Help - Search - Members - Calendar
Full Version: temperatura apa
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Vlad75531
salut! sry daca mai exista, eu am cautat si nu am gasit nimic referitor la asta.
ce se intampla...in mers uneori variaza acul care indica temp. apei. adica de la 90 de grade scade putin si dupa revin si tot asa... e aleator cand vrea el. am inteles ca e vb. de un senzor dublu (unul indica la bord altul la ECu). Eu ma gandesc ca e un contact imperfect la mufa acestui senzor. Stie cineva unde se afla? ca tare as vrea sa desfac mufa sa dau cu spray de contacte.
multumesc (BORa 1.6 74KW)
Vlad75531
rezolvat tot singur biggrin.gif
poate mai intereseaza pe cineva.se da la o parte capacul din plastic (cel mai mare nu cel cu sigla pe el). cum te uiti la motor din fata masinii, senzorul se afla pe partea dreapta pe furtunul circuitului de antigel. are 4 fire. e foarte usor de obs. se scoate mufa (se apasa cu surubelnita pe ureche). eu unul am umplut cu spray de contact soclul si am montat la loc. merge perfect pana acum
Lucian72846
Bravo , verifica insa in continuare acul indcator . Daca nu mai are fluctuatii in intervalul urmator , ai rezolvat problema !
Vlad75531
nu mai are deloc.sta cuminte la 90 si nu se misca! am avut noroc!
Lucian72846
da , se poate numi si noroc , putea fi mai rau .
Vlad75531
stiu senzorul dus..si cum inteligentii au pus si senzorul pt. acul indicator din bord si senzorul pentru ecm in acelasi loc...ma costa nici mai mult nici mai putin de 120 de RON
Lucian72846
Oricum era bine , daca era termostatul de vina te ducea cam 350 RON fara montaj .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.