Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturile de pe mobile.de
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Geroge73919
Buna ziua... sunt pe punctul de a pleca in Germania pentru o masina si ma tot contrazic cu cel care ma duce in Ger, ce vreau sa verfic daca e ca mine sau ca el... ; preturile masinilor de pe mobile de sunt cu TVA inclus sau nu? adica un pret de 6000 brutto si 5200 Netto la aceiasi masina pretul de 6000 e cu tva si 5200 fara, nu ? ca ma tot ameteste asta ca nu ar fi cu TVA
2) daca cer facutra de export nu mai platesc tva in Ger?

pt 6000 brutto => Opel Astra CAravan 2.0 DTI 2000`2001 150 k km

Va multumesc si astept raspuns cat mai repede (duminica plec sau in functie de ce imi spuneti)
Cristi2
e vorba de masinile cumparate de la persoane juridice (99% din cazuri autohausuri) care emit o factura ce contine TVA-ul lor, adica 16%.

chiar sub pretul masinii, vei vedea ca este trecut MwST auswiesbar, ceea ce inseamna TVA deductibil.
deci, teoretic din pretul masinii se scade TVA-ul.
atentie !!
1.se intampla ca dealerii de masini sa treaca deja pretul fara TVA !!
rar, dar se intampla
2.nu inseamna ca masina o cumperi fara sa platesti TVA-ul. platesti integral, primesti o factura si o declaratie de export, pe care o stampilezi la iesire din UE (Ungaria), o trimiti inapoi si iti recuperezi banii.
3.se mai poate ca dealerul sa-ti retina o suma mai mica, drept garantie.
desi la 6000 de euro suma e cam aceeasi cu TVA-ul (aprox 500 euro)
4.exista dealeri care au un sistem propriu de calculare a TVA-ului, sau care iti cer bani frumosi pentru intocmairea actelor de export.
5.nu te poti duce sa cumperi o masina in germania doar cu suma exacta la care speri tu ca vei iesi cu ea.
ai habar de toate actele ce trebuiesc intocmite ??
20 euro la vama spaga ??
motorina, asigurari, numere, tranzit vamal etc ??
Geroge73919
Mersi Cristi pentru post, cam stiu in mare ce acte imi trebuie dar nu ar fi rau sa imi prezinti pe larg si varianta ta. Deci in legatura cu TVA' u ideea e ca stiu ca se poate recupera ulterior dar eu voiam sa rezolv deja de acolo si sa nu mai fie nevie sa merg cu atata valuta dupa mine, sa platesc pretul fara tva din Ger


PS Deci lamureste-ma si pe mine pretul brutto si Netto care le-am scris in primul post au sau nu TVA . Mersi

QUOTE
chiar sub pretul masinii, vei vedea ca este trecut MwST auswiesbar, ceea ce inseamna TVA deductibil.
deci, teoretic din pretul masinii se scade TVA-ul.
atentie !!
1.se intampla ca dealerii de masini sa treaca deja pretul fara TVA !!
rar, dar se intampla
Care e acest pret al masinii brutto sau Netto ? Brutto(6000) nu? adica din el se scade TVA'u si devine Netto(5200) Ma insel?
AlexTM
Evident ca pretul fara TVA e cel mai mic (5200) smile.gif

N-ai cum sa NU platesti TVA-ul in Germania. Ca sa poti sa-l recuperezi ai nevoie de dovada ca masina a IESIT DIN UE!
Dovada asta o primesti abia la ultima granita a UE-ului spre Romania (Ungaria/Romania, probabil, daca nu cumva vii prin Ucraina)

Dovada respectiva (un formular de vama pe care trebuie sa-l primesti in Germania si care e stampilat de vamesul ungur) trebuie sa o trimiti inapoi vinzatorului. Doar asa iti va returna TVA-ul.

Exista cazuri in care vinzatorul iti da o parte din TVA inapoi chiar la vinzare. Dar o face pe riscul lui. Tot trebuie sa-i trimiti formularul stampilat, ca sa-ti dea restul de suma si ca sa-si recupereze el TVA-ul, la rindul lui.
Geroge73919
Bun deci sa inteleg ca e ca mine nu cum vrea asta sa ma aburesca(asa cum am crezut si eu de la inceput ) ca pe mobile preturile sunt cu TVA, cred ca nu mai ma duc cu samsaru' asta desi mi-a fost recomandat de un prieten, asa ca sa aveti grija cu ce "prieteni" va duceti.
AlexTM
Preturile de pe mobile.de sint MAREA MAJORITATE cu TVA.
Oricum, nu te intereseaza daca e cu TVA sau nu, decit daca poti sa-ti recuperezi acest TVA. Si nu poti decit la cele la care e mentionat expres acest lucru.

Am intilnit unele exceptii rare, la care scria pretul, scria si "TVA deductibil" (Mwst. ausweissbar sau VAT reclaimable), iar in interiorul anuntului scria ceva de genul "... pret net. Pentru vinzare in EU mai adaugati ... 1500 euro"
Dar sint rare.
Geroge73919
Gata mi-am luat masina din Germania am facut tranzit azi am fost sa imi traduca actele iar maine vreau sa ma duc la constatare la RAR , ce vreau sa intreb e daca trebuie sa ma duc cu masina la RAR sau la masina trebuie sa o vada doar la inmatriculare ??? si daca ma mai puteti ajuta cu niste sfaturi ca sa termin mai repede v-as fi recunoscator

Va Multumesc !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.