Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Incepatori
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
ruxandra78715
Salut!
Vreau sa fac scoala de soferi, insa consider ca cele 30 de ore nu sunt suficiente...as vrea sa exersez si in afara acestor ore, bineinteles, cu un sofer experimentat langa mine. Problema e ca nu prea am unde. Stie cineva un poligon (de preferat zona Militari, Drumul Taberei) sau vreun "drumeag" care sa nu fie drum public si unde sa poata fi facute astfel de manevre?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
A K U
Poti sa incerci si pe langa Bucuresti, sunt multe locuri. Ia-ti prietenul, sotul sau, ma rog, o cunostinta care are masina si e dispusa sa te invete si imbini placutul cu utilul blush.gif . Numai sa ai grija sa nu fie in weekend cand iese tot bucuresteanu' la un mic si o manea la padure, la aer curat :puke: , cu petu', sa mai omoare putin natura :bash:, desi multi ar merita sa fie calcati pe cap bicycle.gif
Multa bafta biggrin.gif
Vlad6
Eu stau in Dr. Taberei si exercitiile le faceam la padure la Bragadiru. Important e sa incerci sa te duci in timpul saptamanii ca in weekend e f. aglomerat si nu prea ai unde sa exersezi plus ca riscurile sunt mari.
PS de ce nu iti mai iei cateva ore de scoala? Inveti mai multe in trafic de pe macadam.
gabi4
eu zic ca cel mai bine e sa inveti manevrele sub indrumarea unui instructor specializat pentru ca altfel s-ar putea sa inveti prost.
iar conducerea unui autov pe drumurile publice fara permis e sanctiune penala blush.gif .
mike.omega
1. In primul rand sa conduci pe drumuri publice cica nu e voie, daca vrei sa faci asta dupa scoala de soferi e treaba ta biggrin.gif (daca binenteles, ai obtinut permisul)
2. Parerea mea e ca cele 30 de ore sunt suficiente pentru examen, cand iesi singur(a) pe strada e deja alta poveste!
3. Ca idee.... inveti sa conduci in trafic nu pe drumuri libere unde trebuie sa tii volanu drept si n-ai nici o grija, parerea mea blush.gif
air_wolf
poti dubla orele. si poti lua ore si dupa ce ai permisul. e mai bine pe strada circulata, dubla comanda pe masina si un sofer experimentat linga. nu te du pe coclauri/poligon/stradute: e ilegal si nici nu te ajuta.
daca vrei un sfat: coboara la masina si cind n-ai ce face schimba vitezele pina te plictisesti - te va ajuta in toata viata ta de soferita chestia asta.
ruxandra78715
Multumesc tuturor pentru mesaje. Nu aveam nici cea mai vaga intentie de a exersa pe drumuri publice (indiferent cat sunt de laturalnice sau de libere, asta e de domeniul dreptului penal!). Voi incepe scoala in curand, intre timp, voi incerca sa ma familiarizez cu masina si, multumesc de sfat, chestia cu schimbatul vitezelor e f. importanta si nu trebuie sa ma duc nicaieri ca sa exersez pana imi intra in cap.
Numai bine si nervi tari! (Ca a inceput marea asfaltare din fiecare an)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.