Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masinile Skda au o calitate mai buna decat cele VW?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Andrey75353
Este adevarat oare ca Skoda are o calitate a fabricatiei superioare celor VW..Shtiu un patron care si-a luat pe firma un VW Passat prin 2002...si a avut numeroase probleme cu el ..in special cu turbina...si in acesti 4 ani de cand o are a dus-o de cel putin 15 ori la service....cu fel de fel de probleme...
Si nu e singurul...,in schimb..la Skoda parca ...cehul lucreaza mia bine....
Am vazut la TV o emisiune in care prezenta cum se asambleaza o Octavie...am ramas mut de uimire cand am vazut ca la sfarsit ..oamenii le cercetau pe fiecare in parte la lufturi..cu nishte distantiere speciale....astfel incat atuni cand masina era gata...aceasta parea ca fiind aprope perfecta din punct de vedere al asamblarii....
Tin sa spun ca la alte modele sub segmentul de 18000 de eur nu vad asa ceva..
Peste tot gasesc cate un defect din punct de vedere al fabricatiei...si cel mai tare m-a dezamagit un Ford Focus Sedan ....din acesta nou...care avea montantii strambi......Eu cred ca unii producatori din Germania..ne trimit numai rebuturi...iar apoi se lauda prin spoturi publicitare...cu fel de fel de suprareduceri.....dar toul este o pacaleala.
DORU
Desi am o parere in aceasta privinta, din lipsa de probe concrete, prefer sa o tin pt mine...
Meditatorul
Doru,

spune-ne si noua parerea ta, poate mai aflam si noi ceva, sau cel putin incepem sa ne punem niste intrebari!
Rares33010
Va zic yo ce vrea sa zica Doru ... si sunt sigur de afirmatia pe care o voi face:
in Romania se aduc loturi de masini cu rebuturi si probleme pentru ca suntem "piata de est". Cunosc pe cineva care avea 2 Mercedesuri din care unul nou luat de la Nenea Tiriac si unul second-hand luat de la germanica. Cu cel nou a avut nenumarate vizite la service in schimb cu cel sh nu a avut probleme.
Problema cu loturile de masini de calitate slaba se intalneste si la Ford, unde personal am intalnit duba Ford Transit (NOUA!!!!) care fusese accidentata, reparata si vanduta de noua (vanzator Romcar).
Asta e! Si este asa pentru ca acceptam sa fie asa!
DORU
Rares are dreptate, asta este si parerea mea...

Argument concret: am achizitionat Skoda Octavia 1.9TDI SLX la SH din Cehia in 2001 la 99.000 km. Am schimbat atat de putine la ea fata de urmatoarele doua masini Octavia, desi acestea din urma erau mai noi si aveau un rulaj redus, ca tind sa cred ca la noi vin in general masinile cu mici probleme (inerente). Nu e o regula, ci doar o practica.
Sa va zic ca geamurile se inchideau silentios la cea din Cehia si la actuala au un mic zgomot la actionare? Sau ca geamurile atermice de la cea din Cehia chiar nu se incalzeau in soare, fata de cele ale actualei, care cica e Elegance? blink.gif
Butnaru71161
pai si cine e de vina?
cehul ca trimite rebuturile? dealer-ul ca le accepta? sau noi ca le cumparam?
raspunsul e evident: noi ca le cumparam si ca acceptam aceste "mici defectiuni".
si nu cred ca mai suntem "piata de est".suntem doar niste mocofani care inghitim orice.
un prieten a fost in cehia (acum 3-4 ani) sa-si ia o skoda fabia de acolo, crezand ca au preturile mai mici. si surpriza: preturile in cehia erau mai mari ca in romania (la care se mai adaugau si taxele, transport, etc).
explicatia pe care a primit-o in romania a fost ca cehii vor sa-si extinda piata, ca dau discount la dealer, bla, bla, bla. si a inghitit galusca pentru o diferenta de cam 1600 de euro.
o fi discount sau un rebut?

P.S. masina merge bine, si nu a schimbat nimic la ea. deci teoria cu discount-ul pare a fi valabila(sau a avut noroc)
a3des
Afirmatia cu calitatea superioara a fabricatiei cred ca este un mit. Eu personal nu am observat ca VW sa aiba calitatea fabricatiei mai slaba. Dimpotriva am sa va arat cateva chestii destul de subtile la Skoda, destul de greu vizibile la prima vedere.
silviu40187
In cazul in care in romania ajung rebuturile (lucru cu care nu sunt de acord) atunci ajung si rebuturi de skoda si de vw. Sau nemtii tin rebuturile pt. ei si ne trimit noua ce este mai bun?? blink.gif
Lasand gluma la o parte consider ca skoda are o calitate a asamblarii mai buna. Si nu compar 2-3 masini vw cu 2-3 skoda. Inca ceva compar octavia 2 cu golf 5 cind fac aceasta comparatie. (nu modelele vechi)

Mai este o problema de care nimeni nu a tinut cont: traim in romania !!!; Pai si eu am luat un renault din germania in care 2 ani nu am bagat nici un ban (renault rapid)Dupa care la fiecare 2 ani schimbam (rulmenti, armortizoare + neprevazut: un senzor, o sonda, o cutie de viteza ca un sofer a pus ulei de cutie de dacia etc...).
Masina avea cind am luat-o 120.000 si neamtul oferea 3 ani garantie. Sa-mi zica mie cine ofera in romania la o masina de 3 ani vechime 3 ani garantie ca il maninc. :boxing:
Nu mai comparati km facuti in germania cu cei facuti in romania ca nu are rost. bicycle.gif
Andrei55037
"Rebuturi" pot sa fie mai ales masinile care sunt pe stoc. Cele care se produc ca urmare a unei comenzi speciale a clientului care vrea si niste obtionale mai speciale sigur nu sunt rebuturi.
DORU
QUOTE(a3des)
Afirmatia cu calitatea superioara a fabricatiei cred ca este un mit. Eu personal nu am observat ca VW sa aiba calitatea fabricatiei mai slaba. Dimpotriva am sa va arat cateva chestii destul de subtile la Skoda, destul de greu vizibile la prima vedere.


Adrian, m-ai facut curios. Care sunt "chestiile subtile" ? :angel:
silviu40187
QUOTE(Andrei55037)
"Rebuturi" pot sa fie mai ales masinile care sunt pe stoc. Cele care se produc ca urmare a unei comenzi speciale a clientului care vrea si niste obtionale mai speciale sigur nu sunt rebuturi.


Bora la mine a fost masina de stoc; Si cit am avut-o nu am avut nici o problema; Am vandut-o la 1 an si 10.000 km fara sa fi vizitat service-ul. Dar ca nuanta si experienta generala inclin sa cred ca ai dreptate. E de preferat o masina "la comanda" decit una stock. Mai degraba as evita o masina nou-lansata decat de una stock.
Departajarea "grea" (motivul pt. care o masina in romania tine mult mai putin decit in germania) se face la: drumuri-motorina-praf. As mai adauga de multe ori incompetenta service-urilor :bash: (in lipsa acesteia primele 3 sunt suficiente).
a3des
Discutam de 2 chestii diferite, comportamentul in timp pe de-o parte si calitatea fabricatiei pe de alta parte care este cu totul altceva. Sa nu facem confuzie.
Doru atasez doua imagini cu O2 Elegance sper ca sunt edificatoare. Daca mai doriti mai caut, asta am gasit doar la prima vedere in mai putin de 1 minut. Nu ma faceti sa mai caut ca nu-mi place sa carcotesc despre Skoda biggrin.gif

guerilla
da de ce nu? tongue.gif
doar de asta sintem aici, nu?

beer.gif

vrei sa iti facem o clona? :angel:
a3des
Tu esti dragul meu Duncan?
Butnaru71161
nu prea inteleg ce e in poze. poate imi explica cineva (sau imi trebuie ochelari?)
e vorba de distanta? sau de pata?
si astea sunt subtile? ce inseamna un defect vizibil? lipsa unei portiere, roti?
a3des
Urmareste linia dintre grila si far si vei vedea diferenta dintre cele doua poze. Inadmisibil sa fie diferenta de 1 cm!!!

Si da, este subtila, pentru ca te uiti la ea cu ochi admirativi si iti garantez ca nu o sa observi aceast detaliu de "calitate superioara a fabricatiei".
Ati observat pana acum aceste detalii? Am sa revin cu exemple.
G e o r g e
se da una bucata passat 3.2 4motion bla bla bla nou nout , numere rosii ...
a3des
Si ca sa nu fiu inteles gresit, nu e o problema generalizata ce v-am aratat e doar un caz, am vrut sa arat ca nu e nimeni perfect. Am mai facut un tur printre masini si nu am mai gasit alte imperfectiuni de acest gen.
Legat de interiorul masinilor trebuie sa spun ca este de o calitate ireprosabila, inca nu am intalnit defecte.
Andrey75353
Eu personal am avut o Dacie din 88 si pana anul trecut in decembrie..
De prin 2000 am vrut sa-mi iau si eu o masina buna.Daca ma credeti mi-au trebuit 6 ani sa stau sa vad si eu o masina de o calitate mult mai buna decat ceea ce ofera celelalte marci.Si sa vedeti cate ''plase'' am luat...si cata inima rea mi-am facut:
Prin anul 2002 m-am gandit sa iau un Renault Megane 1.9dci classic , dar a aparut noul model bicorp, iar cum eu imi doarem foarte mult un sedan ...m-am uitat pe net am printat numeroase poze cu ceea ce avea sa devina Renalut Megane Sedane.(1.5dci)....ramasesem foarte placut impresionat de cele vazute...m-am interesat...si abia prin 2003 toamna am reusit sa o vad pe viu si in Romania...(timp in care am tot asteptat)...si imi amintesc si acum cand i-am vazut fatza din departare cu care eram obisnuit de la bicorp...iar cand m-am dus in spate...surpriza...de tot ce ma temeam sa nu fie asa cand am vazut in poze...am vazut in realitate...Luneta mica...forma cutata puternic a capotei..si am ramas cu un gust amar..si apoi am vazut si calitatea nu tocmai foarte buna...tabla subtirica...

Am mai asteptat...am inceput sa ma uit prin 2005 dupa Ford Mondeo, dar din pacate consuma prea mult ...si atunci iar am cazut intr-o noua plasa si anume Ford Focus Sedan 1.6 tdci...care din Poze iarasi m-a uimit ..si mi-a placut enorm...si ma gandeam atunci:Uite intr-adevar o masina Calumea!. ...si iarasi cumpara reviste...stat pe net...bla bla bla...mi-o inchipuiam perfecta..
Cand am vazut-o 1 oara Live....mi-a placut...dar m-am uitat mai atent la montantii caroseriei ..si anume la lufturile dintre cupola si montantii laterali: ....STUPOARE...nu numai ca in stnga fata de dreapta era o diferenta ca marime de luft...dar cel din stnaga era mai sus decat cupola ...iar celalalt din dreapta continuu cupolei..si m-am uitat destul de bine...si atunci m-am intrebat::OFF Doamne de ce nu pot sa imi iau si eu o masina spatioasa , de calitate, si cu un consum mic ??

M-am dus la biserica..m-am rugat...(credeti-ma ca mi-a creat o stare de nervi ce am vazut .............)
A doua zi suparat...am trecut pe langa cei de la Skoda...m-am uitat ...
Era o Skoda Octavia II Argintie......m-am uitat bine la ea...si atunci am remarcat calitatea ireprosabila....Tin sa spun ca nu am gasit nimic defect....
Ma uitasem eu si inainte la Octavia II ...dar mi se parea cam butucanoasa la bot...dar tot in aceea zi oamenii de la reprezentantza mi-au aratat un model Sahara Bej....Vreau sa spun ca atunci cand am vazut-o m-am indragostit de ea......a ajuns sa-mi placa enorm..si ai multumesc celui de sus ca a avut grija de mine...si totodata celor de la Skoda..ca m-au scapat.. biggrin.gif
Bogdan76299
parca e decupat dintr-o reclama........iti admir confidenta in masina ta si poate asta e unul din motivele din care ne intalnim pe astfel de forumuri...

in mod normal toate marcile au sisteme de control, autocontrol, asig. calitatii......din nefericire nu la toti le si reuseste implementarea lor sau nu toate au fost concepute atat de bine incat sa nu ajunga pe piata masini cu abateri de la modelul standard

eu am avut sansa sa vad ceva documentatie interna specifica de asig. calitatii din "bucataria" renault si pot spune ca aveau studii si metode serioase, multe dintre ele preluate de la nissan, dar aveau o problema..vroiau sa le implementeze in romania![/list]
Cornel001
cum adica in Romania ? La Dacia ? si care era problema de fapt ?
Bogdan76299
da la dacia....

problema era ca nu orice sistem de "pe hartie" poate fi implemetat oriunde
Cornel001
Da.. mai greu cu nea Gica, nu ?
a3des
Haideti sa incercam sa ramanem pe topicul despre Skoda. Nu am vazut pana acum ce parere aveti despre ce v-am aratat. Nu inteleg cum poate sa iasa o masina asa pe poarta fabricii. In Germania cred ca le-ar da-o de cap celor de la fabrica daca ar primi asa ceva spre vanzare. Din pacate la noi toata lumea se face ca nu observa.
Cornel001
Stii ce zic eu ca ar fi o problema ? Ca sa detectezi niste greseli/rebuturi, tre sa stii, in unele cazuri, ca alea sunt asa, adica nu sunt normale. Pt cineva care nu a condus masina livrata in vest, nu se va prinde neaparat ca, de ex, acel mic zgomot la manevrare geamuri nu este normal, el o zice "uite si la astea straine asa face normal" .
Bogdan76299
QUOTE(a3des)
Nu am vazut pana acum ce parere aveti despre ce v-am aratat. Nu inteleg cum poate sa iasa o masina asa pe poarta fabricii.

Relevant ar fi daca acelasi defect apare la mai multe masini adica daca e generat de o eroare sistematica sau una aleatoare. Daca NU, atunci, pe langa faptul ca cel care raspundea cu verificarea pe zona respectiva ar trebui concediat, clientul n-ar trebui sa accepte masina.

PS: ma gandesc cu "emotii" ca si mie tre sa-mi ajunga masina.......oct. tour.....
a3des
Nu e prima O2 pe care am mai gasit lucruri asemanatoare, dar in alte locuri. Sincer nu am dat prea mare atentie fenomenului, am sa incerc sa fiu mai atent in viitor si sa va tin la curent si pe voi.
silviu40187
Pai nimeni nu a sustinut ca masina perfecta exista.
Noi vorbim de o comparatie pe loturi mari de masini nu de o masina in mod particular; ca postez si eu poze cu un golf 5 cu luft de 1 cm pe stanga (la stalp fata) si doar 2-3 mm pe dreapta (macar daca erau de 1 cm in ambele locuri mai treceai cu vederea). Dar asa arata o masina dintr-o suta. Restul de 99 sunt cat de cat bine. Imi pare rau ca nu mai am linkul cu studiile facute chiar de nemti (in care au dat punctaj mai mare la skoda decat la vw la calitatea asamblarii).
RUE
acum un an cand au fost inundatii si in cehia erau poze pe net cu parcul de masini noi cu skodele in apa ajunsa la geamuri sau plafon.
alea unde s-au vandut????
AlexTM
Erau de mai mult de 1 an ... uite ca nu mai tin minte exact, dar cel putin 3.
Si nu cred ca masinile acelea s-au vindut. Or fi fost probabil demontate.
silviu40187
QUOTE("rue45709")
acum un an cand au fost inundatii si in cehia erau poze pe net cu parcul de masini noi cu skodele in apa ajunsa la geamuri sau plafon.
alea unde s-au vandut????


Au fost vandute in romania; Pestii au fost bonus... :wave:
Nici nu sti ce bine merge motorul cu apa. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.