru a pune totusi altceva pe ea ?

Nu am pus optiunea de MP3 player tocmai cu gandu ca o sa iau unu mai frumos (ecran color, poate si DVD player, etc). M-am pacalit ? Pentru ca acum, daca vreau sa schimb Streamu cu un Audiance (care are in plus DOAR capabilitatea de a reda MP3-uri) ma costa 43 milioane fara TVA fata de o suta si ceva de euro cat m-ar fi costat daca as fi ales optiunea cand am configurat masina.

Va multumesc si va astept cu sfaturi si informatii.
Andrey75353
Toate aceste accesorii care vin de la Skoda..originale..sunt de bun gust deobicei.In schimb cu tuningul trebuie sa ai mare grija unde il vei face....dar eu zic sa mai astepti ceva timp pana se va largi gama de accesorii la tuning pentru Octavia 2.....ca acum nu prea gaasesti ceva de gust bun ...creat special pentru octavia 2......poate doar cele oferite de constructor.
Ai mai putea opta pentru kitul optic de la Octavia II RS ......dar la sub capota ...eu iti recomand sa o lasi asa cum este ea...adica asa cum a fost ea setata ...deoarece este cea mai buna .Daca te vei duce la o firma care face modificari la computer si alte setari in vederea performantei....sa stii ca nu vei face decat sa cresti gradul de uzura al motorului....cu toate ca ei spun ca asta se intampla numai cand depasesti un anumit grad de turatii..
Nu stiu ce sa zic in privinta modificarlor optiunilor.....Intreaba-l pe Doru...el o sa-ti zica mai multe in legatura cu acestea ....sau cu schimbarea cd playerului.
Bafta biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.